Plugins - All in One SEO – Best WordPress SEO Plugin – Easily Improve SEO Rankin - en to it translation catalogue (2508 entries)

en: # of Links
it: # Numero di Link

en: %1$d H1 tags were found.
it: Sono stati trovati %1$d tag H1.

en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
it[0]: %1$d sezione del tuo testo contiene più di %2$d parole e non è separata da alcun sottotitolo. Aggiungi dei sottotitoli per migliorare la leggibilità.
it[1]: %1$d sezioni del tuo testo contengono più di %2$d parole e non sono separate da alcun sottotitolo. Aggiungi dei sottotitoli per migliorare la leggibilità.

en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
it: %1$s %2$s Feed %3$s %4$s

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
it: Feed della categoria per %3$s %2$s %1$s

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
it: Feed dei commenti per %3$s %2$s %1$s

en: %1$s %2$s %3$s Feed
it: %1$s %2$s Feed per %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
it: Feed dei tag per %3$s %2$s %1$s

en: %1$s %2$s %3$s compared to the previous period (%4$s - %5$s)
it: %1$s %2$s %3$s rispetto al periodo precedente (%4$s - %5$s)

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
it: %1$s %2$s Feed degli articoli scritti da %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
it: %1$s %2$s Feed dei risultati della ricerca per &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
it: %1$s %2$s include molte nuove funzionalità che porteranno la SEO del tuo sito a un livello superiore!

en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
it: %1$s %2$s include personalizzazioni avanzate per la funzionalità di analisi delle pagine e ti permette di aggiungere campi personalizzati da analizzare.

en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
it: %1$s %2$s ti permette di impostare il titolo e la descrizione SEO per le tassonomie personalizzate. Puoi anche controllare tutti i meta robot e altre opzioni, come le tassonomie predefinite di categorie e tag.

en: %1$s &rsaquo; Connect
it: %1$s &rsaquo; Connettiti

en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
it: %1$s &rsaquo; Procedura guidata di onboarding

en: %1$s - Breadcrumbs
it: %1$s - Breadcrumb

en: %1$s - HTML Sitemap
it: %1$s - Sitemap HTML

en: %1$s Addons Not Configured Properly
it: %1$s Addon non configurati correttamente

en: %1$s Brand
it: Brand di %1$s

en: %1$s Content
it: Contenuto %1$s

en: %1$s Date
it: Data %1$s

en: %1$s Day
it: %1$s Giorno

en: %1$s Debug Info
it: %1$s Informazioni di debug

en: %1$s Debug Info from %2$s
it: Informazioni di debug di %1$s da %2$s

en: %1$s Density is %2$s, the Keyphrase appears %3$s times.
it: %1$s La densità è %2$s, la frase chiave appare %3$s volte.

en: %1$s Density is high at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for lower than %4$s.
it: %1$s La densità è alta a %2$s, la frase chiave appare %3$s volte. Per ottenere risultati migliori, cerca di puntare a una densità inferiore a %4$s.

en: %1$s Density is low at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for more than %4$s.
it: %1$s La densità è bassa: %2$s, la frase chiave appare %3$s volte. Per ottenere risultati migliori, cerca di puntare a più di %4$s.

en: %1$s Description
it: Descrizione di %1$s

en: %1$s Details
it: Dettagli %1$s

en: %1$s Documentation
it: Documentazione %1$s

en: %1$s Error | %1$s Errors
it[0]: %1$s errore
it[1]: %1$s errori

en: %1$s Excerpt
it: Riassunto %1$s

en: %1$s Excerpt Only
it: Solo riassunto di %1$s

en: %1$s Format
it: Formato %1$s

en: %1$s HTML sitemap widget.
it: Widget della sitemap HTML di %1$s.

en: %1$s Link
it: Link %1$s

en: %1$s Link (Alt)
it: Link (Alt) %1$s

en: %1$s Link Suggestions
it: Suggerimenti per i link %1$s

en: %1$s Local - Business Info
it: %1$s Local - Informazioni attività

en: %1$s Local - Map
it: %1$s Local - Mappa

en: %1$s Local - Opening Hours
it: %1$s Local - Orari di apertura

en: %1$s Month
it: Mese %1$s

en: %1$s Overview
it: Panoramica di %1$s

en: %1$s Points
it: %1$s Punti

en: %1$s Price
it: Prezzo di %1$s

en: %1$s Project ID
it: ID progetto %1$s

en: %1$s SKU
it: Codice SKU di %1$s

en: %1$s Score
it: Punteggio %1$s

en: %1$s Settings
it: Impostazioni di %1$s

en: %1$s Sitemap %2$s
it: Sitemap %1$s %2$s

en: %1$s Table of Contents
it: Indice dei contenuti %1$s

en: %1$s Title
it: Titolo %1$s

en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
it: Migrazione di %1$s V3->V4 in corso

en: %1$s Year
it: Anno %1$s

en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: %1$s can automatically output a table of contents based on your heading tags below. Search engines sometimes use table of contents in search results or rich snippets which can help you increase your rankings.
it: %1$s è in grado di creare automaticamente un indice dei contenuti in base ai tuoi heading tag. I motori di ricerca a volte usano gli indici nei risultati della ricerca o i rich snippet, che possono aiutarti a migliorare il posizionamento.

en: %1$s density
it: %1$s densità

en: %1$s error found! | %1$s errors found!
it[0]: Abbiamo trovato %1$s errore!
it[1]: Abbiamo trovato %1$s errori!

en: %1$s found in image alt attribute(s).
it: Trovata %1$s negli attributi alt dell'immagine.

en: %1$s found in meta description.
it: Trovata %1$s nella meta descrizione.

en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
it: %1$s include una suite completa di strumenti per gestire il file robots.txt e altre tecnologie correlate, come le sitemap XML.

en: %1$s has an intuitive setup wizard to guide you through the setup process.
it: %1$s include un'intuitiva procedura guidata che ti accompagna nel processo di configurazione.

en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
it: %1$s ha rilevato un file robots.txt fisico nella cartella principale della tua installazione di WordPress. Ti consigliamo di rimuovere questo file perché potrebbe causare conflitti con quello generato dinamicamente da WordPress. Puoi scegliere se far importare questo file a %2$s e poi eliminarlo, oppure procedere direttamente con l'eliminazione.

en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
it: %1$s ha rilevato dei file statici di sitemap nella cartella principale della tua installazione di WordPress.
    				Finché questi file sono presenti, %2$s non può generare dinamicamente la tua sitemap.

en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
it: %1$s ha rilevato che hai uno o più campi personalizzati il cui nome contiene degli spazi.
    								Affinché %2$s analizzi correttamente questi campi personalizzati, i loro nomi non possono contenere spazi.

en: %1$s helps you understand how users interact with your website through heatmaps and session recordings. %2$s
it: %1$s ti aiuta a capire come le persone interagiscono con il tuo sito web attraverso le heatmap e le registrazioni delle sessioni. %2$s

en: %1$s in image alt attributes
it: %1$s negli attributi alt delle immagini

en: %1$s in introduction
it: %1$s nell'introduzione

en: %1$s in meta description
it: %1$s nella meta descrizione

en: %1$s integrates directly with %2$s to provide you with actionable keyphrases to help you write better content.
it: %1$s si integra direttamente con %2$s per suggerirti frasi chiave utilizzabili che ti aiuteranno a scrivere contenuti migliori.

en: %1$s is Installed & Active
it: %1$s è installato e attivo

en: %1$s is brought to you by %2$s, the same team that’s behind the largest WordPress resource site, WPBeginner, the most popular lead-generation software, OptinMonster, the best WordPress analytics plugin, MonsterInsights and many more.
it: %1$s è un prodotto di %2$s, lo stesso team dietro al più grande sito di risorse per WordPress, WPBeginner, al più famoso software di lead-generation, OptinMonster, al miglior plugin di analisi per WordPress, MonsterInsights e a molti altri.

en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
it: %1$s sta aggiornando il tuo database e migrando i tuoi dati SEO in background.

en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
it: %1$s sta importando i dati SEO esistenti in background.

en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
it: %1$s è un po' lunga. Prova ad accorciarla.

en: %1$s is the best WordPress SEO plugin. Join over %2$s Professionals who are already using %3$s to improve their website search rankings.
it: %1$s è il miglior plugin SEO per WordPress. Unisciti agli oltre %2$s di professionisti che stanno già usando %3$s per migliorare il posizionamento dei loro siti web sui motori di ricerca.

en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
it: %1$s è troppo lunga. Prova ad accorciala.

en: %1$s is updated to the latest version
it: %1$s è aggiornato all'ultima versione

en: %1$s length
it: Lunghezza della %1$s

en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
it: %1$s ti aiuta a configurare le impostazioni SEO del tuo sito senza dover assumere una persona esperta. Ci vogliono meno di 10 minuti!

en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
it: %1$s facilita l'aggiunta dei markup Schema.org più rilevanti per il tuo sito. Ha un'interfaccia grafica semplice, quindi non dovrai arrovellarti sul complesso markup HTML.

en: %1$s migrated all your title formats, some of which were blank. If you were purposely using blank formats in the previous version of %2$s and want WordPress to handle your titles, you can safely dismiss this message. For more information, check out our documentation on %3$sblank title formats%4$s.
it: %1$s ha migrato tutti i formati dei titoli, alcuni dei quali erano vuoti. Se nella versione precedente di %2$s usavi di proposito dei formati vuoti e vuoi che sia WordPress a gestire i tuoi titoli, puoi ignorare questo messaggio. Per maggiori informazioni, %3$sconsulta la nostra documentazione sui formati dei titoli vuoti%4$s.

en: %1$s minute | %1$s minutes
it[0]: %1$s minuto
it[1]: %1$s minuti

en: %1$s needs to be updated
it: %1$s deve essere aggiornato

en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
it: Non abbiamo trovato %1$s negli attributi alt dell'immagine. Aggiungi un'immagine con la tua %1$s come testo alt.

en: %1$s not found in meta description.
it: Non abbiamo trovato la %1$s nella meta descrizione.

en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
it: %1$s frasi contengono più di %2$s parole, che è superiore al massimo consigliato di %3$s parole. Cerca di accorciare le frasi.

en: %1$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %2$s. Try to use their active counterparts.
it: Il %1$s delle frasi è scritto in forma passiva, e superano il numero massimo consigliato di %2$s. Cerca di usare la forma attiva.

en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
it: %1$s su %2$s caratteri massimi consigliati.

en: %1$s points
it: %1$s punti

en: %1$s provides a simple but powerful interface to craft your Open Graph data. You get immediate feedback with an interactive preview, and you don't have to mess around with raw HTML markup.
it: %1$s offre un'interfaccia semplice ma potente per creare i tuoi dati Open Graph. Trovi riscontro immediato grazie all'anteprima interattiva e non devi smanettare con il markup HTML grezzo.

en: %1$s relies on the WordPress Rest API and your site might have it disabled. %2$s.
it: %1$s si basa sull'API Rest di WordPress e il tuo sito potrebbe averla disabilitata. %2$s.

en: %1$s settings
it: impostazioni di %1$s

en: %1$s shows you exactly which content gets the most visits, so you can analyze and optimize it for higher conversions.
it: %1$s ti mostra esattamente quali sono i contenuti che ricevono più visite, in modo che tu possa analizzarli e ottimizzarli per ottenere conversioni più elevate.

en: %1$s was successfully imported!
it: %1$s è stato importato con successo!

en: %1$sA valid license key is required%2$s in order to connect with %3$s.
it: Per connettersi a %3$s %1$sè necessaria una chiave di licenza valida%2$s.

en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
it: %1$sAggiungi %2$srel="UGC"%3$s al link

en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
it: %1$sAggiungi %2$srel="nofollow"%3$s al link

en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
it: %1$sAggiungi %2$srel="sponsored"%3$s al link

en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade to the %3$s plan today and %4$ssave %5$s off%6$s (discount auto-applied).
it: %1$sBonus:%2$s Puoi passare al piano %3$s oggi stesso e %4$srisparmiare il %5$s %6$s (lo sconto applicato automaticamente).

en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade your plan today and %3$ssave %4$s off%5$s (discount auto-applied).
it: %1$sBonus:%2$s Puoi aggiornare il tuo piano oggi stesso e %3$srisparmiare il %4$s %5$s (lo sconto si applica automaticamente).

en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
it: %1$sNota:%2$s Il plugin %3$s rimarrà disabilitato sul tuo sito finché non risolvi il problema. %4$sLeggi di più per ulteriori informazioni.%5$s

en: %1$sNote:%2$s %3$s will be discontinuing support for WordPress versions older than version 5.3 by the end of %4$s. %5$sRead more for additional information.%6$s
it: %1$sNota:%2$s %3$s interromperà il supporto per le versioni di WordPress precedenti alla 5.3 entro la fine del %4$s. %5$sLeggi il resto per avere ulteriori informazioni.%6$s

en: %1$sNote:%2$s Support for PHP %3$s will be discontinued in %4$s. After this, if no further action is taken, %5$s functionality will be disabled. %6$sRead more for additional information.%7$s
it: %1$sNota:%2$s Il supporto per PHP %3$s sarà interrotto nel %4$s. Se dopo questa data non verranno intraprese ulteriori azioni, la funzionalità di %5$s sarà disabilitata. %6$sLeggi di più per ulteriori informazioni.%7$s

en: %1$sThe custom marker should be: 100x100 px.%2$s If the image exceeds those dimensions it could (partially) cover the info popup.
it: %1$sIl marcatore personalizzato deve essere 100x100 px.%2$s Se l'immagine supera queste dimensioni potrebbe coprire (parzialmente) il popup informativo.

en: %1$sUpgrade your %2$s %3$s%4$s plan to see Keyword Positions
it: %1$sPassa al piano %2$s %3$s%4$s per vedere le posizioni delle parole chiave

en: %2$sYour redirect was added and you may edit it <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.%3$s
it: %2$sIl tuo redirect è stato aggiunto e <a href="%1$s" target="_blank">puoi modificarlo qui</a>.%3$s

en: %s Overview
it: Panoramica di %s

en: %s Setup
it: Configurazione di %s

en: %s click | %s clicks
it[0]: %s clic
it[1]: %s clic

en: %s impression | %s impressions
it[0]: %s impressione
it[1]: %s impressioni

en: %s keyword | %s keywords
it[0]: %s parola chiave
it[1]: %s parole chiave

en: %s point | %s points
it[0]: %s punto
it[1]: %s punti

en: %s spot | %s spots
it[0]: %s posizione
it[1]: %s posizioni

en: (Default)
it: (Predefinito)

en: (Invalid IP)
it: (IP non valido)

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: .htaccess Editor
it: Editor .htaccess

en: .htaccess file is empty.
it: Il file .htaccess è vuoto.

en: 11-50 Position
it: Posizione 11-50

en: 4-10 Position
it: Posizione 4-10

en: 404 - Page Not Found
it: 404 - Pagina non trovata

en: 404 Error Format
it: Formato dell'errore 404

en: 404 Logs
it: Registri 404

en: 404 Monitoring
it: Monitoraggio errori 404

en: 404 Redirects
it: Reindirizzamenti 404

en: 50-100 Position
it: Posizione 50-100

en: A Description tag is required in order to properly display your meta descriptions on your site.
it: Il tag Description è necessario per visualizzare correttamente le meta-descrizioni sul tuo sito.

en: A JSON or INI file is required to import settings.
it: Per importare le impostazioni è necessario un file JSON o INI.

en: A custom field from the current page/post.
it: Un campo personalizzato della pagina/articolo attuale.

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
it: Un buon titolo stimola l'interesse del pubblico e lo convince a leggere il resto del tuo contenuto. Promette un vantaggio reale.

en: A name that Google may use for your homepage in mobile search results. This will default to the WordPress site title if left blank.
it: Un nome che Google può utilizzare per la tua homepage nei risultati della ricerca da mobile. Se lasciato vuoto, questo nome corrisponde al titolo del sito WordPress.

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
it: Esiste già un redirect per questo URL di origine. Per apportare modifiche, modifica l'originale.

en: A sample alt tag for your image
it: Un esempio di tag alt per la tua immagine

en: A short description for your product.
it: Una breve descrizione del tuo prodotto.

en: A simple & powerful event calendar plugin for WordPress that comes with all the event management features including payments, scheduling, timezones, ticketing, recurring events, and more.
it: Un semplice e potente plugin WordPress per il calendario degli eventi: è dotato di tutte le funzionalità di gestione degli eventi, tra cui pagamenti, programmazione, fasce orarie, biglietteria, eventi ricorrenti e molto altro.

en: A valid license key is required
it: È necessaria una chiave di licenza valida

en: A valid license key is required in order to use our addons.
it: Per usare i nostri addon è necessaria una chiave di licenza valida.

en: A very good score is between %1$d and %2$d.
it: Un punteggio è ottimo quando è compreso tra %1$d e %2$d.

en: A very good score is between %1$s%3$d and %4$d%2$s.
it: Un punteggio è ottimo quando è compreso tra %1$s%3$d e %4$d%2$s.

en: AIOSEO - Breadcrumbs
it: AIOSEO - Breadcrumb

en: AIOSEO - HTML Sitemap
it: AIOSEO - Sitemap HTML

en: AIOSEO Local - Business Info
it: AIOSEO Local - Informazioni commerciali

en: AIOSEO Local - Location Categories
it: AIOSEO Local - Categorie di località

en: AIOSEO Local - Locations
it: AIOSEO locale - Località

en: AIOSEO Local - Map
it: AIOSEO Local - Mappa

en: AIOSEO Local - Opening Hours
it: AIOSEO Local - Orari di apertura

en: API Key
it: Chiave API

en: About Page
it: Pagina About

en: About Page URL
it: URL della pagina About

en: About Page URL:
it: URL della pagina About:

en: About Us
it: Chi siamo

en: Access Control
it: Controllo degli accessi

en: Access Control Settings
it: Impostazioni di controllo degli accessi

en: Access Control is a %1$s Feature
it: Il Controllo accessi è una funzionalità di %1$s

en: Access our Premium Support
it: Accesso al nostro supporto Premium

en: Actionable Link Suggestions
it: Suggerimenti di link utili

en: Activate
it: Attiva

en: Activate %1$s
it: Attiva %1$s

en: Activate All Features
it: Attiva tutte le funzionalità

en: Activate IndexNow
it: Attiva IndexNow

en: Activate License
it: Attiva la licenza

en: Activate WPCode
it: Attiva WPCode

en: Activated
it: Attivato

en: Active Notifications
it: Notifiche attive

en: Active Plugins
it: Plugin attivi

en: Active Theme
it: Tema attivo

en: Activities
it: Attività

en: Activity
it: Attività

en: Actor
it: Attrice o attore

en: Ad free (no banner adverts)
it: Senza pubblicità (non ci sono banner pubblicitari)

en: Add Additional Keyphrases
it: Aggiungi altre frasi chiave

en: Add Custom Rule
it: Aggiungi una regola personalizzata

en: Add Focus Keyphrase
it: Aggiungi una frase chiave principale

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed.
it: Aggiungi il supporto di IndexNow per notificare istantaneamente ai motori di ricerca le modifiche ai tuoi contenuti.

en: Add Keyphrase
it: Aggiungi una frase chiave

en: Add Link
it: Aggiungi link

en: Add New Redirection
it: Aggiungi un nuovo reindirizzamento

en: Add Page
it: Aggiungi pagina

en: Add Redirect
it: Aggiungi reindirizzamento

en: Add Redirect to improve SEO | Add Redirects to improve SEO
it[0]: Aggiungi un reindirizzamento per migliorare la SEO
it[1]: Aggiungi i reindirizzamenti per migliorare la SEO

en: Add Redirects
it: Aggiungi i reindirizzamenti

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Add URL
it: Aggiungi URL

en: Add a Redirect
it: Aggiungi un reindirizzamento

en: Add a heading block below to begin generating the Table of Contents.
it: Aggiungi un blocco di heading in basso per iniziare a generare l'indice dei contenuti.

en: Add any query args that you want to allow, one per line. You can also use regular expressions here for advanced use. All query args that are used by WordPress Core (e.g. "s" for search pages) are automatically whitelisted by default. %1$s
it: Aggiungi gli argomenti della query che vuoi consentire, uno per riga. Per un uso avanzato, puoi anche inserire espressioni regolari (regex). Tutti gli argomenti delle query utilizzati dal Core WordPress (per esempio "s" per le pagine di ricerca) vengono automaticamente inseriti in whitelist per impostazione predefinita. %1$s

en: Add content after each post in your site feed.
it: Aggiungi contenuti dopo ogni articolo nel feed del tuo sito.

en: Add content before each post in your site feed.
it: Aggiungi contenuti prima di ogni post nel feed del tuo sito.

en: Add links to internal and external resources that are useful for your readers. For Internal links, make sure the links are highly relevant to the subject you're writing about. For external links, make sure you link to high-quality sites - Google penalizes pages that link to "spammy" sites (ones that break the Google webmaster guidelines).
it: Aggiungi link a risorse interne ed esterne utili per il tuo pubblico. Per quanto riguarda i link interni, assicurati che siano pertinenti all'argomento di cui stai scrivendo. I link esterni, invece, dovrebbero puntare a siti di alta qualità: Google penalizza le pagine che si collegano a siti "spammosi" (che violano le linee guida di Google).

en: Additional Data
it: Dati aggiuntivi

en: Additional Keyphrases
it: Altre frasi chiave

en: Additional Keyphrases are a %1$s feature. %2$s
it: Le frasi chiave aggiuntive sono una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Additional Keyphrases by %1$s
it: Altre frasi chiave da %1$s

en: Additional Pages
it: Pagine aggiuntive

en: Additional Profiles
it: Altri profili

en: Additional Schema Types
it: Nuovi tipi di Schema

en: Additional Site Information
it: Informazioni aggiuntive sul sito

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Line 1
it: Indirizzo (linea 1)

en: Address Line 2
it: Indirizzo (riga 2)

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Admin Bar Menu
it: Menu della barra di admin

en: Admin Bar Menu is a %1$s feature. %2$s
it: Il menu della barra di amministrazione è una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Administrator
it: Amministratore

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced %1$s Support
it: Supporto avanzato per %1$s

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
it: Rich Snippet avanzati + Markup Schema

en: Advanced SEO
it: SEO avanzata

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced WooCommerce
it: WooCommerce avanzato

en: Advanced support for e-commerce
it: Supporto avanzato per ecommerce

en: Advanced tracking and actionable reports is a %1$s feature. %2$s
it: Il tracciamento avanzato e i report attivabili sono una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Advanced tracking and actionable reports require one of the following plans:
it: Il tracciamento avanzato e i report richiedono uno dei seguenti piani:

en: Advanced tracking and actionable reports require the following plan:
it: Il tracciamento avanzato e i report richiedono il seguente piano:

en: Affiliate
it: Affiliato

en: Affiliate Links
it: Link affiliati

en: Album
it: Disco

en: Alias Of
it: Alias di

en: All
it: Tutto

en: All %1$s Settings
it: Tutte le impostazioni di %1$s

en: All (recommended)
it: Tutti (consigliato)

en: All CSS files appear to be minified.
it: Tutti i file CSS sembrano essere minificati.

en: All Content Types
it: Tutti i tipi di contenuto

en: All Good!
it: Tutto ok!

en: All Groups
it: Tutti i gruppi

en: All Items
it: Tutti gli elementi

en: All Javascript files appear to be minified.
it: Tutti i file Javascript sembrano essere minificati.

en: All Settings
it: Tutte le impostazioni

en: All categories that are assigned to the current post, comma-separated.
it: Tutte le categorie assegnate al post corrente, separate da virgole.

en: All good
it: Tutto ok

en: All images on the page have alt attributes.
it: Tutte le immagini della pagina hanno attributi alt.

en: All images on your page have alt attributes.
it: Tutte le immagini della tua pagina hanno attributi alt.

en: All in One SEO Team
it: Team di All in One SEO

en: All in One SEO is perfect for business owners, bloggers, designers, developers, photographers, and basically everyone else. If you want to optimize your WordPress SEO, then you need to use All in One SEO Pack.
it: All in One SEO è perfetto per chi ha un'azienda, un blog, per chi si occupa di design, sviluppo, fotografia... o di qualsiasi altro settore. Se vuoi ottimizzare la SEO di WordPress, allora devi usare All in One SEO Pack.

en: All letters are converted to lower case (small) letters.
it: Tutte le lettere vengono convertite in minuscole.

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
it: Tutti i tipi di post sono impostati su noindex oppure sul tuo sito non è stato registrato alcun tipo di post supportato da questa funzione.

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
it: Tutte le tassonomie sono impostate su noindex oppure il tuo sito non ha registrato alcuna tassonomia supportata da questa funzione.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
it: Sono stati trovati tutti i meta tag Open Graph richiesti.

en: Allow
it: Permetti

en: Allowed Query Args
it: Argomenti di query consentiti

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
it: Permette di specificare il numero massimo di articoli per la sitemap RSS. Ti consigliamo di indicare un numero di 50 articoli.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
it: Ti consente di specificare il numero massimo di articoli in una sitemap (fino a 50.000).

en: Alphabetical
it: Ordine alfabetico

en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
it: Hai già realizzato l'acquisto? Inserisci la tua chiave di licenza qui sotto per collegarti a %1$s!

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
it: Inoltre, cerca di includere sinonimi e terminologia pertinente nel testo del tag H2. I motori di ricerca sono piuttosto intelligenti: sanno quali parole si presentano più frequentemente insieme in ogni nicchia tematica.

en: Alt Tag
it: Tag Alt

en: Alternate Website Name
it: Nome alternativo del sito web

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
it: In alternativa, puoi creare un file index.php vuoto e salvarlo in ogni directory del tuo sito. Questo è un approccio utilizzato da WordPress e funziona bene.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
it: In alternativa, puoi usare un plugin CMS per semplificare il processo: è un'opzione più facile da usare. WordPress dispone di una serie di plugin per il caching e la maggior parte di essi offre la possibilità di controllare gli header di caching.

en: Ampersand (&)
it: E commerciale (&)

en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
it: Una sitemap XML è un elenco di tutti i tuoi contenuti che i motori di ricerca usano quando effettuano il crawling del tuo sito. Si tratta di una parte essenziale della SEO perché contiene alcune importanti informazioni di cui i motori di ricerca hanno bisogno quando scansionano il tuo sito. La sitemap XML creata da %1$s indica ai motori di ricerca dove trovare tutti i contenuti del tuo sito.

en: An alternate name for your site. This could be an acronym or shorter version of your website name.
it: Un nome alternativo per il tuo sito. Potrebbe essere un acronimo o una versione più breve del nome del tuo sito web.

en: An error occurred while activating the addon. Please upload it manually or contact support for more information.
it: Si è verificato un errore durante l'attivazione dell'addon. Caricalo manualmente o contatta l'assistenza per maggiori informazioni.

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta dei reindirizzamenti. Riprova più tardi.

en: An error occurred while analyzing your site.
it: Si è verificato un errore durante l'analisi del tuo sito.

en: An error occurred while fetching keyphrases. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante la ricerca delle frasi chiave. Riprova più tardi.

en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'importazione di %1$s. Riprova.

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di scrittura del file .htaccess. Riprova più tardi.

en: An example of content from your page/post.
it: Un esempio di contenuto della tua pagina/articolo.

en: An unknown error occurred, please try again later.
it: Si è verificato un errore sconosciuto, riprova più tardi.

en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
it: È disponibile un aggiornamento per %1$s. Aggiorna alla versione più recente per ricevere tutte le ultime funzionalità, le correzioni di bug e i miglioramenti della sicurezza.

en: An update is required for this addon to continue to work with %1$s %2$s.
it: È necessario un aggiornamento affinché questo addon continui a funzionare con %1$s %2$s.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
it: Per sbloccare le seguenti funzioni è necessario un aggiornamento.

en: Analyze
it: Analizza

en: Analyze Competitor Site
it: Analizza il sito dei concorrenti

en: Analyze Headline
it: Analizza il titolo

en: Analyze this page
it: Analizza questa pagina

en: Analyzing your content with %1$s keywords is only available to licensed %2$s users. %3$s
it: L'analisi dei contenuti con le parole chiave di %1$s è disponibile solo per chi ha una licenza di %2$s. %3$s

en: Analyzing...
it: Analisi in corso...

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
it: I valori di ancoraggio non vengono inviati al server e non possono essere reindirizzati.

en: And many more...
it: E molti altri...

en: Animal Shelter
it: Rifugio per animali

en: Announcements
it: Comunicazioni

en: Annual
it: Annuale

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
it: Tutti i post assegnati a questi termini saranno esclusi anche dalla tua sitemap.

en: Anyone can see that they are using the %1$s theme.
it: Chiunque può vedere che stanno usando il tema %1$s.

en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
it: Chiunque può vedere che stai usando il tema %1$s.

en: Apostrophe (')
it: Apostrofo (')

en: Apply
it: Applica

en: Archive
it: Archivia

en: Archive Date
it: Data dell'archivio

en: Archive Format
it: Formato archivio

en: Archive Organization
it: Organizzazione archivio

en: Archive Title
it: Titolo dell'archivio

en: Archive format
it: Formato dell'archivio

en: Archives
it: Archivi

en: Archives for
it: Archivi per

en: Are you enjoying %1$s?
it: Ti piace usare %1$s?

en: Are you sure you want to activate these addons across the network?
it: Vuoi davvero attivare questi addon su tutto il network?

en: Are you sure you want to activate this addon across the network?
it: Vuoi davvero attivare questo addon su tutto il network?

en: Are you sure you want to deactivate these addons across the network?
it: Vuoi davvero disattivare questi addon su tutto il network?

en: Are you sure you want to deactivate this addon across the network?
it: Vuoi davvero disattivare questo addon su tutto il network?

en: Are you sure you want to delete all links?
it: Confermi di voler eliminare tutti i link?

en: Are you sure you want to delete these links?
it: Confermi di voler eliminare questi link?

en: Are you sure you want to delete these pages?
it: Sei sicuro di voler eliminare queste pagine?

en: Are you sure you want to delete this backup?
it: Vuoi davvero eliminare questo backup?

en: Are you sure you want to delete this link?
it: Confermi di voler eliminare questo link?

en: Are you sure you want to delete this page?
it: Vuoi davvero eliminare questa pagina?

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
it: Confermi di voler uscire? Hai delle modifiche non salvate!

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
it: Confermi di voler ripristinare le impostazioni selezionate allo stato predefinito?

en: Are you sure you want to restore this backup?
it: Vuoi ripristinare questo backup?

en: Area Served
it: Area servita

en: Article
it: Articolo

en: Article Section
it: Sezione dell'articolo

en: Article Tags
it: Tag Articolo

en: Article Title
it: Titolo dell'articolo

en: Article Type
it: Tipo di articolo

en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
it: Sei uno dei nostri preziosi utenti e per questo ti applichiamo automaticamente un %1$s di sconto al momento del pagamento!

en: Ascending
it: Crescente

en: Associate Degree
it: Laurea associata

en: At least one
it: Almeno uno

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
it: Almeno un paragrafo è troppo lungo. Ricorda che è meglio scrivere paragrafi brevi.

en: At this length, it will get cut off in search results. Try reducing it to about 55 characters.
it: Un contenuto di questa lunghezza apparirà troncato nella schermata dei risultati di ricerca. Prova a ridurlo a circa 55 caratteri.

en: Athlete
it: Atleta

en: Atom Feed
it: Feed Atom

en: Attached Image
it: Immagine allegata

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment Parent
it: Allegato principale

en: Attachments
it: Allegati

en: Attachments Feed
it: Feed degli allegati

en: Author
it: Autore

en: Author Archives
it: Archivi autore

en: Author Biography
it: Biografia dell'autore

en: Author Display Name
it: Nome visualizzato dell'autore

en: Author Feeds
it: Feed degli autori

en: Author First Name
it: Nome dell'autore

en: Author Last Name
it: Cognome dell'autore

en: Author Link
it: Link autore

en: Author Link (Alt)
it: Link autore (Alt)

en: Author Name
it: Nome dell'autore

en: Author Pages
it: Pagine degli autori

en: Author Sitemap
it: Sitemap autori

en: Author URL
it: URL autore

en: Author archive link (link as text).
it: Link all'archivio dell'autore (link come testo).

en: Author archive link (name as text).
it: Link all'archivio dell'autore (nome come testo).

en: Autogenerate %1$s on Upload
it: Autogenera una %1$s durante il caricamento

en: Autogenerate Descriptions
it: Genera le descrizioni automaticamente

en: Autogenerate image attributes
it: Autogenera gli attributi per le immagini

en: Automatic Redirects
it: Reindirizzamenti automatici

en: Automatic Updates
it: Aggiornamenti automatici

en: Automatically Generate Article Tags
it: Genera automaticamente i tag articolo

en: Automatically Ping Search Engines
it: Ping automatico dei motori di ricerca

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
it: Aggiungi automaticamente i contenuti al feed RSS del tuo sito.

en: Automotive Business
it: Settore automobilistico

en: Available as Addon Plugin
it: Disponibile come add-on plugin

en: Avg. CTR
it: CTR medio

en: Avg. Position
it: Posizione media

en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
it: Fantastico! Questi sono necessari per il markup Schema Organizzazione di %1$s.

en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
it: Fantastico! Questi sono necessari per il markup Schema Persona di %1$s.

en: Bachelor Degree
it: Laurea triennale

en: Back
it: Indietro

en: Back to Homepage
it: Torna alla homepage

en: Backup Settings
it: Impostazioni di backup

en: Bad Bot Blocker
it: Blocca Bot Malevoli

en: Bad Bot Blocker Logs
it: Registri di Bad Bot Blocker

en: Baidu Verification Code
it: Codice di verifica Baidu

en: Band
it: Gruppo musicale

en: Bar
it: Barra

en: Base Directory:
it: Directory di base:

en: Base URL:
it: URL di base:

en: Basic Guide to Google Analytics
it: Guida di base a Google Analytics

en: Basic Guide to Google Search Console
it: Guida di base a Google Search Console

en: Basic SEO
it: SEO di base

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
it: Poiché il titolo gioca un ruolo importante nel coinvolgimento del tuo pubblico, vale la pena dedicare del tempo a perfezionarlo. Molti copywriter esperti passano ore a perfezionare i loro titoli: a volte dedicano più tempo al titolo che al resto dell'articolo!

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
it: Inizia a digitare l'ID, il titolo o lo slug di un articolo per cercare...

en: Begin typing a term ID or name to search...
it: Inizia a digitare l'ID o il nome del termine da cercare...

en: Beginning & Ending Words
it: Parole iniziali e finali

en: Beginning Words
it: Parole iniziali

en: Below are the TruSEO scores of your published posts. Take some time to improve your TruSEO score to help increase your rankings.
it: Di seguito ti indichiamo i punteggi TruSEO dei tuoi articoli pubblicati. Dedica un po' di tempo a perfezionare il tuo punteggio TruSEO per migliorare il posizionamento del tuo sito.

en: Best Practices for Domains and URLs
it: Migliori pratiche per domini e URL

en: Billing Support
it: Supporto alla fatturazione

en: Bing Verification Code
it: Codice di verifica Bing

en: Blank Title Formats Detected
it: Rilevati formati di titoli vuoti

en: Block Bad Bots using HTTP
it: Blocca i bot malevoli usando HTTP

en: Block Referral Spam using HTTP
it: Blocca lo spam dai referral usando HTTP.

en: Blocked Bots Log
it: Registro dei bot bloccati

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
it: Bloccato bot con IP %1$s -- corrispondenza con referer %2$s trovato nella blocklist.

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
it: Bloccato bot con IP %1$s -- corrispondenza con user agent %2$s trovato nella blocklist.

en: Blocked!
it: Bloccato!

en: Blog Page Title
it: Titolo della pagina del blog

en: Blog Post
it: Articolo del blog

en: Book
it: Libro

en: Boost your sales and conversions by up to 15% with real-time social proof notifications. TrustPulse helps you show live user activity and purchases to help convince other users to purchase.
it: Aumenta vendite e conversioni fino al 15% con le notifiche di riprova sociale in tempo reale. TrustPulse ti permette di mostrare in diretta l'attività degli utenti e i loro acquisti per convincere altre persone ad acquistare.

en: Both the www and non-www versions of the URL are redirected to the same site.
it: Sia la versione www che quella non www dell'URL vengono reindirizzate allo stesso sito.

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
it: Sia la versione www che quella non www del tuo URL vengono reindirizzate allo stesso sito.

en: Breadcrumb Prefix
it: Prefisso dei breadcrumb

en: Breadcrumb Settings
it: Impostazioni breadcrumb

en: Breadcrumb Templates
it: Template per i breadcrumb

en: Breadcrumb Templates is a %1$s Feature
it: I template breadcrumb sono una funzionalità di %1$s

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Breadcrumbs are an essential part of SEO. By default %1$s will automatically add breadcrumbs to the schema markup that we add to your site and you don't need to make any changes for that to work. Breadcrumbs can also be used as a secondary navigation system that tells users where they are on a website relative to the homepage.
it: I breadcrumb sono un elemento essenziale della SEO. Per impostazione predefinita, %1$s aggiungerà automaticamente i breadcrumb al markup Schema che aggiungiamo al tuo sito e non dovrai apportare alcuna modifica affinché funzioni. I breadcrumb si possono usare anche come sistema di navigazione secondario che indica alle persone in che area del sito web si trovano rispetto alla homepage.

en: Breadcrumbs are currently disabled, so this block will be rendered empty. You can enable %1$s's breadcrumb functionality under %2$sGeneral Settings > Breadcrumbs%3$s.
it: Attualmente i breadcrumb sono disabilitati, quindi questo blocco verrà reso vuoto. Puoi abilitare la funzionalità breadcrumb di %1$sin %2$sImpostazioni generali > Breadcrumbs%3$s.

en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
it: Sfoglia la documentazione, il materiale di riferimento e i tutorial di %1$s.

en: Build a Better %1$s
it: Costruisci un migliore %1$s

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

en: Bulk Editing
it: Modifica in blocco

en: Business Event
it: Evento aziendale

en: Business Info
it: Informazioni aziendali

en: Business Info and Location blocks, widgets and shortcodes
it: Blocchi, widget e shortcode per le informazioni commerciali e le sedi aziendali

en: Businesses
it: Aziende

en: By allowing us to track usage data we can better help you as we will know which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
it: Se ci permetti di tracciare i dati di utilizzo, potremo aiutarti meglio perché sapremo quali configurazioni di WordPress, temi e plugin testare.

en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
it: Per impostazione predefinita, gli amministratori hanno accesso a %1$stutte le impostazioni SEO del sito%2$s

en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
it: Per impostazione predefinita, chi ha il ruolo di Autore può accedere alle %1$simpostazioni SEO per le singole pagine e gli articoli per cui ha già i permessi di modifica.%2$s

en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
it: Per impostazione predefinita, le persone con ruolo di Collaboratore hanno accesso alle %1$simpostazioni SEO per le singole pagine e gli articoli per cui hanno già i permessi di modifica.%2$s

en: By default Editors have access to %1$sSEO settings for General Settings, Search Appearance, Social Networks, and Redirects as well as all settings for individual pages and posts.%2$s
it: Per impostazione predefinita, le persone con ruolo di Editor hanno accesso alle %1$simpostazioni SEO nelle sezioni Impostazioni generali, Aspetto della ricerca, Social network e Reindirizzamenti, oltre a tutte le impostazioni per le singole pagine e gli articoli.%2$s

en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
it: Per impostazione predefinita, gli editor SEO hanno accesso alle %1$simpostazioni SEO per le singole pagine e gli articoli.%2$s

en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Sitemaps, Link Assistant, Redirects, Local SEO, and individual pages and posts.%2$s
it: Per impostazione predefinita, i SEO Manager hanno accesso alle %1$simpostazioni SEO nelle sezioni Impostazioni generali, Sitemap, Link Assistant, Reindirizzamenti, SEO locale e nelle singole pagine e articoli.%2$s

en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
it: Per impostazione predefinita, le persone con il ruolo di %1$s %2$snon hanno accesso alle impostazioni di %4$s%3$s.

en: By default, only Administrators have permission to manage %1$s within WordPress. With Access Controls, you can easily extend access permissions to other user roles.
it: Per impostazione predefinita, solo gli Amministratori hanno il permesso di gestire %1$s all'interno di WordPress. Con il Controllo accessi, puoi estendere facilmente i permessi di accesso ad altri ruoli utente.

en: CEO of %1$s
it: CEO di %1$s

en: CSS Validator
it: Validatore CSS

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
it: I file CSS si trovano da molte parti, tra cui framework (come Bootstrap), temi, template e plugin di terze parti.

en: CSV example file
it: File CSV di esempio

en: Cafe
it: Caffetteria

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancelled
it: Annullato

en: Canonical URL
it: URL canonico

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption for the current media file.
it: Didascalia del file media attuale.

en: Card Type
it: Tipo di scheda

en: Casing
it: Impostazione maiuscole/minuscole

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category Hierarchy
it: Gerarchia delle categorie

en: Category Name
it: Nome categoria

en: Cause
it: Causa

en: Change Frequency
it: Modifica la frequenza

en: Character Count
it: Numero di caratteri

en: Check Google Cache
it: Controlla la cache di Google

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
it: Controlla il punteggio del tuo sito con il nostro strumento di analisi SEO e confrontalo con quello dei tuoi concorrenti.

en: Check links to this URL
it: Controlla i link a questo URL

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
it: Seleziona questa opzione se vuoi che le tue categorie per un dato post siano utilizzate come Meta Keywords per questo post (oltre qualsiasi parola chiave da te specificata sulla schermata Modifica Post).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
it: Seleziona questa opzione se vuoi che le parole chiave della pagina Articoli (che in WordPress si configura in Impostazioni, Lettura, La tua homepage mostra) e delle pagine Archivio siano generate dinamicamente dalle parole chiave degli articoli visualizzati in quella pagina. Se la casella è deselezionata, verranno utilizzate le parole chiave impostate nella schermata di modifica della pagina degli articoli.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
it: Seleziona questa opzione se vuoi che i tuoi tag per un dato post siano utilizzate come Meta Keywords per questo post (oltre qualsiasi parola chiave da te specificata sulla schermata Modifica Post).

en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
it: Seleziona questa opzione se vuoi eliminare TUTTI i dati di %1$s al momento della disinstallazione del plugin. Non potrai più recuperare le impostazioni e i dati SEO.

en: Checkout Page
it: Pagina di checkout

en: Checks
it: Verifiche

en: Childcare
it: Assistenza all'infanzia

en: Childrens Event
it: Evento per bambini

en: Choose Features
it: Scegli le caratteristiche

en: Choose Image
it: Scegli l'immagine

en: Choose a Contact Type
it: Scegli un tipo di contatto

en: Choose a File
it: Scegli un file

en: Choose a Person
it: Scegli una persona

en: Choose a Post Type
it: Scegli un tipo di post

en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
it: Scegli un plugin per importare i dati SEO direttamente in %1$s.

en: Choose country
it: Scegli il Paese

en: Choose whether %1$s should output the required schema markup that Google needs to generate a sitelinks search box.
it: Scegli se %1$s deve inserire il markup Schema richiesto da Google per generare un box di ricerca per i sitelink.

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
it: Indica se il sito rappresenta una persona o un'organizzazione.

en: Choose whether you want to use the OG data from the Facebook tab in your individual pages/posts by default.
it: Scegli se vuoi utilizzare i dati Open Graph della scheda Facebook nelle tue singole pagine/articoli per impostazione predefinita.

en: Choose whether your %1$s should be included in search results. If you select "No", then your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them.
it: Scegli se %1$s devono comparire nei risultati della ricerca. Se selezioni "No", non verrà applicata l'indicizzazione né l'inclusione nella sitemap, così i motori di ricerca non ne terranno conto.

en: Choose which casing should be applied to the attribute.
it: Scegli quale impostazione maiuscole/minuscole applicare all'attributo.

en: City
it: Città

en: Clean uploaded image filenames
it: Pulisci i nomi dei file delle immagini caricate

en: Clean-param must start with at least one param which is optionally followed by one path.
it: Clean-param deve iniziare con almeno un parametro che è opzionalmente seguito da un percorso.

en: Clear
it: Cancella

en: Clear 404 Logs
it: Cancella i registri 404

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
it: Cancella i registri di Bad Bot Blocker

en: Clear Redirect Logs
it: Cancella i registri dei reindirizzamenti

en: Cleared
it: Cancellato

en: Click here
it: Fai clic qui

en: Click here to learn more
it: Fai clic qui per saperne di più

en: Click on the tags below to insert variables into your %1$s attribute.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nell'attributo %1$s .

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nella tua descrizione.

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nel titolo della tua homepage.

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nella tua meta descrizione.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nel nome del tuo sito.

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nel titolo del tuo sito.

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
it: Fai clic sui tag sottostanti per inserire le variabili nel tuo titolo.

en: Click to Copy
it: Fai clic per copiare

en: Clicks
it: Clic

en: Close
it: Chiudi

en: Close and Exit Wizard Without Saving
it: Chiudi ed esci dalla procedura guidata senza salvare

en: Closed
it: Chiuso

en: Code Snippets
it: Snippet di codice

en: Collection Page
it: Pagina della collezione

en: Comedy Event
it: Spettacolo comico

en: Common Words
it: Parole comuni

en: Compact Archives
it: Archivi compatti

en: Company
it: Azienda

en: Compare Revisions of
it: Confronta le revisioni di

en: Compare any two revisions
it: Confronta due revisioni qualsiasi

en: Compare the percentages of your results to the goal for each category and adjust as necessary.
it: Confronta le percentuali dei tuoi risultati con l'obiettivo per ogni categoria e fai gli aggiustamenti necessari.

en: Complete SEO Checklist
it: Checklist SEO completa

en: Complete Site Audit Checklist
it: Checklist completa per l'audit del sito

en: Complete Support
it: Supporto completo

en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
it: Leggi la %1$sdocumentazione sul monitoraggio dell'utilizzo%2$s.

en: Complete support for schema markup so you can get more clicks and traffic with rich snippets.
it: Supporto completo per il markup Schema che ti fa ottenere più clic e traffico grazie ai rich snippet.

en: Configure Schema Markup for your content. Search engines use structured data to display rich results in SERPs.
it: Configura Schema Markup per i tuoi contenuti. I motori di ricerca usano i dati strutturati per visualizzare i risultati avanzati nelle SERP.

en: Configure Sitemap
it: Configura la sitemap

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
it: Configura l'aspetto dei contenuti del tuo sito web in Google, Bing e altri motori di ricerca.

en: Conflicting Plugins Detected
it: Rilevato un conflitto tra plugin

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
it: Congratulazioni, il tuo sito è ora ottimizzato per la SEO!

en: Connect
it: Connetti

en: Connect to Google Search Console
it: Collegati alla Google Search Console

en: Connect with %1$s
it: Collegati con %1$s

en: Connect with Google Search Console to track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights that help you get the most out of your content. (Elite plan only)
it: Connettiti con Google Search Console per monitorare l'andamento del tuo sito nelle classifiche di ricerca e generare report con informazioni utili per ottenere il massimo dai tuoi contenuti. (Solo per il piano Elite)

en: Connect with your visitors after they leave your website with the leading web push notification software. Over 10,000+ businesses worldwide use PushEngage to send 9 billion notifications each month.
it: Rimani in contatto con le persone dopo che visitano il tuo sito web grazie al principale software di notifiche push. Più di 10.000 aziende in tutto il mondo usano PushEngage per inviare 9 miliardi di notifiche ogni mese.

en: Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
it: Collega il tuo sito alla Google Search Console per ricevere informazioni su come le persone trovano i tuoi contenuti. Identifica le aree di miglioramento e aumenta il traffico verso il tuo sito web.

en: Connect your site with Google Search Console in %1$sSearch Statistics%2$s to track how your site is performing in search rankings and generate actionable reports. %3$s
it: Collega il tuo sito con la Google Search Console nella sezione %1$sStatistiche di ricerca%2$s per monitorare l'andamento del tuo sito nei risultati di ricerca e generare utili report. %3$s

en: Connect your website to Google Search Console
it: Collega il tuo sito web alla Google Search Console

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

en: Consecutive sentences
it: Frasi consecutive

en: Constants
it: Costanti

en: Contact Info
it: Informazioni di contatto

en: Contact Page
it: Pagina di contatto

en: Contact Page URL
it: URL della pagina di contatto

en: Contact Page URL:
it: URL della pagina di contatto:

en: Contact Type
it: Tipo di contatto

en: Content
it: Contenuto

en: Content Rankings
it: Posizionamento dei contenuti

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Content length
it: Lunghezza del contenuto

en: Contractor
it: Appaltatore

en: Contributor
it: Collaboratore

en: Control the priority & frequency of each Post, Page, Category, Tag, etc.
it: Controlla la priorità e la frequenza di ogni articolo, pagina, categoria, tag, ecc.

en: Control the priority & frequency per Post Type/Taxonomy
it: Controlla la priorità e la frequenza per Post Type/Tassonomia

en: Control the title, alt tag, caption, description and filename of your images (Plus, Pro & Elite plans only)
it: Controlla il titolo, il tag alt, la didascalia, la descrizione e il nome del file delle tue immagini (solo piani Plus, Pro ed Elite)

en: Conversion Tools
it: Strumenti di conversione

en: Convert casing of image attributes
it: Converti le impostazioni maiuscole/minuscole per gli attributi immagine

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
it: Copia il messaggio di errore qui sopra e incollalo nel messaggio che invierai al team di assistenza di %1$s.

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Cornerstone Content
it: Contenuto cornerstone

en: Cornerstone Content is a %1$s feature. %2$s
it: Contenuto cornerstone è una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Cornerstone content refers to the most  important and informative articles or pages on your website that serve as the foundation for your content strategy. AIOSEO uses cornerstone content for
it: I contenuti cornerstone sono gli articoli o le pagine più importanti e informative del tuo sito web, che fungono da base per la tua strategia di contenuti. AIOSEO usa i contenuti cornerstone per

en: Corporation
it: Grande azienda

en: Could Be Better
it: Potrebbe andare meglio

en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
it: Impossibile installare l'aggiornamento. Scaricalo da %1$s e installalo manualmente.

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it: Potresti farmi un GRANDE favore e dargli 5 stelle su WordPress per motivare il nostro lavoro e aiutarci a farlo conoscere?

en: Count
it: Conteggio

en: Country
it: Stato

en: Country code
it: Codice Paese

en: Course
it: Corso

en: Crawl Cleanup
it: Ottimizzazione crawl

en: Create Backup
it: Crea un backup

en: Create and manage redirects for your broken links.
it: Crea e gestisci i reindirizzamenti per i tuoi link non funzionanti.

en: Create, manage and monitor redirects for 404's or modified posts + server redirects, full site redirects and site aliases (Pro & Elite plans only)
it: Crea, gestisci e monitora i reindirizzamenti per i 404 o le pubblicazioni modificate + reindirizzamenti al server, reindirizzamenti al sito completo e alias del sito (solo piani Pro ed Elite)

en: Currencies Accepted
it: Valute accettate

en: Current Date
it: Data attuale

en: Current Day
it: Giorno corrente

en: Current Item
it: Elemento attuale

en: Current Month
it: Mese corrente

en: Current Score
it: Punteggio attuale

en: Current Year
it: Anno corrente

en: Current or first category title.
it: Titolo della categoria attuale o della prima categoria.

en: Current or first term link (link as text).
it: Link attuale o del primo termine (link come testo).

en: Current or first term link (name as text).
it: Link attuale o del primo termine (nome come testo).

en: Custom Breadcrumb Templates
it: Template breadcrumb personalizzati

en: Custom Field
it: Campo personalizzato

en: Custom Field Name
it: Nome campo personalizzato

en: Custom Field Support
it: Supporto per i campi personalizzati

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Custom Fields is a %1$s Feature
it: I campi personalizzati sono una funzionalità di %1$s

en: Custom HTML templates
it: Template HTML personalizzati

en: Custom Image
it: Immagine Personalizzata

en: Custom Marker
it: Indicatore personalizzato

en: Custom Robots.txt Preview
it: Anteprima personalizzata del robots.txt

en: Custom Role
it: Ruolo personalizzato

en: Custom Rules
it: Regole personalizzate

en: Custom Schema
it: Schema personalizzato

en: Custom Taxonomy Support is a %1$s Feature
it: Il supporto alle tassonomie personalizzate è una funzionalità di %1$s

en: Custom field names with spaces detected
it: Rilevati nomi di campi personalizzati con spazi

en: Custom separator:
it: Separatore personalizzato:

en: Customer Data
it: Dati del cliente

en: Customer Support
it: Servizio clienti

en: DRAFT
it: BOZZA

en: Dance Event
it: Spettacolo di danza

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Dashboard Widgets
it: Widget in bacheca

en: Dashboard Widgets is a %1$s feature. %2$s
it: I widget della bacheca sono una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Dashes (-)
it: Trattini (-)

en: Data: %1$.2f MB / Index: %2$.2f MB / Engine: %3$s / Collation: %4$s
it: Dati: %1$.2f MB / Indice: %2$.2f MB / Motore: %3$s / Fascicolazione: %4$s

en: Database Powered By
it: Database powered by

en: Database Size
it: Dimensione del database

en: Database Tools
it: Strumenti per il database

en: Database Version
it: Versione del database

en: Dataset
it: Set di dati

en: Date Archive Pages
it: Pagine delle date d'archivio

en: Date Archive Sitemap
it: Sitemap archivio date

en: Date Archives
it: Archivi per data

en: Day
it: Giorno

en: Day-by-Day Basis
it: Base giornaliera

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Deactivate All Features
it: Disattiva tutte le funzionalità

en: Deactivate License
it: Disattiva la licenza

en: Deactivated
it: Disattivato

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
it: Disattivazione non riuscita. Controlla i permessi e riprova.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
it: Decidi se vuoi che gli URL del tuo sito includano un "www" o se preferisci indicare solo il nome di dominio. Ci sono pro e contro in entrambe le opzioni, ma nessuna delle due è migliore o peggiore ai fini della SEO, a patto che porti avanti la scelta in modo coerente.

en: Dedicated HTML Sitemaps do not work while using "plain" permalinks. Please update your %1$spermalink structure%2$s to use this option.
it: Le sitemap HTML dedicate non funzionano quando si usano permalink "semplici". Aggiorna %1$sla struttura dei permalink%2$s per utilizzare questa opzione.

en: Dedicated Page
it: Pagina dedicata

en: Default
it: Predefinito

en: Default (Set under Social Networks)
it: Predefinito (impostato in Social network)

en: Default Card Type
it: Tipo di scheda predefinito

en: Default Image (Set Below)
it: Immagine predefinita (impostata di seguito)

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
it: Sorgente immagine predefinita (impostata in Social network)

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
it: Tipo di oggetto predefinito (impostato in Social network)

en: Default Post Facebook Image
it: Immagine predefinita del post di Facebook

en: Default Post Image Source
it: Sorgente immagine predefinita del post

en: Default Post Twitter Image
it: Immagine predefinita del post su Twitter

en: Default Post Type Object Types
it: Post type predefinito per tipologia

en: Default Social Share Image
it: Immagine predefinita per la condivisione social

en: Default Taxonomy Object Types
it: Tassonomia predefinita per tipologia di oggetto

en: Default Taxonomy Object Types is a %1$s feature. %2$s
it: I tipi predefiniti di oggetti della tassonomia sono una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Default Term Facebook Image
it: Termine predefinito per immagine Facebook

en: Default Term Image Source
it: Termine predefinito per sorgente immagine

en: Default Term Image Source is a %1$s feature. %2$s
it: Il termine predefinito Sorgente immagine è una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Default Term Twitter Image
it: Termine predefinito per immagine Twitter

en: Default settings that just work
it: Impostazioni predefinite che funzionano

en: Default template for all pages.
it: Il template predefinito per tutte le pagine.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All %1$s Links
it: Elimina tutti i link %1$s

en: Delete Link
it: Elimina il link

en: Delete Page
it: Elimina la pagina

en: Delete Rule
it: Elimina la regola

en: Delete Selected Pages
it: Elimina le pagine selezionate

en: Delete Static Files
it: Elimina i file statici

en: Delivery Event
it: Evento di delivery

en: Dentist
it: Dentista

en: Depending on the amount of content on your site, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
it: A seconda della quantità di contenuti del tuo sito, questo processo può richiedere del tempo. Puoi tranquillamente lasciare questa pagina e tornare a controllarla più tardi.

en: Depending on the number of posts being scanned, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
it: A seconda del numero di post da scansionare, questo processo può richiedere del tempo. Puoi tranquillamente lasciare questa pagina e tornare a controllarla più tardi.

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Description Format
it: Formato Descrizione

en: Description for the current media file.
it: Descrizione del file media attuale.

en: Descriptions
it: Descrizioni

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
it: Indirizzo dettagliato, contatti e informazioni sul pagamento

en: Did you know that %1$s Pro allows you to choose a %2$sprimary category%3$s for your posts? This feature works hand in hand with our powerful Breadcrumbs template to give you full navigational control to help improve your search rankings!
it: Sapevi che %1$s nella versione Pro ti permette di scegliere una %2$scategoria primaria%3$s per le tue pubblicazioni? Questa caratteristica va di pari passo con il nostro potente template Breadcrumb per darti il pieno controllo della navigazione e aiutarti a migliorare le tue posizioni nella ricerca!

en: Did you know you can automatically add internal links using Link Assistant? %1$s
it: Sapevi che puoi aggiungere automaticamente i link interni con Link Assistant? %1$s

en: Didn't expect to see this? Make sure your sitemap is enabled and your content is set to be indexed. %1$sLearn More →%2$s
it: Non ti aspettavi di vedere questo? Verifica che la sitemap sia abilitata e che i tuoi contenuti siano indicizzati. %1$sPer saperne di più →%2$s

en: Directive
it: Direttiva

en: Director
it: Regista

en: Directory Listing seems to be disabled on the server.
it: L'elenco di directory sembra essere disabilitato sul server.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
it: L'elenco di directory sembra essere disabilitato sul tuo server.

en: Directory Listing seems to be enabled on the server.
it: L'elenco di directory sembra essere abilitato sul server.

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
it: L'elenco di directory sembra essere abilitato sul tuo server.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings.
it: NON ti consigliamo di disattivare il feed RSS globale. La disattivazione impedisce agli utenti di iscriversi ai tuoi contenuti e potrebbe danneggiare il tuo posizionamento SEO.

en: Disallow
it: Nega

en: Dismiss
it: Ignora

en: Dismiss All
it: Ignora tutto

en: Dismissed Notifications
it: Notifiche ignorate

en: Display Block
it: Blocco di visualizzazione

en: Display HTML Sitemap
it: Visualizza la sitemap HTML

en: Display Opening Hours
it: Visualizza orari di apertura

en: Display Settings
it: Impostazioni di Visualizzazione

en: Display complete category hierarchy even if not selected on each individual post.
it: Visualizza la gerarchia completa delle categorie anche se non è selezionata su ogni singolo articolo.

en: Display the current page breadcrumb.
it: Visualizza i breadcrumb della pagina corrente.

en: Display the sitemap on a dedicated page:
it: Visualizza la sitemap in una pagina dedicata:

en: Displayed when the business is closed.
it: Visualizzato quando l'attività è chiusa.

en: Displayed when the business is open all day long.
it: Visualizzato quando l'attività è aperta tutto il giorno.

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
it: Stai vedendo una sitemap vuota o un errore 404?

en: Do you have multiple authors?
it: Hai più autori?

en: Documentation
it: Documentazione

en: Domain
it: Dominio

en: Domain Activations
it: Attivazioni del dominio

en: Domains Report
it: Report sui domini

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
it: Non cercare di forzare le parole chiave nei sottotitoli se non suonano naturali in quel contesto. Se lo fai, mandi un messaggio sbagliato a chi ti legge e potresti allontanarli.

en: Don't update the modified date
it: Non aggiornare la data di modifica

en: Done
it: Fatto

en: Down
it: Giù

en: Download Sample CSV File
it: Scarica il file CSV di esempio

en: Download System Info File
it: Scarica il file delle informazioni di sistema

en: Driving Directions
it: Indicazioni stradali

en: Drop (%)
it: Diminuzione (%)

en: Dry Cleaning/Laundry
it: Lavanderia

en: Due to a bug in the previous version of %1$s, your homepage title and description may have changed. Please take a minute to review your homepage settings to verify that they are correct.
it: A causa di un bug nella versione precedente di %1$s, il titolo e la descrizione della tua homepage potrebbero essere cambiati. Ti invitiamo a verificare che le impostazioni della tua homepage siano corrette.

en: Due to some changes in how our Open Graph integration works, your Facebook Titles and Descriptions may have changed. You were using the following options that have been removed:
it: A causa di alcuni cambiamenti nel funzionamento della nostra integrazione Open Graph, i titoli e le descrizioni di Facebook potrebbero essere cambiati. Stavi usando le seguenti opzioni che ora sono state rimosse:

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
it: Alcuni meta tag Open Graph sono duplicati.

en: Dynamically Generate
it: Genera dinamicamente

en: Dynamically Generate Meta Keywords
it: Genera dinamicamente le meta-parole chiave

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
it: Crea dinamicamente la sitemap XML invece di usare un file statico.

en: Easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks.
it: Crea e gestisci facilmente i reindirizzamenti per i tuoi link non funzionanti, così eviti di confondere i motori di ricerca e gli utenti, oltre che di perdere preziosi backlink.

en: Easily display Facebook content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to embed albums, group content, reviews, live videos, comments, and reactions.
it: Visualizza con facilità i contenuti di Facebook sul tuo sito WordPress senza scrivere alcun codice. Include numerosi template, capacità di incorporare album, contenuti di gruppo, recensioni, video live, commenti e reazioni.

en: Easily display Instagram content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to show content from multiple accounts, hashtags, and more. Trusted by 1 million websites.
it: Visualizza con facilità i contenuti di Instagram sul tuo sito WordPress senza scrivere alcun codice. Include numerosi template, capacità di mostrare contenuti da più account, hashtag e altro ancora. 1 milione di siti web gli hanno dato fiducia.

en: Easily display Twitter content in WordPress without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to combine multiple Twitter feeds, Twitter card support, tweet moderation, and more.
it: Visualizza con facilità i contenuti di Twitter in WordPress senza scrivere alcun codice. Include numerosi layout, capacità di combinare più feed di Twitter, supporto per le schede di Twitter, moderazione dei tweet e altro ancora.

en: Easily display YouTube videos on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to embed live streams, video filtering, ability to combine multiple channel videos, and more.
it: Visualizza con facilità i video di YouTube sul tuo sito WordPress senza scrivere alcun codice. Include numerosi layout, capacità di incorporare i live stream, filtrare i video, combinare più canali video e molto altro.

en: Easily generate unlimited schema markup for your content to help you rank higher in search results. Our schema validator ensures your schema works out of the box.
it: Genera con facilità un numero illimitato di markup Schema per i tuoi contenuti per aiutarti a posizionarti meglio nei risultati di ricerca. Il nostro tool di convalida assicura che il tuo Schema funzioni subito.

en: Easy to manage revisions
it: Facile gestione delle revisioni

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %1$s
it: Modifica %1$s

en: Edit .htaccess
it: Modifica .htaccess

en: Edit Facebook Meta Data
it: Modifica i meta-dati di Facebook

en: Edit HTML Anchor:
it: Modifica l'ancora HTML:

en: Edit SEO
it: Modifica SEO

en: Edit Snippet
it: Modifica Snippet

en: Edit Title and Description
it: Modifica il titolo e la descrizione

en: Edit Twitter Meta Data
it: Modifica i meta-dati di Twitter

en: Edit User
it: Modifica utente

en: Edit Your Meta Description
it: Modifica la tua meta descrizione

en: Edit Your Page
it: Modifica la tua pagina

en: Edit Your Page Title
it: Modifica il titolo della pagina

en: Editor
it: Editore

en: Education Event
it: Evento educativo

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Email Debug Information
it: Email per le informazioni di debug

en: Emergency Service
it: Servizio di emergenza

en: Emotional Words
it: Parole emozionali

en: Emotionally triggered headlines are likely to drive more clicks.
it: Di solito i titoli che richiamano emozioni ricevono più clic.

en: Employment Agency
it: Agenzia per il lavoro

en: Enable Breadcrumbs
it: Abilita i breadcrumb

en: Enable Custom Robots.txt
it: Abilita il file Robots.txt personalizzato

en: Enable Open Graph Markup
it: Abilita il markup di Open Graph

en: Enable Schema Markup
it: Abilita il markup Schema

en: Enable Sitelinks Search Box
it: Abilita la casella di ricerca Sitelink

en: Enable Sitemap
it: Abilita la sitemap

en: Enable Sitemap Indexes
it: Abilita indici della sitemap

en: Enable Twitter Card
it: Abilita la scheda Twitter

en: Enable our Headline Analyzer to help you write irresistible headlines and rank better in search results.
it: Attiva il nostro Headline Analyzer per scrivere titoli irresistibili che ti aiutano a posizionarti meglio nei risultati di ricerca.

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
it: Attiva il nostro punteggio TruSEO che ti aiuta a ottimizzare i contenuti per ottenere il massimo del traffico.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
it: Attiva questa funzione se vuoi che Facebook e altri social media visualizzino un'anteprima con immagini e un riassunto testuale quando viene condiviso un link al tuo sito.

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
it: Attiva questa funzione se vuoi che Twitter visualizzi una scheda di anteprima con immagini e un estratto di testo quando viene condiviso un link al tuo sito.

en: Enable this option to remove any unrecognized query args from your site.
it: Abilita questa opzione per rimuovere gli argomenti delle query non riconosciuti dal tuo sito.

en: Enable this option to show additional Twitter data on your posts and pages (i.e., who the post was written by and how long it might take to read the article).
it: Attiva questa opzione per mostrare altri dati di Twitter sui tuoi post e sulle tue pagine (ad esempio, chi ha scritto il post e qual è il tempo di lettura stimato dell'articolo).

en: Enabled
it: Abilitato

en: End date
it: Data di fine

en: Ending Words
it: Parole alla fine

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
it: Assicurati che le tue parole chiave più importanti compaiano nel tag H1: non forzarle, fai in modo che suonino naturali per chi ti legge.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
it: Assicurati che il titolo della tua pagina includa le parole chiave che ti interessano e progettalo in modo da incoraggiare gli utenti a fare clic.

en: Enter Competitor URL
it: Inserisci l'URL del sito concorrente

en: Enter License Key
it: Inserisci la chiave di licenza

en: Enter Your Headline
it: Inserisci il tuo titolo

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
it: Inserisci un codice di localizzazione, ad esempio: en_GB, es_ES

en: Enter a URL or start by typing a page or post title, slug or ID.
it: Inserisci un URL o inizia a digitare il titolo, lo slug o l'ID di una pagina o di un articolo.

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
it: Inserisci un URL per modificare l'URL canonico predefinito

en: Enter a WordPress Filter Name
it: Inserisci il nome di un filtro WordPress

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
it: Inserisci un elenco di ID dei post separati da virgole.

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
it: Inserisci un elenco separato da virgole degli ID dei termini.

en: Enter a different headline than your post title to see how it compares.
it: Inserisci un titolo diverso da quello del tuo articolo per vedere il confronto.

en: Enter a page URL, e.g. %1$s
it: Inserisci l'URL di una pagina, ad es. %1$s

en: Enter a relative URL to redirect from or start by typing in page or post title, slug or ID. You can also use regex (%1$s)
it: Inserisci un URL relativo da cui reindirizzare o digita il titolo, lo slug o l'ID della pagina o dell'articolo. Puoi anche usare una regex (%1$s)

en: Enter an IP Address
it: Inserisci un indirizzo IP

en: Enter an OpenAI API key in order to automatically generate SEO titles and meta descriptions for your pages. %1$s
it: Inserisci una chiave API OpenAI per generare automaticamente titoli e meta descrizioni SEO per le tue pagine. %1$s

en: Enter the Server Name
it: Inserisci il nome del server

en: Enter your %1$s License Key
it: Inserisci la tua chiave di licenza %1$s

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
it: Inserisci qui il tuo ID Facebook Admin. Puoi inserire più ID Facebook Admin separandoli con una virgola.

en: Enter your answer
it: Inserisci la tua risposta

en: Enter your verification codes below to activate webmaster tools.
it: Inserisci i codici di verifica qui sotto per attivare gli strumenti per webmaster.

en: Entertainment Business
it: Attività di intrattenimento

en: Episode
it: Episodio

en: Equivalent to rule #%1$s%2$s. The trailing wildcard is ignored.
it: Equivale alla regola #%1$s%2$s. Il carattere jolly finale viene ignorato.

en: Est. reading time
it: Tempo di lettura stimato

en: Event
it: Evento

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
it: Ogni pagina del tuo sito dovrebbe avere un tag <link> con l'attributo "rel="canonical"". Il tag link deve trovarsi all'interno del tag head della pagina e deve contenere l'URL "corretto" della pagina.

en: Exact match all parameters in any order
it: Corrispondenza esatta di tutti i parametri in qualsiasi ordine

en: Example
it: Esempio

en: Example search string
it: Esempio di stringa di ricerca

en: Excellent!
it: Ottimo!

en: Exclude Images
it: Escludi le immagini

en: Exclude Images from your sitemap.
it: Escludi le immagini dalla tua sitemap.

en: Exclude Pages/Posts
it: Escludi pagine/articoli

en: Exclude Posts / Pages
it: Escludi articoli/pagine

en: Exclude Terms
it: Escludi i termini

en: Exhibition Event
it: Evento espositivo

en: Export All Post Types
it: Esporta tutti i post type

en: Export All Settings
it: Esporta tutte le impostazioni

en: Export Settings
it: Impostazioni per l'esportazione

en: External
it: Esterno

en: External Links
it: Link esterni

en: External links
it: Link esterni

en: External:
it: Esterno:

en: FAQ Options
it: Opzioni FAQ

en: FAQ Page
it: Pagina delle FAQ

en: FAQ schema is a Pro feature.
it: Lo schema FAQ è una funzionalità Pro.

en: FUTURE
it: IN FUTURO

en: Facebook Admin ID
it: ID Facebook Admin

en: Facebook App ID
it: ID App di Facebook

en: Facebook Author URL
it: URL autore Facebook

en: Facebook Debugger
it: Debugger di Facebook

en: Facebook Description
it: Descrizione Facebook

en: Facebook Image
it: Immagine Facebook

en: Facebook Preview
it: Anteprima di Facebook

en: Facebook Title
it: Titolo Facebook

en: Fact Check
it: Fact checking

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
it: Fantastico! Quando aggiorni all'ultima versione, hai accesso a tutte le ultime funzionalità, alle correzioni di bug e ai miglioramenti della sicurezza.

en: Fast Server Redirects
it: Reindirizzamenti veloci del server

en: Fax Number
it: Numero di fax

en: Feature Manager
it: Gestione delle funzionalità

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Features:
it: Funzionalità:

en: Feeds
it: Feed

en: Female
it: Femminile

en: Filename
it: Nome del file

en: Filter
it: Filtro

en: Filter by Group
it: Filtra per gruppo

en: Financial Service
it: Servizio finanziario

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
it: Perfeziona il tuo sito con i nostri potenti strumenti, tra cui l'editor Robots.txt, l'importazione/esportazione e molto altro.

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
it: Termina la configurazione e vai alla bacheca

en: First Available Image
it: Prima immagine disponibile

en: First Image in Content
it: Prima immagine nel contenuto

en: Fix Now
it: Correggi ora

en: Flesch reading ease
it: Punteggio di leggibilità di Flesch

en: Flesch reading ease N/A
it: Punteggio di leggibilità di Flesch N/A

en: Focus Keyphrase
it: Frase chiave

en: Focus keyphrase
it: Frase chiave

en: Focus keyphrase at the beginning of SEO Title
it: Frase chiave all'inizio del titolo SEO

en: Focus keyphrase doesn't appear at the beginning of SEO title.
it: La frase chiave non compare all'inizio del titolo SEO.

en: Focus keyphrase found in SEO title.
it: La frase chiave compare nel titolo SEO.

en: Focus keyphrase found in content.
it: La frase chiave compare nel contenuto.

en: Focus keyphrase in SEO title
it: Frase chiave nel titolo SEO

en: Focus keyphrase in Subheadings
it: Frase chiave nei sottotitoli

en: Focus keyphrase in URL
it: Frase chiave nell'URL

en: Focus keyphrase in content
it: Frase chiave nel contenuto

en: Focus keyphrase not found in SEO title.
it: La frase chiave non compare nel titolo SEO.

en: Focus keyphrase not found in content.
it: La frase chiave non compare nel contenuto.

en: Focus keyphrase not found in the URL.
it: La frase chiave non compare nell'URL.

en: Focus keyphrase used at the beginning of SEO title.
it: Frase chiave usata all'inizio del titolo SEO.

en: Focus keyphrase used in the URL.
it: Frase chiave usata nell'URL.

en: Follow on Twitter
it: Seguici su Twitter

en: Follow on YouTube
it: Seguici su YouTube

en: Food
it: Cibo

en: Food Establishment
it: Stabilimento alimentare

en: Food Event
it: Evento gastronomico

en: For best results, you should strive for %1$d and above.
it: Per ottenere risultati ottimali, dovresti puntare a %1$d o superiore.

en: For best results, you should strive for %1$s%3$d and above%2$s.
it: Per ottenere risultati ottimali, dovresti puntare a %1$s%3$d o superiore%2$s.

en: For the best SEO results there should be exactly one H1 tag on each page.
it: Per ottenere i migliori risultati SEO, su ogni pagina dovrebbe esserci un solo tag H1.

en: Format the label used for archives page.
it: Formatta l'etichetta utilizzata per la pagina degli archivi.

en: Format the label used for the 404 error page.
it: Formatta l'etichetta utilizzata per la pagina di errore 404.

en: Format the label used for the search results page.
it: Formatta l'etichetta utilizzata per la pagina dei risultati della ricerca.

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
it: Tutti i server web più popolari includono opzioni per impedire l'elenco di directory. Al suo posto mostreranno invece un messaggio "403 forbidden".

en: Free
it: Gratis

en: Free Plugins
it: Plugin gratuiti

en: Frequency
it: Frequenza

en: Friday
it: Venerdì

en: Front Page
it: Home page

en: Front Page Info
it: Info della homepage

en: Full Site Redirect
it: Reindirizzamento completo del sito

en: Full Site Redirects
it: Reindirizzamenti completi del sito

en: Full Time
it: A tempo pieno

en: Future proof your WordPress customizations with the most popular code snippet management plugin for WordPress. Trusted by over 1,500,000+ websites for easily adding code to WordPress right from the admin area.
it: Proteggi le tue personalizzazioni di WordPress con il più popolare plugin di gestione degli snippet di codice per WordPress. Più di 1.500.000 siti web lo hanno già scelto per aggiungere con facilità codice a WordPress direttamente dall'area di amministrazione.

en: Game
it: Gioco

en: General
it: Generale

en: General Facebook Settings
it: Impostazioni generali di Facebook

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: General Sitemap
it: Sitemap generale

en: Generate New SEO Post %1$s
it: Genera nuovi testi per %1$s SEO dell'articolo

en: Generate Schema
it: Genera Schema

en: Generate an XML Sitemap specifically for video content on your site.
it: Genera una sitemap XML specifica per i contenuti video del tuo sito.

en: Generated by
it: Generato da

en: Generating SEO Post %1$s is a Pro Feature
it: La generazione di articoli SEO %1$s è una funzione Pro

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
it: Ottieni %1$s %2$s e sblocca tutte le potenti funzionalità

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
it: Ottieni %1$s %2$s e sblocca tutte le potenti funzionalità.

en: Get Additional Keyphrases
it: Ottieni frasi chiave aggiuntive

en: Get Additional Keyphrases with %1$s!
it: Ottieni frasi chiave aggiuntive con %1$s!

en: Get Support
it: Ottieni supporto

en: Get additional keyphrases and many more modules! %1$s
it: Ottieni frasi chiave aggiuntive e molti altri moduli! %1$s

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
it: Ottieni tutti gli strumenti giusti per far sì che il tuo sito web compaia nei risultati della ricerca di Google.

en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
it: Ottieni suggerimenti utili da %1$s su come ottimizzare i contenuti del tuo sito web e ottenere così un migliore posizionamento nei risultati della ricerca.

en: Get improved features and faster fixes by sharing non-sensitive data via usage tracking that shows us how %1$s is being used. No personal data is tracked or stored.
it: Ti offriamo migliori funzionalità e correzioni più rapide grazie alla condivisione di dati non sensibili con il tracciamento dell'utilizzo, che ci mostra come le persone usano %1$s. Non tracciamo né memorizziamo nessun dato personale.

en: Get more features in %1$s %2$s:
it: Ottieni più funzionalità in %1$s %2$s:

en: Get out the word!
it: Spargi la voce!

en: Get relevant suggestions for adding internal links to all your content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
it: Ottieni suggerimenti pertinenti per aggiungere link interni a tutti i tuoi contenuti e per trovare i post orfani che non hanno link interni.

en: Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
it: Ottieni suggerimenti pertinenti per aggiungere link interni ai contenuti più vecchi e per trovare i post orfani che non hanno link interni.

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
it: Ottieni il plugin di statistiche numero uno sul mercato per capire come le persone trovano e poi usano il tuo sito web. Analizza le statistiche che contano davvero.

en: Get the #1 conversion optimization plugin to convert your growing website traffic into subscribers, leads and sales.
it: Ottieni il plugin di ottimizzazione delle conversioni numero uno sul mercato per trasformare il traffico crescente del tuo sito web in iscritti, contatti e vendite.

en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
it: Sfrutta al massimo %1$s passando a Pro e sbloccando tutte le potenti caratteristiche.

en: Get your Baidu verification code in %1$s.
it: Ottieni il tuo codice di verifica Baidu su %1$s.

en: Get your Bing verification code in %1$s.
it: Ottieni il tuo codice di verifica Bing su %1$s.

en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
it: Ottieni l'ID di Google Tag Manager dal tuo %1$s.

en: Get your Google verification code in %1$s.
it: Ottieni il tuo codice di verifica Google dalla %1$s.

en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
it: Ottieni il codice di verifica di Pinterest dal tuo %1$s.

en: Get your Yandex verification code in %1$s.
it: Ottieni il tuo codice di verifica Yandex su %1$s.

en: Getting Started
it: Per iniziare

en: Getting There
it: Ci siamo quasi

en: Getting started? Read the Beginners Guide
it: Stai iniziando ora? Leggi la guida per principianti

en: Give feedback
it: Lasciaci un feedback

en: Give us a 5-star rating!
it: Lasciaci una valutazione 5 stelle!

en: Global Comments RSS Feed
it: Feed RSS commenti globali

en: Global RSS Feed
it: Feed RSS globale

en: Global Robots Meta
it: Meta robot globale

en: Global Settings
it: Impostazioni globali

en: Globally control Title and Alt attributes for attachment pages and images that are embedded in your content.
it: Controlla a livello globale gli attributi Title e Alt delle pagine allegate e delle immagini incorporate nei tuoi contenuti.

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
it: Controlla a livello globale l'attributo Title e il testo Alt delle immagini presenti nei tuoi contenuti. Questi attributi sono essenziali sia per l'accessibilità che per la SEO.

en: Go Back
it: Torna indietro

en: Go back to the Dashboard
it: Torna alla bacheca

en: Go to %1$sLocal SEO Settings%2$s and set up your local business info like location address, opening hours (%3$s), and Google Maps settings (%4$s).
it: Vai su %1$sImpostazioni SEO locale%2$s e introduci le informazioni sulla tua attività commerciale locale come l'indirizzo, gli orari di apertura (%3$s) e le impostazioni di Google Maps (%4$s).

en: Go to Local SEO Settings
it: Vai alle impostazioni SEO locale

en: Go to Plugins
it: Vai ai plugin

en: Go to Schema Settings
it: Vai alle Impostazioni di Schema

en: Go to Settings > General
it: Vai su Impostazioni > Generale

en: Go to Settings > Reading
it: Vai su Impostazioni > Lettura

en: Go to Social Networks
it: Vai alla scheda Social network

en: Go to editor
it: Vai all'editor

en: Go to the Advanced tab to add/edit meta keywords
it: Vai alla scheda Avanzate per aggiungere/modificare le meta-parole chiave

en: Goal:
it: Obiettivo:

en: Good
it: Ottimo

en: Good Results
it: Ottimi risultati

en: Good job!
it: Ottimo lavoro!

en: Good 🙂
it: Ottimo 🙂

en: Good!
it: Ottimo!

en: Google Analytics Dashboard + Real Time Stats
it: Bacheca di Google Analytics + Statistiche in tempo reale

en: Google Analytics Enhanced Ecommerce Tracking
it: Tracciamento ecommerce migliorato di Google Analytics

en: Google Analytics is now handled by %1$s.
it: Google Analytics è ora gestito da %1$s.

en: Google Maps API Key
it: Chiave API di Google Maps

en: Google Page Speed Test
it: Test Google PageSpeed

en: Google Places Support
it: Supporto per Google Places

en: Google Reviews
it: Recensioni Google

en: Google Rich Results Test
it: Test sui risultati avanzati di Google

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
it: Google Safe Browsing mostra avvisi e segnalazioni agli utenti che visitano un sito web sospetto. Se Google Safe Browsing ha segnalato il tuo sito, devi prendere immediatamente provvedimenti per risolvere il problema.

en: Google Search Console Integration
it: Integrazione di Google Search Console

en: Google Snippet Preview
it: Anteprima dello snippet di Google

en: Google Tag Manager Container ID
it: ID container di Google Tag Manager

en: Google Tag Manager account
it: Account Google Tag Manager

en: Google Verification Code
it: Codice di verifica Google

en: Google has not flagged this site for malware.
it: Google non ha segnalato questo sito come malware.

en: Google has not flagged your site for malware!
it: Google non ha segnalato il tuo sito come malware!

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
it: Google, Bing e altri motori di ricerca usano i dati specifici del tuo markup Schema per produrre dati nei loro Knowledge Panel. Questi dati sono noti come Knowledge Graph. Usa queste impostazioni per modificare l'aspetto di questi dati.

en: Got It!
it: Ricevuto!

en: Government Office
it: Ufficio governativo

en: Granular control over the template for each post type, taxonomy and archive.
it: Controllo granulare del template per ogni post type, tassonomia e archivio.

en: Granular controls per role
it: Controlli granulari per ruolo

en: Great Scott! Where'd they all go?
it: Grande Giove! Dove sono finiti tutti?

en: Great choice! Get started with MonsterInsights today to see how people find and use your website.
it: Ottima scelta! Inizia a lavorare con MonsterInsights oggi stesso per vedere come le persone trovano e poi usano il tuo sito web.

en: Great job!
it: Ottimo lavoro!

en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
it: Ottimo! Questi sono necessari per il markup Schema di %1$s e vengono spesso usati come valori di riserva per altre funzionalità.

en: Great! You are linking to external resources.
it: Ottimo! Stai aggiungendo link a risorse esterne.

en: Greater transparency and accountability
it: Maggiore trasparenza e responsabilità

en: Group
it: Gruppo

en: Grouped
it: Raggruppati

en: Groups
it: Gruppi

en: Gutenberg Block
it: Blocco Gutenberg

en: H2 tags were found on the page.
it: Sono stati trovati tag H2 nella pagina.

en: H2 tags were found on your page.
it: Sono stati trovati dei tag H2 nella tua pagina.

en: HTML Sitemap
it: Sitemap HTML

en: HTML Sitemap Settings
it: Impostazioni della sitemap HTML

en: HTML Validator
it: Validatore HTML

en: HTTP Header
it: Header HTTP

en: Headline Type
it: Tipologia di titolo

en: Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
it: I titoli hanno maggiori probabilità di essere cliccati nei risultati di ricerca se contengono circa 6 parole.

en: Headlines that are about 55 characters long will display fully in search results and tend to get more clicks.
it: I titoli lunghi circa 55 caratteri vengono visualizzati per intero nei risultati di ricerca e tendono a ricevere più clic.

en: Headlines that are lists and how-to get more engagement on average than other types of headlines. %1$s%2$sLearn More%3$s →
it: I titoli in formato elenco e tutorial ottengono in media un miglior engagement rispetto ad altri tipi di titoli. %1$s%2$sPer saperne di più%3$s→

en: Headlines that are strongly positive or negative tend to get more engagement than neutral ones.
it: I titoli fortemente positivi o negativi tendono a ottenere un miglior engagement rispetto a quelli neutri.

en: Headlines with 20-30% common words are more likely to get clicks.
it: I titoli con il 20-30% di parole comuni hanno maggiori probabilità di ottenere clic.

en: Headlines with power words are more likely to get clicks.
it: I titoli con parole potenti (power words) hanno maggiori probabilità di ottenere clic.

en: Headlines with uncommon words are more likely to get clicks.
it: I titoli con parole poco comuni hanno maggiori probabilità di ottenere clic.

en: Heads up!
it: Occhio!

en: Health & Beauty Business
it: Attività di salute e bellezza

en: Height
it: Altezza

en: Help make %1$s better for everyone
it: Contribuisci a rendere %1$s migliore per tutti

en: Help us improve
it: Aiutaci a migliorare

en: Here is how your headline will look like in Google search results page.
it: Ecco come apparirà il tuo titolo nella pagina dei risultati della ricerca di Google.

en: Here you can add a redirect or view your existing redirects from this page. Click on the button below to view the Redirects panel.
it: Qui puoi aggiungere un reindirizzamento o visualizzare i reindirizzamenti esistenti da questa pagina. Fai clic sul pulsante qui sotto per visualizzare il pannello dei reindirizzamenti.

en: Here you can view an overview of your existing links as well as find suggestions for new internal links. Click on the button below to view the Link Assistant panel.
it: Qui puoi vedere una panoramica dei tuoi link esistenti e trovare suggerimenti per nuovi link interni. Fai clic sul pulsante qui sotto per visualizzare il pannello Link Assistant.

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
it: Qui puoi vedere e modificare l'anteprima, il titolo e la descrizione che verranno visualizzati quando il tuo sito viene condiviso sui social media. Fai clic sul pulsante qui sotto per vedere e modificare l'anteprima.

en: Here's what to do next:
it: Ecco cosa fare dopo:

en: Hey, I noticed you have been using %1$s for some time - that’s awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it: Ehi, ho notato che è da un po' che usi %1$s. Fantastico! Potresti farmi un GRANDE favore e dargli 5 stelle su WordPress per motivare il nostro lavoro e aiutarci a farlo conoscere?

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: High
it: Alta

en: High School
it: Scuola superiore

en: Highlight sections in the Editor
it: Evidenzia le sezioni nell'editor

en: Highlighting is disabled for current view
it: L'evidenziazione è disabilitata per la vista corrente

en: Historical record of optimization efforts
it: Registro storico degli sforzi di ottimizzazione

en: Hits
it: Hit

en: Home & Construction Business
it: Impresa di edilizia

en: Home Page
it: Homepage

en: Home Page Image
it: Immagine della homepage

en: Home Page Meta Description
it: Meta descrizione della homepage

en: Home Page Settings
it: Impostazioni della Home Page

en: Home Page Title
it: Titolo della homepage

en: Home URL
it: URL home

en: Homepage Link
it: Link della homepage

en: Homepage label
it: Etichetta homepage

en: Hotel
it: Albergo

en: Hour
it: Ora

en: Hours
it: Ore

en: How To
it: Come fare

en: How to Control Search Results
it: Come controllare i risultati della ricerca

en: How to Get Started
it: Come iniziare

en: How to get your Facebook Admin ID
it: Come ottenere l'ID Facebook Admin

en: How to get your Facebook App ID
it: Come ottenere il tuo ID App di Facebook

en: How to get your Facebook Author URL
it: Come ottenere l'URL autore su Facebook

en: How-To
it: Come fare

en: I already did
it: L'ho già fatto

en: I have two sets of opening hours per day
it: Ho due fasce orarie di apertura al giorno

en: I'll do it later
it: Lo farò più tardi

en: IDs
it: ID

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
it: Se non stai usando un certificato SSL per il tuo sito, significa che stai perdendo molto traffico potenziale. Ti consigliamo di installare immediatamente un certificato SSL.

en: If you don't already have a project on %1$s, create a project %2$shere%3$s.
it: Se non hai ancora un progetto su %1$s, %2$screa un progetto qui%3$s.

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
it: Se hai già verificato il tuo sito web con Pinterest, puoi saltare il passaggio che segue.

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
it: Se usi i server web Apache o NGINX, puoi modificare i file di configurazione per impostare l'header "expires" per tutti i file immagine. Su Apache, puoi anche usare un file ".htaccess" per modificare le impostazioni di ogni cartella.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
it: Se vuoi continuare a migliorare i tempi di risposta, la soluzione più semplice e veloce è un plugin di caching. I plugin di caching mantengono una versione in cache di ogni pagina del tuo sito. Invece di creare la pagina da zero, il server invia la copia in cache.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
it: Se hai ripubblicato un articolo da un'altra fonte (come un altro sito o una sezione diversa del tuo sito), allora devi scegliere l'URL "corretto" e usare quello!

en: Ignore & pass parameters to the target
it: Ignora e passa i parametri al target

en: Ignore Case
it: Ignora maiuscole/minuscole

en: Ignore Slash
it: Ignora slash

en: Ignore all parameters
it: Ignora tutti i parametri

en: Ignore all parameters except UTM
it: Ignora tutti i parametri tranne UTM

en: Image
it: Immagine

en: Image Alt Tag
it: Tag Alt dell'immagine

en: Image SEO
it: SEO per immagini

en: Image SEO Optimization
it: Ottimizzazione SEO delle immagini

en: Image SEO is a %1$s Feature
it: La SEO delle immagini è una funzionalità di %1$s

en: Image Source
it: Sorgente immagine

en: Image from Custom Field
it: Immagine dal campo personalizzato

en: Images
it: Immagini

en: Images/videos in content
it: Immagini/video nei contenuti

en: Images:
it: Immagini:

en: Import
it: Importa

en: Import / Export
it: Importa/esporta

en: Import / Restore %1$s Settings
it: Importa/ripristina le impostazioni di %1$s

en: Import Additional Pages
it: Importa pagine aggiuntive

en: Import Data and Continue
it: Importa i dati e continua

en: Import Robots.txt
it: Importa il file robots.txt

en: Import Settings From Other Plugins
it: Importa le impostazioni da altri plugin

en: Import and Delete
it: Importa ed elimina

en: Import data from your current plugins
it: Importa i dati dei tuoi plugin attuali

en: Import from CSV
it: Importa da CSV

en: Import from CSV file...
it: Importa da file CSV...

en: Import from URL
it: Importa da un URL

en: Import from a JSON or INI file...
it: Importa da un file JSON o INI...

en: Import/Export
it: Importa/esporta

en: Important Issues
it: Problemi importanti

en: Imported settings will overwrite existing settings and will not be merged.
it: Le impostazioni importate sovrascrivono quelle esistenti e non vengono unite.

en: Impressions
it: Impressioni

en: Improve SEO Rankings
it: Migliora il posizionamento SEO

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
it: Migliora il posizionamento SEO locale con lo Schema per l'indirizzo dell'azienda, gli orari di apertura, i contatti e altro ancora.

en: Improve your SEO rankings with additional keyphrases.
it: Migliora il tuo posizionamento SEO con frasi chiave aggiuntive.

en: Improve your WordPress email deliverability and make sure that your website emails reach user’s inbox with the #1 SMTP plugin for WordPress. Over 2 million websites use it to fix WordPress email issues.
it: Migliora la deliverability delle email di WordPress e assicurati che le email del tuo sito web raggiungano la casella di posta del tuo pubblico con il plugin SMTP numero 1 per WordPress. Oltre 2 milioni di siti web lo usano per risolvere i problemi delle email di WordPress.

en: Improved SEO strategy
it: Strategia SEO migliorata

en: Improved visibility
it: Visibilità migliorata

en: In order to continue searching for additional keyphrases, you'll need to upgrade. %1$s
it: Per continuare a cercare altre frasi chiave, dovrai fare un aggiornamento. %1$s

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
it: Per ridurre le dimensioni della pagina, rimuovi tutti i tag non necessari dal tuo markup tra cui anche i commenti di sviluppo, che sono invisibili agli utenti. Anche i motori di ricerca ignorano il testo dei commenti.

en: In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
it: Per inviare una Sitemap News a Google, devi aver aggiunto il tuo sito al Centro Editori di Google e averlo approvato.

en: Inactive Plugins
it: Plugin inattivi

en: Inbound
it: In entrata

en: Inbound Internal
it: Interno in entrata

en: Inbound Suggestions
it: Suggerimenti in entrata

en: Include
it: Includi

en: Include All Post Type Archives
it: Includi tutti gli archivi dei post type

en: Include All Post Types
it: Includi tutti i tipi di contenuto

en: Include All Taxonomies
it: Includi tutte le tassonomie

en: Include Author Archives in your sitemap.
it: Includi gli archivi autori nella sitemap.

en: Include Date Archives in your sitemap.
it: Includi gli archivi dati nella sitemap.

en: Included as Pro Feature
it: Incluso come caratteristica Pro

en: Increase Rankings
it: Migliora il posizionamento

en: Index Now
it: Indicizza ora

en: IndexNow API Key
it: Chiave API di IndexNow

en: IndexNow is a %1$s feature. %2$s
it: IndexNow è una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Insert a customized Open Graph meta tag for each important page on your site. The standard is very well documented - you can learn more from Facebook's developer pages.
it: Inserisci un meta tag Open Graph personalizzato per ogni pagina importante del tuo sito. Lo standard è molto ben documentato: puoi trovare maggiori informazioni sulle pagine di Facebook for Developers.

en: Insert/edit link
it: Inserisci/modifica il link

en: Install %1$s
it: Installa %1$s

en: Install MonsterInsights
it: Installa MonsterInsights

en: Install OptinMonster
it: Installa OptinMonster

en: Install Plugin
it: Installa il plugin

en: Install WPCode
it: Installa WPCode

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
it: L'installazione non è riuscita. Controlla i permessi e riprova.

en: Installing %1$s %2$s
it: Installazione di %1$s %2$s

en: Instantly get more subscribers, leads, and sales with the #1 conversion optimization toolkit. Create high converting popups, announcement bars, spin a wheel, and more with smart targeting and personalization.
it: Ottieni subito più abbonati, contatti e vendite con il toolkit n. 1 per l'ottimizzazione delle conversioni. Crea pop-up ad alta conversione, banner di annunci e molto altro con la personalizzazione e l'ottimizzazione intelligenti.

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations.
it: L'integrazione con Google Maps permetterà ai tuoi utenti di trovare esattamente la posizione della tua attività. Le nostre mappe interattive consentono loro di vedere le tue recensioni su Google e di ottenere indicazioni stradali direttamente dal tuo sito. Crea più mappe per usare più sedi.

en: Intern
it: Stagista

en: Internal Links
it: Link interni

en: Internal links
it: Link interni

en: Internal vs External vs Affiliate Links
it: Link interni vs link esterni vs link affiliati

en: Internal:
it: Interni:

en: Invalid Description Format
it: Formato della descrizione non valido

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
it: Numero di telefono non valido per il Knowledge Graph

en: Invalid robots.txt URL.
it: URL del robots.txt non valido.

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
it: Il sito è in costruzione o già live (pronto per essere indicizzato)?

en: It appears that your server is running on Apache, so the fix should be as simple as checking the %1$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%2$s.
it: Sembra che il tuo server usi Apache, quindi la soluzione dovrebbe essere semplice: %1$scontrolla che il file .htaccess su wordpress.org%2$s sia implementato correttamente.

en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
it: Sembra che il tuo server usi nginx, quindi la soluzione richiederà probabilmente l'aggiunta delle corrette regole di riscrittura alla configurazione di nginx. %1$sDai un'occhiata alla nostra documentazione per maggiori informazioni%2$s.

en: It looks like this site has been added to one of Google's malwares lists.
it: Sembra che questo sito sia stato aggiunto a una delle liste di malware di Google.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
it: Sembra che manchino le corrette regole di riscrittura per il file robots.txt.

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
it: Sembra che il tuo sito sia stato aggiunto a una delle liste di malware di Google.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
it: Includere le parole chiave principali e di supporto nei tag H2 dovrebbe essere un compito facile. Dopo tutto, queste parole chiave sono proprio quelle che descrivono il tuo contenuto! Se stai avendo problemi a inserire le parole chiave nei sottotitoli, forse quelle che hai scelto non sono strettamente correlate al tuo contenuto.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
it: Nascondere i plugin visibili sul tuo sito è un'ottima idea. Di tanto in tanto vengono scoperte vulnerabilità nei plugin e se il tuo sito non viene aggiornato tempestivamente, i plugin e i temi obsoleti possono diventare un canale di accesso per gli hacker.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
it: Nascondere il tema visibile sul tuo sito è un'ottima idea Di tanto in tanto vengono scoperte vulnerabilità nei temi e se il tuo sito non viene aggiornato tempestivamente, i plugin e i temi obsoleti possono diventare un canale di accesso per gli hacker.

en: It's impossible to cover every aspect of a subject on a single page, but your readers may be fascinated by some detail you barely touch on. If you link to a resource where they can learn more, they'll be grateful. What's more, you'll be rewarded with higher rankings!
it: È impossibile coprire tutti gli aspetti di un argomento in una sola pagina, ma alcuni dei punti che citi potrebbero incuriosire chi ti legge. Se aggiungi il link a una risorsa di approfondimento, te ne saranno grati. In più, questo avrà un impatto positivo anche sul tuo posizionamento!

en: Item Page
it: Pagina dell'elemento

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
it: I file JavaScript compaiono in molti posti, tra cui framework (come Bootstrap), temi, template e plugin di terze parti.

en: Job Posting
it: Annunci di lavoro

en: Join Our Community
it: Unisciti alla nostra community

en: Join on Facebook
it: Iscriviti su Facebook

en: Join our Community
it: Unisciti alla nostra community

en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
it: Proprio come fa WordPress, %1$s genera un file dinamico, quindi non troverai un file statico sul tuo server. Il contenuto del file robots.txt viene memorizzato nel database di WordPress.

en: Key
it: Chiave

en: Keyphrase
it: Frase chiave

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Keyword Performance
it: Prestazioni delle parole chiave

en: Keyword Positions
it: Posizioni delle parole chiave

en: Keyword Rankings
it: Posizionamento delle parole chiave

en: Keyword Tracking is a %1$s Feature
it: Il monitoraggio delle parole chiave è una funzionalità di %1$s

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Label
it: Etichetta

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
it: Etichetta usata per il link alla homepage (primo elemento) nei breadcrumb.

en: Label:
it: Etichetta:

en: Labels
it: Etichette

en: Landmark
it: Luogo d'interesse

en: Large
it: Grande

en: Last 28 Days
it: Ultimi 28 giorni

en: Last 3 Months
it: Ultimi 3 mesi

en: Last 6 Months
it: Ultimi 6 mesi

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last Updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Last Updated Date
it: Data dell'ultimo aggiornamento

en: Last Updated On
it: Ultima data di aggiornamento

en: Latest version:
it: Ultima versione:

en: Launch Setup Wizard
it: Avvia l'installazione guidata

en: Launch the Setup Wizard
it: Avvia la configurazione guidata

en: Learn More
it: Approfondisci

en: Learn More about WPCode Snippets
it: Conosci meglio WPCode Snippets

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
it: Scopri come ottenere il tuo codice di verifica Pinterest

en: Learn more
it: Ulteriori informazioni

en: Learn more about Smart Tags
it: Per saperne di più sugli smart tag

en: Learn more about all features
it: Scopri tutte le funzionalità

en: Learn more about all the features
it: Per saperne di più su tutte le funzionalità

en: Legal Service
it: Servizi legali

en: Less than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too few.
it: Meno del %1$s dei tuoi titoli H2 e H3 riflettono l'argomento del tuo testo. È troppo poco.

en: Let's Get Started
it: Cominciamo

en: Libraries
it: Biblioteche

en: Library
it: Biblioteca

en: License
it: Licenza

en: License Key
it: Chiave di licenza

en: Limited Support
it: Supporto limitato

en: Link Assistant is a %1$s Feature
it: Link Assistant è una funzionalità di %1$s

en: Link Suggestions
it: Suggerimenti per i link

en: Link current item
it: Link all'elemento corrente

en: Link has been inserted.
it: Il link è stato inserito.

en: Link selected.
it: Link selezionato.

en: Link suggestions are being processed.
it: I suggerimenti per i link sono in fase di elaborazione.

en: LinkedIn Post Inspector
it: Ispettore dei post su LinkedIn

en: Linking Opportunities
it: Opportunità di collegamento

en: Links & Suggestions for "%1$s"
it: Link e suggerimenti per "%1$s"

en: Links Per Sitemap
it: Link per sitemap

en: Links Report
it: Report sui link

en: List
it: Lista

en: List Style
it: Stile dell'elenco

en: List of custom field names to include as post content for tags and the SEO Page Analysis. Add one per line.
it: Elenco di nomi di campi personalizzati da includere come contenuto del post per i tag e l'analisi della pagina SEO. Aggiungine uno per riga.

en: Literary Event
it: Evento letterario

en: Live Site
it: Sito live

en: Loading new report data...
it: Caricamento dei dati del nuovo report...

en: Loading...
it: In caricamento ...

en: Local Business SEO
it: SEO per attività commerciali locali

en: Local Business Schema
it: Schema Business Locale

en: Local Business schema (multiple locations supported) + Business Info & Location blocks, widgets & shortcodes (Plus, Pro & Elite plans only)
it: Schema Business Locale (supporto per più sedi) + blocchi Informazioni & Sedi dell'attività, widget e shortcode (solo piani Plus, Pro ed Elite)

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
it: Il markup Schema Business Locale ti consente di dare a Google informazioni sulla tua attività commerciale, tra cui il nome dell'azienda, l'indirizzo e il numero di telefono, gli orari di apertura e la fascia di prezzo. Queste informazioni possono essere visualizzate come una scheda del Knowledge Graph o un carosello business.

en: Local Business schema markup informs Google about your business details like name, address, phone number, hours, and price range, which can appear in a Knowledge Graph card or business carousel.
it: Il Markup Schema Local Business informa Google sui dettagli della tua attività, come nome, indirizzo, numero di telefono, orari e fascia di prezzo. Queste informazioni possono apparire in una scheda del Knowledge Graph o in un carosello business.

en: Local SEO
it: SEO locale

en: Local SEO is a %1$s Feature
it: La SEO locale è una funzionalità di %1$s

en: Locations
it: Sedi

en: Lodging Business
it: Attività ricettiva

en: Log sizes may fluctuate and not always be 100% accurate since the results can be cached. Also after clearing a log, it may not show as "0" since database tables also include additional information such as indexes that we don't clear.
it: Le dimensioni del registro possono variare e non essere sempre precise al 100% perché i risultati possono essere memorizzati nella cache. Inoltre, dopo aver cancellato un registro, potrebbe non essere visualizzato come "0" perché le tabelle del database includono anche informazioni aggiuntive che non cancelliamo, come gli indici.

en: Logged In
it: Connesso

en: Logged Out
it: Disconnesso

en: Login Status
it: Stato dell'accesso

en: Logs
it: Registri

en: Looking for meta keywords?
it: Stai cercando delle meta-parole chiave?

en: Looks Good! 👍👍
it: Niente male! 👍

en: Loss
it: Perdita

en: Low
it: Bassa

en: Lower Case
it: Minuscolo

en: Made with ♥ by the AIOSEO Team
it: Realizzato con ♥ dal team di AIOSEO

en: Major words are capitalized and minor words remain in their original casing.
it: Le parole principali sono in maiuscolo mentre quelle secondarie rimangono nella loro forma originale.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
it: Assicurati che ogni immagine abbia un tag alt e una descrizione utile. Aggiungi nella descrizione le tue parole chiave o dei sinonimi, ma fallo in modo che suoni naturale.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
it: Assicurati di bloccare solo le parti che non vuoi che vengano indicizzate.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
it: Assicurati di avere un buon equilibrio tra tag H2 e testo semplice nei tuoi contenuti. Suddividi il contenuto in sezioni logiche e usa i titoli per introdurre ogni nuovo argomento.

en: Male
it: Maschile

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage Google Analytics
it: Gestisci Google Analytics

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
it: Gestisci tutte le impostazioni delle tue sitemap, tra cui XML, Video, News e molto altro.

en: Manage existing links, get relevant suggestions for adding internal links to older content, discover orphaned posts and more.
it: Gestisci i link esistenti, ottieni suggerimenti pertinenti per aggiungere link interni ai contenuti più vecchi, scopri se ci sono articoli orfani e molto altro.

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs.
it: Gestisci i meta SEO di articoli e termini tramite l'API REST di WordPress. Questo add-on funziona perfettamente anche con le installazioni headless di WordPress.

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs. (Plus, Pro & Elite plans only)
it: Gestisci la meta SEO dei tuoi termini e dei tuoi post tramite l'API REST di WordPress. Questo add-on funziona perfettamente anche con le installazioni di WordPress headless. (Solo per i piani Plus, Pro ed Elite)

en: Manual Redirects
it: Reindirizzamenti manuali

en: Manually Enter Person
it: Inserisci manualmente la persona

en: Manually Enter Type
it: Inserisci manualmente il tipo

en: Map
it: Mappa

en: Map Display
it: Visualizzazione della mappa

en: Map Preview
it: Anteprima della mappa

en: Maps
it: Mappe

en: Mark as Cornerstone
it: Contrassegna come Contenuto cornerstone

en: Max Image Preview
it: Dim. max anteprima immagine

en: Max Snippet
it: Max caratteri snippet

en: Max Video Preview
it: Dim. max anteprima video

en: Media Caption
it: Didascalia dei media

en: Media Description
it: Descrizione dei media

en: Medical Business
it: Settore medico

en: Medical Page
it: Pagina medica

en: Medium
it: Medio

en: Memory Usage
it: Utilizzo memoria

en: Meta Description
it: Meta descrizione

en: Meta Tags
it: Meta tag

en: Meta description length
it: Lunghezza della meta descrizione

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
it: Dimensione minima: 112px x 112px. Formati accettati: JPG, PNG, GIF, SVG o WEBP.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
it: Dimensione minima: 144px x 144px. Rapporto ideale 1:1, max 5MB. Formati accettati: JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 5MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
it: Dimensione minima: 200px x 200px, rapporto ideale 1.91:1, 5MB max. (es. 1640px x 856px o 3280px x 1712px per schermi Retina). Solo formati JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 8MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
it: Dimensioni minime: 200px x 200px, rapporto ideale 1.91:1, 8MB max. (es. 1640px x 856px o 3280px x 1712px per schermi Retina). Solo formati JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
it: Dimensioni minime: 300px x 157px. Rapporto ideale 2:1, max 5MB. Formati accettati: JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minor Only
it: Solo minori

en: Miscellaneous Verification
it: Altre verifiche

en: Missing social markup!
it: Manca il markup social!

en: Mobile Snapshot
it: Istantanea mobile

en: Mobile-Friendly Test
it: Test Mobile-Friendly

en: Modal Content
it: Contenuto modale

en: Modified Posts
it: Articoli modificati

en: Monday
it: Lunedì

en: Month
it: Mese

en: More than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. Don't over-optimize!
it: Più del %1$s dei tuoi titoli H2 e H3 riflettono l'argomento del tuo testo. È un po' troppo, ricorda di non sovraottimizzare!

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
it: Più di 20 richieste possono rallentare il caricamento della pagina.

en: Most Linked to Domains
it: I domini più linkati

en: Most readers only look at the first and last 3 words of a headline before deciding whether to click.
it: La maggior parte delle persone legge solo le prime e le ultime 3 parole di un titolo prima di decidere se fare clic.

en: Moved Online
it: Spostato online

en: Moved Permanently
it: Spostato in modo permanente

en: Movie
it: Film

en: Multiple Locations
it: Sedi multiple

en: Multisite
it: Multisito

en: Music
it: Musica

en: Music Album
it: Album musicale

en: Music Event
it: Evento musicale

en: Music Group
it: Gruppo musicale

en: Musician
it: Musicista

en: Must-Use Plugins
it: Plugin Must-Use

en: N/A
it: N/D

en: NEW
it: NUOVO

en: NOTE: Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %1$s
it: NOTA: l'attivazione di questa impostazione può causare conflitti con plugin/temi di terze parti. %1$s

en: Name
it: Nome

en: Needs Improvement
it: Da migliorare

en: Needs improvement
it: Da migliorare

en: Needs%1$sImprovement!
it: Da migliorare!

en: Negative
it: Negativo

en: Negative headlines are attention-grabbing and tend to perform better than neutral ones.
it: I titoli negativi attirano l'attenzione e tendono a dare risultati migliori di quelli neutri.

en: Network Admin (no site)
it: Amministratore di rete (senza sito)

en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

en: Network Tools
it: Strumenti di rete

en: Neutral
it: Neutrale

en: New Notifications
it: Nuove notifiche

en: New Score
it: Nuovo punteggio

en: New: %1$s %2$s integration
it: Novità: integrazione di %1$s %2$s

en: News & Video Sitemap
it: Sitemap per News e Video

en: News Article
it: Articolo News

en: News Channel
it: Canale News

en: News Sitemap
it: Sitemap News

en: News Sitemaps is a %1$s Feature
it: Sitemap News è una funzionalità di %1$s

en: Next
it: Successivo

en: No %1$s found
it: Non abbiamo trovato %1$s

en: No %1$s markup will be output for your post because it is currently disabled. You can enable %1$s markup in the Social Networks settings. %2$s
it: Il markup di %1$s non verrà generato per il tuo articolo perché attualmente è disabilitato. Puoi attivare il markup %1$s nelle impostazioni dei Social Network. %2$s

en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
it: Non hai indicato nessuna %1$s. Indica una %1$s per calcolare il tuo punteggio SEO.

en: No Archive
it: Nessun archivio

en: No Follow Paginated
it: No Follow Paginato

en: No H1 tag was found.
it: Non è stato trovato alcun tag H1.

en: No H2 tags were found on the page.
it: Non sono stati trovati tag H2 nella pagina.

en: No H2 tags were found on your page.
it: Non sono stati trovati tag H2 nella tua pagina.

en: No Index Paginated
it: No Index Paginato

en: No Index RSS Feeds
it: Feed RSS No Index

en: No ODP
it: Nessun ODP

en: No Pagination for Canonical URLs
it: Nessuna paginazione per gli URL canonici

en: No Schema.org data was found on the page.
it: Non sono stati trovati dati Schema.org nella pagina.

en: No Schema.org data was found on your page.
it: Non sono stati trovati dati Schema.org nella tua pagina.

en: No Snippet
it: Nessun snippet

en: No User-agent found in the content beginning.
it: Non è stato trovato alcun user agent all'inizio del contenuto.

en: No articles were found.
it: Non sono stati trovati articoli.

en: No canonical link tag found on the page.
it: Non è stato trovato alcun tag di collegamento canonico nella pagina.

en: No canonical link tag found on your page.
it: Non è stato trovato alcun tag di collegamento canonico nella tua pagina.

en: No content added yet.
it: Non è stato ancora aggiunto del contenuto.

en: No content yet
it: Non ci sono ancora contenuti

en: No data yet
it: Non ci sono ancora dati

en: No date archives could be found.
it: Non è stato possibile trovare archivi di date.

en: No focus keyphrase!
it: Non c'è una frase chiave di riferimento!

en: No internal links were found on the page.
it: Non sono stati trovati collegamenti interni alla pagina.

en: No internal links were found on your page.
it: Non sono stati trovati collegamenti interni alla tua pagina.

en: No items found.
it: Nessun elemento trovato.

en: No keyphrase found
it: Nessuna frase chiave trovata

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
it: Non è stata specificata nessuna meta descrizione, per cui motori di ricerca mostreranno una porzione di testo presa direttamente dalla pagina. Scrivi una meta descrizione!

en: No meta description was found for the page.
it: Non è stata trovata alcuna meta descrizione per la pagina.

en: No meta description was found for your page.
it: Non è stata trovata alcuna meta descrizione per la tua pagina.

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
it: Non sono stati trovati link in uscita. Aggiungi link a risorse esterne.

en: No post types available.
it: Non ci sono post type disponibili.

en: No posts/terms could be found.
it: Non è stato trovato nessun articolo/termine.

en: No results
it: Nessun risultato

en: No results found for your search. Try again!
it: Non sono stati trovati risultati per la tua ricerca. Riprova!

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No taxonomies available.
it: Non sono disponibili tassonomie.

en: No thanks
it: No grazie

en: No title has been specified. Make sure to write one!
it: Non è stato specificato nessun titolo. Scrivine uno!

en: No, I changed my mind
it: No, ho cambiato idea

en: No, I need to make a backup
it: No, devo fare un backup

en: Nofollowed content
it: Contenuti in nofollow

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
it: Noindex Archivi di categorie e tag vuoti

en: Noindexed content
it: Contenuti non indicizzati

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
it: I contenuti non indicizzati non verranno visualizzati nella sitemap.

en: Non-Profit
it: No-profit

en: None
it: Nessuna

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
it: Nessuna delle frasi contiene parole di transizione. Utilizzane alcune.

en: Nope, maybe later
it: No, forse più tardi

en: Not Available
it: Non disponibile

en: Not Enough Words
it: Non ci sono abbastanza parole

en: Not Enough Words 🙃
it: Non ci sono abbastanza parole 🙃

en: Not Found
it: Non trovato

en: Not Installed
it: Non installato

en: Not Looking Great
it: Non sembra un granché

en: Not Really...
it: Non proprio...

en: Not Set
it: Non impostato

en: Not set
it: Non impostato

en: Not sure what keyphrases are used for? Check out our documentation for more information. %1$s
it: Non sai a cosa servono le frasi chiave? Consulta la nostra documentazione per maggiori informazioni. %1$s

en: Notifications
it: Notifiche

en: Number of Posts
it: Numero di articoli

en: Numbers (0-9)
it: Numeri (0-9)

en: Object Type
it: Tipo di Oggetto

en: Ok, you deserve it
it: Ok, te lo meriti

en: Okay
it: Ok

en: One H1 tag was found on the page.
it: È stato trovato un tag H1 nella pagina.

en: One H1 tag was found on your page.
it: È stato trovato un tag H1 nella tua pagina.

en: Online Store
it: Negozio online

en: Only %1$s of the sentences contain transition words, which is not enough. Use more of them.
it: Solo %1$s delle frasi contiene parole di transizione, il che non è sufficiente. Utilizzane di più.

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
it: Usa il meta tag o l'header noindex solo per le pagine che vuoi tenere fuori dalla portata dei motori di ricerca!

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
it: Ooops! Sembra che JavaScript non si sia caricato

en: Oops! It looks like an error occurred while saving the changes. Please try again or %1$scontact our support team%2$s.
it: Ops! Sembra che si sia verificato un errore durante il salvataggio delle modifiche. Prova di nuovo o %1$scontatta il nostro team di assistenza%2$s.

en: Open 24/7
it: Aperto 24 ore su 24, 7 giorni su 7

en: Open 24h
it: Aperto 24 ore su 24

en: Open AI Integration
it: Integrazione di Open AI

en: Open HTML Sitemap
it: Apri la Sitemap HTML

en: Open Link Assistant
it: Apri l'assistente Link

en: Open News Sitemap
it: Apri la Sitemap News

en: Open RSS Sitemap
it: Apri la Sitemap RSS

en: Open Redirects
it: Apri i reindirizzamenti

en: Open Report %1$s
it: Apri il report %1$s

en: Open Robots.txt
it: Apri il file Robots.txt

en: Open SEO Revisions
it: Revisioni SEO aperte

en: Open Sitemap
it: Apri la Sitemap

en: Open Video Sitemap
it: Apri la sitemap video

en: Open Your Atom Feed
it: Apri il tuo feed Atom

en: Open Your Comments RSS Feed
it: Apri il feed RSS dei tuoi commenti

en: Open Your RDF Feed
it: Apri il tuo feed RDF

en: Open Your RSS Feed
it: Apri il tuo feed RSS

en: Open Your Static Posts Page RSS Feed
it: Apri il feed RSS della tua pagina dei post statici

en: OpenAI API Key
it: Chiave API OpenAI

en: OpenAI Integration is a %1$s feature. %2$s
it: L'integrazione OpenAI è una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Opening Hours
it: Orari di apertura

en: Opening Hours Settings
it: Impostazioni Orari di apertura

en: Opening Hours block, widget and shortcode
it: Blocco Orario di apertura, widget e shortcode

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Optimized Search Appearance
it: Aspetto di ricerca ottimizzato

en: Optimizing your Content Headings
it: Ottimizza i titoli dei contenuti

en: Or
it: Oppure

en: Organization
it: Azienda

en: Organization Name
it: Nome dell'organizzazione

en: Organizations
it: Organizzazioni

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
it: Organizza le voci della sitemap in file distinti nella tua sitemap. Ti consigliamo di attivare questa impostazione se la tua sitemap contiene più di 1.000 URL.

en: Orphaned Posts
it: Articoli orfani

en: Orphaned posts are posts that have no inbound internal links yet and may be more difficult to find by search engines.
it: Gli articoli orfani sono articoli che non hanno ancora link interni in entrata e potrebbero essere più difficili da trovare per i motori di ricerca.

en: Other
it: Altro

en: Other Options
it: Altre opzioni

en: Other:
it: Altro:

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
it: La nostra Sitemap di Google News ti permette di controllare quali contenuti inviare a Google News e contiene solo articoli pubblicati nelle ultime 48 ore. Per poter inviare una Sitemap di News a Google, devi aver aggiunto il tuo sito al Centro editori di Google e averlo approvato.

en: Our Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines%1$sthat drive traffic, shares, and rank better in search results.
it: Il nostro strumento Headline Analyzer ti permette di scrivere titoli SEO irresistibili%1$sche portano traffico, condivisioni e migliorano il posizionamento nei risultati di ricerca.

en: Our Opening Hours:
it: I nostri orari di apertura:

en: Our Redirection Manager lets you easily create and manage redirects for broken links to avoid confusing search engines and users and prevents losing backlinks.
it: Il nostro Redirection Manager ti permette di creare e gestire facilmente i reindirizzamenti per i link rotti, così motori di ricerca e utenti non si confondono e non perdi backlink.

en: Our SEO News widget provides helpful links that enable you to get the most out of your SEO and help you continue to rank higher than your competitors in search results.
it: Il nostro widget Novità SEO ti mostra link utili per trarre il massimo dalla tua strategia SEO, così puoi posizionarti più in alto rispetto ai tuoi concorrenti nei risultati della ricerca.

en: Our SEO Overview widget helps you determine which posts or pages you should focus on for content updates to help you rank higher in search results.
it: Il nostro widget Panoramica SEO ti aiuta a determinare quali sono gli articoli o le pagine con contenuti da aggiornare, così puoi posizionarti meglio nei risultati di ricerca.

en: Our SEO Setup Wizard dashboard widget helps you remember to finish setting up some initial crucial settings for your site to help you rank higher in search results. Once the setup wizard is completed this widget will automatically disappear.
it: Il nostro widget per la configurazione guidata della SEO ti ricorda di completare la configurazione di alcune impostazioni iniziali cruciali per il tuo sito, così puoi posizionarti meglio nei risultati della ricerca. Una volta completata la configurazione guidata, il widget scompare automaticamente.

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
it: Il nostro obiettivo è eliminare la fatica di ottimizzare il tuo sito web per i motori di ricerca.

en: Our location:
it: La nostra sede:

en: Our powerful revisions feature provides a valuable record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions.
it: La nostra potente funzione di revisione fornisce un prezioso registro degli aggiornamenti SEO, consentendoti di monitorare l'efficacia dei tuoi sforzi SEO e di prendere decisioni informate.

en: Our template editor will allow you to easily customize how breadcrumbs are displayed on your site based on each post type or taxonomy.
it: Il nostro editor di template ti permetterà di personalizzare con facilità la visualizzazione dei breadcrumb sul tuo sito in base a ogni post type o tassonomia.

en: Outbound Internal
it: Interni in uscita

en: Outbound Suggestions
it: Suggerimenti in uscita

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
it: Nel corso degli anni, abbiamo scoperto che la maggior parte degli altri plugin SEO per WordPress erano ingombranti, afflitti da bug, lenti e molto difficili da usare. Abbiamo quindi progettato il nostro plugin come uno strumento facile e potente.

en: Overall Score
it: Punteggio complessivo

en: Override the default template for breadcrumbs on your site using our easy-to-use template editor.
it: Sovrascrivi il template predefinito per i breadcrumb sul tuo sito utilizzando il nostro editor di template facile da usare.

en: Overview
it: Panoramica

en: PENDING
it: IN ATTESA

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: PHP Exif Support
it: Supporto Exif PHP

en: PHP IPTC Support
it: Supporto IPTC PHP

en: PHP Max Post Size
it: Dimensione massima post PHP

en: PHP Max Script Execution Time
it: Tempo massimo di esecuzione PHP

en: PHP Max Upload Size
it: Dimensione upload massima PHP

en: PHP Memory Limit
it: Limite di memoria PHP

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: PHP XML Support
it: Supporto XML PHP

en: Page
it: Pagina

en: Page Analysis
it: Analisi della pagina

en: Page Number
it: Numero della pagina

en: Page URL
it: URL della pagina

en: Paged Format
it: Formato della pagina

en: Paginated Content
it: Contenuti paginati

en: Paginated RSS Feeds
it: Feed RSS paginati

en: Paragraphs length
it: Lunghezza dei paragrafi

en: Parent Term
it: Termine genitore

en: Parent Title
it: Titolo genitore

en: Part Time
it: Part time

en: Passive voice
it: Voce passiva

en: Paste Robots.txt text
it: Incolla il testo del robots.txt

en: Paste your image URL or select a new image
it: Incolla l'URL della tua immagine o seleziona una nuova immagine.

en: Paste your license key here
it: Inserisci qui la tua chiave di licenza

en: Path
it: Percorso

en: Path:
it: Percorso:

en: Payment Info
it: Info sul pagamento

en: Payment Methods Accepted
it: Metodi di pagamento accettati

en: Peak
it: Picco

en: People
it: Persone

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
it: Esegui un'analisi SEO approfondita del sito web dei tuoi concorrenti.

en: Performance Score
it: Punteggio delle prestazioni

en: Permalink Structure
it: Struttura dei permalink

en: Permalinks are not currently supported.
it: I permalink non sono attualmente supportati.

en: Person
it: Persona

en: Person Name
it: Nome della persona

en: Person or Organization
it: Persona o azienda

en: Personal Options
it: Opzioni personali

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Phone/Fax Country Code
it: Codice telefono/fax del Paese

en: Phone:
it: Telefono:

en: Phrase
it: Frase

en: Physical Robots.txt File Detected
it: Rilevato il file Robots.txt fisico

en: Pinterest Rich Pins Validator
it: Validatore dei rich pin di Pinterest

en: Pinterest Verification Code
it: Codice di verifica Pinterest

en: Pinterest account
it: Account Pinterest

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
it: Pinterest utilizza i metadati Open Graph proprio come Facebook, quindi assicurati di tenere abilitato Open Graph nella scheda Facebook se vuoi ottimizzare il tuo sito per Pinterest.

en: Places
it: Luoghi

en: Please Activate WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
it: Attiva WPCode per caricare la libreria di snippet AIOSEO

en: Please Install WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
it: Installa WPCode per caricare la libreria di snippet AIOSEO

en: Please Update WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
it: Aggiorna WPCode per caricare la libreria di snippet di AIOSEO

en: Please add a title first.
it: Aggiungi prima un titolo.

en: Please add some content first.
it: Aggiungi prima qualche contenuto.

en: Please configure the map for this location: %1$s
it: Configura la mappa per questa posizione: %1$s

en: Please enable multiple locations before using this block.
it: Abilita più posizioni prima di utilizzare questo blocco.

en: Please enter a valid URL.
it: Inserisci un'URL valida.

en: Please enter a valid headline.
it: Inserisci un titolo valido.

en: Please enter a valid relative source URL.
it: Inserisci un URL sorgente relativo valido.

en: Please enter your license key to connect.
it: Inserisci la tua chiave di licenza per connetterti.

en: Please note that if you are importing post/term meta from %1$s v3.7.1 or below, this will only be successful if the post/term IDs of this site are identical to those of the source site.
it: Tieni presente che se stai importando i meta degli articoli/termini da %1$s v3.7.1 o inferiore, l'operazione avrà successo solo se gli ID degli articoli/termini di questo sito sono identici a quelli del sito di origine.

en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
it: Dai %2$s a %1$s su %3$s per aiutarci a farlo conoscere. Grazie!

en: Plugin installed & activated.
it: Plugin installato e attivato.

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
it: Il plugin non ha le dipendenze necessarie. Contatta l'assistenza per ulteriori informazioni.

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
it: Aggiornamento del plugin non riuscito. Controlla i permessi e riprova.

en: Plugins from the website are publicly visible.
it: I plugin del sito web sono visibili pubblicamente.

en: Plugins from your website are publicly visible.
it: I plugin del tuo sito web sono visibili pubblicamente.

en: Politician
it: Politica o politico

en: Position
it: Posizione

en: Positive
it: Positivo

en: Positive headlines tend to get better engagement than neutral or negative ones.
it: Le intestazioni positive tendono a ottenere un maggiore coinvolgimento rispetto a quelle neutre o negative.

en: Post
it: Pubblica

en: Post Archive
it: Archivio degli articoli

en: Post Author Image
it: Immagine dell'autore del post

en: Post Comment Feeds
it: Feed dei commenti degli articoli

en: Post Custom Field Name
it: Nome del campo personalizzato dell'articolo

en: Post Detail
it: Dettaglio dell'articolo

en: Post Optimizations
it: Ottimizzazione degli articoli

en: Post Report
it: Report dell'articolo

en: Post Title
it: Titolo articolo

en: Post Tracking is a %1$s Feature
it: Il monitoraggio degli articoli è una funzionalità di %1$s

en: Post Type Archive Feeds
it: Feed degli archivi dei post type

en: Post Type Columns
it: Colonne del post type

en: Post Type Name
it: Nome del post type

en: Post Type Priority Score
it: Punteggio di priorità del post type

en: Post Types
it: Post Type

en: Post Types:
it: Post Type:

en: Post link (link as text).
it: Link all'articolo (link come testo).

en: Post link (name as text).
it: Link all'articolo (nome come testo).

en: Post/Term ID
it: ID articolo/termine

en: Postgraduate Degree
it: Diploma post-laurea

en: Postponed
it: Rinviata

en: Posts Crawled
it: Articoli scansionati

en: Posts, Pages and custom Post Types only
it: Solo articoli, pagine e post type personalizzati

en: Posts, Pages, Categories and Tags only
it: Solo articoli, pagine, categorie e tag

en: Posts, Pages, Categories, Tags + Breadcrumb Navigation + advanced graphs (Product, FAQ Page, Recipe, etc.)
it: Articoli, Pagine, Categorie, Tag + Navigazione Breadcrumb + grafici avanzati (Prodotto, Pagina FAQ, Descrizione, ecc.)

en: Posts, Pages, custom Post Types + Categories, Tags and custom Taxonomies
it: Articoli, Pagine, post type personalizzati + Categorie, Tag e tassonomie personalizzate

en: Pound (#)
it: Libbra (#)

en: Power Words
it: Parole forti

en: Prefix for breadcrumb path.
it: Prefisso per il percorso dei breadcrumb.

en: Press enter to create a keyword
it: Premi invio per creare una parola chiave

en: Press enter to create an article tag
it: Premi invio per creare un tag per l'articolo

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview & Edit
it: Anteprima e modifica

en: Preview Snippet Editor
it: Anteprima dell'editor degli snippet

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Scores
it: Punteggi precedenti

en: Price Indicator
it: Indicatore di prezzo

en: Priority
it: Priorità

en: Priority Score
it: Punteggio di priorità

en: Priority Score is a %1$s feature. %2$s
it: Il punteggio di priorità è una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Priority Support
it: Supporto prioritario

en: Pro version is already installed.
it: La versione Pro è già installata.

en: Product
it: Prodotto

en: Product Short Description
it: Descrizione breve del prodotto

en: Products & Entertainment
it: Prodotti e intrattenimento

en: Professional Certificate
it: Certificato professionale

en: Professional Service
it: Servizio professionale

en: Profile
it: Profilo

en: Profile Page
it: Pagina del profilo

en: Public Figure
it: Personaggio pubblico

en: Publication Date
it: Data di pubblicazione

en: Publication Event
it: Evento editoriale

en: Publication Name
it: Nome della pubblicazione

en: Publish Date
it: Data di pubblicazione

en: Published on %1$s.
it: Pubblicato su %1$s.

en: Punctuation Characters to Keep:
it: Caratteri di punteggiatura da conservare:

en: Purchase License
it: Acquista la licenza

en: Purchase and Install Now
it: Acquista e installa ora

en: Query Parameters:
it: Parametri della query:

en: Question
it: Domanda

en: Quick & Easy Google Analytics Setup
it: Configurazione facile e veloce di Google Analytics

en: Quick Links
it: Collegamenti rapidi

en: Quicklinks
it: Link rapidi

en: RDF/RSS 1.0 Feed
it: Feed RDF/RSS 1.0

en: REST API
it: API REST

en: REST API support
it: Supporto API REST

en: RSS After Content
it: RSS dopo il contenuto

en: RSS Before Content
it: RSS prima del contenuto

en: RSS Content
it: Contenuto RSS

en: RSS Content Settings
it: Impostazioni contenuto RSS

en: RSS Sitemap
it: Sitemap RSS

en: Radio Station
it: Stazione radio

en: Read Only
it: Solo lettura

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
it: Leggi la nostra Guida passo passo per migliorare i tuoi posizionamenti SEO

en: Read the %1$s user guide
it: Leggi la guida all'uso di %1$s

en: Read the Setup Guide
it: Leggi la guida all'installazione

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
it: Leggi la Guida definitiva alla SEO di WordPress

en: Readability
it: Leggibilità

en: Real Estate Agent
it: Agente immobiliare

en: Real Estate Listing
it: Annunci immobiliari

en: Recipe
it: Ricetta

en: Recommended Improvements
it: Miglioramenti consigliati

en: Recycling Center
it: Centro di smaltimento

en: Redirect Attachment URLs
it: Reindirizza gli URL degli allegati

en: Redirect Logs
it: Log dei reindirizzamenti

en: Redirect Monitoring
it: Monitoraggio del reindirizzamento

en: Redirect Type:
it: Tipo di reindirizzamento:

en: Redirect attachment pages?
it: Vuoi reindirizzare le pagine degli allegati?

en: Redirection Manager
it: Gestione dei reindirizzamenti

en: Redirects
it: Reindirizzamenti

en: Redirects is a %1$s Feature
it: I reindirizzamenti sono una funzionalità di %1$s

en: Reduce Word Count
it: Riduci il numero di parole

en: Reduce Word Count 🙂
it: Riduci il numero di parole 🙂

en: Referer Blocklist
it: Blocklist Referer

en: Refresh Results
it: Aggiorna i risultati

en: Refreshing data
it: Aggiornamento dei dati

en: Regenerate API Key
it: Rigenerare la chiave API

en: Relaunch Setup Wizard
it: Rilancia l'installazione guidata

en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
it: Ricorda di attivare l'opzione %1$s se si tratta di un'espressione regolare.

en: Remind Me Later
it: Ricordamelo in seguito

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Category Base Prefix
it: Rimuovi il prefisso di base della categoria

en: Remove Category Base Prefix is a %1$s feature. %2$s
it: La rimozione del prefisso di base della categoria è una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Remove Keyphrase
it: Rimuovi la frase chiave

en: Remove Query Args
it: Rimuovi gli argomenti della query

en: Remove Smart Tag
it: Rimuovi smart tag

en: Remove Stopwords from Permalinks
it: Rimuovi le stopword dai permalink

en: Removing unrecognized query arguments from URLs and disabling unnecessary RSS feeds can help save search engine crawl quota and speed up content indexing for larger sites. If you choose to disable any feeds, those feed links will automatically redirect to your homepage or applicable archive page.
it: Rimuovere gli argomenti di query non riconosciuti dagli URL e disabilitare i feed RSS non necessari può aiutare a risparmiare la quota di crawl dei motori di ricerca e a velocizzare l'indicizzazione dei contenuti per i siti più grandi. Se scegli di disabilitare i feed, i link a questi ultimi verranno automaticamente reindirizzati alla tua homepage o alla pagina di archivio applicabile.

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
it: Anche la rimozione degli spazi vuoti può avere un impatto sulle dimensioni della pagina HTML. Gli spazi vuoti, come gli a capo e le tabulazioni, vengono ignorati dal browser, ma rendono il markup più facile da leggere per chi sviluppa. Per questo motivo dovresti sempre rimuoverli dai tuoi template o temi prima di usarli in un ambiente di produzione.

en: Reorder
it: Riordina

en: Reordering Headings is a %1$s Feature
it: Il riordino dei titoli è una funzionalità di %1$s

en: Reordering the headings in the Table of Contents block is a feature that can only be used by Pro users. Upgrade to Pro to unlock this advanced functionality.
it: La riorganizzazione dei titoli nel blocco Tavola dei contenuti è una funzione che può essere utilizzata solo dagli utenti Pro. Effettua l'upgrade a Pro per sbloccare questa funzionalità avanzata.

en: Rescheduled
it: Riprogrammato

en: Reservations
it: Prenotazioni

en: Reset / Restore Settings
it: Reimposta / Ripristina impostazioni

en: Reset Selected Settings to Default
it: Riporta le impostazioni selezionate ai valori predefiniti

en: Resolve This Issue
it: Risolvi questo problema

en: Restaurant
it: Ristorante

en: Restore
it: Ripristina

en: Review Now
it: Recensisci ora

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
it: Rivedi i titoli e le descrizioni del tuo Open Graph Facebook

en: Review Your Homepage Title & Description
it: Rivedi il titolo e la descrizione della tua homepage

en: Robots Meta Settings
it: Impostazioni Robots Meta

en: Robots Setting
it: Impostazione dei robot

en: Robots.txt Editor
it: Editor robots.txt

en: Run Shortcodes
it: Esegui gli shortcode

en: Run Shortcodes in Description
it: Esegui gli shortcode nella descrizione

en: Run Shortcodes in Title
it: Esegui gli shortcode nel titolo

en: SEO Analysis
it: Analisi SEO

en: SEO Editor
it: Editor SEO

en: SEO Editor Role
it: Ruolo di Editor SEO

en: SEO Manager Role
it: Ruolo di SEO Manager

en: SEO Meta Import In Progress
it: Importazione Meta SEO in corso

en: SEO News
it: Novità SEO

en: SEO Overview
it: Panoramica SEO

en: SEO Plugin Import Failed
it: Importazione del plugin SEO fallita

en: SEO Preview
it: Anteprima SEO

en: SEO Revisions
it: Revisioni SEO

en: SEO Revisions Comparison
it: Confronto di SEO Revisions

en: SEO Revisions is a %1$s Feature
it: Le revisioni SEO sono una funzionalità di %1$s

en: SEO Revisions provide a historical record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions. (Plus, Pro & Elite plans only)
it: Le revisioni SEO forniscono un registro storico degli aggiornamenti SEO, consentendoti di monitorare l'efficacia dei tuoi sforzi SEO e di prendere decisioni informate. (Solo per i piani Plus, Pro ed Elite)

en: SEO Settings
it: Impostazioni SEO

en: SEO Setup
it: Impostazione SEO

en: SEO Setup Wizard
it: Configurazione guidata della SEO

en: SEO Site Score
it: Punteggio SEO del sito

en: SEO Statistics
it: Statistiche SEO

en: SEO Title length
it: Lunghezza del titolo SEO

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
it: SEO per Categorie, Tag e Tassonomie personalizzate

en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 100 million downloads since 2007.
it: SEO per WordPress. Funzionalità come Sitemap XML, SEO per custom post type, SEO per blog, siti aziendali, siti di ecommerce e molto altro ancora. Oltre 100 milioni di download dal 2007.

en: SQL Mode
it: Modalità SQL

en: Sale Event
it: Evento di vendita

en: Sales
it: Vendite

en: Sample Archive Title
it: Titolo dell'archivio di esempio

en: Sample Category 1, Sample Category 2
it: Categoria esempio 1, Categoria esempio 2

en: Sample Crumb
it: Porzione di breadcrumb

en: Sample Custom Field Value
it: Esempio di valore di un campo personalizzato

en: Sample Parent
it: Esempio genitore

en: Sample Parent Term Name
it: Esempio di nome del termine genitore

en: Sample Post
it: Articolo di esempio

en: Sample Taxonomy Name Value
it: Esempio di valore del nome tassonomia

en: Sample Taxonomy Title
it: Esempio di titolo di tassonomia

en: Sample author biography
it: Esempio di biografia dell'autore

en: Sample caption for media.
it: Esempio di didascalia per i media.

en: Sample description for media.
it: Esempio di descrizione per i media.

en: Sample excerpt from a page/post.
it: Esempio di riassunto da una pagina/articolo.

en: Sample short description for your product.
it: Esempio di descrizione breve del tuo prodotto.

en: Sample taxonomy description
it: Descrizione della tassonomia di esempio

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save and Continue
it: Salva e continua

en: Scheduled
it: Programmato

en: Schema Catalog
it: Schema catalogo

en: Schema Generator
it: Generatore di Schema

en: Schema Generator is a %1$s Feature
it: Il generatore di Schema è una funzionalità di %1$s

en: Schema In Use
it: Schema in uso

en: Schema Markup
it: Markup Schema

en: Schema Markup Generator is a %1$s Feature
it: Il generatore di Markup Schema è una funzionalità di %1$s

en: Schema Rich Snippets
it: Schema Rich Snippet

en: Schema Templates
it: Template di Schema

en: Schema Type
it: Tipo di Schema

en: Schema Validation
it: Schema Validator

en: School
it: Scuola

en: Score
it: Punteggio

en: Screening Event
it: Evento di screening

en: Search
it: Cerca

en: Search Appearance
it: Aspetto nella ricerca

en: Search Appearance > Advanced
it: Aspetto della ricerca > Avanzato

en: Search Clicks
it: Clic di ricerca

en: Search Engine Optimization (SEO)
it: Ottimizzazione dei motori di ricerca (SEO)

en: Search Engine Visibility
it: Visibilità nei motori di ricerca

en: Search Engines Blocked
it: Motori di ricerca bloccati

en: Search Feed
it: Feed di ricerca

en: Search Impressions
it: Impressioni di ricerca

en: Search Page
it: Pagina di ricerca

en: Search Preview
it: Anteprima di ricerca

en: Search Result Format
it: Formato dei risultati della ricerca

en: Search Results Page
it: Pagina dei risultati della ricerca

en: Search Results for
it: Risultati della ricerca per

en: Search Schema
it: Cerca Schema

en: Search Statistics
it: Statistiche di ricerca

en: Search Statistics is a %1$s Feature
it: Le statistiche di ricerca sono una funzionalità di %1$s

en: Search String
it: Stringa di ricerca

en: Search Term
it: Termine di ricerca

en: Search URLs
it: URL di ricerca

en: Search for Features...
it: Cerca le caratteristiche...

en: Search for an item...
it: Cerca un elemento...

en: Search result format
it: Formato dei risultati della ricerca

en: Search statistics are being fetched.
it: Acquisizione delle statistiche di ricerca.

en: Search traffic insights
it: Analisi sul traffico di ricerca

en: Security
it: Sicurezza

en: See Advanced Settings
it: Visualizza le Impostazioni avanzate

en: See Affiliate Links
it: Visualizza i link di affiliazione

en: See All %1$s %2$s Links
it: Visualizza tutti i link di %1$s %2$s

en: See All Linking Opportunities
it: Vedi tutte le opportunità di link

en: See Dismissed Notifications
it: Visualizza le notifiche respinte

en: See Orphaned Posts
it: Visualizza i post orfani

en: See a Full Domains Report
it: Guarda il report completo sui domini

en: See a Full Links Report
it: Guarda il report completo sui link

en: See all dismissed notifications.
it: Visualizza tutte le notifiche chiuse.

en: See all features
it: Visualizza tutte le caratteristiche

en: See our full documentation
it: Consulta la nostra documentazione completa

en: Select Roles
it: Seleziona i ruoli

en: Select Rule
it: Seleziona la regola

en: Select Settings
it: Seleziona le impostazioni

en: Select Site
it: Seleziona il sito

en: Select Status
it: Seleziona lo stato

en: Select a %1$s
it: Seleziona un %1$s

en: Select a Value or Add a New One
it: Seleziona un valore o aggiungine uno nuovo

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
it: Seleziona una categoria per aiutarci a identificare le opzioni SEO più adatte a te e al tuo sito.

en: Select a plugin...
it: Seleziona un plugin...

en: Select settings that you would like to reset:
it: Seleziona le impostazioni che desideri ripristinare:

en: Select which %1$s widgets to display on the dashboard.
it: Seleziona i widget di %1$s da visualizzare nella bacheca.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
it: Seleziona quali post type devono comparire nella tua sitemap.

en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
it: Seleziona i post type con cui vuoi usare le colonne di %1$s .

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
it: Seleziona quali tassonomie appaiono nella tua sitemap.

en: Select which Taxonomies should include an RSS feed.
it: Seleziona quali tassonomie devono includere un feed RSS.

en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
it: Seleziona le tassonomie con cui vuoi usare le colonne di %1$s .

en: Select which post type archives should include an RSS feed. This only applies to post types that include an archive page.
it: Seleziona gli archivi dei post type che devono includere un feed RSS. Questo vale solo per i post type che includono una pagina di archivio.

en: Select which team or department the phone number belongs to.
it: Seleziona il team o il reparto a cui appartiene il numero di telefono.

en: Select your timezone
it: Seleziona il tuo fuso orario

en: Select your timezone:
it: Seleziona il tuo fuso orario:

en: Self Storage
it: Auto-archiviazione

en: Sentence Case
it: Caso di sentenza

en: Sentence length is looking great!
it: La lunghezza della frase è ottima!

en: Sentences length
it: Lunghezza delle frasi

en: Sentiment
it: Tendenza

en: Separator
it: Separatore

en: Separator Character
it: Simbolo separatore

en: Server Info
it: Info sul server

en: Service
it: Servizio

en: Set Publication Name
it: Imposta il nome della pubblicazione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Setup %1$s
it: Configura %1$s

en: Setup Open Graph for Facebook, Twitter, etc. to show the right content / thumbnail preview.
it: Configura Open Graph per Facebook, Twitter, ecc. per mostrare il giusto contenuto/anteprima.

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
it: Imposta lo strumento di analisi del sito e le raccomandazioni smart

en: Setup Webmaster Tools
it: Imposta gli strumenti per webmaster

en: Setup Wizard
it: Installazione guidata

en: Share your content on your favorite social media platforms to drive engagement and increase your SEO.
it: Condividi i tuoi contenuti sulle tue piattaforme di social media preferite per aumentare il coinvolgimento e la SEO.

en: Shopping Center
it: Centro commerciale

en: Show
it: Mostra

en: Show %1$s Meta Box
it: Mostra %1$s Meta Box

en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
it: Mostra l'anteprima di %1$s nella ricerca personalizzata di Google

en: Show Blog Home
it: Mostra il blog nella homepage

en: Show Breadcrumbs on Your Website
it: Mostra i breadcrumb sul tuo sito web

en: Show Date in Google Preview
it: Mostra la data nell'anteprima di Google

en: Show Facebook Author
it: Mostra l'autore di Facebook

en: Show Icons
it: Mostra le icone

en: Show Labels
it: Mostra etichette

en: Show Less
it: Mostra di meno

en: Show More
it: Mostra di più

en: Show Opening Hours
it: Mostra gli orari di apertura

en: Show Publication Date
it: Mostra la data di pubblicazione

en: Show Results For:
it: Risultati degli spettacoli per:

en: Show Tax ID
it: Mostra codice fiscale

en: Show Title
it: Mostra titolo

en: Show Twitter Author
it: Mostra Autore Twitter

en: Show VAT ID
it: Mostra l'ID IVA

en: Show current item
it: Mostra l'elemento corrente

en: Show icon
it: Mostra icona

en: Show icons
it: Mostra icone

en: Show in Search Results
it: Mostra nei risultati di ricerca

en: Show label
it: Mostra l'etichetta

en: Show labels
it: Mostra le etichette

en: Show more
it: Mostra di più

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
it: Mostra la tua posizione ai visitatori con una mappa interattiva di Google. Crea più mappe da utilizzare per più sedi.

en: Showing %1$s of %2$s
it: Mostra %1$s di %2$s

en: Site Aliases
it: Alias del sito

en: Site Description
it: Descrizione del sito

en: Site Language
it: Lingua del sito

en: Site Link
it: Link al sito

en: Site Link (Alt)
it: Link al sito (Alt)

en: Site Name
it: Nome sito

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Site URL
it: URL sito

en: Site link (link as text).
it: Link al sito (link come testo).

en: Site link (name as text).
it: Link al sito (nome come testo).

en: Sitemap Index
it: Indice della sitemap

en: Sitemap Settings
it: Impostazioni della Sitemap

en: Sitemaps
it: Sitemap

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
it: Le sitemap sono un elenco di tutti i tuoi contenuti che i motori di ricerca utilizzano quando effettuano il crawling del tuo sito.

en: Skip this Step
it: Salta questo passaggio

en: Slowly Recovering
it: In lenta ripresa

en: Small Offline Business
it: Piccola impresa offline

en: Smart Recommendations
it: Raccomandazioni smart

en: Smart Redirects + 404 Detection
it: Reindirizzamenti smart + rilevamento 404

en: Smart Schema
it: Schema smart

en: Snippet Preview
it: Anteprima dello snippet

en: Social Event
it: Evento sociale

en: Social Media
it: Social media

en: Social Networks
it: Social network

en: Social Profiles
it: Profili social

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
it: Social meta per categorie, tag e tassonomie personalizzate

en: Some CSS files don't seem to be minified.
it: Alcuni file CSS non sembrano essere minificati.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
it: Alcuni file Javascript non sembrano essere minificati.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
it: Mancano alcuni meta tag Open Graph.

en: Some images on the page have no alt attribute.
it: Alcune immagini della pagina non hanno l'attributo alt.

en: Some images on your page have no alt attribute.
it: Alcune immagini della tua pagina non hanno l'attributo alt.

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
it: Alcuni server possono essere configurati per servire direttamente le risorse dei file, impedendo il reindirizzamento.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
it: A volte il CSS inline è un colpevole. Un po' di CSS inline può aiutare la tua pagina a renderizzare più velocemente. Troppo codice aumenterà le dimensioni del file HTML e aumenterà il tempo di caricamento della pagina.

en: Song
it: Canzone

en: Sort Direction
it: Ordinamento

en: Sort Order
it: Ordina per

en: Source URL
it: Fonte URL

en: Source URLs
it: URL di origine

en: Speed tests for individual pages/posts
it: Test di velocità per singole pagine/articoli

en: Sports Activity Location
it: Posizione attività sportive

en: Sports Event
it: Evento sportivo

en: Sports League
it: Lega sportiva

en: Sports Team
it: Squadra sportiva

en: Start date
it: Data di inizio

en: State
it: Stato

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Static Posts Page Feed
it: Feed di pagina dei post statici

en: Static sitemap files detected
it: Rilevati file statici della sitemap

en: Status:
it: Stato:

en: Step %1$s of %2$s
it: Passo %1$s di %2$s

en: Store
it: Negozio

en: Strip Punctuation
it: Punteggiatura a strisce

en: Strip punctuation from image attributes
it: Elimina la punteggiatura dagli attributi dell'immagine

en: Subcategory
it: Sottocategoria

en: Subheading distribution
it: Distribuzione dei sottotitoli

en: Submit
it: Invia

en: Submit a Support Ticket
it: Invia un ticket di supporto

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
it: Invia un ticket e il nostro eccezionale team di supporto si metterà presto in contatto con te.

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
it: Invia a Google News gli articoli pubblicati nelle ultime 48 ore.

en: Submit your latest news stories to Google News (Pro & Elite plans only)
it: Invia le tue ultime notizie a Google News (solo per i piani Pro ed Elite)

en: Submit your videos to search engines (Pro & Elite plans only)
it: Invia i tuoi video ai motori di ricerca (solo per i piani Pro ed Elite)

en: Success
it: Successo

en: Success!
it: Successo!

en: Success! The backup was deleted.
it: Riuscito! Il backup è stato eliminato.

en: Success! The backup was restored.
it: Riuscito! Il backup è stato ripristinato.

en: Success! Your settings have been imported.
it: Riuscito! Le tue impostazioni sono state importate.

en: Suggest a Feature
it: Suggerisci una funzionalità

en: Summary
it: Sommario

en: Summary with Large Image
it: Riepilogo con immagine grande

en: Sunday
it: Domenica

en: Support
it: Supporto

en: Support & Docs
it: Supporto e documentazione

en: System Status
it: Stato del sistema

en: System Status Info
it: Informazioni sullo stato del sistema

en: TV Show
it: Spettacolo televisivo

en: Table of Contents Settings
it: Impostazioni dell'indice

en: Tagline
it: Motto

en: Target URL
it: URL di destinazione

en: Tax ID
it: Codice fiscale

en: Tax ID:
it: Codice fiscale:

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Taxonomy Columns
it: Colonne della tassonomia

en: Taxonomy Columns is a %1$s feature. %2$s
it: Le colonne della tassonomia sono una funzionalità di %1$s . %2$s

en: Taxonomy Feeds
it: Feed della tassonomia

en: Taxonomy Name
it: Nome della tassonomia

en: Taxonomy Priority Score
it: Punteggio di priorità della tassonomia

en: Technical Support
it: Supporto tecnico

en: Television Station
it: Stazione televisiva

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
it: Descrivi a Google la tua attività per farla comparire come scheda del Knowledge Graph o carosello aziendale.

en: Temporarily unable to load feed.
it: Al momento non è possibile caricare il feed.

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Term Custom Field Name
it: Nome del campo personalizzato del termine

en: Term Meta
it: Termine Meta

en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
it: Grazie per aver scelto il miglior plugin SEO per WordPress. %1$s funziona alla perfezione già con le impostazioni predefinite. La nostra procedura guidata ti mostra alcune importanti impostazioni di configurazione e le personalizzazioni SEO su misura che aiutano il tuo sito a ottenere un miglior posizionamento.

en: That's Awesome!
it: È fantastico!

en: That's awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it: Fantastico! Potresti farmi un GRANDE favore e dargli 5 stelle su WordPress per motivare il nostro lavoro e aiutarci a farlo conoscere?

en: The "Allow" rule takes precedence.
it: La regola "allow" ha la precedenza.

en: The #1 Stripe payments plugin for WordPress. Start accepting one-time and recurring payments on your WordPress site without setting up a shopping cart. No code required.
it: Il plugin WordPress numero 1 per i pagamenti Stripe. Accetta pagamenti sia una tantum che ricorrenti sul tuo sito WordPress senza dover configurare un carrello della spesa. E tutto senza mai toccare il codice.

en: The #1 affiliate management plugin for WordPress. Easily create an affiliate program for your eCommerce store or membership site within minutes and start growing your sales with the power of referral marketing.
it: Il plugin WordPress numero 1 per la gestione delle affiliazioni. Crea in pochi minuti un programma di affiliazione per il tuo negozio eCommerce o sito di membership e fai crescere le tue vendite con la potenza del referral marketing.

en: The %1$s SKU.
it: Il codice SKU di %1$s.

en: The %1$s Team
it: Il team di %1$s

en: The %1$s brand.
it: Il brand di %1$s.

en: The %1$s price.
it: Il prezzo di %1$s .

en: The %1$s title.
it: Titolo %1$s.

en: The 404 error format.
it: Il formato dell'errore 404.

en: The API key you have entered is invalid. Please check your API key and try again.
it: La chiave API che hai inserito non è valida. Controlla la tua chiave API e riprova.

en: The Best Google Analytics Plugin for WordPress
it: Il miglior plugin di Google Analytics per WordPress

en: The Content Rankings report provides valuable insights into the performance of your content in search results and helps you optimize your posts for better results. This report is generated on a monthly basis, covering the past 12 months leading up to the current month. By regularly reviewing this report, you can identify trends in your post rankings and make informed decisions to improve your content's visibility and ultimately increase rankings in search results.
it: Il report Posizionamento dei contenuti fornisce informazioni preziose sulle prestazioni dei tuoi contenuti nei risultati della ricerca e ti aiuta a ottimizzare i tuoi articoli per ottenere risultati migliori. Questo report viene generato su base mensile e copre gli ultimi 12 mesi fino al mese in corso. Esaminando regolarmente questo report, puoi identificare le tendenze nel posizionamento dei tuoi articoli e prendere decisioni informate per migliorare la visibilità dei tuoi contenuti e, in ultima analisi, migliorare il posizionamento nei risultati di ricerca.

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
it: Il plugin ExactMetrics Google Analytics for WordPress ti aiuta a configurare correttamente tutte le potenti funzioni di monitoraggio di Google Analytics senza dover mai scrivere codice o assumere qualcuno che lo sappia fare.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
it: L'ID dell'app di Facebook. Per usare Facebook Insights, devi aggiungere l'ID dell'app alla tua pagina. Insights ti permette di vedere le analisi del traffico sul tuo sito direttamente da Facebook. Trova l'ID dell'app nella bacheca della tua app.

en: The Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours.
it: La Sitemap News di Google ti permette di controllare quali contenuti inviare a Google News e contiene solo articoli pubblicati nelle ultime 48 ore.

en: The HTML anchor allows %1$s to link directly to your header from this table of contents block. Feel free to edit if you want, but an anchor is required. For headings without an anchor, %1$s will automatically generate them.
it: L'ancora HTML consente a %1$s di creare link diretti al tuo header da questo blocco di indice. Puoi modificarlo in qualsiasi momento, ma l'ancoraggio è necessario. %1$s lo genererà automaticamente per i titoli senza ancoraggio.

en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
it: Il tag HTML utilizzato per l'etichetta di ogni sezione. Il valore predefinito è %1$s.

en: The Headline Analyzer is only available in %1$s and up. %2$s
it: L'Headline Analyzer è disponibile solo su %1$s e oltre. %2$s

en: The Image SEO module is a premium feature that enables you to globally control the title, alt tag, caption, description and filename of the images on your site.
it: Il modulo SEO per immagini è una funzione premium che ti permette di controllare globalmente il titolo, il tag alt, la didascalia, la descrizione e il nome del file delle immagini sul tuo sito.

en: The IndexNow addon is required to use this feature.
it: Per utilizzare questa funzione è necessario l'add-on IndexNow.

en: The IndexNow addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
it: L'add-on IndexNow richiede un aggiornamento. %1$s %2$s richiede una versione minima di %3$s per l'add-on %4$s. Attualmente hai installato %5$s.

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
it: La versione Pro è stata installata correttamente, ma deve essere attivata dalla pagina dei plugin nella bacheca di amministrazione di WordPress.

en: The SEO title is %1$d characters long, which is too long.
it: Il titolo SEO è lungo %1$d caratteri, quindi troppo lungo.

en: The SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
it: Il titolo SEO è lungo solo %1$d caratteri, quindi troppo corto.

en: The SEO title is set and is %1$d characters long.
it: Il titolo SEO è impostato e ha una lunghezza di %1$d caratteri.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
it: Il titolo della pagina o del sito che stai condividendo

en: The URL of the author page.
it: L'URL della pagina dell'autore.

en: The URL provided is invalid.
it: L'URL fornito non è valido.

en: The Video Sitemap generates an XML Sitemap for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
it: La Sitemap Video genera una Sitemap XML per i contenuti video del tuo sito. I motori di ricerca usano queste informazioni per visualizzare i rich snippet nei risultati di ricerca.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
it: La Sitemap Video funziona in modo molto simile al modulo Sitemap XML: genera una Sitemap XML specifica per i contenuti video del tuo sito. I motori di ricerca utilizzano queste informazioni per visualizzare i rich snippet nei risultati di ricerca.

en: The archive format.
it: Il formato dell'archivio.

en: The archive post type name.
it: Il nome del tipo di post archivio.

en: The attachments feed allows users to subscribe to any changes to your site made to media file categories.
it: Il feed degli allegati consente agli utenti di iscriversi a tutte le modifiche apportate sul tuo sito alle categorie di file multimediali.

en: The author's display name.
it: Il nome visualizzato dell'autore.

en: The author's first name.
it: Il nome dell'autore.

en: The author's last name.
it: Il cognome dell'autore.

en: The authors feed allows your users to subscribe to any new content written by a specific author.
it: Il feed degli autori permette ai tuoi utenti di iscriversi a tutti i nuovi contenuti scritti da un determinato autore.

en: The best WordPress eCommerce plugin for selling digital downloads. Start selling eBooks, software, music, digital art, and more within minutes. Accept payments, manage subscriptions, advanced access control, and more.
it: Il miglior plugin WordPress di eCommerce per la vendita di prodotti digitali. Vendi eBook, software, musica, arte digitale e molto altro in pochi minuti. Accetta i pagamenti, gestisci le iscrizioni, controlla in modo avanzato gli accessi e molto altro.

en: The best drag & drop WordPress form builder. Easily create beautiful contact forms, surveys, payment forms, and more with our 100+ form templates. Trusted by over 4 million websites as the best forms plugin.
it: Il miglior builder di moduli WordPress drag & drop. Crea con facilità bellissimi moduli di contatto, sondaggi, moduli di pagamento e molto altro ancora con i nostri 100 e più template di moduli. Sono più di 4 milioni i siti web che lo considerano il miglior plugin per i moduli.

en: The biography of the author.
it: La biografia dell'autore.

en: The blog page title.
it: Il titolo della pagina del blog.

en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
it: Il trattino %1$s deve essere all'inizio. Ad esempio: %2$s

en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
it: Il codice qui sopra verrà aggiunto tra i tag %1$s in ogni pagina del tuo sito web.

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
it: Il testo contiene un numero di parole inferiore al minimo consigliato, allungalo.

en: The content length is ok. Good job!
it: La lunghezza del contenuto è ok. Ottimo lavoro!

en: The content of your page/post.
it: Il contenuto della tua pagina/articolo.

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
it: La copia ottiene il punteggio di %1$s nel test, che è considerato %2$s da leggere.

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
it: La copia ottiene il punteggio di %1$s nel test, che è considerato %2$s da leggere. %3$s

en: The crumb separator.
it: Il separatore dei breadcrumb.

en: The current date, localized.
it: La data attuale, localizzata.

en: The current day of the month, localized.
it: Il giorno del mese corrente, localizzato.

en: The current month, localized.
it: Il mese corrente, localizzato.

en: The current year, localized.
it: L'anno corrente, localizzato.

en: The date of the current archive, localized.
it: La data dell'archivio attuale, localizzata.

en: The date when the page/post was published, localized.
it: La data di pubblicazione della pagina/articolo, localizzata.

en: The day of the month when the page/post was published, localized.
it: Il giorno del mese in cui la pagina/articolo è stato pubblicato, localizzato.

en: The day.
it: Il giorno.

en: The description for your site.
it: La descrizione del tuo sito.

en: The description of the primary term, first assigned term or the current term.
it: La descrizione del termine primario, del primo termine assegnato o del termine attuale.

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
it: La descrizione deve stimolare l'interesse di chi legge e invogliare a fare clic sull'articolo. Considerala come una mini-pubblicità per il tuo contenuto.

en: The display name of the post author.
it: Il nome visualizzato dell'autore dell'articolo.

en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
it: Il simbolo del dollaro %1$s deve essere alla fine. Ad esempio: %2$s

en: The excerpt defined on your page/post.
it: Il riassunto definito nella tua pagina/articolo.

en: The excerpt defined on your page/post. Will not fall back to the post content.
it: Il riassunto definito nella tua pagina/articolo. Non ritornerà al contenuto dell'articolo.

en: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. Create custom landing pages without writing code, connect them with your CRM, collect subscribers, and grow your audience. Trusted by 1 million sites.
it: Il più veloce costruttore di landing page drag & drop per WordPress. Crea landing page personalizzate senza bisogno di scrivere codice, connettile al tuo CRM, raccogli gli indirizzi degli abbonati e fai crescere il tuo pubblico. 1 milione di siti gli ha dato fiducia.

en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
it: I campi sottostanti contengono importanti informazioni SEO da parte di %1$s che potrebbero avere un impatto sul tuo sito.

en: The file that you've currently selected is not a CSV file.
it: Il file attualmente selezionato non è un file CSV.

en: The first name of the post author.
it: Il nome dell'autore dell'articolo.

en: The first word of each sentence starts with a capital.
it: La prima parola di ogni frase inizia con la maiuscola.

en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
it: Verranno installati i seguenti %1$s add-on: %2$s

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts, so while the data may seem inconsistent with Google Search Console, this is intentional.
it: I seguenti grafici delle statistiche SEO sono utili per comprendere la visibilità del tuo sito web o delle tue pagine nei risultati di ricerca e possono aiutarti a identificare tendenze o cambiamenti nel tempo.<br /><br />Nota: questi dati sono limitati alle prime 100 parole chiave al giorno per velocizzare l'elaborazione e per aiutarti a dare priorità ai tuoi sforzi SEO; pertanto, anche se i dati possono sembrare incoerenti rispetto a Google Search Console, questo è intenzionale.

en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
it: I seguenti addon non si possono usare perché per funzionare hanno bisogno di %1$s%2$s %3$s%4$s:

en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
it: Verranno installati i seguenti plugin e %1$s add-on: %2$s

en: The following plugins will be installed: %1$s
it: Verranno installati i seguenti plugin: %1$s

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
it: I seguenti attributi dello shortcode possono essere utilizzati per sovrascrivere le impostazioni predefinite:

en: The function accepts an associative array with the following arguments that can be used to override the default settings:
it: La funzione accetta un array associativo con i seguenti argomenti che possono essere utilizzati per sovrascrivere le impostazioni predefinite:

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
it: L'area geografica in cui viene fornito un servizio o un articolo offerto.

en: The global RSS feed is how users subscribe to any new content that has been created on your site.
it: Il feed RSS globale è il modo in cui gli utenti si iscrivono ai nuovi contenuti creati sul tuo sito.

en: The global comments feed allows users to subscribe to any new comments added to your site.
it: Il feed globale dei commenti consente agli utenti di iscriversi a qualsiasi nuovo commento aggiunto al tuo sito.

en: The label.
it: L'etichetta.

en: The last name of the post author.
it: Il cognome dell'autore dell'articolo.

en: The leading WordPress analytics plugin that shows you how people find and use your website, so you can make data driven decisions to grow your business. Properly set up Google Analytics without writing code.
it: Il principale plugin di analisi per WordPress che ti mostra come le persone trovano e usano il tuo sito: così potrai prendere decisioni guidate dai dati per far crescere il tuo business. Imposta correttamente Google Analytics senza bisogno di scrivere codice.

en: The license key provided is disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
it: La chiave di licenza fornita è disattivata. Usa una chiave diversa per continuare a ricevere gli aggiornamenti automatici.

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
it: La chiave di licenza fornita non è valida. Usa una chiave diversa per continuare a ricevere gli aggiornamenti automatici.

en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
it: Il log dei bot bloccati si trova qui: %1$s

en: The meta description for the current page/post.
it: La meta descrizione della pagina/articolo attuale.

en: The meta description is %1$d characters long, which is too long.
it: La meta descrizione è lunga %1$d caratteri, quindi troppo lunga.

en: The meta description is only %1$d characters long, which is too short.
it: La meta descrizione è lunga solo %1$d caratteri, quindi troppo corta.

en: The meta description is over 160 characters.
it: La meta descrizione è di oltre 160 caratteri.

en: The meta description is set and is %1$d characters long.
it: La meta descrizione è impostata e ha una lunghezza di %1$d caratteri.

en: The meta description is too short.
it: La meta descrizione è troppo corta.

en: The month when the page/post was published, localized.
it: Il mese in cui la pagina/articolo è stato pubblicato, localizzato.

en: The month.
it: Il mese.

en: The most advanced WordPress search plugin. Customize your WordPress search algorithm, reorder search results, track search metrics, and everything you need to leverage search to grow your business.
it: Il più avanzato plugin di ricerca per WordPress. Personalizza l'algoritmo di ricerca di WordPress, riordina i risultati di ricerca, traccia le metriche e tutto ciò che serve per sfruttare la ricerca e far crescere il tuo business.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
it: Il nome del primo termine di una determinata tassonomia assegnato alla pagina/articolo attuale.

en: The name of the parent term of the current term.
it: Il nome del termine genitore del termine corrente.

en: The network rule takes precedence.
it: La regola di rete ha la precedenza.

en: The options below are disabled because you are using %1$s to manage your SEO. They can be changed in the %2$sSearch Appearance menu%3$s.
it: Le opzioni sottostanti sono disattivate perché stai utilizzando %1$s per gestire la tua strategia SEO. Possono essere modificate nel menu %2$sAspetto della ricerca%3$s.

en: The original title of the current post.
it: Il titolo originale dell'articolo attuale.

en: The page contains a noindex header or meta tag.
it: La pagina contiene un header o un meta tag noindex.

en: The page does not contain any noindex header or meta tag.
it: La pagina non contiene alcun header o meta tag noindex.

en: The page has a correct number of internal and external links.
it: La pagina ha un numero corretto di link interni ed esterni.

en: The page is using the canonical link tag.
it: La pagina sta utilizzando il tag link canonico.

en: The page makes %1$d requests.
it: La pagina invia %1$d richieste.

en: The page number for the current paginated page.
it: Il numero di pagina della paginazione attuale.

en: The page number.
it: Il numero della pagina.

en: The page that you have entered is invalid or already exists. Please enter a page with a unique slug.
it: La pagina che hai inserito non è valida o esiste già. Inserisci una pagina con uno slug unico.

en: The paginated RSS feeds are for any posts or pages that are paginated.
it: I feed RSS paginati si applicano a tutti gli articoli o alle pagine paginate.

en: The permalink for the current page/post.
it: Il permalink della pagina/articolo attuale.

en: The permalink for this post just changed! This could result in 404 errors for your site visitors.
it: Il permalink di questo articolo è appena stato cambiato! Questo potrebbe causare errori 404 per chi visita il sito.

en: The permalink.
it: Il permalink.

en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
it: Il numero di telefono che hai inserito in precedenza per il tuo markup Schema Knowledge Graph non è valido. Il numero deve avere formato internazionale, per cui inseriscilo di nuovo (%1$s) con il codice del Paese, ad esempio +1 (555) 555-1234.

en: The post comments feed allows your users to subscribe to any new comments on a specific page or post.
it: Il feed dei commenti dell'articolo permette ai tuoi utenti di iscriversi ai nuovi commenti su una pagina o un articolo specifico.

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
it: I post type (per slug, separati da virgole) che sono inclusi nella sitemap.

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
it: Lo scopo della navigazione con breadcrumb è quello di aiutare gli utenti a navigare all'interno del tuo sito web. Inoltre, aiuta i motori di ricerca a capire la struttura e la gerarchia dei link di una pagina web.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
it: Il rapporto tra i link interni ed esterni non è equilibrato.

en: The regex syntax is invalid.
it: La sintassi regex non è valida.

en: The response time is under 0.2 seconds.
it: Il tempo di risposta è inferiore a 0,2 secondi.

en: The response time of the page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
it: Il tempo di risposta della pagina è %1$f secondi. Si consiglia di mantenerlo uguale o inferiore a 0,2 secondi.

en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
it: Il tempo di risposta della tua pagina è %1$f secondi. Si consiglia di mantenerlo uguale o inferiore a 0,2 secondi.

en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
it: L'editor di robots.txt di %1$s ti permette di creare un file robots.txt per il tuo sito che sostituisce il file robots.txt predefinito creato da WordPress. Creando un file robots.txt con %2$s avrai un maggiore controllo sulle istruzioni che fornirai ai crawler del tuo sito.

en: The robots.txt file is missing or unavailable.
it: Il file robots.txt è mancante o non disponibile.

en: The search feed allows visitors to subscribe to your content based on a specific search term.
it: Il feed di ricerca permette a chi visita il tuo sito di iscriversi ai contenuti in base a un termine di ricerca specifico.

en: The search result format.
it: Il formato dei risultati della ricerca.

en: The search string.
it: La stringa di ricerca.

en: The separator defined in the search appearance settings.
it: Il separatore definito nelle impostazioni dell'aspetto della ricerca.

en: The server is not using "expires" headers for the images.
it: Il server non usa gli header "expires" per le immagini.

en: The server is using "expires" headers for the images.
it: Il server usa gli header "expires" per le immagini.

en: The site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
it: Il sito ha un file robots.txt che include una o più direttive "disallow".

en: The site has a robots.txt file.
it: Il sito ha un file robots.txt.

en: The site is not using a secure transfer protocol (https).
it: Il sito non usa un protocollo di trasferimento sicuro (https).

en: The site is using a secure transfer protocol (https).
it: Il sito usa un protocollo di trasferimento sicuro (https).

en: The size of the HTML document is %1$d KB.
it: La dimensione del documento HTML è di %1$d KB.

en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
it: La direzione di ordinamento. I valori supportati sono %1$s e %2$s.

en: The sort order. The supported values are %1$s, %2$s, %3$s and %4$s.
it: L'ordine di ordinamento. I valori supportati sono %1$s, %2$s, %3$s e %4$s.

en: The source URL should probably start with a %1$s
it: L'URL di origine dovrebbe probabilmente iniziare con un %1$s

en: The static posts page feed allows users to subscribe to any new content added to your blog page.
it: Il feed della pagina dei post statici permette agli utenti di iscriversi a qualsiasi nuovo contenuto aggiunto alla pagina del tuo blog.

en: The tagline for your site, set in the general settings.
it: Il motto del tuo sito, impostato nelle impostazioni generali.

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
it: Le tassonomie (per slug, separate da virgole) che sono incluse nella sitemap.

en: The term the user is searching for.
it: Il termine che l'utente sta cercando.

en: The text contains at least %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
it: Il testo contiene %1$d frasi consecutive che iniziano con la stessa parola. Cerca di dare varietà al testo!

en: The theme is not visible.
it: Il tema non è visibile.

en: The title is over 60 characters.
it: Il titolo supera i 60 caratteri.

en: The title is too short.
it: Il titolo è troppo corto.

en: The title of the current archive.
it: Il titolo dell'archivio attuale.

en: The title of the parent post of the current page/post.
it: Il titolo del post genitore della pagina/articolo corrente.

en: The title of the primary term, first assigned term or the current term.
it: Il titolo del termine primario, del primo termine assegnato o del termine attuale.

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
it: Il modo in cui il tuo sito viene visualizzato nei risultati di ricerca è molto importante. Prenditi un po' di tempo per esaminare queste impostazioni e modificale se necessario.

en: The www and non-www versions of the URL are not redirected to the same site.
it: Le versioni www e non www dell'URL non vengono reindirizzate allo stesso sito.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
it: Le versioni www e non www del tuo URL non vengono reindirizzate allo stesso sito.

en: The year when the page/post was published, localized.
it: L'anno di pubblicazione della pagina/articolo, localizzato.

en: The year.
it: L'anno.

en: Theater Event
it: Evento teatrale

en: There are no new notifications at this moment.
it: Al momento non ci sono nuove notifiche.

en: There are no posts here
it: Non ci sono articoli qui

en: There are no visible plugins.
it: Non ci sono plugin visibili.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
it: Esistono strumenti lato server (compresi i plugin di WordPress) per minificare automaticamente i file CSS.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
it: Esistono strumenti lato server (compresi i plugin di WordPress) per minificare automaticamente i file JavaScript.

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
it: C'è abbastanza varietà nelle tue frasi. È fantastico!

en: There seems to be an issue running JavaScript on your website. %1$s%2$s is built with JavaScript to give you the best experience possible.
it: Sembra che ci sia un problema nell'esecuzione di JavaScript sul tuo sito web. %1$s%2$s è costruito con JavaScript per offrirti la migliore esperienza possibile.

en: There was an error connecting to the licensing API. Please try again later.
it: Si è verificato un errore nella connessione all'API delle licenze. Riprova più tardi.

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
it: Si è verificato un errore nell'eliminazione del file robots.txt fisico.

en: There was an error importing the robots.txt content from the URL.
it: Si è verificato un errore nell'importazione dei contenuti del robots.txt dall'URL.

en: There was an error importing the static robots.txt file.
it: Si è verificato un errore nell'importazione del file statico Robots.txt.

en: There was an error importing your settings. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
it: Si è verificato un errore nell'importazione delle impostazioni. Assicuratevi di aver caricato il file corretto o che sia nel formato adatto.

en: These are the results our SEO Analzyer has generated after analyzing the homepage of your website.
it: Questi sono i risultati che il nostro SEO Analzyer ha generato dopo aver analizzato la homepage del tuo sito web.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please choose it in the list above.
it: Queste regole personalizzate del robots.txt saranno applicate a livello globale a tutto il tuo network. Per modificare le regole del robots.txt per un singolo sito, selezionalo nella lista qui sopra.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please visit the dashboard for that site directly and update the settings there.
it: Queste regole personalizzate del robots.txt saranno applicate a livello globale a tutto il tuo network. Per modificare le regole del robots.txt per un singolo sito, visita direttamente la bacheca di quel sito e aggiorna le impostazioni.

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific pages or posts and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning content may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing may need to be reevaluated and potentially updated.
it: Queste liste possono essere utili per comprendere le prestazioni di pagine o articoli specifici e identificare le opportunità di miglioramento. Per esempio, i contenuti più validi potrebbero essere buoni candidati per un'ulteriore ottimizzazione o promozione, mentre quelli che si posizionano peggio potrebbero aver bisogno di essere rivalutati e forse aggiornati.

en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
it: Queste impostazioni hanno effetto su tutti i breadcrumb visualizzati da %1$s nel tuo sito.

en: This Headline Analyzer is part of %1$s to help you increase your traffic. %2$sAnalyze your site further here%3$s →%4$s
it: Questo Headline Analyzer fa parte di %1$s e ti aiuta ad aumentare il traffico. %2$sAnalizza ulteriormente il tuo sito qui%3$s →%4$s

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
it: Questa azione non può essere annullata. Prima di eseguire questa azione, ti consigliamo di fare %1$sun backup completo del sito%2$s.

en: This addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
it: Questo addon richiede un aggiornamento. %1$s %2$s richiede almeno la versione %3$s per l'addon %4$s. Al momento hai installato %5$s.

en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
it: Aggiunge %1$s alla barra degli strumenti di amministrazione, così puoi accedere facilmente alle impostazioni SEO.

en: This allows you to edit the .htaccess file for your site. All WordPress sites on an Apache server have a .htaccess file and we have provided you with a convenient way of editing it. Care should always be taken when editing important files from within WordPress as an incorrect change could cause WordPress to become inaccessible. %1$sBe sure to make a backup before making changes and ensure that you have FTP access to your web server and know how to access and edit files via FTP.%2$s
it: Questo ti permette di modificare il file .htaccess del tuo sito. Tutti i siti WordPress su un server Apache hanno un file .htaccess e noi ti abbiamo fornito un modo pratico per modificarlo. Bisogna sempre prestare attenzione quando si modificano file importanti dall'interno di WordPress, poiché una modifica errata potrebbe rendere WordPress inaccessibile. %1$sAssicurati di effettuare un backup prima di apportare modifiche e assicurati di avere accesso FTP al tuo server web e di sapere come accedere e modificare i file tramite FTP.%2$s

en: This allows you to hide plugin announcements and update details in the Notification Center.
it: Questo ti permette di nascondere gli annunci dei plugin e i dettagli degli aggiornamenti nel Centro notifiche.

en: This feature is not available in your current plan.
it: Questa funzione non è disponibile nel tuo piano attuale.

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
it: Questa funzione viene utilizzata per aggiungere automaticamente contenuti al feed RSS del tuo sito. In particolare, ti permette di aggiungere link al tuo blog e agli articoli del tuo blog, in modo che gli scraper aggiungano automaticamente anche questi link. Questo aiuta i motori di ricerca a identificarti come fonte originale dei contenuti.

en: This feature requires one of the following plans:
it: Questa funzione richiede uno dei seguenti piani:

en: This feature requires the following plan:
it: Questa funzione richiede il seguente piano:

en: This functionality relies on widget support, which is not available in your current theme.
it: Questa funzionalità si basa sul supporto dei widget, che non è disponibile nel tema attuale.

en: This graph is a visual representation of how well <strong>keywords are ranking in search results over time</strong> based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
it: Questo grafico è una rappresentazione visiva di come le <strong>keyword si posizionano nei risultati di ricerca nel tempo</strong> in base alla loro posizione e al CTR medio. Ciò può aiutarti a comprendere le prestazioni delle parole chiave e a identificare eventuali tendenze o fluttuazioni.

en: This graph shows the <strong>average click-through rate of your content in the search results</strong> within the selected timeframe.
it: Questo grafico mostra <strong>la percentuale media di clic dei tuoi contenuti nei risultati di ricerca</strong> nel periodo di tempo selezionato.

en: This graph shows the <strong>average position of your content in the search results</strong> within the selected timeframe.
it: Questo grafico mostra la <strong>posizione media del tuo contenuto nei risultati di ricerca</strong> nel periodo di tempo selezionato.

en: This graph shows the <strong>total number of clicks that your website received from the search results</strong> within the selected timeframe.
it: Questo grafico mostra il <strong>numero totale di clic che il tuo sito web ha ricevuto dai risultati di ricerca</strong> nel periodo di tempo selezionato.

en: This graph shows the <strong>total number of keywords that your website ranks for in search results</strong> within the selected timeframe.
it: Questo grafico mostra il <strong>numero totale di parole chiave per le quali il tuo sito web si posiziona nei risultati di ricerca</strong> nel periodo di tempo selezionato.

en: This graph shows the <strong>total number of times your website appeared in the search results</strong> within the selected timeframe.
it: Questo grafico mostra il <strong>numero totale di volte in cui il tuo sito web è apparso nei risultati di ricerca</strong> nel periodo di tempo selezionato.

en: This is a %1$s Feature
it: Questa è una funzionalità di %1$s

en: This is a duplicate of a URL you are already adding. You can only add unique source URLs.
it: Si tratta di un duplicato di un URL che stai già aggiungendo. Puoi aggiungere solo URL sorgente unici.

en: This is a global feed of your site output in the Atom format. %1$s
it: Si tratta di un feed globale del tuo sito in formato Atom. %1$s

en: This is a global feed of your site output in the RDF/RSS 1.0 format. %1$s
it: Si tratta di un feed globale del tuo sito nel formato RDF/RSS 1.0. %1$s

en: This is a network-wide change.
it: Si tratta di una modifica a livello di rete.

en: This is far below the recommended minimum of words.
it: È molto al di sotto del numero minimo di parole raccomandato.

en: This is over our recommendation of 50 KB.
it: Questo supera la nostra raccomandazione di 50 KB.

en: This is the default graph for this post type. All data for this graph will be automatically generated.
it: Questo è il grafico predefinito per questo post type. Tutti i dati di questo grafico saranno generati automaticamente.

en: This is under the average of 33 KB.
it: Si tratta di un valore inferiore alla media di 33 KB.

en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
it: Ecco come apparirà la tua pagina configurata con %1$s quando verrà condivisa tramite Facebook. Il titolo e la descrizione del sito verranno aggiunti automaticamente.

en: This license key has reached the maximum number of activations. Please deactivate it from another site or purchase a new license to continue receiving automatic updates.
it: Questa chiave di licenza ha raggiunto il numero massimo di attivazioni. Disattivala da un altro sito o acquista una nuova licenza per continuare a ricevere gli aggiornamenti automatici.

en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
it: Questa notifica scomparirà automaticamente non appena l'importazione sarà completata. Nel frattempo, tutto dovrebbe continuare a funzionare come previsto.

en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
it: Questa notifica scomparirà automaticamente non appena la migrazione sarà completata. Nel frattempo, tutto dovrebbe continuare a funzionare come previsto.

en: This option allows you to control whether %1$s should parse shortcodes when generating data such as the SEO title/meta description. Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %2$s
it: Questa opzione ti permette di controllare se %1$s deve analizzare gli shortcode quando genera dati come il titolo SEO e la descrizione meta. L'attivazione di questa impostazione può causare conflitti con plugin/temi di terze parti. %2$s

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
it: Questa opzione ti permette di attivare o disattivare l'uso delle Meta Keywords in tutto il sito.

en: This option will generate a separate RSS Sitemap which can be submitted to Google, Bing and any other search engines that support this type of sitemap. The RSS Sitemap contains an RSS feed of the latest updates to your site content. It is not a full sitemap of all your content.
it: Questa opzione genera una Sitemap RSS separata che può essere inviata a Google, Bing e a tutti gli altri motori di ricerca che supportano questo tipo di sitemap. La Sitemap RSS contiene un feed RSS degli ultimi aggiornamenti dei contenuti del tuo sito. Non è una sitemap completa di tutti i tuoi contenuti.

en: This redirect is supported using the Relocate Site feature under Full Site Redirect tab.
it: Questo reindirizzamento è supportato dalla funzione Relocate Site nella scheda Full Site Redirect.

en: This rule conflicts with rule #%1$s%2$s.%3$s
it: Questa regola è in conflitto con la regola #%1$s%2$s.%3$s

en: This rule is a duplicate of rule #%1$s%2$s.
it: Questa regola è un duplicato della regola #%1$s%2$s.

en: This rule overrides the default rule #%1$s%2$s.
it: Questa regola sostituisce la regola predefinita #%1$s%2$s.

en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
it: Questa impostazione ti permette di passare dalla sitemap normale alla sitemap compatta dell'archivio delle date. %1$s

en: This setting only applies to posts and pages.
it: Questa impostazione si applica solo agli articoli e alle pagine.

en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
it: Questo sito è in esecuzione in una sottodirectory del tuo sito principale che si trova all'indirizzo %1$s. Il file robots.txt deve comparire solo nella directory principale del sito.

en: This site runs in a sub-directory. The robots.txt file must be located at the root of the website host to which it applies.
it: Questo sito si trova in una sotto-directory. Il file robots.txt deve trovarsi nella root del sito web che ospita.

en: This sitemap contains
it: Questa sitemap contiene

en: This sitemap index contains
it: L'indice della sitemap contiene

en: This sitemap was %1$s generated on %2$s at %3$s by %4$s %5$s - the original SEO plugin for WordPress.
it: Questa sitemap è stata generata %1$s il %2$s alle %3$s da %4$s %5$s - il primo plugin SEO di WordPress.

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
it: Questa stringa viene aggiunta ai titoli e alle descrizioni delle pagine paginate (come le pagine dei termini o degli archivi).

en: This table displays the performance of keywords that your site ranks for over time, including metrics such as impressions, click-through rate, and average position in search results. It allows for easy analysis of how keywords are performing and identification of any underperforming keywords that may need to be optimized or replaced.
it: Questa tabella mostra le prestazioni delle parole chiave per le quali il tuo sito si posiziona nel tempo, includendo metriche come le impressioni, il tasso di click-through (CTR) e la posizione media nei risultati di ricerca. In questo modo è possibile analizzare facilmente l'andamento delle parole chiave e individuare quelle meno performanti che potrebbero dover essere ottimizzate o sostituite.

en: This will help prevent search engines from crawling every variation of your pages with all the unrecognized query arguments. Only enable this if you understand exactly what it does as it can have a significant impact on your site.
it: In questo modo si eviterà che i motori di ricerca effettuino il crawling di ogni variante delle tue pagine con tutti gli argomenti di query non riconosciuti. Abilita questa funzione solo se hai capito esattamente cosa fa, perché può avere un impatto significativo sul tuo sito.

en: This will permanently remove the selected pages from the additional pages sitemap.
it: Questo rimuoverà in modo permanente le pagine selezionate dalla sitemap delle pagine aggiuntive.

en: This will permanently remove this page from the additional pages sitemap.
it: Questo rimuoverà in modo permanente la pagina dalla sitemap delle pagine aggiuntive.

en: Thursday
it: Giovedì

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Title & Description
it: Titolo e descrizione

en: Title Attribute Format
it: Formato dell'attributo Titolo

en: Title Separator
it: Separatore per i titoli

en: Title Wrapper
it: Contenitore del titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: Titles
it: Titoli

en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s - Breadcrumbs" block. %2$s
it: Per aggiungere questo blocco, modifica una pagina o un articolo e cerca il blocco "%1$s - Breadcrumb". %2$s

en: To add this block, edit a page or post and search for the %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s block.
it: Per aggiungere questo blocco, modifica una pagina o un articolo e cerca il blocco %1$s"%2$s - Sitemap HTML"%3$s.

en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s" widget.
it: Per aggiungere questo widget, visita la pagina %1$swidget%2$s e cerca il widget "%3$s".

en: To let search engines know which profiles are associated with this site, enter them below:
it: Fai sapere ai motori di ricerca quali profili sono associati a questo sito, inseriscili qui sotto:

en: To let search engines know which profiles are associated with this user, enter them below:
it: Fai sapere ai motori di ricerca quali profili sono associati a questo utente, inseriscili qui sotto:

en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the URL. For example: %2$s
it: Per evitare un'espressione regolare troppo generica, si può usare %1$s per ancorarla all'inizio dell'URL. Ad esempio: %2$s

en: To unlock more features, consider %1$s.
it: Per sbloccare più funzioni, fai l'%1$s.

en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
it: Per sbloccare le funzioni selezionate, %1$s e inserisci la tua chiave di licenza qui sotto.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
it: Per sbloccare le funzioni selezionate, inserisci la tua chiave di licenza qui sotto.

en: To use this feature, first add a focus keyphrase.
it: Per usare questa funzione, aggiungi prima una frase chiave di riferimento.

en: To view the new sitemap, first save changes.
it: Per visualizzare la nuova sitemap, salva prima le modifiche.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
it: Per visualizzare la sitemap, inserisci un URL e salva le modifiche.

en: Too Long
it: Troppo lungo

en: Too Long 😑
it: Troppo lungo 😑

en: Too Many Words
it: Troppe parole

en: Too Many Words 😑
it: Troppe parole 😑

en: Too Short
it: Troppo breve

en: Too Short 🙃
it: Troppo breve 🙃

en: Too few internal links on the page.
it: Troppi pochi link interni nella pagina.

en: Too few internal links on your page.
it: Troppi pochi link interni nella pagina.

en: Tools
it: Strumenti

en: Top 10 Ways to Increase Traffic
it: I 10 modi migliori per incrementare il traffico

en: Top 3 Position
it: Posizione Top 3

en: Top Domain Reports
it: Report sui domini più importanti

en: Top Keywords
it: Parole chiave principali

en: Top Losing
it: Perdono posizioni

en: Top Pages
it: Pagine principali

en: Top Winning
it: Guadagnano posizioni

en: Total %1$s
it: Totale %1$s

en: Total Clicks
it: Totale clic

en: Total External Links
it: Totale link esterni

en: Total Keywords
it: Totale parole chiave

en: Total Links
it: Totale link

en: Tourist Information Center
it: Centro informazioni turistiche

en: Track Blocked Bots
it: Traccia Bot Bloccati

en: Track how well keywords are ranking in search results over time based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
it: Tieni traccia del posizionamento delle parole chiave nei risultati di ricerca nel tempo in base alla loro posizione e al CTR medio. Questo può aiutarti a capire le prestazioni delle parole chiave e a identificare eventuali tendenze o fluttuazioni.

en: Track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights.
it: Tieni traccia dell'andamento del tuo sito nelle classifiche di ricerca e genera report con informazioni utili.

en: Track keyword rankings
it: Traccia i posizionamenti delle parole chiave

en: Track page and keyword rankings
it: Traccia il posizionamento delle pagine e delle parole chiave

en: Track page rankings
it: Traccia il posizionamento delle pagine

en: Transition words
it: Parole di transizione

en: Travel Agency
it: Agenzia di viaggi

en: Trend
it: Tendenza

en: TruSEO Score
it: Punteggio TruSEO

en: TruSEO Score & Content
it: Punteggio e contenuto TruSEO

en: Try Again
it: Riprova

en: Try New Headline
it: Prova un nuovo titolo

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
it: Cerca di sostituire gli oggetti incorporati con alternative in HTML5.

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turn your website visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with the most powerful giveaways & contests plugin for WordPress.
it: Trasforma le persone che visitano il tuo sito in brand ambassador! Fai crescere in fretta la tua lista di email, il traffico del sito web e i follower dei social media grazie al più potente plugin WordPress per giveaway e concorsi.

en: Twitter Card Settings
it: Impostazioni della scheda Twitter

en: Twitter Card Type
it: Tipo di Twitter Card

en: Twitter Description
it: Descrizione Twitter

en: Twitter Image
it: Immagine Twitter

en: Twitter Preview
it: Anteprima di Twitter

en: Twitter Title
it: Titolo Twitter

en: Type
it: Tipo

en: Type to search...
it: Digita per cercare...

en: URL Count
it: Conteggio URL

en: URL already exists.
it: L'URL esiste già.

en: URLs
it: URL

en: Unable to read CSV file. Please check if the file is valid and try again.
it: Impossibile leggere il file CSV. Controlla se il file è valido e riprova.

en: Uncommon Words
it: Parole non comuni

en: Under Construction
it: In costruzione

en: Underscores (_)
it: Trattini bassi (_)

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
it: Purtroppo si è verificato un errore nell'importazione delle impostazioni del tuo plugin di SEO. Questo potrebbe essere dovuto a un'incompatibilità con la versione installata. Verifica di aver installato l'ultima versione del plugin e riprova.

en: Uninstall %1$s
it: Disinstalla %1$s

en: Universal Tracking for AMP and Instant Articles
it: Tracciamento universale per AMP e Instant Articles

en: University
it: Università

en: Unlimited Schema
it: Generazioni di Schema illimitate

en: Unlock Access Control
it: Sblocca il Controllo accessi

en: Unlock All Features
it: Sblocca tutte le funzionalità

en: Unlock Breadcrumb Templates
it: Sblocca i template di Breadcrumb

en: Unlock Custom Fields
it: Sblocca i campi personalizzati

en: Unlock Custom Taxonomies
it: Sblocca le tassonomie personalizzate

en: Unlock Image SEO
it: Sblocca SEO per immagini

en: Unlock Keyword Tracking
it: Sblocca Monitoraggio delle parole chiave

en: Unlock Link Assistant
it: Sblocca Link Assistant

en: Unlock Local SEO
it: Sblocca SEO locale

en: Unlock News Sitemaps
it: Sblocca Sitemap News

en: Unlock Post Tracking
it: Sblocca Monitoraggio articoli

en: Unlock Redirects
it: Sblocca Reindirizzamenti

en: Unlock SEO Revisions
it: Sblocca le revisioni SEO

en: Unlock Schema Generator
it: Sblocca il generatore di Schema

en: Unlock Schema Markup Generator
it: Sblocca il generatore di Markup Schema

en: Unlock Search Statistics
it: Sblocca le statistiche di ricerca

en: Unlock Video Sitemaps
it: Sblocca le Sitemap Video

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Manage your license key activations for each individual domain.
it: Sblocca gli strumenti a livello di rete per gestire tutti i tuoi siti da un'unica postazione facile da usare. Gestisci le attivazioni delle chiavi di licenza per ogni singolo dominio.

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Migrate data or create backups without the need to visit each dashboard.
it: Sblocca gli strumenti a livello di rete per gestire tutti i tuoi siti da un'unica postazione facile da usare. Migra i dati o crea backup senza dover visitare ogni bacheca.

en: Up
it: Su

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Addon
it: Aggiornamento Ad-don

en: Update IndexNow
it: Aggiorna IndexNow

en: Update Options
it: Aggiorna opzioni

en: Update Page
it: Aggiorna la pagina

en: Update WPCode
it: Aggiorna WPCode

en: Update to version
it: Aggiornamento alla versione

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
it: Passa a %1$s Pro e sblocca tutte le funzionalità!

en: Upgrade Your Plan
it: Aggiorna il tuo piano

en: Upgrade Your Plan and Unlock Network Tools
it: Aggiorna il tuo piano e sblocca gli strumenti di rete

en: Upgrade to %1$s
it: Passa a %1$s

en: Upgrade to %1$s %2$s
it: Passa a %1$s %2$s

en: Upgrade to %1$s Today
it: Passa a %1$s oggi stesso

en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
it: Passa a %1$s e risparmia il %2$s

en: Upgrade to Pro
it: Passa a Pro

en: Upgrade to Pro Today
it: Passa a Pro oggi stesso

en: Upgrade to Pro Today!
it: Passa a Pro oggi stesso!

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
it: Passa a Pro per sbloccare le potenti funzioni SEO

en: Upload Directory Info
it: Carica le info sulla directory

en: Upload or Select Image
it: Carica o seleziona un'immagine

en: Usage Tracking
it: Tracciamento dell'utilizzo

en: Use 24h format
it: Usa il formato 24h

en: Use AI Generator
it: Usa il generatore AI

en: Use Categories for Meta Keywords
it: Usa le categorie per le Meta Keywords

en: Use Categories in Article Tags
it: Usa le categorie nei tag degli articoli

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
it: Usa il contenuto per le descrizioni autogenerate

en: Use Custom Blocklists
it: Usa liste di blocco personalizzate

en: Use Data from Facebook Tab
it: Usa i dati della scheda di Facebook

en: Use Default Settings
it: Usa le impostazioni predefinite

en: Use Defaults
it: Utilizza i valori predefiniti

en: Use Keywords in Article Tags
it: Usa le parole chiave nei tag degli articoli

en: Use Meta Keywords
it: Usa Meta Keywords

en: Use Post Tags in Article Tags
it: Usa i tag dei post nei tag degli articoli

en: Use Snippet
it: Usa Snippet

en: Use Tags for Meta Keywords
it: Usa i tag per Meta Keywords

en: Use a default template
it: Usa un template predefinito

en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
it: Utilizza la nostra configurazione guidata per impostare correttamente %1$s con il tuo sito web WordPress.

en: Use our powerful Schema Generator to configure Schema Markup for your content. Search Engines use structured data to better understand what your site is about as well as to display rich snippets in search results. %1$s
it: Usa il nostro potente generatore di markup Schema per configurare il markup Schema per i tuoi contenuti. I motori di ricerca si servono dei dati strutturati per capire meglio l'argomento del tuo sito e per visualizzare i rich snippet nei risultati di ricerca. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme (in the loop) to display the breadcrumbs. %1$s
it: Utilizza il seguente codice PHP in qualsiasi punto del tuo tema (nel ciclo) per visualizzare i breadcrumb. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
it: Utilizza il seguente codice PHP in qualsiasi punto del tuo tema per visualizzare la sitemap. %1$s

en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
it: Usa il seguente shortcode per visualizzare la Sitemap HTML. %1$s

en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
it: Utilizza il seguente shortcode per visualizzare i breadcrumb attuali. %1$s

en: Use the home page description
it: Utilizza la descrizione della home page

en: Use the home page title
it: Utilizza il titolo della home page

en: Use the power of ChatGPT to generate engaging SEO titles and meta descriptions for your posts.
it: Sfrutta la potenza di ChatGPT per generare titoli e meta descrizioni SEO coinvolgenti per i tuoi post.

en: Use the same username for multiple social networks
it: Usa lo stesso nome utente per più social network

en: Use your focus keyphrase more in your H2 and H3 subheadings.
it: Usa di più la frase chiave di riferimento nei sottotitoli H2 e H3.

en: User Access Control
it: Controllo dell'accesso degli utenti

en: User Agent
it: User agent

en: User Count
it: Numero utenti

en: User Language
it: Lingua dell'utente

en: Using WPCode you can install AIOSEO code snippets with 1-click directly from this page or the WPCode library inside the WordPress admin.
it: Con WPCode puoi installare i code snippet di AIOSEO con un solo clic direttamente da questa pagina o dalla libreria WPCode nell'amministrazione di WordPress.

en: Using the custom-built tools below, you can add an HTML sitemap to your website and help visitors discover all your content. Adding an HTML sitemap to your website may also help search engines find your content more easily.
it: Con gli strumenti personalizzati qui sotto, puoi aggiungere una sitemap HTML al tuo sito web e aiutare le persone a scoprire tutti i tuoi contenuti. L'aggiunta di una sitemap HTML al tuo sito web può anche aiutare i motori di ricerca a trovare più facilmente i tuoi contenuti.

en: VAT ID:
it: ID IVA:

en: Validate Schema
it: Convalida schema

en: Validate with Google
it: Convalida con Google

en: Value
it: Valore

en: Vat ID
it: Partita Iva

en: Version
it: Versione

en: Very Good!
it: Molto bene!

en: Video Sitemap
it: Sitemap Video

en: Video Sitemaps is a %1$s Feature
it: Sitemap Video è una funzionalità di %1$s

en: Video Tutorials
it: Video tutorial

en: Video URL
it: URL video

en: Video and News Sitemaps
it: Sitemap Video e News

en: View %1$s
it: Visualizza %1$s

en: View All
it: Visualizza tutto

en: View All Documentation
it: Visualizza tutta la documentazione

en: View Documentation
it: Vedi la documentazione

en: View all tags
it: Visualizza tutti i tag

en: View all video tutorials
it: Guarda tutti i video tutorial

en: View detailed link & domain reports, manage existing links and discover new internal linking opportunities through smart suggestions (Pro & Elite plans only)
it: Visualizza report dettagliati sui link e sui domini, gestisci i link esistenti e scopri nuove opportunità di link interni grazie a suggerimenti intelligenti (solo piani Pro ed Elite)

en: View supported browsers
it: Visualizza i browser supportati

en: View the Changelog
it: Visualizza il Changelog

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visible
it: Visibile

en: Visit Site
it: Visita il sito

en: Visual Arts Event
it: Evento di arti visive

en: Visual Breadcrumb Trails
it: Percorsi Breadcrumb visuali

en: Volunteer
it: Volontario

en: WP Roles (Editor, Author)
it: Ruoli WP (Editore, Autore)

en: Want to get the most out of Clarity? Integrate Clarity with Google Analytics using MonsterInsights today!
it: Vuoi ottenere il massimo da Clarity? Integra Clarity con Google Analytics utilizzando MonsterInsights oggi stesso!

en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
it: Attenzione: %1$s ha rilevato che nel tuo sito sono attivi altri plugin per la SEO o per le sitemap. Ti consigliamo di disattivare i seguenti plugin per evitare conflitti:

en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
it: Attenzione: %1$s ha rilevato che stai bloccando l'accesso ai motori di ricerca. Se non è una scelta voluta, puoi modificare questa impostazione in Impostazioni > Lettura.

en: Warning: %1$s has detected that you may have an invalid description format. This could lead to descriptions not being properly applied to your content.
it: Attenzione: %1$s ha rilevato un formato di descrizione non valido. Questo potrebbe far sì che le descrizioni non vengano applicate correttamente ai tuoi contenuti.

en: Warning: You have disabled Autogenerate Descriptions and are using the default description format. %1$s will not output a description unless you enter a custom one. You can enable Autogenerate Descriptions under %2$s.
it: Attenzione: Hai disabilitato l'autogenerazione delle descrizioni e stai utilizzando il formato predefinito della descrizione. %1$s non creerà una descrizione se non ne inserisci una personalizzata. Puoi abilitare l'autogenerazione delle descrizioni in %2$s.

en: Warnings
it: Avvisi

en: Watch our Guided Tour of %1$s
it: Guarda il nostro tour guidato di %1$s

en: Watch video tutorials
it: Guarda i video tutorial

en: We couldn't analyze your title, please try again later.
it: Non siamo riusciti ad analizzare il tuo titolo, riprova più tardi.

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
it: Non siamo riusciti a connetterci al sito, riprova più tardi.

en: We couldn't find an SEO Title.
it: Non siamo riusciti a trovare un titolo SEO.

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
it: Non abbiamo trovato alcun link interno nel tuo contenuto. Aggiungi i link interni al tuo contenuto.

en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
it: Non supportiamo l'importazione dalla versione attualmente installata di %1$s (%2$s). Aggiorna alla versione più recente e riprova.

en: We encountered an error loading the code snippets, please try again later.
it: Si è verificato un errore nel caricamento degli snippet di codice, riprova più tardi.

en: We found Schema.org data on the page.
it: Abbiamo trovato i dati di Schema.org nella pagina.

en: We found Schema.org data on your page.
it: Abbiamo trovato dati Schema.org nella tua pagina.

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
it: Abbiamo già selezionato le funzioni consigliate in base alla categoria del tuo sito, ma puoi usare anche queste per perfezionare la selezione.

en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
it: Abbiamo rilevato altri plugin SEO installati sul tuo sito web. Seleziona per quali plugin desideri importare i dati in %1$s.

en: We have detected that you are currently using the %1$s Page Builder. Please click %2$shere%3$s to use the %1$s editor for a most accurate result.
it: Abbiamo rilevato che stai utilizzando il Page Builder %1$s . Fai clic %2$squi%3$s per utilizzare l'editor %1$s per ottenere un risultato più accurato.

en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
it: Abbiamo rilevato che stai usando %1$s. Effettua l'aggiornamento a %2$s per sbloccare le nostre funzionalità SEO avanzate per l'ecommerce, tra cui la SEO per categorie di prodotti e molto altro.

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
it: Ti consigliamo di indicare un massimo di 1000 URL per l'indice sitemap. Più link ci sono, più tempo ci vorrà per caricare la sitemap.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
it: Ti consigliamo di scoprire da dove vengono i file CSS non minificati.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
it: Ti consigliamo di scoprire da dove provengono i file JavaScript non minificati.

en: We recommend using the %1$sFree ExactMetrics%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
it: Ti consigliamo di utilizzare il plugin gratuito %1$sExactMetrics%2$s per ottenere il massimo da Google Analytics.

en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
it: Ti consigliamo di utilizzare il plugin %1$sFree MonsterInsights%2$s per ottenere il massimo da Google Analytics.

en: We recommended redirecting attachment URLs back to the attachment since the default WordPress attachment pages have little SEO value.
it: Ti consigliamo di reindirizzare gli URL degli allegati agli allegati stessi perché le pagine predefinite degli allegati di WordPress hanno uno scarso valore SEO.

en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
it: Non siamo riusciti a importare il numero di telefono che hai inserito in precedenza per il tuo markup Schema Knowledge Graph.
    					Il numero deve avere formato internazionale, per cui inseriscilo (%1$s) con il codice del Paese, ad esempio +1 (555) 555-1234.

en: We were unable to parse the content for this site.
it: Non siamo riusciti ad analizzare il contenuto di questo sito.

en: We were unable to save the .htaccess file because the file was not writable. Please check the file permissions and try again.
it: Non siamo riusciti a salvare il file .htaccess perché non era scrivibile. Verifica i permessi del file e riprova.

en: We were unable to save the .htaccess file due to syntax errors. Please check the code below and try again.
it: Non siamo riusciti a salvare il file .htaccess a causa di errori di sintassi. Verifica il codice qui sotto e riprova.

en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
it: Ci dispiace sapere che non stai apprezzando %1$s. Vorremmo fare di meglio: potresti dedicarci un minuto e farci sapere cosa possiamo migliorare?

en: We've got some%1$swork to do!
it: Abbiamo del%1$slavoro da fare!

en: Web Page
it: Pagina web

en: Web Server
it: Server web

en: Webmaster Tools
it: Strumenti per webmaster

en: Webmaster Tools Verification
it: Verifica degli strumenti per webmaster

en: Website
it: Sito web

en: Website Name
it: Nome del sito web

en: Website URL
it: URL del sito web

en: Website URL:
it: URL del sito web:

en: Websites
it: Siti web

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Week
it: Settimana

en: Welcome
it: Ti diamo il benvenuto

en: Welcome to %1$s
it: Ti diamo il benvenuto su %1$s

en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
it: Ti diamo il benvenuto su %1$s, il primo plugin SEO di WordPress. Noi di %2$s creiamo software che ti aiutano a posizionare il tuo sito web nei risultati di ricerca e a ottenere traffico organico.

en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
it: Iniziamo la procedura guidata di %1$s!

en: Well done!
it: Ben fatto!

en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
it: Indica se le etichette devono essere mostrate o meno. Predefinito su %1$s.

en: Whether the publication date of posts should be shown.
it: Indica se la data di pubblicazione degli articoli deve essere mostrata.

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
it: Se viene emessa la sitemap normale o la sitemap compatta dell'archivio delle date.

en: Whether your business has multiple locations, or just one, %1$s makes it easy to configure and display relevant information about your local business. You can use the custom-built tools below, or you can use the Locations custom post type (multiple locations only) to generate relevant and necessary information for search engines or for your customers.
it: Sia che la tua attività abbia più sedi, sia che ne abbia solo una, %1$s ti permette di configurare e visualizzare facilmente le informazioni rilevanti sulla tua attività locale. Puoi utilizzare gli strumenti personalizzati qui sotto o il post type personalizzato Sedi (solo per sedi multiple) per generare informazioni rilevanti e necessarie per i motori di ricerca o per i tuoi clienti.

en: Which SEO features do you want to enable?
it: Quali funzioni SEO vuoi attivare?

en: Which category best describes your website?
it: Quale categoria descrive meglio il tuo sito web?

en: Who should use AIOSEO?
it: Chi dovrebbe usare AIOSEO?

en: Whoops!
it: Oops!

en: Width
it: Larghezza

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
it: Verrà sovrascritto se l'URL dell'autore di Facebook è presente nel profilo dell'utente.

en: Will default opening hours set globally
it: Gli orari di apertura predefiniti saranno impostati a livello globale

en: Winning / Losing
it: Vincere / Perdere

en: With our Pro version, you now have access to the powerful feature that generates SEO optimized %1$s with just a click of a button. Say goodbye to manual %2$s creation and hello to increased online visibility.
it: Con la nostra versione Pro, ora hai accesso alla potente funzione che genera %1$s ottimizzato per la SEO con un semplice clic. Dì addio alla creazione manuale di %2$s e dai il benvenuto a una maggiore visibilità online.

en: With our powerful revisions feature for all your SEO data, never lose the exact SEO title or description (and more!) that helped you rank higher in search results and restore it back in a single click.
it: Con la nostra potente caratteristica di revisione di tutti i tuoi dati SEO, non perdi mai il titolo o la descrizione SEO (né molto altro!) che ti hanno aiutato a posizionarti più in alto nei risultati di ricerca. Li puoi ripristinare in un solo clic.

en: Without a Focus Keyphrase
it: Senza frase chiave di riferimento

en: WooCommerce Integration
it: Integrazione con WooCommerce

en: WooCommerce Products only
it: Solo prodotti WooCommerce

en: WooCommerce Products, Product Categories, Product Tags, Product Attributes + WooCommerce smart tags (price, brand, etc.)
it: Prodotti WooCommerce, Categorie di prodotti, Tag di prodotti, Attributi di prodotti + Tag intelligenti WooCommerce (prezzo, brand, ecc.)

en: Word Balance
it: Equilibrio delle parole

en: Word Count
it: Conteggio delle parole

en: Word balance
it: Equilibrio delle parole

en: WordPress Filter
it: Filtro WordPress

en: WordPress User Roles
it: Ruoli utente di WordPress

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
it: I siti WordPress solitamente inseriscono il titolo della pagina o dell'articolo come tag H1 (anche se i temi personalizzati possono modificare questo comportamento).

en: Words to Strip
it: Parole da sfogliare

en: Would you like to purchase and install the following features now?
it: Vuoi acquistare e installare subito le seguenti funzioni?

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
it: Scrivi una meta descrizione per la tua pagina. Usa le tue parole chiave (in modo naturale) e scrivi tenendo a mente le persone che leggeranno. Riassumi il contenuto e descrivi brevemente gli argomenti trattati nel tuo articolo.

en: Write a question...
it: Scrivi una domanda...

en: Write an answer...
it: Scrivi una risposta...

en: Write your post title to see the analyzer data. This Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines that drive traffic, shares, and rank better in search results.
it: Scrivi il titolo del tuo articolo per vedere i dati dell'analizzatore. Questo strumento Headline Analyzer ti permette di scrivere titoli SEO irresistibili, che portano traffico, condivisioni e si posizionano meglio nei risultati di ricerca.

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
it: Scrivere titoli convincenti è sia una scienza che un'arte. Esistono strumenti automatizzati in grado di analizzare il tuo titolo in base a parametri noti di leggibilità e di clic. Devi anche comprendere la psicologia del tuo pubblico di riferimento.

en: Written by
it: Scritto da

en: XML Sitemap
it: Sitemap XML

en: Yandex Verification Code
it: Codice di verifica Yandex

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: Yes I love it
it: Sì, mi piace

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
it: Sì, ho un backup e voglio ripristinare le impostazioni

en: Yes, I love it!
it: Sì, lo adoro!

en: Yes, I want to delete all links
it: Sì, voglio eliminare tutti i link

en: Yes, I want to delete these links
it: Sì, voglio eliminare questi link

en: Yes, I want to delete this backup
it: Sì, voglio eliminare questo backup

en: Yes, I want to delete this link
it: Sì, voglio eliminare questo link

en: Yes, I want to restore this backup
it: Sì, voglio ripristinare questo backup

en: Yes, count me in
it: Sì, contate su di me

en: Yes, count me in!
it: Sì, contate su di me!

en: Yes, process this network change
it: Sì, elabora questa modifica della rete

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
it: Riceverai correzioni di bug e aggiornamenti di sicurezza, ma non le funzioni principali.

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
it: Ricevi le ultime funzionalità, le correzioni di bug e gli aggiornamenti di sicurezza non appena vengono rilasciati.

en: You are linking to other resources on your website which is great.
it: Il tuo sito web contiene link ad altre risorse, il che è fantastico.

en: You are not allowed to install plugins.
it: Non hai i permessi per installare i plugin.

en: You are not licensed.
it: Non hai la licenza.

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
it: Non stai usando nessun sottotitolo anche se il tuo testo è piuttosto lungo. Prova ad aggiungere dei sottotitoli.

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
it: Non stai utilizzando alcun sottotitolo, ma il tuo testo è abbastanza breve e probabilmente non ne ha bisogno.

en: You are not using rich media like images or videos.
it: Non stai usando rich media come immagini o video.

en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
it: Stai usando un browser non più supportato da %1$s. Ti invitiamo ad aggiornare o a usare un altro browser per accedere alle impostazioni del plugin.

en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title and description.
it: Stai usando una homepage statica che si trova sotto la sezione Pagine. Puoi %1$smodificare direttamente le impostazioni della tua homepage%2$s per cambiare il titolo e la descrizione.

en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title, meta description and image.
it: Stai usando una pagina iniziale statica che si trova nella sezione Pagine. Puoi %1$smodificare direttamente le impostazioni della tua homepage%2$s per cambiare il titolo, la meta descrizione e l'immagine.

en: You are using short paragraphs.
it: Stai usando paragrafi brevi.

en: You can add additional social profile URLs here, separated by a new line.
it: Qui puoi aggiungere altri URL di profili social, separati da una nuova riga.

en: You can choose to hide this block on the front-end of your site so that visitors won't see it but search engines will still see it.
it: Puoi scegliere di nascondere questo blocco sul frontend del tuo sito in modo che i visitatori non lo vedano ma i motori di ricerca sì.

en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
it: Trovi maggiori informazioni sulle sitemap XML su %1$ssitemaps.org%2$s.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
it: Puoi ottenere una velocità ancora maggiore con un servizio di Content Delivery Network (CDN). Questi servizi ospitano una copia dei tuoi contenuti su più server sparsi in tutto il mondo. La richiesta di un utente viene gestita dall'edge server più vicino alla sua posizione fisica, in modo che il contenuto arrivi in modo molto veloce.

en: You can import additional page URL's to your sitemap using a CSV file. The following 4 columns are required: %1$sPage URL, Priority, Frequency, Date Modified.%2$s
it: Puoi importare ulteriori URL di pagine nella tua sitemap utilizzando un file CSV. Sono necessarie le seguenti 4 colonne: %1$sURL della pagina, Priorità, Frequenza e Data di modifica.%2$s

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
it: Puoi creare manualmente un file robots.txt e caricarlo nella root del tuo sito. Un'opzione più semplice è quella di utilizzare un plugin per la tua piattaforma CMS.

en: You can manually set an API key here, but if left blank a new one will be auto-generated. %1$s
it: Puoi impostare manualmente una chiave API in questo punto, ma se viene lasciata vuota ne verrà generata una nuova. %1$s

en: You can now manage your SEO settings inside of %1$s via %2$s before you publish your post!
it: Ora puoi gestire le impostazioni SEO all'interno di %1$s tramite %2$s prima della pubblicazione!

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
it: Puoi ridurre la ripetizione dei CSS con gli attributi classe e ID HTML. Spesso le stesse regole vengono ripetute in molti elementi della pagina, incorporate nell'attributo "style" di ogni tag. Puoi estrarre le regole in un unico tag "style" e usare le classi e gli ID per indirizzare ogni elemento.

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
it: Puoi utilizzare questi collegamenti rapidi per accedere rapidamente alle nostre pagine di impostazioni per regolare le impostazioni SEO del tuo sito.

en: You can use this section to add any URLs to your sitemap which aren't a part of your WordPress installation. For example, if you have a contact form that you would like to be included on your sitemap you can enter the information manually.
it: Puoi utilizzare questa sezione per aggiungere alla tua sitemap tutti gli URL che non fanno parte della tua installazione di WordPress. Ad esempio, se hai un modulo di contatto che vuoi includere nella tua sitemap, puoi inserire le informazioni manualmente.

en: You currently don't have permission to activate this addon. Please ask a site administrator to activate first.
it: Al momento non hai il permesso di attivare questo addon. Chiedi a un amministratore del sito di attivarlo.

en: You currently don't have permission to update this addon. Please ask a site administrator to update.
it: Al momento non hai il permesso di aggiornare questo add-on. Chiedi a un amministratore del sito di effettuare l'aggiornamento.

en: You don't have any keywords yet.
it: Non hai ancora nessuna parola chiave.

en: You have %1$s more notifications
it: Hai %1$s ulteriori notifiche

en: You have 1 more notification
it: Hai un'altra notifica

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
it: Hai superato il limite di richieste. Riprova più tardi.

en: You have exceeded the number of requests allowed by your %1$s plan.
it: Hai superato il numero di richieste consentite dal tuo piano %1$s.

en: You have new notifications!
it: Hai nuove notifiche!

en: You have no new notifications.
it: Non ci sono nuove notifiche.

en: You have no saved backups.
it: Non hai backup salvati.

en: You have no visible plugins!
it: Non hai plugin visibili!

en: You have not added any schema yet. You can add any schema graphs you like via the Schema Generator below.
it: Non hai ancora aggiunto nessuno Schema. Puoi aggiungere tutti gli schema graph che vuoi con il generatore di markup Schema qui sotto.

en: You have not yet added a valid license key.
it: Non hai ancora aggiunto una chiave di licenza valida.

en: You have space to add more keywords and power words to boost your rankings and click-through rate.
it: Hai spazio per aggiungere altre parole chiave e parole chiave per aumentare le classifiche e il tasso di click-through (CTR).

en: You selected to install the free MonsterInsights Analytics plugin during the setup of %1$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
it: Hai scelto di installare il plugin gratuito MonsterInsights Analytics durante la configurazione di %1$s, ma si è verificato un problema durante l'installazione. Clicca qui sotto per effettuare l'installazione manuale.

en: You selected to install the free OptinMonster Conversion Tools plugin during the setup of %1$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
it: Hai scelto di installare il plugin gratuito OptinMonster Conversion Tools durante la configurazione di %1$s, ma si è verificato un problema durante l'installazione. Clicca qui sotto per effettuare l'installazione manuale.

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
it: Dovresti utilizzare i reindirizzamenti HTTP (reindirizzamenti permanenti 301) per passare il PageRank dagli URL "sbagliati" a quelli standard (canonici). In questo modo, il tuo contenuto continuerà a beneficiare dei backlink se qualcuno sbaglia e usa l'URL sbagliato.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
it: Dovresti scrivere pensando che ti leggono persone distratte con tempi di attenzione ridotti (cosa che descrive una grande percentuale della popolazione mondiale). Le persone arrivano sui siti web per motivi egoistici, non per far felice te.

en: You will need to manually update everything.
it: Dovrai aggiornare manualmente tutto.

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
it: Avrai accesso a questa funzionalità solo dopo aver acquistato e installato le estensioni.

en: You're almost there! Once you complete the SEO setup your site will be optimized to rank in search engine results!
it: Ci sei quasi! Una volta completata la configurazione SEO, il tuo sito sarà ottimizzato per posizionarsi nei risultati dei motori di ricerca!

en: You're good to go!
it: Sei pronto a partire!

en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
it: Stai usando %1$s - non serve avere una licenza. Buon divertimento!

en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
it: Stai utilizzando %1$s. Per sbloccare altre funzioni, prendi in considerazione %2$s

en: You're using enough active voice. That's great!
it: Stai usando abbastanza la voce attiva. Ottimo!

en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
it: Il tuo %1$s appare nel primo paragrafo. Ben fatto!

en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
it: La tua %1$s non compare nel primo paragrafo. Assicurati che l'argomento sia chiaro da subito.

en: Your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them. You can still control how their page title looks like below.
it: Le tue %1$s non saranno indicizzate e verranno escluse dalla sitemap, così i motori di ricerca le ignoreranno. È comunque possibile controllare l'aspetto del titolo della pagina, come indicato di seguito.

en: Your Email Address
it: Il tuo indirizzo email

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di Facebook non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
it: I sottotitoli H2 e H3 rispecchiano l'argomento del tuo testo. Ottimo lavoro!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
it: Il tuo sottotitolo H2 o H3 riflette l'argomento del tuo testo. Ottimo lavoro!

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di Instagram non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di LinkedIn non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL MySpace non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Organization Name and Logo are set
it: Il nome e il logo della tua organizzazione sono stati impostati

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
it: Il nome e/o il logo della tua organizzazione sono vuoti

en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
it: Il nome e/o il logo della tua organizzazione sono vuoti. Questi valori sono necessari per il markup Schema Organizzazione di %1$s.

en: Your Overall Site Score
it: Il punteggio complessivo del tuo sito

en: Your Person Name and Image are set
it: Il nome e l'immagine del campo Persona sono stati impostati

en: Your Person Name and/or Image are blank
it: Il tuo nome e/o la tua immagine sono vuoti

en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
it: Il nome e/o l'immagine del campo Persona sono vuoti. Questi valori sono necessari per il markup Schema Persona di %1$s.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di Pinterest non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your RSS feed has been disabled. Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings. You can re-enable the global RSS feed in the %1$scrawl content settings%2$s.
it: Il tuo feed RSS è stato disabilitato. La disabilitazione del feed RSS globale NON è consigliata. Questo impedisce agli utenti di iscriversi ai tuoi contenuti e può danneggiare i tuoi posizionamenti SEO. Puoi riattivare il feed RSS globale nelle impostazioni di %1$scrawl content%2$s.

en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
it: Il tuo titolo SEO è lungo %1$d caratteri, quindi troppo lungo.

en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
it: Il tuo titolo SEO è lungo solo %1$d caratteri, quindi troppo corto.

en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
it: Il tuo titolo SEO è impostato e ha una lunghezza di %1$d caratteri.

en: Your Site Title and Tagline are set
it: Il titolo e il motto del tuo sito sono stati impostati

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
it: Il titolo e/o il motto del tuo sito sono vuoti

en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
it: Il titolo e/o il motto del sito sono vuoti. Ti consigliamo di impostare entrambi i valori perché %1$s li richiede per diverse funzioni, tra cui il nostro markup Schema.

en: Your Social Profiles
it: I tuoi profili social

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL SoundCloud non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Templates
it: I tuoi template

en: Your TikTok URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL TikTok non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL di Tumblr non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Twitter URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di Twitter non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: %1$s. Did you mean to use %2$s instead?
it: Il tuo URL sembra contenere un dominio all'interno del percorso: %1$s. Intendevi forse utilizzare %2$s?

en: Your URL is invalid.
it: Il tuo URL non è valido.

en: Your URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Username:
it: Il tuo nome utente:

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di Wikipedia non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
it: Il tuo URL Yelp non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
it: L'URL di YouTube non è valido. Controlla il formato e riprova.

en: Your browser version is not supported
it: La versione del tuo browser non è supportata

en: Your connection with Google Search Console has expired or is invalid. Please check that your site is verified in Google Search Console and try to reconnect. If the problem persists, please contact our support team.
it: La tua connessione con Google Search Console è scaduta o non è valida. Assicurati che il tuo sito sia verificato in Google Search Console e prova a riconnetterti. Se il problema persiste, contatta il nostro team di assistenza.

en: Your content contains images and/or video(s).
it: Il tuo contenuto contiene immagini e/o video.

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
it: La tua email è necessaria per poter ricevere i consigli sulla SEO. L'email verrà utilizzata anche per collegare il tuo sito alla nostra API SEO.

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
it: Il tuo sito è impostato sul nofollow per tutti i suoi contenuti.

en: Your entire site is set to globally noindex content.
it: L'intero sito è impostato sul noindex globale dei contenuti.

en: Your headline doesn’t use enough words. You have more space to add keywords and power words to improve your SEO and get more engagement.
it: Il tuo titolo non usa abbastanza parole. Hai più spazio per aggiungere parole chiave e parole chiave per migliorare la SEO e ottenere più coinvolgimento.

en: Your headline has a negative sentiment.
it: Il tuo titolo ha una connotazione negativa.

en: Your headline has a neutral sentiment.
it: Il tuo titolo ha una connotazione neutra.

en: Your headline has a positive sentiment.
it: Il tuo titolo ha una connotazione positiva.

en: Your headline has the right amount of words. Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
it: Il tuo titolo ha il giusto numero di parole. I titoli hanno maggiori probabilità di essere cliccati nei risultati di ricerca se contengono circa 6 parole.

en: Your headline has too many words. Long headlines will get cut off in search results and won’t get as many clicks.
it: Il tuo titolo ha troppe parole. I titoli lunghi vengono tagliati fuori dai risultati di ricerca e non ottengono molti clic.

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more common words.
it: Il tuo titolo avrebbe più probabilità di ottenere clic se contenesse parole più comuni.

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more uncommon words.
it: La tua headline avrebbe più probabilità di ottenere clic se avesse più parole non comuni.

en: Your image's alt tag attribute.
it: L'attributo alt tag della tua immagine.

en: Your license has been disabled.
it: La tua licenza è stata disattivata.

en: Your license has expired.
it: La tua licenza è scaduta.

en: Your license key is invalid.
it: La chiave di licenza non è valida.

en: Your license key provides access to updates and addons.
it: La tua chiave di licenza ti fornisce l'accesso agli aggiornamenti e agli add-on.

en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
it: La tua meta descrizione è lunga %1$d caratteri, quindi troppo lunga.

en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
it: La tua meta descrizione è lunga solo %1$d caratteri, quindi troppo corta.

en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
it: La tua meta descrizione è impostata e ha una lunghezza di %1$d caratteri.

en: Your name or company name.
it: Il tuo nome o il nome della tua azienda.

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
it: La tua pagina contiene un'intestazione o un meta tag noindex.

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
it: La tua pagina non contiene alcun header o meta tag noindex.

en: Your page has a correct number of internal and external links.
it: La tua pagina ha un numero corretto di link interni ed esterni.

en: Your page is using the canonical link tag.
it: La tua pagina usa il tag di link canonico.

en: Your page makes %1$d requests.
it: La tua pagina sta inviando %1$d richieste.

en: Your post needs improvement!
it: Il tuo articolo deve essere migliorato!

en: Your response time is under 0.2 seconds.
it: Il tempo di risposta è inferiore a 0,2 secondi.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
it: Il tuo file robots.txt è mancante o non disponibile.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
it: Il tuo server non usa gli header "expires" per le tue immagini.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
it: Il tuo server usa gli header "expires" per le tue immagini.

en: Your settings have been reset successfully!
it: Le tue impostazioni sono state ripristinate con successo!

en: Your site already has %1$s activated. If you want to switch to %2$s, please first go to Plugins > Installed Plugins and deactivate %1$s. Then, you can activate %2$s.
it: %1$s è già attivo sul tuo sito. Se vuoi passare a %2$s, vai prima su Plugin > Plugin installati e disattiva %1$s. Dopo potrai attivare %2$s.

en: Your site appears in search results
it: Il tuo sito appare nei risultati della ricerca

en: Your site does not appear in search results
it: Il tuo sito non compare nei risultati di ricerca

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
it: Il tuo sito ha un file robots.txt che include una o più direttive "disallow".

en: Your site has a robots.txt file.
it: Il tuo sito ha un file robots.txt.

en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
it: Il tuo sito non è connesso. Collegati a %1$s e riprova.

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
it: Il tuo sito non usa un protocollo di trasferimento sicuro (https).

en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
it: Il tuo sito sta usando una %1$sversione non sicura%2$s di PHP che non è più supportata. Contatta il tuo provider di web hosting per aggiornare la versione di PHP o passa a una delle %3$ssocietà di hosting WordPress raccomandate%4$s.

en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
it: Il tuo sito sta usando una %1$sversione non sicura%2$s di WordPress che non è più supportata. Ti invitiamo ad aggiornare il tuo sito alla versione più recente di WordPress per poter continuare a usare %3$s.

en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
it: Il tuo sito sta usando una %1$sversione obsoleta%2$s di PHP che non è più supportata e può causare problemi con %3$s. Contatta il tuo provider di web hosting per aggiornare la versione di PHP o passa a una delle %4$ssocietà di hosting WordPress raccomandate%5$s.

en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
it: Il tuo sito sta usando %1$suna versione obsoleta%2$s di WordPress. Ti consigliamo di passare alla versione più recente di WordPress per mantenere il tuo sito sicuro.

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
it: Il tuo sito è impostato come privato. Ciò significa che WordPress dice ai motori di ricerca di escludere il tuo sito dai risultati della ricerca.

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
it: Il tuo sito è impostato come pubblico. I motori di ricerca indicizzeranno il tuo sito, che apparirà nei risultati della ricerca.

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
it: Il tuo sito usa un protocollo di trasferimento sicuro (https).

en: Your site title.
it: Il titolo del tuo sito.

en: Your source is a protected path and cannot be redirected.
it: La tua fonte è un percorso protetto e non può essere reindirizzata.

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
it: La tua sorgente è uguale a una destinazione e questo creerà un ciclo.

en: Your static sitemap is currently being regenerated. This may take some time based on the size of your site. This may also cause the sitemap content to look outdated.
it: La tua sitemap statica è in fase di rigenerazione. Questa operazione potrebbe richiedere del tempo in base alle dimensioni del tuo sito. Inoltre, il contenuto della sitemap potrebbe risultare obsoleto.

en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
it: L'URL di destinazione contiene uno o più caratteri non validi %1$s

en: Your target URL is not valid.
it: L'URL di destinazione non è valido.

en: Your target URL should be an absolute URL like %1$s or start with a slash %2$s.
it: L'URL di destinazione deve essere un URL assoluto come %1$s o iniziare con uno slash %2$s.

en: Your theme is not visible!
it: Il tuo tema non è visibile!

en: Your user account role does not have access to edit this field. %1$s
it: Il ruolo del tuo account utente non ha accesso alla modifica di questo campo. %1$s

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
it: Sì, effettivamente sappiamo come costruire prodotti eccezionali che i nostri clienti amano.

en: Zip Code
it: C.A.P.

en: a day ago
it: un giorno fa

en: a few seconds ago
it: qualche secondo fa

en: a minute ago
it: un minuto fa

en: a month ago
it: un mese fa

en: a year ago
it: un anno fa

en: always
it: sempre

en: and was generated on %1$s at %2$s
it: ed è stata generata il %1$s alle %2$s

en: archive
it: archivia

en: at least one
it: almeno uno

en: daily
it: giornaliero

en: days ago
it: giorni fa

en: default
it: predefinito

en: description
it: descrizione

en: dynamically
it: dinamicamente

en: e.g. %1$s
it: Per esempio: %1$s

en: from the network level
it: a livello di rete

en: hourly
it: ogni ora

en: in search results
it: nei risultati della ricerca

en: internal linking recommendations in Link Assistant.
it: raccomandazioni per il linking interno in Link Assistant.

en: items
it: elementi

en: items per page
it: elementi per pagina

en: meta descriptions
it: meta descrizioni

en: minutes ago
it: minuti fa

en: monthly
it: mensile

en: months ago
it: mesi fa

en: name
it: nome

en: needs update
it: necessita di un aggiornamento

en: never
it: mai

en: not installed
it: non installato

en: of
it: di

en: other domains
it: altri domini

en: search key word goes here
it: qui compare la parola chiave di ricerca

en: sitemaps
it: sitemap

en: source url set once post is published
it: url di origine impostato una volta che l'articolo è stato pubblicato

en: statically
it: staticamente

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
it: si tratta di una sitemap XML, pensata per essere usata dai motori di ricerca come Google o Bing.

en: title
it: titolo

en: titles
it: titoli

en: to analyze a competitor site.
it: per analizzare il sito di un concorrente.

en: to see your Site Score.
it: per vedere il punteggio del tuo sito.

en: unknown
it: sconosciuto

en: upgrade to %1$s
it: passa a %1$s

en: upgrading to %1$s
it: aggiornamento a %1$s

en: very easy
it: molto facile

en: weekly
it: settimanale

en: what's this?
it: cos'è questo?

en: yearly
it: annuale

en: years ago
it: anni fa
