Plugins - All in One SEO – Powerful SEO Plugin to Boost SEO Rankings &amp - en to ar translation catalogue (2101 entries)

en: You have been successfully subscribed to our email newsletter! We will notify you as soon as our Brand Tracker is available.
ar: تم اشتراكك بنجاح في خدمة الرسائل الإخبارية عبر البريد الإلكتروني! سنُعلمك بمجرد أن يصبح Brand Tracker متاحًا.

en: Yes, delete the redirects
ar: نعم، احذف إعادة التوجيهات

en: Yes, delete the redirect
ar: نعم، احذف إعادة التوجيه

en: Want to be the first to track your brand in AI search results?
ar: هل تريد أن تكون أول من يتتبع علامتك التجارية في نتائج بحث الذكاء الاصطناعي؟

en: View Report
ar: عرض التقرير

en: View and manage your keyword ranking reports generated by AI-powered analysis.
ar: اعرض وادخل تقارير ترتيب الكلمات المفتاحية التي تم إنشاؤها بواسطة التحليل المدعوم بالذكاء الاصطناعي.

en: Type / to choose a block or // to use AI Assistant
ar: اكتب / لاختيار مكوِّن أو // لاستخدام المساعد بالذكاء الاصطناعي

en: Track How Your Brand Performs in AI Search Results
ar: تتبع أداء علامتك التجارية في نتائج بحث الذكاء الاصطناعي

en: Test
ar: اختبار

en: Subscribing...
ar: جاري الاشتراك...

en: Sign up to our email newsletter and we will notify you when we launch.
ar: اشترك في نشرتنا الإخبارية عبر البريد الإلكتروني وسنُبلغك عند الإطلاق.

en: Select a country
ar: تحديد دولة

en: Rewrite for SEO (keyword-focused)
ar: إعادة صياغة لت.م.ب (مرتكزة على الكلمات المفتاحية)

en: Rewrite as story / narrative
ar: إعادة صياغة كقصة / سرد روائي

en: Rewrite as listicle
ar: إعادة صياغة كقائمة مقالات

en: Rewrite as blog
ar: إعادة الصياغة كمدونة

en: Results from different AI engines
ar: نتائج من محركات ذكاء اصطناعي مختلفة

en: Results for:
ar: نتائج عن:

en: Reorganize for clarity / bullet points
ar: إعادة التنظيم للوضوح / قائمة بتعداد نقطي

en: Remove filler / make concise
ar: إزالة المالئة / جعلها موجزة

en: Redirect Test
ar: اختبار إعادة التوجيه

en: Rank
ar: الترتيب

en: Processing
ar: جاري المعالجة

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Our new AI-powered keyword reports are 100% free for a limited time only. Enjoy!
ar: تقريرات الكلمات المفتاحية الجديدة المدعومة بالذكاء الاصطناعي لدينا مجانية بنسبة 100% لفترة محدودة فقط. استمتع!

en: Monitor your brand's online presence, sentiment, and competitive positioning with AI-powered insights, so you can build authority, track reputation, and stay ahead of competitors.
ar: راقب حضور علامتك التجارية على الإنترنت، والمشاعر تجاهها، وموقعها التنافسي مع رؤى مدعومة بالذكاء الاصطناعي، حتى تتمكن من بناء السلطة، وتتبع السمعة، والبقاء متقدمًا على المنافسين.

en: Make more serious
ar: اجعله أكثر جدية

en: Make more professional
ar: اجعله أكثر احترافية

en: Make more humorous
ar: اجعله أكثر مرحاً

en: Make more formal
ar: اجعله أكثر رسمية

en: Make more casual
ar: اجعله أكثر عفوية

en: Make less formal
ar: اجعله أقل رسمية

en: Loading results for:
ar: جاري تحميل النتائج لـ:

en: Keyword Reports
ar: تقارير الكلمات المفتاحية

en: Insert AI Assistant Block
ar: أدرج مكون المساعد بالذكاء الاصطناعي

en: Get a detailed report on which brands rank for a particular query or keyword, and how they perform in AI search results.
ar: احصل على تقرير مفصل عن العلامات التجارية التي تحتل مرتبة في استعلام أو كلمة مفتاحية معينة، وكيف يؤدي كل منها في نتائج بحث الذكاء الاصطناعي.

en: Filter by Status
ar: تصفية حسب الحالة

en: Failed to subscribe. Please try again later.
ar: فشل الاشتراك. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Failed
ar: فشل

en: Expand on key points
ar: وسّع النقاط الرئيسية

en: Error loading report.
ar: خطأ في تحميل التقرير.

en: Enter a URL to test...
ar: أدخل رابطًا لاختباره...

en: Enter a URL below to see if it redirects correctly. This will test the actual redirect and show you what happens.
ar: أدخل رابطًا أدناه لمعرفة ما إذا كان يعيد التوجيه بشكل صحيح. سيقوم هذا باختبار إعادة التوجيه الفعلية ويوضح لك ما سيحدث.

en: Discover Which Brands Rank in AI Search Results
ar: اكتشف العلامات التجارية التي تحتل مراتب في نتائج بحث الذكاء الاصطناعي

en: Custom rules allow you to create redirects based on specific criteria. You can use these rules to redirect users based on their IP address, browser, or other criteria.
ar: تتيح لك القواعد المخصصة إنشاء عمليات إعادة توجيه بناءً على معايير محددة. يمكنك استخدام هذه القواعد لإعادة توجيه المستخدمين استنادًا إلى عنوان IP الخاص بهم، أو المتصفح، أو معايير أخرى.

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Content Tone
ar: نبرة المحتوى

en: Content Structure
ar: هيكل المحتوى

en: Content Length
ar: طول المحتوى

en: Completed
ar: اكتمل

en: COMING SOON!
ar: قريبًا!

en: Coming Soon
ar: قريبًا

en: Brand Tracker
ar: تتبع العلامات التجارية

en: Back to Reports
ar: العودة إلى التقارير

en: Are you sure you want to delete the selected redirect(s)?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف عملية/عمليات إعادة التوجيه المحددة؟

en: An error occurred while creating the report. Please try again.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء التقرير. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: All Statuses
ar: كل الحالات

en: AI Engine Results
ar: نتائج محرك الذكاء الاصطناعي

en: Add examples / case studies
ar: أضف أمثلة / دراسات حالة

en: 404 Not Found
ar: 404 غير موجود

en: 403 Forbidden
ar: 403 ممنوع

en: 401 Unauthorized
ar: 401 غير مصرّح به

en: 400 Bad Request
ar: 400 طلب غير صالح

en: 308 Permanent Redirect
ar: 308 إعادة توجيه دائمة

en: 307 Temporary Redirect
ar: 307 إعادة توجيه مؤقتة

en: 302 Found
ar: 302 موجود

en: 301 Moved Permanently
ar: 301 تم النقل بشكل دائم

note: Translators: 1 - Number of web search sources.
en: %1$s Web Search Sources
ar: %1$s مصادر البحث على الويب

note: Translators: 1 - Number of brands.
en: %1$s brands
ar: %1$s علامات تجارية

note: Translators: 1 - Number of sources.
en: %1$s sources
ar: %1$s مصادر

note: Translators: 1 - Number of brands mentioned.
en: %1$s brand mentioned | %1$s brands mentioned
ar[0]: تم ذكر %1$s علامة تجارية
ar[1]: تم ذكر علامة تجارية واحد
ar[2]: تم ذكر علامتين تجاريتين
ar[3]: تم ذكر %1$s علامات تجارية
ar[4]: تم ذكر %1$s علامة تجارية
ar[5]: تم ذكر %1$s علامة تجارية

en: e.g. "best dog food for puppies"
ar: مثال: "أفضل طعام للجراء"

en: BETA!
ar: بيتا!

en: 500 Internal Server Error
ar: 500 خطأ في الخادم الداخلي

en: 410 Gone
ar: 410 مفقود

en: Query parameters are the parameters that are passed to the target URL. You can ignore all parameters, ignore exact parameters, or include all parameters.
ar: مُعاملات الاستعلام هي المُعاملات التي يتم تمريرها إلى الرابط المستهدف. يمكنك تجاهل جميع المُعاملات، أو تجاهل مُعاملات محددة، أو تضمين جميع المُعاملات.

en: Syncing table of contents enables you to build one unified table of contents for documents with multiple sections, even using separate ToC blocks.
ar: فعل مزامنة جدول المحتويات لبناء جدول محتويات موحد للمستندات ذات الأقسام المتعددة، حتى مع استخدام مكونات (جدول محتويات) ToC منفصلة.

en: Synced Table of Contents
ar: جدول المحتويات المتزامن

en: Synced
ar: متزامن

en: Standalone
ar: مستقل

en: Expanded Title
ar: العنوان المُوسع

en: Enable Synced
ar: تفعيل المزامنة

en: Enable Standalone
ar: تفعيل الوضع المستقل

en: Collapsible
ar: قابل للطي

en: Collapsed Title
ar: العنوان المطوي

en: Choose whether you want this table of contents to be standalone or synced. You can change these block settings later from the block panel.
ar: اختر ما إذا كنت تريد أن يكون جدول المحتويات هذا منفصلاً أو مُتَزَامِنًا. يُمكنك تغيير إعدادات المُكوِّن هذه لاحقًا من لوحة المُكوِّن.

en: Block Settings
ar: إعدادات المكوِّن

en: Hide Table of Contents
ar: إخفاء جدول المحتويات

en: Show Table of Contents
ar: إظهار جدول المحتويات

en: Multiple ToC blocks working together, pointing to different sections of your content with their own headings.
ar: مكونات متعددة لجدول المحتويات (ToC) تعمل معًا، مشيرة إلى أقسام مختلفة من محتواك بعناوينها الخاصة.

en: Each ToC block acts independently, showing the same headings across all blocks for a unified navigation.
ar: يعمل كل مكون من مكونات جدول المحتويات (ToC) بشكل مستقل، مع عرض العناوين نفسها عبر جميع المكونات لتحقيق تنقل موحد.

en: Your image is being generated... hang in there!
ar: يتم توليد صورتك... انتظر!

en: You have reached the maximum number of allowed characters.
ar: لقد وصلت إلى الحد الأقصى لعدد المحارف المسموح به.

en: You do not have permission to use the AI Assistant.
ar: ليس لديك صَلاحِية لاستخدام مساعد الذكاء الاصطناعي.

en: Write a blog about... Generate a table for...
ar: اكتب مدونة حول... وَلِّد جدولاً لـ...

en: We ran into an error. Please try again or contact support if it persists.
ar: واجهنا خطأ. يُرجى المحاولة مرة أخرى أو التواصل مع الدعم إذا استمرت المشكلة.

en: URLs per Post Type / Taxonomy
ar: الروابط حسب نوع المحتوى / الفئة

en: To view the llms.txt file, enable the setting, save changes and wait a minute for the file to be generated.
ar: لعرض ملف llms.txt، قم بتفعيل الإعداد، واحفظ التغييرات، وانتظر دقيقة حتى يتم توليد الملف.

en: To view the llms-full.txt file, enable the setting, save changes and wait a minute for the file to be generated.
ar: لعرض ملف llms.txt، قم بتفعيل الإعداد، واحفظ التغييرات، وانتظر دقيقة حتى يتم توليد الملف.

en: The title of the llms.txt file.
ar: عنوان ملف llms.txt.

en: The request was unsuccessful. Status code:
ar: لم ينجح الطلب. رمز الحالة:

en: The llms.txt is a specialized file designed to help AI engines (such as language models) discover the content on your site more easily. Similar to how XML sitemaps assist search engines, the llms.txt file guides AI crawlers by providing important details about the available site content, improving visibility and discoverability across AI-driven tools.
ar: ملف llms.txt هو ملف متخصص مصمم لمساعدة محركات الذكاء الاصطناعي (مثل نماذج اللغة) على اكتشاف محتوى موقعك بسهولة أكبر. وكما هو الحال مع خرائط مواقع XML التي تساعد محركات البحث، يُرشد ملف llms.txt برامج الزحف الخاصة بالذكاء الاصطناعي من خلال توفير تفاصيل مهمة حول محتوى الموقع المتاح، مما يُحسّن الظهور وسهولة الاكتشاف عبر الأدوات التي تعتمد على الذكاء الاصطناعي.

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: The llms-full.txt is a %1$s feature. %2$s
ar: ملف llms-full.txt هو ميزة %1$s. %2$s

en: The default tone that characterizes your content.
ar: النبرة الافتراضية التي تميز المحتوى الخاص بك.

en: The default image aspect ratio that is used by the AI Image Generator.
ar: نسبة العرض إلى الارتفاع الافتراضية للصورة التي يستخدمها مولد صور بالذكاء الاصطناعي.

en: The default image style that is used by the AI Image Generator.
ar: نمط الصورة الافتراضي الذي يستخدمه مولد صور بالذكاء الاصطناعي.

en: The default image quality that is used by the AI Image Generator.
ar: جودة الصورة الافتراضية التي يستخدمها مولد صور بالذكاء الاصطناعي.

en: The default audience that typically reads your content.
ar: الجمهور الافتراضي الذي يقرأ المحتوى الخاص بك عادةً.

en: Summarize
ar: تلخيص

en: Style
ar: التنسيق

en: Storytelling
ar: سرد القصص

en: Stop
ar: توقف

en: Stock Photo
ar: صورة مخزنة

en: Square (1:1)
ar: مربع (1:1)

en: Show Previous Results
ar: إظهار النتائج السابقة

en: Serious
ar: جاد

en: Select which Taxonomies to include in the llms.txt file.
ar: حدد الفئات التي تريد تضمينها في ملف llms.txt.

en: Select which Post Types to include in the llms.txt file.
ar: حدد أنواع المحتوى التي تريد تضمينها في ملف llms.txt.

en: Select language
ar: اختر اللغة

note: Translators: 1 - Number of credits.
en: Regenerate (%1$s credits)
ar: إعادة توليد (%1$s من الأرصدة)

en: Regenerate
ar: إعادة توليد

en: Prompt
ar: محث

en: Previous Results
ar: النتائج السابقة

en: Portrait (2:3)
ar: صورة (2:3)

en: Please note that selecting a higher image quality will increase the credit cost and processing time.
ar: لاحظ أن اختيار جودة صورة أعلى سيزيد من تكلفة الرصيد ووقت المعالجة.

en: Playful
ar: مرح

en: Pawsing for perfection… your image is coming!
ar: نحن نعمل بدقة... صورتك على وشك الظهور!

en: Parents & Families
ar: الآباء والعائلات

en: Open llms.txt
ar: افتح ملف llms.txt

en: Open llms-full.txt
ar: افتح ملف llms-full.txt

en: Not a fan of these options? You can set your own tone/audience directly in your prompt.
ar: لست من محبي هذه الخيارات؟ يمكنك ضبط النبرة/الجمهور الخاص بك مباشرة في محثك.

en: Motivational
ar: تحفيزي

en: Make shorter
ar: اجعله أقصر

en: Make longer
ar: اجعله أطول

en: Minimalist
ar: مُبَسَّط

en: LLMs.txt Settings
ar: إعدادات LLMs.txt

en: Leverage AI to generate high-quality, relevant content for your post quickly and efficiently.
ar: استفد من الذكاء الاصطناعي لتوليد محتوى عالي الجودة وملائم لمقالتك بسرعة وكفاءة.

en: Landscape (3:2)
ar: منظر أفقي (3:2)

en: Koala-ty pixels in progress… give us a moment.
ar: نحن ننقّب عن أجود البكسلات... صورتك قيد الإعداد

en: Korean
ar: الكورية

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Insert Image
ar: إدراج صورة

en: Insert
ar: إدراج

en: Improve
ar: تحسين

en: Image Options
ar: خيارات الصورة

en: Image Generator
ar: مُولِّد الصُّور

en: Illustration
ar: رسم توضيحي

en: Hindi
ar: الهندية

en: Give the dog a hat, change the background to a sunset... You can make any changes you want!
ar: أضِف قُبَّعة للكلب، غيِّر الخلفية إلى غروب الشمس... يمكنك إجراء أي تعديلات تريدها!

en: Generating Image
ar: توليد الصورة

en: Generate your first image
ar: قم بتوليد صورتك الأولى

en: Generate with AI
ar: توليد باستخدام الذكاء الاصطناعي

note: Translators: 1 - Number of credits.
en: Generate Image (%1$s credits)
ar: توليد صورة (%1$s من الأرصدة)

en: Generate Image
ar: توليد صورة

en: Generate Content
ar: توليد محتوى

en: Generate AI-powered images from text prompts to visually enhance your content and capture attention.
ar: ولّد صورًا مدعومة بالذكاء الاصطناعي من أوامر نصية لتعزيز المحتوى بصريًا وجذب الانتباه.

en: Generate a detailed llms-full.txt file to help AI engines index all of your site’s content quickly without straining your server’s resources.
ar: قم بتوليد ملف llms-full.txt مفصل لمساعدة محركات الذكاء الاصطناعي على فهرسة كل محتوى موقعك بسرعة دون إرهاق موارد الخادم الخاص بك.

en: Generate
ar: توليد

en: Enable llms.txt
ar: تفعيل llms.txt

en: Enable llms-full.txt
ar: تفعيل llms-full.txt

en: Empathetic
ar: متعاطف

en: Edit with AI
ar: تحرير بالذكاء الاصطناعي

en: Edit the selected image by describing the changes you want to make.
ar: قم بتحرير الصورة المحددة من خلال وصف التغييرات التي تريد إجراؤها.

en: Edit Image
ar: تحرير الصورة

note: Translators: 1 - Number of credits.
en: Each AI Assistant request costs %1$s credits.
ar: يتكلف كل طلب لمساعد الذكاء الاصطناعي %1$s من الأرصدة.

en: Dreaming up something special… stay tuned!
ar: نحن نخطط لأمر رائع... لا تفوتوه!

en: Delete Image
ar: حذف الصورة

en: Creative & Artistic
ar: إبداعي وفني

en: Creative
ar: إبداعي

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Converting posts to markdown is a %1$s feature. %2$s
ar: يعد تحويل المقالات إلى markdown إحدى ميزات %1$s. %2$s

en: Convert Posts to Markdown
ar: تحويل المقالات إلى Markdown

en: Concise
ar: مختصر

en: Cinematic
ar: سينمائي

en: Chinese
ar: الصينية

en: Beginners & Novices
ar: المبتدئين والجدد

en: Bear-ing down on your image... just a moment!
ar: جارٍ معالجة صورتك... لحظة من فضلك!

en: Assets loaded
ar: تم تحميل الأصول

en: Aspect Ratio
ar: النسبة الباعية

en: Are you sure you want to permanently delete the following image?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف الصورة التالية بشكل دائم؟

en: Arabic
ar: العربية

en: Analytical
ar: تحليلي

en: Allows you to specify the maximum number of pages per post type/taxonomy in your llms.txt file.
ar: يسمح لك بتحديد الحد الأقصى لعدد الصفحات لكل نوع المحتوى/ الفئة في ملف llms.txt الخاص بك.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: AI-generated content could be inaccurate or biased. %1$s
ar: قد يكون المحتوى الذي تم إنشاؤه بواسطة الذكاء الاصطناعي غير دقيق أو متحيزًا. %1$s

en: AI Text Generator
ar: مولد النصوص بالذكاء الاصطناعي

en: AI Assistant
ar: مساعد الذكاء الاصطناعي

en: A cozy cottage in a snowy forest at sunset. A cute cat wearing a wizard hat, reading a spellbook… Unleash your imagination!
ar: كوخ دافئ في غابة تغطيها الثلوج عند غروب الشمس. قطة لطيفة ترتدي قبعة ساحر وتقرأ كتاب تعويذات… أطلق العنان لخيالك!

en: 3D Render
ar: التصيير ثلاثي الأبعاد

note: Translators: 1 - The amount of the subheadings.
en: %1$d subheading was found on the page, but it does not include the focus keyword. | %1$d subheadings were found on the page, but none of them include the focus keyword.
ar[0]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة، لكنها لا تتضمن كلمة المفتاحية الرئيسة.
ar[1]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة، لكنها لا تتضمن كلمة المفتاحية الرئيسة.
ar[2]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة، لكنها لا تتضمن كلمة المفتاحية الرئيسة.
ar[3]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة، لكنها لا تتضمن كلمة المفتاحية الرئيسة.
ar[4]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة، لكنها لا تتضمن كلمة المفتاحية الرئيسة.
ar[5]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة، لكنها لا تتضمن كلمة المفتاحية الرئيسة.

note: Translators: 1: The amount of requests.
en: %1$d asset is loaded on the page. | %1$d assets are loaded on the page.
ar[0]: تم تحميل %1$d من الأصول على الصفحة.
ar[1]: تم تحميل %1$d من الأصول على الصفحة.
ar[2]: تم تحميل %1$d من الأصول على الصفحة.
ar[3]: تم تحميل %1$d من الأصول على الصفحة.
ar[4]: تم تحميل %1$d من الأصول على الصفحة.
ar[5]: تم تحميل %1$d من الأصول على الصفحة.

en: Assets are resources like images, stylesheets and scripts.
ar: الأصول هي موارد مثل الصور وملفات الستايل والبرامج النصية.

en: Your Homepage Score:
ar: نتيجة صفحتك الرئيسية:

en: Unlock Site Audit
ar: إلغاء تأمين تدقيق الموقع

en: Total Checks
ar: إجمالي عمليات الفحص

en: Too few internal links found.
ar: تم العثور على عدد قليل جدًا من الروابط الداخلية.

en: The URL is too long.
ar: الرابط طويل جداً.

en: The URL is of good length.
ar: رابط الصفحة مناسب الطول.

note: Translators: 1 - The length of the URL.
en: The URL is %1$d characters long, it should be less than 50 characters.
ar: يبلغ طول الرابط %1$d مِحْرَفًا، ويجب ألا يتجاوز 50 مِحْرَفًا.

en: The SEO title is too short.
ar: عنوان ت.م.ب قصير جداً.

en: The SEO title is too long.
ar: عنوان ت.م.ب طويل جداً.

en: The URL includes the focus keyword.
ar: يشمل الرابط كلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The URL is the address of your page that appears in search results. It should be 50 characters or less and include your focus keyword to help search engines understand the topic of your page.
ar: رابط صفحتك هو عنوانها الذي يظهر في نتائج البحث. ينبغي ألا يتجاوز طوله 50 محرفًا، ويجب أن يتضمن الكلمة المفتاحية الرئيسة الخاصة بك لمساعدة محركات البحث على فهم موضوع صفحتك.

en: The URL does not include the focus keyword.
ar: لا يشمل الرابط كلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The SEO title is the title of your page that appears in search results. It should be 40 to 60 characters long, include your focus keyword and incentivize readers to click through to your page.
ar: عنوان صفحتك في نتائج محركات البحث هو ما يُعرف بعنوان ت.م.ب، ويجب ألا يتجاوز طوله من 40 إلى 60 احْرَفا، ويحتوي على الكلمة المفتاحية الرئيسة، ويشجع القراء على النقر والوصول إلى صفحتك.

en: These are the results our SEO Analzyer has generated after analyzing the pages of your website.
ar: هذه هي النتائج التي تم إنشاؤها بواسطة SEO Analyzer الخاص بنا بعد تحليل صفحات موقعك إلكتروني.

en: The SEO title is of good length.
ar: عنوان ت.م.ب مناسب من حيث الطول.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title.
en: The SEO title is %1$d characters long, which is within our recommended range of 40-60 characters.
ar: يبلغ طول عنوان ت.م.ب %1$d مِحْرَفًا، وهو ضمن النطاق الموصى به الذي يتراوح بين 40 و60 مِحْرَفًا.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title.
en: The SEO title is %1$d characters long, which is lower than our recommended range of 40-60 characters.
ar: يبلغ طول عنوان ت.م.ب %1$d مِحْرَفًا، وهو أقل من النطاق الموصى به الذي يتراوح بين 40 و60 مِحْرَفًا.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title.
en: The SEO title is %1$d characters long, which is higher than our recommended range of 40-60 characters.
ar: يبلغ طول عنوان ت.م.ب %1$d مِحْرَفًا، وهو أعلى من النطاق الموصى به الذي يتراوح بين 40 و60 مِحْرَفًا.

en: The SEO title includes the focus keyword.
ar: يحتوي عنوان ت.م.ب على الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The SEO title does not include the focus keyword.
ar: لا يحتوي عنوان ت.م.ب على الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The meta description is a summary of your page that appears in search results. It should be 120 to 160 characters long, include your focus keyword and incentivize readers to click through to your page.
ar: الوصف التعريفي هو ملخص موجز للصفحة الخاصة بك ويظهر في نتائج البحث. يجب ألا يتجاوز طوله من 120 إلى 160 مِحْرَفًا، ويجب أن يتضمن الكلمة المفتاحية الرئيسة، بالإضافة إلى إقناع القراء بالنقر على الرابط للوصول إلى صفحتك.

en: The meta description includes the focus keyword.
ar: يشمل الوصف التعريفي الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The meta description does not include the focus keyword.
ar: لا يشمل الوصف التعريفي الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The H1 tag is the main heading on the page and signals the topic of your page to search engines. It should be clear and include your focus keyword.
ar: يعتبر عنوان H1 العنوان الرئيسي في الصفحة، وهو ما يُشير إلى موضوع الصفحة لمحركات البحث. يجب أن يكون العنوان واضحًا ويحتوي على الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The H1 tag includes your focus keyword.
ar: يتضمن عنوان H1 الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The schema data was found.
ar: تم العثور على بيانات المخطط.

en: The results for this post may be inaccurate or vary slightly until the post is published.
ar: قد تكون نتائج هذه المقالة غير دقيقة أو تختلف قليلاً حتى يتم نشرها.

en: The product schema was found.
ar: تم العثور على مخطط المنتج.

en: The page cannot be indexed.
ar: لا يمكن فهرسة هذه الصفحة.

en: The page can be indexed.
ar: يمكن فهرسة هذه الصفحة.

en: The noindex tag tells search engines not to index this page. As a result, this page will not appear in search results and will not generate any traffic.
ar: تُستخدم علامة noindex لإبلاغ محركات البحث بعدم فهرسة هذه الصفحة. ونتيجة لذلك، لن تظهر هذه الصفحة في نتائج البحث ولن تجذب أي حركة مرور.

en: The meta description is too long.
ar: الوصف التعريفي طويل جداً.

en: The meta description is of good length.
ar: يتميز الوصف التعريفي بطول مناسب.

en: The meta description is a summary of your page that appears in search results.
ar: الوصف التعريفي هو ملخص لصفحتك الذي يظهر في نتائج البحث.

note: Translators: 1 - The length of the meta description.
en: The meta description is %1$d characters long, which is within our recommended range of 120-160 characters.
ar: يبلغ طول الوصف التعريفي %1$d محرفًا، وهو ضمن النطاق الموصى به الذي يتراوح بين 120 و160 محرفًا.

note: Translators: 1 - The length of the meta description.
en: The meta description is %1$d characters long, which is lower than our recommended range of 120-160 characters.
ar: يبلغ طول الوصف التعريفي %1$d محرفًا، وهو أقل من النطاق الموصى به الذي يتراوح بين 120 و160 محرفًا.

note: Translators: 1 - The length of the meta description.
en: The meta description is %1$d characters long, which is higher than our recommended range of 120-160 characters.
ar: يبلغ طول الوصف التعريفي %1$d محرفًا، وهو أكبر من النطاق الموصى به الذي يتراوح بين 120 و160 محرفًا.

en: The H1 tag is the main heading on the page and signals the topic of your page to search engines. You should only have a single H1 tag on your page.
ar: عنوان H1 هي العنوان الرئيسي في الصفحة، وهي تُستخدم لإبلاغ محركات البحث بموضوع الصفحة. ينبغي ألا تحتوي الصفحة على أكثر من عنوان واحد باستخدام H1.

en: The H1 tag does not include your focus keyword.
ar: لا يتضمن العنوان H1 الكلمة المفتاحية الرئيسة الخاصة بك.

en: The following pages on your site are competing for the same keyword:
ar: تتنافس الصفحات التالية في موقعك على نفس الكلمة المفتاحية:

en: The following Open Graph meta tags are missing:
ar: العلامات التعريفية التالية الخاصة بالرسم البياني المفتوح مفقودة:

en: The following Open Graph meta tags are duplicated:
ar: العلامات التعريفية التالية الخاصة بالرسم البياني المفتوح مكررة:

en: The focus keyword was found.
ar: تم العثور على الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The focus keyword is the main keyword that you want this page to rank for. It should be unique to the page and not used on other pages. It should be 2 to 5 words long.
ar: الكلمة المفتاحية الرئيسة هي الكلمة التي ترغب في أن تحتل هذه الصفحة ترتيبًا عاليًا من أجلها. يجب أن تكون فريدة من نوعها لهذه الصفحة ولا تستخدم في صفحات أخرى، كما ينبغي ألا تتجاوز عدد كلماتها 5 كلمات.

en: The focus keyword is the main keyword that the page is ranking for. It should be unique to the page. If multiple pages are targeting the same focus keyword, they will all compete for the same traffic and perform worse. This is known as keyword cannibalization.
ar: الكلمة المفتاحية الرئيسة هي الكلمة الرئيسية التي تحتل الصفحة ترتيبًا عليها. يجب أن تكون فريدة لهذه الصفحة. إذا استهدفت عدة صفحات نفس الكلمة المفتاحية الرئيسة، فسوف تتنافس جميعها على نفس حركة المرور وتحقق نتائج أسوأ. يُعرف هذا باسم تآكل الكلمات المفتاحية (Keyword Cannibalization).

en: The focus keyword is targeted only by this page.
ar: الكلمة المفتاحية الرئيسة مستهدفة فقط من قِبل هذه الصفحة.

en: The focus keyword is targeted by multiple pages.
ar: الكلمة المفتاحية الرئيسة مستهدفة فقط من قِبل صفحات متعددة.

en: The first paragraph on the page should include your focus keyword. This helps search engines quickly understand what the page is about and signals relevance.
ar: يجب أن تتضمن الفقرة الأولى في الصفحة كلمتك المفتاحية الرئيسة. يساعد هذا محركات البحث على فهم محتوى الصفحة بسرعة ويشير إلى مدى صلتها بالموضوع.

en: The first paragraph includes the focus keyword.
ar: تحتوي الفقرة الأولى على الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The first paragraph does not include the focus keyword.
ar: لا تحتوي الفقرة الأولى على الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: The featured image was found.
ar: تم العثور على الصورة البارزة.

en: The featured image is the main image that represents your page. They grab attention, improve click-through rates on social and search results, and provide context to both users and search engines.
ar: الصورة البارزة هي الصورة الرئيسية التي تُمثل صفحتك. فهي تجذب الانتباه، وتُحسّن نسبة النقر إلى الظهور على نتائج البحث ووسائل التواصل الاجتماعي، وتُوفر سياقًا لكلٍّ من المستخدمين ومحركات البحث.

en: The content is up to date.
ar: المحتوى محدث.

en: The content is up to date and fresh. Search engines favor fresh, updated content—especially for topics that change over time. If your content stays accurate and useful, freshness matters less.
ar: المحتوى مُحدّث وجديد. تُفضّل محركات البحث المحتوى الجديد والمُحدّث، خاصةً للمواضيع التي تتغير مع مرور الوقت. إذا ظلّ محتواك دقيقًا ومفيدًا، فلن يكون للحداثة أي أهمية.

en: The content is too short.
ar: المحتوى قصير جداً.

en: The content is the main body of text on your page that provides information to your visitors. It should be at least 300 words long. Articles that are too short lack depth and are less likely to rank well because search engines prefer longer, more informative content.
ar: المحتوى هو النص الرئيسي في صفحتك الذي يُقدّم معلومات لزوارك. يجب ألا يقل طوله عن 300 كلمة. المقالات القصيرة جدًا تفتقر إلى العمق، وتقلّ فرص ظهورها في نتائج البحث، لأن محركات البحث تُفضّل المحتوى الأطول والأكثر إفادة.

en: The content is more than 2 years old and may be outdated. Stale content can hurt rankings if it is outdated or irrelevant. Search engines favor fresh, updated content—especially for topics that change over time. If your content stays accurate and useful, freshness matters less.
ar: المحتوى قديمٌ لأكثر من عامين وقد يكون قديمًا. المحتوى القديم قد يؤثر سلبًا على ترتيب موقعك إذا كان قديمًا أو غير ذي صلة. تُفضّل محركات البحث المحتوى الجديد والمُحدّث، خاصةً للمواضيع التي تتغير بمرور الوقت. إذا ظلّ محتواك دقيقًا ومفيدًا، فلن يكون للحداثة أي أهمية.

en: The content is long enough.
ar: المحتوى طويل بما فيه الكفاية.

note: Translators: 1 - The length of the content.
en: The content is %1$d words long, which is too short. We recommend adding at least 300 words of content.
ar: يبلغ طول المحتوى %1$d كلمة، وهو قصير جدًا. نوصي بإضافة 300 كلمة على الأقل.

en: The canonical link was found.
ar: تم العثور على الرابط الأساسي.

en: The canonical link tag tells search engines which version of a page to index. This helps prevent duplicate content issues and improves search engine indexing.
ar: يُحدد وسم الرابط الأساسي لمحركات البحث نسخة الصفحة المطلوب فهرسته. يُساعد هذا على منع مشاكل المحتوى المكرر ويُحسّن فهرسة محركات البحث.

en: The author bio was found.
ar: تم العثور على السيرة الذاتية للكاتب.

en: The author bio is the text that appears below the author's name on the page. It should be included to help search engines understand the author of the page and improve user experience. Experience, Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness (E-E-A-T) is a ranking factor.
ar: السيرة الذاتية للكاتب هي النص الذي يظهر أسفل اسمه في الصفحة. يجب إضافتها لمساعدة محركات البحث على فهم كاتب الصفحة وتحسين تجربة المستخدم. تُعد الخبرة والمهارة والمصداقية والثقة (E-E-A-T) من عوامل الترتيب.

en: Subheadings (H2, H3, H4, H5, H6, etc.) are important for SEO and user experience. They help break up the content and make it more readable. At least one subheading should have the focus keyword.
ar: العناوين الفرعية (H2، H3، H4، H5، H6، إلخ) مهمة لتحسين محركات البحث وتجربة المستخدم. فهي تساعد على تقسيم المحتوى وجعله أكثر سهولة في القراءة. يجب أن يحتوي عنوان فرعي واحد على الأقل على الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: Stale content found.
ar: تم العثور على محتوى قديم.

en: Site Overview
ar: نظرة عامة على الموقع

en: Site Audit Report
ar: تقرير تدقيق الموقع

en: Site Audit is being processed.
ar: جاري معالجة عملية تدقيق الموقع.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Site Audit is a %1$s Feature
ar: تدقيق الموقع هو مميزة %1$s

en: Security SEO
ar: ت.م.ب الأمنية

en: Schema, also referred to as structured data, helps search engines understand the content on your page. Search engines also use schema to display rich snippets in search results, such as star ratings and prices. which improves user experience and click-through rates.
ar: يساعد المخطط(schema)، المعروف أيضًا باسم البيانات المهيكلة، محركات البحث على فهم محتوى صفحتك. كما تستخدمه لعرض قصاصات غنية في نتائج البحث، مثل تقييمات النجوم والأسعار، مما يُحسّن تجربة المستخدم ونسبة النقر إلى الظهور.

en: Subheadings include your focus keyword.
ar: تتضمن العناوين الفرعية الكلمة المفتاحية الرئيسة.

en: Subheadings do not include your focus keyword.
ar: تتضمن العناوين الفرعية الكلمة  المفتاحية الرئيسة.

en: Product schema is a type of structured data that helps search engines understand your product. Google and other search engines use product schema for rich snippets (e.g. price and star rating) and other features.
ar: مخطط المنتج هو نوع من البيانات المهيكلة التي تساعد محركات البحث على فهم منتجك. يستخدم جوجل ومحركات البحث الأخرى مخطط المنتج للقصاصات الغنية (مثل السعر وتقييم النجوم) ومميزات أخرى.

en: Open Graph meta tags are used to control how your page appears when shared on social media and can help increase click-through rates. Duplicate Open Graph meta tags can lead to conflicts and unexpected results. We recommend identifying which other plugin or theme is outputting them and disabling it.
ar: تُستخدم علامات Open Graph التعريفة للتحكم في كيفية ظهور صفحتك عند مشاركتها على منصات التواصل الاجتماعي، ويمكن أن تساعد في زيادة نسبة النقر إلى الظهور. قد يؤدي تكرار علامات Open Graph التعريفة إلى تضارب ونتائج غير متوقعة. نوصي بتحديد الإضافة أو القالب الآخر الذي يُنتج هذه العلامات وتعطيله.

en: Open Graph meta tags missing.
ar: علامات Open Graph التعريفية مفقودة.

en: Open Graph meta tags are used to control how your page appears when shared on social media and can help increase click-through rates.
ar: يتم استخدام علامات التعريف Open Graph للتحكم في كيفية ظهور صفحتك عند مشاركتها على وسائل التواصل الاجتماعي ويمكن أن تساعد في نسبة النقر إلى الظهور.

en: Open Graph (OG) tags are used to enhance how your website content appears when shared on social media platforms, allowing you to control the title, description, and image displayed. This results in more engaging and informative previews, which can lead to increased click-through rates and better social media engagement.
ar: تُستخدم علامات Open Graph (OG) لتحسين مظهر محتوى موقعك الإلكتروني عند مشاركته على منصات التواصل الاجتماعي، مما يتيح لك التحكم في العنوان والوصف والصورة المعروضة. يؤدي هذا إلى معاينات أكثر جاذبية وغنية بالمعلومات، مما قد يؤدي إلى زيادة نسبة النقر إلى الظهور وزيادة التفاعل على منصات التواصل الاجتماعي.

en: No subheadings found.
ar: لم يتم العثور على عناوين فرعية.

en: No SEO title found.
ar: لم يتم العثور على عنوان ت.م.ب.

en: No schema found.
ar: لم يتم العثور على مخطط(schema).

en: No schema data found.
ar: لم يتم العثور على بيانات المخطط (schema).

en: No product schema found.
ar: لم يتم العثور على مخطط (schema) المنتج.

en: No meta description found.
ar: لم يتم العثور على وصف تعريفي.

en: No internal links found.
ar: لم يتم العثور على روابط داخلية.

en: No images found.
ar: لم يتم العثور على صور.

en: No H1 tag found.
ar: لم يتم العثور على علامة H1.

en: No featured image found.
ar: لم يتم العثور على صورة بارزة.

en: No content found.
ar: لم يتم العثور على أي محتوى.

en: No canonical link found.
ar: لم يتم العثور على رابط أساسي.

en: No author bio found.
ar: لم يتم العثور على سيرة ذاتية للكاتب.

en: More than one H1 tag found.
ar: تم العثور على أكثر من علامة H1.

en: Meta Tag Validation
ar: التحقق من صحة علامة التعريف

en: Keyword Cannibilization
ar: تآكل الكلمة المفتاحية

en: Internal links are links that point to other pages on your site. They help search engines understand the structure of your site, discover new pages and improve your site's authority. We recommend adding at least 1 internal link per 500 words of content.
ar: الروابط الداخلية هي روابط تشير إلى صفحات أخرى على موقعك. فهي تساعد محركات البحث على فهم هيكل موقعك، واكتشاف صفحات جديدة، وتحسين مصداقية موقعك. نوصي بإضافة رابط داخلي واحد على الأقل لكل 500 كلمة من المحتوى.

en: Images have no alt text.
ar: الصور لا تحتوي على نص بديل.

en: Images have alt text.
ar: الصور تحتوي على نص بديل.

en: Images are important for SEO and improve user experience & engagement. Images should be optimized (relevant filename, alt text, small file size) so they can also rank separately in image search results.
ar: الصور مهمة لت.م.ب (SEO) وتحسن تجربة المستخدم والتفاعل. يجب تحسين الصور (اسم ملف ذو صلة، نص بديل، حجم ملف صغير) حتى يمكنها أيضًا الترتيب بشكل منفصل في نتائج بحث الصور.

en: Edit Your Settings
ar: تحرير إعداداتك

en: Edit Your Robots.txt
ar: تحرير ملف robots.txt الخاص بك

en: Duplicate Open Graph meta tags found.
ar: تم العثور على علامات تعريف Open Graph مكررة.

en: Discover which posts and terms on your site are facing common SEO issues so you can quickly resolve them in order to get your content back on track.
ar: اكتشف أي المقالات والمصطلحات على موقعك تواجه مشاكل ت.م.ب شائعة حتى تتمكن من حلها بسرعة لإعادة محتواك إلى المسار الصحيح.

en: Content Analysis
ar: تحليل المحتوى

en: All URLs
ar: جميع الروابط

en: All Open Graph meta tags found.
ar: تم العثور على جميع علامات تعريف Open Graph.

en: All Checks
ar: جميع الفحوصات

note: Translators: 1 - The amount of the subheadings.
en: %1$d subheading was found on the page. | %1$d subheadings were found on the page.
ar[0]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة.
ar[1]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة.
ar[2]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة.
ar[3]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة.
ar[4]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة.
ar[5]: تم العثور على %1$d من العناوين الفرعية في الصفحة.

en: No focus keyword found.
ar: لم يتم العثور على الكلمة الرئيسة المفتاحية.

en: Focus Keyword Analysis
ar: تحليل الكلمة الرئيسة المفتاحية

note: Translators: 1 - The amount of the internal links.
en: %1$d internal link was found, which is too few. | %1$d internal links were found, which is too few.
ar[0]: تم العثور على %1$d من الروابط الداخلية، وهو عدد قليل جدًا.
ar[1]: تم العثور على %1$d من الروابط الداخلية، وهو عدد قليل جدًا.
ar[2]: تم العثور على %1$d من الروابط الداخلية، وهو عدد قليل جدًا.
ar[3]: تم العثور على %1$d من الروابط الداخلية، وهو عدد قليل جدًا.
ar[4]: تم العثور على %1$d من الروابط الداخلية، وهو عدد قليل جدًا.
ar[5]: تم العثور على %1$d من الروابط الداخلية، وهو عدد قليل جدًا.

note: Translators: 1 - The amount of the images without alt attributes.
en: %1$d image has no alt text. | %1$d images have no alt text.
ar[0]: %1$d من الصور لا تحتوي على نص بديل.
ar[1]: %1$d من الصور لا تحتوي على نص بديل.
ar[2]: %1$d من الصور لا تحتوي على نص بديل.
ar[3]: %1$d من الصور لا تحتوي على نص بديل.
ar[4]: %1$d من الصور لا تحتوي على نص بديل.
ar[5]: %1$d من الصور لا تحتوي على نص بديل.

en: SEO Title
ar: عنوان ت.م.ب

en: search string
ar: سلسلة البحث

en: Category Parent
ar: التصنيف الأب

en: Your post is too short to generate AI content. Please add more content. For the best results, we recommend adding at least 200 words.
ar: مقالتك قصيرة جدًا بحيث لا تكفي لتوليد محتوى ذكاء اصطناعي. يُرجى إضافة المزيد من المحتوى. للحصول على أفضل النتائج، نوصي بإضافة 200 كلمة على الأقل.

en: You Ran Out of Trial Credits!
ar: لقد نفدت رصيدك التجريبي!

note: Translators: 1 - "upgrade to Pro" link, 2 - "purchase PAYG credits" link.
en: You can try out our AI features for free, enjoy! To unlock additional AI credits, %1$s or %2$s.
ar: يمكنك تجربة ميزات الذكاء الاصطناعي لدينا مجاناً، استمتع! لإلغاء تأمين رصيد إضافي للذكاء الاصطناعي، %1$s أو %2$s.

en: X (Twitter Post)
ar: X (منشور تويتر)

en: View Previous Results
ar: عرض النتائج السابقة

en: Trial Credits
ar: رصيد تجريبي

en: Tone
ar: نبرة

note: Translators: 1 - Purchase a Pay-As-You-Go bundle link text.
en: To unlock additional credits, %1$s.
ar: لإلغاء تأمين الرصيد الإضافي، %1$s.

note: Translators: [DUPLICATE] 1 - Upgrade to higher plan link text. 2 - Purchase a Pay-As-You-Go bundle link text.
en: To unlock additional credits, %1$s or %2$s.
ar: لإلغاء تأمين الرصيد الإضافي، %1$s أو %2$s.

en: To continue using awesome AI Content features such as FAQs, Key Points, and Social Posts, you must purchase additional credits or connect to an existing account.
ar: لمواصلة استخدام ميزات محتوى الذكاء الاصطناعي الرائعة مثل الأسئلة الشائعة (FAQs) والنقاط الرئيسية (Key Points) والمنشورات الاجتماعية (Social Posts)، يجب عليك شراء أرصدة إضافية أو الاتصال بحساب موجود.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This action will disconnect %1$s from AI Content. By disconnecting from AI Content, you will no longer be able to use the AI Content features.
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى فصل %1$s عن محتوى الذكاء الاصطناعي. بفصله، لن تتمكن من استخدام ميزاته.

en: These credits will reset when your license renews. Your license details can be found in the Network Admin area.
ar: سيتم إعادة تعيين هذه الأرصدة عند تجديد ترخيصك. يمكنك العثور على تفاصيل ترخيصك في قسم إدارة الشبكة.

note: Translators: 1 - Date of expiration.
en: These credits will reset when your license renews on %1$s.
ar: سيتم إعادة تعيين هذه الأرصدة عند تجديد ترخيصك في %1$s.

en: The license key provided has been suspended. Please use a different key to continue receiving automatic updates. (Error Code AH12BGDT45D9)
ar: تم تعليق مفتاح الترخيص المُقدّم. يُرجى استخدام مفتاح آخر لمواصلة تلقي التحديثات التلقائية. (رمز الخطأ AH12BGDT45D9)

en: The license key provided cannot be used for this domain as it has been disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates, or contact our support team for more information. (Error Code RW94KXEO54I2)
ar: لا يُمكن استخدام مفتاح الترخيص المُقدّم لهذا النطاق نظرًا لتعطيله. يُرجى استخدام مفتاح آخر لمواصلة تلقي التحديثات التلقائية، أو التواصل مع فريق الدعم لمزيد من المعلومات. (رمز الخطأ RW94KXEO54I2)

en: Technical
ar: تقني

en: Subject
ar: الموضوع

en: Stand out in search results with a meta description that sparks curiosity and drives clicks to your content.
ar: تميز في نتائج البحث بواسطة وصف تعريفي يثير الفضول ويحفز النقرات على المحتوى الخاص بك.

en: upgrade to higher plan
ar: الترقية إلى خطة  أكثر تقدماً

en: Your post is too short to generate AI content. Please add more content. For the best results, we recommend adding at least 200 characters.
ar: مقالتك قصيرة جدًا بحيث لا تكفي لتوليد محتوى ذكاء اصطناعي. يُرجى إضافة المزيد من المحتوى. للحصول على أفضل النتائج، نوصي بإضافة 200 مِحْرَفا على الأقل.

en: Social Posts
ar: المنشورات الاجتماعية

en: Select tone and audience
ar: حدد النبرة والجمهور

en: Select media to generate content for
ar: حدد الوسائط لتوليد المحتوى لها

en: Regenerate (5 credits)
ar: إعادة التوليد (5 أرصدة)

en: purchase PAYG credits
ar: شراء أرصدة PAYG

en: Persuasive
ar: مقنع

en: PAYG AI Credits
ar: رصيد الذكاء الاصطناعي PAYG

en: Or upgrade to Pro to unlock additional AI credits.
ar: أو قم بالترقية إلى Pro لإلغاء تأمين رصيد الذكاء الاصطناعي الإضافي.

en: Marketing Email
ar: البريد الإلكتروني التسويقي

note: Translators: 1 - The title of the content.
en: Loading %1$s Content
ar: جاري تحميل المحتوى %1$s

en: LinkedIn Post
ar: منشور على LinkedIn

en: Key Points
ar: النقاط الرئيسية

en: Instagram Post
ar: منشور على إنستغرام

en: Informal
ar: غير رسمي

en: Humorous
ar: مضحك

en: Generate Social Posts
ar: إنشاء منشورات اجتماعية

en: Generate SEO Titles
ar: توليد عناوين ت.م.ب

en: Generate posts you can easily share on social media so you can reach a broader audience.
ar: توليد مقالات يمكنك مشاركتها بسهولة على وسائل التواصل الاجتماعي حتى تتمكن من الوصول إلى جمهور أوسع.

en: Generate Meta Descriptions
ar: توليد أوصاف تعريفية

en: Generate Key Points
ar: توليد نقاط رئيسية

en: Generate an llms.txt file to help AI engines discover the content on your site more easily.
ar: قم بتوليد ملف LLMs.txt لمساعدة محركات الذكاء الاصطناعي على اكتشاف المحتوى الموجود على موقعك بسهولة أكبر.

en: Insert Key Points Block | Insert Key Points Blocks
ar[0]: إدراج النقاط الرئيسية بدون مكون
ar[1]:  إدراج مكون واحد النقاط الرئيسية
ar[2]:  إدراج مكونين النقاط الرئيسية
ar[3]:  إدراج مكونات النقاط الرئيسية
ar[4]:  إدراج مكون النقاط الرئيسية
ar[5]:  إدراج مكون النقاط الرئيسية

en: Insert FAQ Block | Insert FAQ Blocks
ar[0]: إدراج الأسئلة المتداولة بدون مكون
ar[1]: إدراج مكون واحد الأسئلة المتداولة
ar[2]:  إدراج مكونين الأسئلة المتداولة
ar[3]:  إدراج مكونات الأسئلة المتداولة
ar[4]: إدراج مكون الأسئلة المتداولة
ar[5]: إدراج مكون الأسئلة المتداولة

en: Generate FAQs
ar: توليد الأسئلة المتكررّة

en: Get advanced AI suggestions for meta tags, social media posts, FAQs, key points, and more — all perfectly tailored to your content.
ar: احصل على اقتراحات الذكاء الاصطناعي المتقدمة للعلامات التعريفية، ومنشورات وسائل التواصل الاجتماعي، والأسئلة المتكررّة، والنقاط الرئيسية، والمزيد - وكلها مصممة بشكل مثالي لتناسب محتواك.

en: Generate helpful FAQs based on your content to enhance user engagement and boost SEO.
ar: توليد أسئلة وأجوبة متكررّة مفيدة استنادًا إلى المحتوى الخاص بك لتعزيز تفاعل المستخدم وتعزيز ت.م.ب.

note: Translators: 1 - Number of credits.
en: Generate FAQs (%1$d credits)
ar: توليد الأسئلة المتكررّة (%1$d أرصدة)

note: Translators: 1 - Number of credits.
en: Generate SEO Titles (%1$d credits)
ar: توليد عناوين ت.م.ب (%1$d أرصدة)

note: Translators: 1 - Number of credits.
en: Generate Meta Descriptions (%1$d credits)
ar: توليد أوصاف تعريفية (%1$d أرصدة)

note: Translators: 1 - Number of credits.
en: Generate Key Points (%1$d credits)
ar: توليد نقاط رئيسية (%1$d أرصدة)

en: Generate a compelling SEO title for your post to improve click-through rates and search engine visibility.
ar: قم بتوليد عنوان ت.م.ب مقنع لمقالتك لتحسين نسبة النقر إلى الظهور في محرك البحث.

en: Friendly
ar: ودود

en: Formal
ar: رسمي

en: Facebook Post
ar: منشور على الفيسبوك

en: Extract and summarize the key points from your content to provide quick insights and improve readability.
ar: استخرج النقاط الرئيسية من المحتوى الخاص بك وقم بتلخيصها لتوفير رؤى سريعة وتحسين قابلية القراءة.

en: Educational
ar: تعليمي

en: Edit Breadcrumbs
ar: تحرير مسارات التنقل

en: Connect Your Site with AI Content Generation
ar: ربط موقعك بتقنية توليد المحتوى بالذكاء الاصطناعي

en: Buy Credits
ar: شراء أرصدة

en: Business
ar: الأعمال

en: Body
ar: الجسم

en: Are you sure you want to disconnect from AI Content?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد قطع الاتصال بمحتوى الذكاء الاصطناعي؟

en: AI Content Settings
ar: إعدادات محتوى الذكاء الاصطناعي

en: AI Content Generation
ar: توليد محتوى الذكاء الاصطناعي

en: AI Content
ar: محتوى الذكاء الاصطناعي

en: Academic
ar: أكاديمي

note: Translators: 1 - Number of credits, 2 - Date of expiration.
en: %1$s credits will expire on %2$s.
ar: ستنتهي صلاحية رصيد %1$s في %2$s.

note: Translators: 1 - Number of credits.
en: %1$d credit | %1$d credits
ar[0]: %1$d من الأرصدة
ar[1]: %1$d من الأرصدة
ar[2]: %1$d من الأرصدة
ar[3]: %1$d من الأرصدة
ar[4]: %1$d من الأرصدة
ar[5]: %1$d من الأرصدة

en: *10 credits will be charged for each selected option.
ar: سيتم خصم 10 أرصدة لاختيار كل خيار.

note: translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The version number
en: Generated by %1$s v%2$s, this is an %3$s file, used by LLMs to index the site.
ar: تم توليده بواسطة %1$s v%2$s، وهو ملف llms.txt، يستخدمه LLMs لفهرسة الموقع.

note: Translators: 1 - Name of the Pro license plan ("Basic, ""Plus", "Pro", "Elite").
en: %1$s Plan AI Credits
ar: خطة %1$s رصيد الذكاء الاصطناعي

en: Focus keyword
ar: كلمة المفتاحية الرئيسة

en: Your Threads URL is invalid. Please check the format and try again.
ar: رابط ثريدز غير صحيح. يُرجى التحقق من الصيغة والمحاولة مرة أخرى.

en: Your Bluesky URL is invalid. Please check the format and try again.
ar: رابط بلوسكاي غير صحيح. يُرجى التحقق من الصيغة والمحاولة مرة أخرى.

en: You can customize your breadcrumb trail under
ar: يمكنك تخصيص مسار التنقل الخاص بك أدناه

en: Robots Meta
ar: روبوتات تعريفية

en: No TruSEO Score Yet
ar: لا توجد نتيجة TruSEO حتى الآن

en: No keyword found
ar: لم يتم العثور على كلمة مفتاحية

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Breadcrumbs is a %1$s feature. %2$s
ar: مسارات التنقل هي ميزة %1$s. %2$s

en: Advanced > Breadcrumbs.
ar: متقدم > مسارات التنقل.

note: Translators: 1 - HTML opening link tag, 2 - The number of posts (e.g. "1 post", "2 posts"), 3 - HTML closing link tag.
en: You have %1$s%2$s without a Focus Keyword%3$s. Adding one can help you optimize your content for your target keyword.
ar: لديك %1$s%2$s بدون الكلمة الرئيسة المفتاحية%3$s. إضافة واحدة يُساعدك على تحسين محتواك للكلمة المفتاحية المُستهدفة.

en: No Focus Keyword!
ar: لا توجد كلمة الرئيسة المفتاحية!

en: Focus Keyword in URL
ar: كلمة الرئيسة المفتاحية في الرابط

en: Focus Keyword in SEO title
ar: كلمة الرئيسة المفتاحية في عنوان ت.م.ب

en: Focus Keyword in content
ar: كلمة الرئيسة المفتاحية في المحتوى

en: Additional Keywords
ar: كلمات مفتاحية إضافية

en: Add Keyword
ar: أضف الكلمة المفتاحية

note: Translators: 1 - The number of posts (e.g. "1 post", "2 posts").
en: %1$d post | %1$d posts
ar[0]: %1$d من التدوينات
ar[1]: %1$d من التدوينات
ar[2]: %1$d من التدوينات
ar[3]: %1$d من التدوينات
ar[4]: %1$d من التدوينات
ar[5]: %1$d من التدوينات

en: Add Focus Keyword
ar: أضف كلمة الرئيسة المفتاحية

en: View at a glance how many of your posts have been indexed and discovered by Google.
ar: قم بإلقاء نظرة سريعة على عدد المقالات الخاصة بك التي تم فهرستها واكتشافها بواسطة جوجل.

en: URLs that link to the inspected URL, directly and indirectly.
ar: الروابط التي ترتبط بالرابط الذي تم فحصه، بشكل مباشر وغير مباشر.

en: URL not indexed
ar: الرابط غير مفهرس

en: URL is indexed
ar: الرابط مفهرس

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Total Posts
ar: إجمالي المقالات

en: The table below shows the index status of each of your posts, along with any extra information from Google that may be relevant as to why they are not indexed.
ar: يوضح الجدول أدناه حالة الفهرس لكل مقالة من مقالاتك، بالإضافة إلى أي معلومات إضافية من جوجل قد تكون ذات صلة بأسباب عدم فهرستها.

en: Rich Results
ar: نتائج غنية

en: Rich Result Types
ar: أنواع النتائج الغنية

en: Results of the Google Rich Results Test. These are the different schema graphs that are added to the post. Empty if no rich results were found.
ar: نتائج اختبار نتائج جوجل الغنية. هذه هي المخططات البيانية المختلفة المُضافة إلى المقالة. تُترك فارغة إذا لم يتم العثور على نتائج غنية.

en: Refresh Status
ar: تحديث الحالة

en: Referring URLs
ar: روابط مرجعية

en: Presence on Google
ar: التواجد على جوجل

en: Post Index Status
ar: حالة فهرس المقالة

en: No results yet
ar: لا توجد نتائج حتى الآن

en: No issues
ar: لا توجد مشاكل

en: Inspect in Google Search Console
ar: الفحص في Google Search Console

en: Indexing not allowed
ar: الفهرسة غير مسموح بها

en: Index Status Result
ar: نتيجة حالة الفهرس

en: Crawling blocked
ar: تم حظر الزحف

en: Crawling allowed
ar: الزحف مسموح به

en: Blocking robots.txt rule detected
ar: تم اكتشاف قاعدة حظر ملف robots.txt

note: Translators: 1 - The issue message, 2 - The number of occurrences of the issue message.
en: %1$s (%2$d occurrences)
ar: %1$s (%2$d حدوثات)

en: 'noindex' detected in 'X-Robots-Tag' http header
ar: تم اكتشاف 'noindex' في ترويسة http 'X-Robots-Tag'

en: 'noindex' detected in 'robots' meta tag
ar: تم اكتشاف 'noindex' في علامة التعريف 'robots'

en: Page Fetch (All)
ar: جلب الصفحة (الكل)

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Crawled As (All)
ar: تم الزحف كـ (الكل)

en: Allowed
ar: مسموح

en: Robots.txt (All)
ar: Robots.txt (الكل)

en: No Results Yet
ar: لا توجد نتائج حتى الآن

en: Other, Not Indexed
ar: أخرى، غير مفهرسة

en: Discovered, Not Indexed
ar: تم اكتشافه، لم يتم فهرسته

en: Crawled, Not Indexed
ar: تم الزحف إليه، ولم يتم فهرسته

en: Status (All)
ar: الحالة (الكل)

en: Any sitemaps that this URL was listed in, as known by Google. Not guaranteed to be an exhaustive list, especially if Google did not discover this URL through a sitemap. Empty if no entries in sitemaps were found.
ar: أي خرائط مواقع أُدرج فيها هذا الرابط، كما هو معروف لدى جوجل. لا يُضمن أن تكون القائمة شاملة، خاصةً إذا لم يكتشف جوجل هذا الرابط من خلال خريطة الموقع. تُترك فارغة إذا لم يتم العثور على أي إدخالات في خرائط المواقع.

en: Your profile has unsaved changes. If you leave this page, you will lose your changes.
ar: يحتوي ملفك الشخصي على تغييرات غير محفوظة. إذا غادرت هذه الصفحة، فستفقد تغييراتك.

en: There are no active addons at the moment.
ar: لا توجد ملحقات نشطة في الوقت الحالي.

en: Run Action
ar: تشغيل الإجراء

en: Remove from KRT
ar: إزالة من KRT

en: Duplicate Open Graph meta tags were found. This means that another plugin on your site or your current theme is generating social meta tags for Facebook (Open Graph) that are also generated by AIOSEO, and there are two sets of Open Graph tags present on your website. You'll want to deactivate this setting in your theme or the plugin that's causing this to avoid issues when sharing content on Facebook, LinkedIn, WhatsApp, or Instagram.
ar: تم العثور على وسوم تعريفية مكررة من Open Graph. هذا يعني أن إضافة أخرى على موقعك أو قالبك الحالي تُنشئ وسوم تعريفية اجتماعية لفيسبوك (Open Graph) تولدها أيضًا AIOSEO، وهناك مجموعتان من وسوم Open Graph على موقعك. يُنصح بتعطيل هذا الإعداد في قالبك أو الإضافة المُسببة لذلك لتجنب المشاكل عند مشاركة المحتوى على فيسبوك أو لينكدإن أو واتساب أو إنستغرام.

en: Your internal site search can create lots of confusing URLs for search engines, and can even be used as a way for SEO spammers to attack your site. Most sites will benefit from experimenting with these protections and optimizations, even if you don't have a search feature in your theme.
ar: يمكن أن يؤدي البحث الداخلي في موقعك إلى إنشاء العديد من عناوين URL المربكة لمحركات البحث، ويمكن حتى استخدامها كوسيلة لمهاجمة موقعك من قبل مرسلي البريد العشوائي في محركات البحث. ستستفيد معظم المواقع من تجربة هذه الحماية والتحسينات، حتى إذا لم يكن لديك ميزة بحث في القالب الخاص بك.

note: Translators: 1 - "View robots.txt" link.
en: We're adding rules to your robots.txt file to block certain bots from crawling your website. This can help improve website performance and protect sensitive information. %1$s
ar: نضيف قواعد إلى ملف robots.txt الخاص بك لمنع بعض الروبوتات من الزحف إلى موقعك الالكتروني. يمكن أن يساعد هذا في تحسين أداء موقع الويب وحماية المعلومات الحساسة. %1$s

en: We recommend entering a number between 1 and 50 characters.
ar: نوصي بإدخال رقم يتراوح بين 1 و50 مِحْرَفًا.

en: View robots.txt
ar: عرض ملف robots.txt

en: Unwanted Bots
ar: الروبوتات غير المرغوب فيها

en: This setting can also be managed under the Robots.txt Editor and will continue to work even if Crawl Cleanup is disabled.
ar: يمكن أيضًا إدارة هذا الإعداد ضمن محرر Robots.txt وسيستمر في العمل حتى إذا تم تعطيل تنظيف الزحف Crawl Cleanup .

en: The number must be between 1 and 50.
ar: يجب أن يكون الرقم بين 1 و 50.

en: The internal site search feature can create lots of confusing URLs for search engines, and can even be used by SEO spammers to attack your site. Most sites benefit from these protections and optimizations, even if internal search has been disabled.
ar: يمكن أن تؤدي ميزة البحث الداخلي للموقع إلى إنشاء العديد من عناوين URL المربكة لمحركات البحث، ويمكن حتى لمرسلي البريد العشوائي في مجال ت.م.ب استخدامها لمهاجمة موقعك. تستفيد معظم المواقع من هذه الحماية والتحسينات، حتى إذا تم تعطيل البحث الداخلي.

en: RSS Feeds
ar: خلاصات RSS

en: RSS Feed
ar: خلاصة RSS

en: Redirect Pretty to "RAW" URLs
ar: إعادة توجيه Pretty إلى عناوين URL "RAW"

note: Translators: 1 - Minimum value, 2 - Maximum value.
en: Please enter a number between %1$s and %2$s.
ar: الرجاء إدخال رقم بين %1$s و %2$s.

en: Optimize UTM Parameters
ar: تحسين معلمات UTM

en: Max. Number of Characters
ar: الحد الأقصى لعدد المحارف

en: Lots of traffic comes from bots crawling the web. Some can benefit your site or business, while other bots don't. Blocking unwanted bots can save server resources, help with site performance, and protect copyrighted content.
ar: يأتي قدر كبير من نسبة استخدام الشبكة من الروبوتات التي تتصفح الويب. يمكن لبعضها أن تفيد موقعك أو عملك، بينما لا تفيد روبوتات أخرى. يمكن أن يؤدي حظر الروبوتات غير المرغوب فيها إلى توفير موارد الخادم، والمساعدة في تحسين أداء الموقع، وحماية المحتوى المحمي بحقوق النشر.

en: Internal Site Search Cleanup
ar: تنظيف البحث الداخلي للموقع

en: Google Gemini & Vertex AI Bots
ar: روبوتات الذكاء الاصطناعي من جوجل Gemini وVertex

en: Google AdsBot
ar: جوجل AdsBot

en: Filter Search
ar: تصفية البحث

en: Enable RSS Feed settings
ar: تفعيل إعدادات خلاصة RSS

en: Emojis and Other Special Characters
ar: الرموز التعبيرية والمحارف الخاصة الأخرى

en: Limit the length of internal site search queries to reduce the impact of spam attacks and confusing URLs.
ar: قم بالحد من طول استعلامات البحث الداخلية للموقع لتقليل تأثير هجمات المزعج وعناوين URL المربكة.

en: Enables advanced settings that help to prevent spammers from abusing your internal site search.
ar: تفعيل الإعدادات المتقدمة التي تساعد على منع مرسلي المزعج من إساءة استخدام البحث الداخلي لموقعك.

note: Translators: 1 - "utm", 2 - "#", 3 - "301", 4 - <br>, 5 - Example URL, 6 - Example URL.
en: Replaces %1$s tracking parameters for Google Analytics with the (more performant) %2$s equivalent, via a %3$s redirect. e.g., %4$s %5$s will be redirected to %6$s. This also helps to prevent duplicate URLs in search results.
ar: يستبدل مُعاملات التتبع %1$s لـ Google Analytics بمُعاملات التتبع %2$s (الأكثر أداءً)، عبر إعادة توجيه %3$s. على سبيل المثال، سيتم إعادة توجيه %4$s %5$s إلى %6$s. يساعد هذا أيضًا في منع تكرار عناوين URL في نتائج البحث.

en: Disabling Unnecessary RSS Feeds
ar: تعطيل خلاصات RSS غير الضرورية

en: Disabling unnecessary features can help save search engine crawl quota and speed up content indexing for larger sites.
ar: تعطيل الميزات غير الضرورية يمكن أن يساعد في توفير حصص الزحف لمحركات البحث وتسريع فهرسة المحتوى للمواقع الأكبر.

note: Translators: 1 - "?s=".
en: Consolidates WordPress' multiple site search URL formats into the %1$s e.g.,
ar: يقوم بدمج صيغ عناوين URL للبحث عن المواقع المتعددة في ووردبريس في %1$s على سبيل المثال،

en: Common Spam Patterns
ar: أنماط المزعج الشائعة

en: Block Unwanted Bots
ar: حظر الروبوتات غير المرغوب فيها

en: Block internal site searches which match the patterns of known spam attacks.
ar: قم بحظر عمليات البحث الداخلية للموقع والتي تتطابق مع أنماط هجمات المزعج المعروفة.

en: Block internal site searches which contain complex and non-alphanumeric characters.
ar: حظر عمليات البحث الداخلية للموقع والتي تحتوي على محارف معقدة وغير أبجدية رقمية.

en: Block AI Crawlers
ar: حظر زاحفات الذكاء الاصطناعي

en: All AI Crawlers
ar: زاحفات الذكاء الاصطناعي

note: Translators: 1 - Example URL, 2 - Example URL, 3 - Example URL.
en: Add a 'disallow' rule to your robots.txt file to prevent crawling of URLs like %1$s , %2$s and %3$s.
ar: أضف قاعدة "عدم السماح" إلى ملف robots.txt الخاص بك لمنع الزحف إلى عناوين URL مثل %1$s و%2$s و%3$s.

note: Translators: 1 - Example URL, 2 - Example URL.
en: %1$s will redirect to %2$s
ar: سيتم إعادة توجيه %1$s إلى %2$s

en: Common Crawl CCBot
ar: الزحف الشائع CCBot

en: Block Crawling of Internal Site Search URLs
ar: حظر الزحف إلى عناوين URL للبحث الداخلي للموقع

en: Toddlers
ar: الأطفال الصغار

en: Newborns
ar: المواليد الجدد

en: Kids
ar: الاطفال

en: Infants
ar: الأطفال الرضع

en: Adults
ar: البالغون

en: Apply Headline
ar: تطبيق العنوان الرئيسي

en: Remove from Group
ar: إزالة من المجموعة

en: Keyword Ranking Pages
ar: صفحات ترتيب الكلمات المفتاحية

en: Add to KRT
ar: أضف إلى KRT

en: Add
ar: أضف

en: Product Attribute
ar: سمة المنتج

en: Product Attributes
ar: سمات المنتج

en: Missing access token
ar: رمز الوصول مفقود

en: Turkish
ar: التركية

en: Swedish
ar: السويدية

en: Spanish
ar: الأسبانية

en: Romanian
ar: الرومانية

en: Portuguese
ar: البرتغالية

en: Norwegian
ar: النرويجية

en: Italian
ar: الايطالية

en: Indonesian
ar: الأندونيسية

en: German
ar: الألمانية

en: French
ar: الفرنسية

en: English
ar: الإنجليزية

en: Dutch
ar: الهولندية

en: Danish
ar: الدنماركية

en: Catalan
ar: الكاتالونية

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Uganda
ar: أوغندا

en: U.S. Virgin Islands
ar: جزر العذراء الأمريكية

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turkey
ar: تركيا

en: Tunisia
ar: تونس

en: Trinidad & Tobago
ar: ترينداد وتوباجو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Togo
ar: توغو

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Sweden
ar: السويد

en: Suriname
ar: سورينام

en: St. Vincent & Grenadines
ar: سانت فينسنت وجرينادين

en: St. Helena
ar: سانت هيلانة

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: Spain
ar: إسبانيا

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: South Africa
ar: جنوب إفريقيا

en: Somalia
ar: الصومال

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Serbia
ar: صربيا

en: Senegal
ar: السنغال

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: São Tomé & Príncipe
ar: ساو تومي وبرينسيب

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Samoa
ar: ساموا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Russia
ar: روسيا

en: Romania
ar: رومانيا

en: Qatar
ar: قطر

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Poland
ar: بولندا

en: Pitcairn Islands
ar: جزر بيتكيرن

en: Philippines
ar: الفيلبين

en: Peru
ar: البيرو

en: Paraguay
ar: البارغواي

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Panama
ar: باناما

en: Palestine
ar: فلسطين

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Oman
ar: سلطنة عُمان

en: Norway
ar: النرويج

en: North Macedonia
ar: مقدونيا الشمالية

en: Niue
ar: نييوي

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Nepal
ar: النيبال

en: Nauru
ar: جمهورية نايرو

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Myanmar (Burma)
ar: ميانمار (البورما)

en: Mozambique
ar: موزامبيق

en: Morocco
ar: المغرب

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Malta
ar: مالطا

en: Mali
ar: مالي

en: Maldives
ar: المالديف

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Malawi
ar: مالاوي

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Lithuania
ar: ليثوينيا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Libya
ar: ليبيا

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Laos
ar: لاوس

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Jordan
ar: الأردن

en: Jersey
ar: جيرسى

en: Japan
ar: اليابان

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Greece
ar: اليونان

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Ghana
ar: غانا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Gabon
ar: الغابون

en: France
ar: فرنسا

en: Finland
ar: فنلندا

en: Fiji
ar: فيجي

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Jamaica
ar: جمايكا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Iraq
ar: العراق

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: India
ar: الهند

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Haiti
ar: هايتي

en: Guyana
ar: غويانا

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Egypt
ar: مصر

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومنيكان

en: Dominica
ar: الدومينيك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Czechia
ar: التشيك

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Cuba
ar: كوبا

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Côte d’Ivoire
ar: ساحل العاج

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Congo - Kinshasa
ar: الكونغو (كينشاسا)

en: Congo - Brazzaville
ar: الكونغو (برازافيل)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Chile
ar: التشيلي

en: Chad
ar: تشاد

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Canada
ar: كندا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Brunei
ar: بروناي

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bosnia & Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Benin
ar: بنين

en: Belize
ar: بليز

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bahamas
ar: الباهاما

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Austria
ar: النمسا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Antigua & Barbuda
ar: أنتيجا وباربودا

en: Anguilla
ar: أنغيلا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Andorra
ar: أندورا

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

note: Translators: 1 - Number of maximum keywords.
en: You have reached the maximum of %1$s additional keywords.
ar: لقد وصلت إلى الحد الأقصى من العبارات المفتاحية الإضافية وهو %1$s.

en: Enable Email reports?
ar: تفعيل تقارير البريد الإلكتروني؟

en: All Good, I'm already getting it
ar: تمام، لقد فهمتها بالفعل.

en: Enable Email Reports
ar: تفعيل تقارير البريد الإلكتروني

en: Stay ahead in SEO with our new email digest! Get the latest tips, trends, and tools delivered right to your inbox, helping you optimize smarter and faster. Enable it today and never miss an update that can take your rankings to the next level.
ar: كن على رأس قائمة أفضل محركات البحث من خلال ملخص البريد الإلكتروني الجديد لدينا! احصل على أحدث النصائح والاتجاهات والأدوات التي تصل مباشرة إلى صندوق الوارد الخاص بك، مما يساعدك على التحسين بشكل أذكى وأسرع. قم بتفعيله اليوم ولا تفوت أي تحديث يمكن أن يرفع ترتيبك إلى المستوى التالي.

en: Schema.org Validator
ar: مدقق Schema.org (Validator)

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Type Plural
ar: نوع العينة الجمع

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Type Singular
ar: نوع العينة مفرد

[ctx: BuddyPress]
en: Sample group description
ar: وصف مجموعة العينة

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Group Name
ar: اسم مجموعة العينة

[ctx: BuddyPress]
en: Sample activity content
ar: عينة من محتوى النشاط

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Activity Action
ar: عينة لنشاط الإجراء

[ctx: BuddyPress]
en: The group type plural name.
ar: اسم الجمع لنوع المجموعة.

[ctx: BuddyPress]
en: Group Type Plural Name
ar: اسم الجمع لنوع مجموعة.

[ctx: BuddyPress]
en: The group type singular name.
ar: اسم المفرد لنوع المجموعة.

[ctx: BuddyPress]
en: Group Type Singular Name
ar: اسم المفرد لنوع مجموعة.

[ctx: BuddyPress]
en: The group description.
ar: وصف المجموعة.

[ctx: BuddyPress]
en: Group Description
ar: وصف مجموعة

[ctx: BuddyPress]
en: The group name.
ar: اسم المجموعة.

[ctx: BuddyPress]
en: Group Name
ar: اسم مجموعة

[ctx: BuddyPress]
en: The activity content.
ar: محتوى النشاط.

[ctx: BuddyPress]
en: Activity Content
ar: محتوى نشاط

[ctx: BuddyPress]
en: The activity action.
ar: إجراء النشاط.

[ctx: BuddyPress]
en: Activity Action
ar: إجراء نشاط

[ctx: BuddyPress]
note: Translators: 1 - The hard coded string 'BuddyPress'.
en: Members (%1$s)
ar: أعضاء  (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
note: Translators: 1 - The hard coded string 'BuddyPress'.
en: Groups (%1$s)
ar: مجموعات (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
note: Translators: 1 - The hard coded string 'BuddyPress'.
en: Activities (%1$s)
ar: الأنشطة (%1$s)

en: View in Google
ar: عرض في جوجل

en: It seems there is no content yet to be displayed.
ar: يبدو أنه لا يوجد محتوى ليتم عرضه بعد.

en: TruSEO cannot analyze the post while you are using the Code Editor. Please switch back to the Visual Editor to view your results.
ar: لا يمكن لـ TruSEO تحليل المقالة أثناء استخدام محرر شفرة برمجية. يرجى الرجوع إلى المحرر المرئي لعرض نتائجك.

en: Your Content
ar: محتواك

en: Your Account is Connected to SEOBoost! 🎉
ar: تم ربط حسابك بـ SEOBoost! 🎉

en: You're connected to SEOBoost!
ar: أنت متصل بـ SEOBost!

en: You must first add content before the score can be determined.
ar: يجب عليك أولاً إضافة المحتوى قبل أن تتمكن من تحديد النتيجة.

en: You have no reports left.
ar: لم يتبق لديك أي تقارير.

en: Writing Assistant
ar: مساعد الكتابة

en: Words
ar: الكلمات

en: words
ar: الكلمات

en: Uses (Lowest)
ar: الاستخدامات (الأقل)

en: Uses (Highest)
ar: الاستخدامات (الأعلى)

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Usage Examples
ar: أمثلة الاستخدام

en: Typical Top
ar: قمة نموذجية

en: Typical
ar: نموذجية

en: Top Competitor Content
ar: أفضل محتوى للمنافسين

en: This URL was unreachable when the report was run and could not be analyzed with the rest of the articles.
ar: لم يكن من الممكن الوصول إلى هذا الرابط عند تشغيل التقرير ولم يكن من الممكن تحليله مع بقية المقالات.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This action will disconnect %1$s from SEOBoost. By disconnecting from SEOBoost, you will no longer be able to get actionable insights for your target keywords to help your content rank better in SERPs.
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى قطع الاتصال %1$s عن SEOBoost. من خلال فصل الاتصال بـ SEOBoost، لن تتمكن بعد الآن من الحصول على رؤى لاتخاذ إجراء لكلماتك المفتاحية المستهدفة للمساعدة في تحسين ترتيب المحتوى الخاص بك في صفحات نتائج محرك البحث.

en: The keyword is being processed. This can take a couple of minutes.
ar: جاري معالجة الكلمة المفتاحية. قد يستغرق هذا الأمر بضع دقائق.

en: querying search engines
ar: الاستعلام عن محركات البحث

en: processing keyword
ar: معالجة الكلمة المفتاحية

en: OR
ar: أو (OR)

en: Optimization Wizard
ar: معالج التحسين

en: Now you're ready to harness the power of data-driven insights. Create your first report and discover how to optimize your content for better search visibility and engagement.
ar: أنت الآن جاهز للاستفادة من قوة الرؤى المستندة إلى البيانات. أنشئ تقريرك الأول واكتشف كيفية تحسين المحتوى الخاص بك لتحسين ظهوره في نتائج البحث والتفاعل فيه.

en: Now Integrated into SEOBoost
ar: تم دمجها الآن في SEOBoost

en: Now Connect to Your SEOBoost Account
ar: قم الآن بالاتصال بحساب SEOBoost الخاص بك

en: Login to SEOBoost
ar: تسجيل الدخول إلى SEOBoost

en: Language
ar: اللغة

en: Integrate seamlessly with SEOBoost via AIOSEO to supercharge your WordPress content.
ar: قم بالدمج بسلاسة مع SEOBoost عبر AIOSEO لتعزيز محتوى ووردبريس الخاص بك.

en: Term (Z-A)
ar: المصطلح (ي-أ)

en: Term (A-Z)
ar: المصطلح (أ-ي)

en: Term
ar: مصطلح

en: Sort By
ar: فرز حسب

en: SEOBoost logins have been reset.
ar: تمت إعادة تعيين تسجيلات الدخول الخاصة بـ SEOBoost.

en: Select the post types you want the Writing Assistant to be available.
ar: حدد أنواع المحتوى التي تريد أن يتوفر فيها مساعد الكتابة.

en: Reset SEOBoost Logins
ar: إعادة تعيين تسجيلات الدخول إلى SEOBoost

en: Reports
ar: التقارير

en: Report History
ar: تاريخ التقرير

en: Report Details
ar: تفاصيل التقرير

en: Report Defaults
ar: تقرير الافتراضيات

en: readability
ar: قابلية القراءة

en: Insert keyword that you want to rank for.
ar: أدخل الكلمة المفتاحية التي تريد تصدرها في نتائج البحث.

en: Include all post types
ar: تضمين جميع أنواع المحتوى

en: Importance (Lowest)
ar: الأهمية (الأقل)

en: Importance (Highest)
ar: الأهمية (الأعلى)

en: Importance
ar: الأهمية

en: Heading Presence (Lowest)
ar: حضور العنوان (الأدنى)

en: Heading Presence (Highest)
ar: حضور العنوان (الأعلى)

en: Heading Presence
ar: حضور العنوان

en: Heading presence
ar: حضور العنوان

en: Heading
ar: العنوان

en: Grade Summary
ar: ملخص الدرجة

en: Grade
ar: الدرجة

en: Get More Reports
ar: احصل على المزيد من التقارير

en: Generating Report...
ar: يتم توليد التقرير...

en: Generating Report For
ar: يتم توليد التقرير ل

en: Generate a Report
ar: توليد تقرير

en: Generate Report
ar: توليد التقرير

en: Generate a New Report
ar: توليد تقرير جديد

en: fetching serps
ar: جلب صفحات نتائج محرك البحث

en: fetching report
ar: جلب التقرير

en: fetching keywords examples
ar: أمثلة على جلب الكلمات المفتاحية

en: fetching keywords data
ar: جلب بيانات الكلمات المفتاحية

en: fetching competitor data
ar: جلب بيانات المنافسين

en: Default Region
ar: المنطقة الافتراضية

en: Default Language
ar: اللغة الافتراضية

en: Create a Free Account
ar: إنشاء حساب مجاني

en: Connect to SEOBoost to get access to the Writing Assistant.
ar: قم بالاتصال بـ SEOBoost للحصول على إمكانية الوصول إلى مساعد الكتابة.

en: Connect to SEOBoost
ar: الاتصال بـ SEOBoost

en: Connect to an Existing Account
ar: الاتصال بحساب موجود

en: Competitors
ar: المتنافسون

en: Click to Sort...
ar: انقر للفرز...

en: calculating keywords use suggestions
ar: حساب اقتراحات استخدام الكلمات المفتاحية

en: calculating keywords importance
ar: حساب أهمية الكلمات المفتاحية

en: calculating keywords heading presence
ar: حساب حضور عنوان الكلمات المفتاحية

en: Are you sure you want to reset SEOBoost logins?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إعادة تعيين تسجيلات الدخول SEOBoost؟

en: Are you sure you want to disconnect from SEOBoost?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد قطع الاتصال بـ SEOBoost؟

en: analyzing serps
ar: تحليل صفحات نتائج محرك البحث

en: AIOSEO Writing Assistant
ar: مساعد كتابة AIOSEO

en: Error in the SeoBoost service. Please contact support.
ar: خطأ في خدمة SeoBoost. يرجى الاتصال بالدعم.

en: Empty progress and result.
ar: التقدم والنتيجة فارغة.

en: Empty response from service
ar: رد فارغ من الخدمة

en: Keyword not found or not ready
ar: لم يتم العثور على الكلمة المفتاحية أو لم تكن جاهزة

en: Empty Content or Post ID
ar: محتوى فارغ أو معرف المقالة

en: Empty Post ID
ar: معرف المقالة فارغ

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Writing Assistant
ar: مساعد كتابة %1$s

en: Moderate
ar: متوسط

en: n/a
ar: غير متوفر

en: See Examples
ar: عرض الأمثلة

en: See All
ar: عرض الكل

en: Experience the power of AI-driven writing assistance seamlessly integrated into SEOBoost. Login to enhance your content creation process and boost your search rankings.
ar: استمتع بقوة المساعدة في الكتابة المدعومة بالذكاء الاصطناعي والمدموجة بسلاسة مع SEOBoost. قم بتسجيل الدخول لتحسين عملية إنشاء المحتوى وتعزيز ترتيب البحث الخاص بك.

en: Elevate your SEO with AIOSEO Writing Assistant
ar: قم بتحسين ن.م.ب الخاص بك باستخدام مساعد الكتابة AIOSEO

en: Missing parameters
ar: المُعاملات المفقودة

en: Missing data to generate a report
ar: البيانات المفقودة لتوليد تقرير

en: We had a problem when exporting data.
ar: واجهتنا مشكلة عند تصدير البيانات.

en: We don't have any data to export.
ar: ليس لدينا أي بيانات للتصدير.

en: Social Meta
ar: ميتا الاجتماعية

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Sending summaries to additional email addresses is a %1$s feature. %2$s
ar: إرسال الملخصات إلى عناوين بريد إلكتروني إضافية هي ميزة  %1$s. %2$s

en: Send Test Email
ar: إرسال بريد إلكتروني كاختبار

en: Please enter a valid email.
ar: يرجى إدخال بريد إلكتروني صالح.

en: Imported will overwrite existing data and will not be merged.
ar: سيتم استيراد البيانات وسيؤدي ذلك إلى الكتابة فوق البيانات الموجودة ولن تتم دمجها.

en: SEO Title/Description
ar: عنوان/وصف ت.م.ب

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Import / Restore %1$s Settings or Content
ar: استيراد / استعادة إعدادات أو محتوى %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Exporting Terms is a %1$s Feature
ar: تصدير العناصر هي ميزة %1$s

en: Export Content
ar: تصدير المحتوى

en: Export as JSON
ar: تصدير بصيغة JSON

en: Export As
ar: تصدير كـ

en: Export All Taxonomies
ar: تصدير كافة الفئات

en: Email Reports
ar: تقارير البريد الإلكتروني

note: Translators: 1 - An email address.
en: An email was sent out to %1$s.
ar: تم إرسال بريد إلكتروني إلى %1$s.

en: Add Email Address
ar: أضف عنوان البريد الإلكتروني

en: A JSON, CSV or INI file is required to import.
ar: يجب أن يكون لديك ملف JSON أو CSV أو INI للاستيراد.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Rate %1$s
ar: تقييم ⁦%1$s⁩

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: This email was auto-generated and sent from %1$s.
ar: تم إنشاء هذا البريد الإلكتروني تلقائيًا وإرساله من %1$s.

en: Continue Reading
ar: أكمل القراءة

en: What's New
ar: ما الجديد

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this month.
ar: دعونا نلقي نظرة على أداء موقعك في نتائج البحث هذا الشهر.

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this week.
ar: دعونا نلقي نظرة على أداء موقعك في نتائج البحث هذا الأسبوع.

en: See All SEO Statistics
ar: شاهد كل إحصائيات ت.م.ب

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this month.
ar: دعونا نلقي نظرة على تحديثات ت.م.ب والتقدم المحرز في المحتوى هذا الشهر.

en: SEO Milestones
ar: المراحل الرئيسية لت.م.ب

en: Issues
ar: المشكلات

en: Content Drop
ar: انخفاض المحتوى

en: Posts to Optimize
ar: مقالات للتحسين

en: Most Recent Published
ar: أحدث ما تم نشره

en: Content Summary
ar: ملخص المحتوى

en: Top Losing Keywords
ar: الكلمات المفتاحية الأكثر خسارة

en: Top Winning Keywords
ar: أفضل الكلمات المفتاحية الفائزة

en: Top Losing Posts
ar: المقالات الأكثر خسارة

en: Top Winning Posts
ar: أفضل المقالات الفائزة

en: SEO Report
ar: تقرير ت.م.ب

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - Opening link tag, 3 - HTML arrow, 4 - Closing link tag.
en: An update is available for %1$s. %2$sUpgrade to the latest version%3$s%4$s
ar: يتوفر تحديث لـ %1$s. %2$sالترقية إلى الالنسخة الأحدث%3$s%4$s

en: Hi there!
ar: مرحبًا!

en: See All Resources
ar: عرض كافة الموارد

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this week.
ar: دعونا نلقي نظرة على تحديثات ت.م.ب والتقدم المحرز في المحتوى هذا الأسبوع.

en: Your Monthly SEO Email Summary
ar: ملخص البريد الإلكتروني الشهري الخاص بت.م.ب

en: Your Weekly SEO Email Summary
ar: ملخص البريد الإلكتروني الأسبوعي الخاص بت.م.ب

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Dive into your top-performing pages with %1$s and uncover growth opportunities.
ar: تعرف على تفاصيل صفحاتك ذات الأداء الأفضل مع %1$s واكتشف فرص النمو.

note: Translators: 1 - Date range.
en: Your SEO Performance Report for %1$s
ar: تقرير أداء ت.م.ب الخاص بك لـ %1$s

en: Create New Post
ar: إنشاء مقالة جديدة

note: Translators: 1 - The number of keywords, 2 - The percentage increase.
en: Your site ranked for %1$s fewer keywords compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
ar: تم ترتيب موقعك لعدد أقل من الكلمات المفتاحية بنسبة %1$s مقارنة بالفترة السابقة، وهو ما يمثل انخفاضًا بنسبة %2$s.

en: Your site ranked for the same number of keywords compared to the previous period.
ar: تم ترتيب موقعك لنفس عدد الكلمات المفتاحية مقارنة بالفترة السابقة.

note: Translators: 1 - The CTR.
en: Your site has a %1$s lower CTR compared to the previous period.
ar: حصل موقعك على نسبة النقر إلى الظهور أقل بنسبة %1$s مقارنة بالفترة السابقة.

note: Translators: 1 - The CTR.
en: Your site has a %1$s higher CTR compared to the previous period.
ar: حصل موقعك على نسبة النقر إلى الظهور أعلى بنسبة %1$s مقارنة بالفترة السابقة.

en: Your site has the same CTR compared to the previous period.
ar: حصل موقعك على نفس نسبة النقر إلى الظهور مقارنة بالفترة السابقة.

note: Translators: 1 - The number of clicks, 2 - The percentage increase.
en: Your site has received %1$s more clicks compared to the previous period, which is a %2$s increase.
ar: لقد تلقى موقعك %1$s نقرات أكثر مقارنة بالفترة السابقة، وهو ما يمثل زيادة قدرها %2$s.

en: Your site has received the same number of clicks compared to the previous period.
ar: لقد حصل موقعك على نفس عدد النقرات مقارنة بالفترة السابقة.

note: Translators: 1 - The number of impressions, 2 - The percentage increase.
en: Your site has received %1$s more impressions compared to the previous period, which is a %2$s increase.
ar: لقد حصل موقعك على %1$s من مرات الظهور الإضافية مقارنة بالفترة السابقة، وهو ما يمثل زيادة قدرها %2$s.

en: Your site has received the same number of impressions compared to the previous period.
ar: لقد حصل موقعك على نفس عدد مرات الظهور مقارنة بالفترة السابقة.

note: Translators: 1 - An email address.
en: Failed to send email to %1$s. Make sure the address is correct and that your site is configured correctly to send emails.
ar: فشل إرسال البريد الإلكتروني إلى %1$s. تأكد من صحة العنوان ومن أن موقعك مكون بشكل صحيح لإرسال رسائل البريد الإلكتروني.

en: Enable email reports to receive a digest of the most important SEO updates for your site, right in your inbox.
ar: قم بتفعيل تقارير البريد الإلكتروني لتلقي ملخص لأهم تحديثات ت.م.ب لموقعك، مباشرة في صندوق الوارد الخاص بك.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s allows you to fully control your SEO and social meta for custom taxonomies, including the ability to import/export them.
ar: يسمح لك %1$s بالتحكم الكامل في ت.م.ب (SEO) والميتا الاجتماعية الخاصة بك للفئات المخصصة، بما في ذلك القدرة على استيرادها/تصديرها.

note: Translators: 1 - Opening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Learn how to %1$sdisable%2$s it.
ar: تعرف على كيفية %1$s تعطيل %2$s.

note: Translators: 1 - The number of keywords, 2 - The percentage increase.
en: Your site ranked for %1$s more keywords compared to the previous period, which is a %2$s increase.
ar: تم ترتيب موقعك لعدد %1$s أكثر من الكلمات المفتاحية مقارنة بالفترة السابقة، وهو ما يمثل زيادة قدرها %2$s.

note: Translators: 1 - The number of clicks, 2 - The percentage increase.
en: Your site has received %1$s fewer clicks compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
ar: لقد تلقى موقعك %1$s نقرة أقل مقارنة بالفترة السابقة، وهو ما يمثل انخفاضًا بنسبة %2$s.

note: Translators: 1 - The number of impressions, 2 - The percentage increase.
en: Your site has received %1$s fewer impressions compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
ar: لقد تلقى موقعك عددًا أقل من مرات الظهور بـ %1$s مرات مقارنة بالفترة السابقة، وهو ما يمثل انخفاضًا بـ %2$s.

en: Passive voice is not supported in your current language.
ar: لا يتم دعم الفعل المبني للمجهول في لغتك الحالية.

en: Google recommends you making sure that the image looks how you intend it to look on a purely white background.
ar: توصيك جوجل بالتأكد من أن الصورة تبدو بالشكل الذي تريد أن تبدو عليه على خلفية بيضاء تمامًا.

en: All Keywords
ar: جميع الكلمات المفتاحية

en: Rank Tracker
ar: متعقب الترتيب

en: Top Positions
ar: المراكز العليا

en: Create Group
ar: إنشاء مجموعة

en: Add Keywords
ar: أضف الكلمات المفتاحية

en: Keyword Performance Tracking
ar: تعقُّب أداء الكلمات المفتاحية

en: Tracking
ar: التعقُّب

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of times your website appeared in search results%2$s within the selected timeframe.
ar: إجمالي %1$s عدد المرات التي ظهر فيها موقعك على الويب في نتائج البحث %2$s خلال الإطار الزمني المحدد.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of keywords that your website ranks for in search results%2$s within the selected timeframe.
ar: العدد الإجمالي %1$s للكلمات المفتاحية التي يحتل موقعك الالكتروني ترتيبا عالي فيها في نتائج البحث %2$s ضمن الإطار الزمني المحدد.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of keywords that are being tracked%2$s for your website.
ar: العدد %1$s الإجمالي للكلمات المفتاحية التي يتم تتبعها %2$s لموقعك الالكتروني.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of impressions your tracked keywords have aggregated in search results%2$s within the selected timeframe.
ar: إجمالي عدد مرات الظهور %1$s التي تم تجميعها بواسطة كلماتك المفتاحية التي تتبعها في نتائج البحث %2$s ضمن الإطار الزمني المحدد.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of clicks your tracked keywords have aggregated from search results%2$s within the selected timeframe.
ar: إجمالي عدد النقرات %1$s التي تم تجميعها بواسطة كلماتك المفتاحية التي تتبعها من نتائج البحث %2$s ضمن الإطار الزمني المحدد.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$stotal number of clicks that your website received from search results%2$s within the selected timeframe.
ar: إجمالي %1$s عدد النقرات التي تلقاها موقعك الالكتروني من نتائج البحث %2$s ضمن الإطار الزمني المحدد.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$saverage click-through rate of your tracked keywords in search results%2$s within the selected timeframe.
ar: متوسط %1$s ​​نسبة النقر إلى الظهور على الكلمات المفتاحية التي تتبعها في نتائج البحث %2$s خلال الإطار الزمني المحدد.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$saverage click-through rate of your content in search results%2$s within the selected timeframe.
ar: متوسط %1$s نسبة النقر إلى الظهور على المحتوى الخاص بك في نتائج البحث %2$s خلال الإطار الزمني المحدد.

en: Open in Keyword Rank Tracker
ar: افتح في متعقب ترتيب الكلمات المفتاحية

en: Keyword Rank Tracker
ar: تعقب ترتيب الكلمات المفتاحية

en: Add to Group
ar: إضافة إلى المجموعة

en: Related Keywords
ar: الكلمات المفتاحية ذات صلة

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - Closing HTML strong tag.
en: The %1$saverage position of your content in search results%2$s within the selected timeframe.
ar: متوسط %1$s ​​مركز محتواك في نتائج البحث %2$s ضمن الإطار الزمني المحدد.

en: Position History
ar: تاريخ المركز

en: Focus Keyword
ar: كلمة الرئيسة المفتاحية

en: Report Keyword
ar: تقرير الكلمة المفتاحية

en: Below you can track how your page is performing in search results based on your keyword(s).
ar: يمكنك أدناه تعقُّب أداء صفحتك في نتائج البحث استنادًا إلى كلمتك/كلماتك المفتاحية.

en: Edit Group(s)
ar: تحرير المجموعة/المجموعات

en: Sample data is available for you to explore. Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
ar: تتوفر لك بيانات اختبار لاستكشافها. قم بربط موقعك بـ Google Search Console لتلقي رؤى حول كيفية اكتشاف المحتوى. حدد مجالات التحسين ووجه حركة مرور إلى موقعك الالكتروني.

en: NEW!
ar: جديد!

en: Meta Keywords
ar: الكلمات المفتاحية الوصفية

en: Explore Sample Reports
ar: استكشاف تقارير العينة

en: View full list
ar: عرض القائمة الكاملة

en: Used
ar: مستخدم

en: Rear Wheel Drive
ar: الدفع الخلفي

en: Pros and cons include
ar: تشمل الإيجابيات والسلبيات

en: Product Review
ar: مراجعة المنتج

en: New
ar: جديد

en: Miles
ar: أميال

en: Kilometers
ar: كيلومترات

en: Front Wheel Drive
ar: الدفع بالعجلتين الأماميتين

en: Four Wheel Drive
ar: الدفع الرباعي

en: Car
ar: سيارة

en: All Wheel Drive
ar: الدفع بجميع العجلات

en: Neutral Sentiment
ar: مشاعر محايدة

en: Goal:
ar: الهدف:

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO"), 2 - Opening HTML anchor tag, 3 - Closing HTML anchor tag.
en: %1$s has detected that you are blocking access to search engines, which will prevent your site from ranking in search results. You can re-enable indexing under %2$sSettings > Reading →%3$s
ar: اكتشف %1$s أنك تقوم بحظر الوصول إلى محركات البحث، مما سيمنع موقعك من الترتيب في نتائج البحث. يمكنك إعادة تفعيل الفهرسة ضمن إعدادات %2$s > القراءة ← %3$s

en: (discount auto-applied)
ar: (خصم يتم تطبيقه تلقائيًا)

en: Bonus:
ar: مكافأة:

en: Set custom SEO meta, social meta and more for individual terms.
ar: قم بتعيين ت.م.ب التعريفي المخصص، والتعريفي الاجتماعي والمزيد للمصطلحات الفردية.

en: Custom Taxonomies are a PRO Feature
ar: الفئات المخصصة هي ميزة PRO

en: AIOSEO Settings
ar: إعدادات AIOSEO

en: Search Engines Blocked!
ar: تم حظر محركات البحث!

en: save 50% off
ar: وفر 50%

en: You can upgrade to the Pro plan today and
ar: يمكنك الترقية إلى الخطة Pro اليوم و

en: this is an RSS Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
ar: هذه خريطة موقع RSS، وهي مخصصة للاستخدام بواسطة محركات البحث مثل جوجل أو بنج.

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about RSS Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
ar: يمكنك العثور على مزيد من المعلومات حول خرائط مواقع RSS على %1$ssitemaps.org%2$s.

en: Yearly
ar: سنويًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًّا

en: Use Range
ar: نطاق الاستخدام

en: To
ar: إلى

en: Subscription
ar: الاشتراك

en: Partially Free
ar: مجاني جزئيا

en: Parsing Block Data...
ar: تحليل بيانات المكون...

en: Paid
ar: مدفوع

en: Organization Description
ar: وصف المنظمة

en: Onsite
ar: على الموقع (OnSite)

en: Number of Employees
ar: عدد الموظفين

en: Monthly
ar: شهريا

en: From
ar: من

en: Founding Date
ar: تاريخ التأسيس

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: Enter the primary phone number for your business. Don’t have a business phone number? %1$sSee this guide on how to get one.%2$s
ar: أدخل رقم الهاتف الأساسي لشركتك. ليس لديك رقم هاتف خاص بالشركة؟ %1$sراجع هذا الدليل لمعرفة كيفية الحصول على رقم.%2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: Our Local SEO addon enables you to tell Google about your business (name, address, opening hours, contact info & more) and further enhances your Knowledge Graph schema markup.
ar: يتيح لك الملحق الخاص بت.م.ب المحلي (Local SEO) إخبار جوجل عن نشاطك التجاري (الاسم والعنوان وساعات العمل ومعلومات الاتصال والمزيد) وتعزيز مخطط علامات الرسم البياني المعرفي الخاص بك بشكل أكبر.

en: Daily
ar: يوميًا

en: Configure Local SEO
ar: تكوين ت.م.ب المحلية

en: Blended
ar: مُخَلَّط

en: Network Activated
ar: تم تفعيل الشبكة

en: An error occurred while changing the addon status. Please try again or contact support for more information.
ar: حدث خطأ أثناء تغيير حالة الملحق. يُرجى المحاولة مرة أخرى أو الاتصال بالدعم للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Your site is connected directly to Google Search Console and your sitemaps are in sync.
ar: تم ربط موقعك مباشرة بـ Google Search Console وتمت مزامنة خرائط المواقع الخاصة بك.

en: Upgrade to Pro to unlock Search Statistics and sync your site with Google Search Console. Get valuable insights right inside your WordPress dashboard, track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
ar: قم بالترقية إلى Pro لفتح إحصائيات البحث (Search Statistics) ومزامنة موقعك مع Google Search Console. احصل على رؤى قيمة مباشرة داخل لوحة تحكم ووردبريس الخاصة بك، وتتبع ترتيب الكلمات المفتاحية وأداء البحث المقالات الفردية باستخدام رؤى قابلة للتنفيذ لمساعدتك على الحصول على ترتيب أعلى في نتائج البحث!

en: Top Content Discovery
ar: اكتشاف المحتوى الأفضل

en: There are sitemaps with errors
ar: هناك خرائط مواقع بها أخطاء

en: Sitemap Errors
ar: أخطاء خريطة الموقع

en: SEO Changes Performance Tracking
ar: تتبع أداء تغييرات ت.م.ب

en: Quickly verify ownership in Google Search Console and automatically submit sitemaps with one click. Speed up indexing, increase visibility and optimize your site's performance to effortlessly attract more organic traffic.
ar: يمكنك التحقق بسرعة من الملكية في Google Search Console وإرسال خرائط المواقع تلقائيًا بنقرة واحدة. يمكنك تسريع الفهرسة وزيادة الرؤية وتحسين أداء موقعك لجذب المزيد من الزيارات الغير المدفوعة دون عناء.

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Google Search Console is Connected.
ar: تم توصيل Google Search Console.

en: Fix Errors
ar: إصلاح الأخطاء

en: Content Decay Tracking
ar: تتبع اضمحلال المحتوى

en: Connect Your Site to Google Search Console
ar: ربط موقعك بـ Google Search Console

en: Connect to Google to automatically add sitemaps and keep them in sync.
ar: اتصل بـ Google لإضافة خرائط المواقع تلقائيًا والحفاظ عليها متزامنة.

en: Are you sure you want to disconnect Google Search Console?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد قطع اتصال Google Search Console؟

en: All errors have been resolved
ar: تم حل جميع الأخطاء

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has found some errors in sitemaps that were previously submitted to Google Search Console. Since %1$s manages your sitemaps, these additional sitemaps can be removed.
ar: لقد وجد %1$s بعض الأخطاء في خرائط المواقع التي تم إرسالها مسبقًا إلى Google Search Console. نظرًا لأن %1$s يدير خرائط المواقع الخاصة بك، فمن الممكن إزالة خرائط المواقع الإضافية هذه.

en: Fix Sitemap Errors
ar: إصلاح أخطاء خريطة الموقع

note: Translators: 1 - Last fetch date.
en: We detected that your sitemap has errors. The last fetch was on %1$s. Click below to resolve this issue.
ar: لقد اكتشفنا أن خريطة موقعك بها أخطاء. آخر عملية إحضار كانت في %1$s. انقر أدناه لحل هذه المشكلة.

en: Your sitemap has errors.
ar: خريطة موقعك تحتوي على أخطاء.

en: Reconnect Google Search Console
ar: أعد الاتصال بـ Google Search Console

en: We detected that your site has been removed from Google Search Console. If this was done in error, click below to re-sync and resolve this issue.
ar: لقد اكتشفنا أن موقعك قد تمت إزالته من Google Search Console. إذا تم ذلك عن طريق الخطأ، فانقر أدناه لإعادة المزامنة وحل هذه المشكلة.

en: Your site was removed from Google Search Console.
ar: تمت إزالة موقعك من Google Search Console.

en: Google Search Console Metrics
ar: مقاييس Google Search Console

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s can now verify whether your site is correctly verified with Google Search Console and that your sitemaps have been submitted correctly. Connect with Google Search Console now to ensure your content is being added to Google as soon as possible for increased rankings.
ar: يمكن لـ %1$s الآن التحقق مما إذا كان موقعك قد تم التحقق منه بشكل صحيح باستخدام Google Search Console وما إذا تم إرسال خرائط المواقع الخاصة بك بشكل صحيح. اتصل بجوجل Search Console الآن للتأكد من إضافة المحتوى الخاص بك إلى جوجل في أقرب وقت ممكن لتحسين الترتيبات.

en: Have you connected your site to Google Search Console?
ar: هل قمت بربط موقعك بـGoogle Search Console؟

en: Google Search Console is Connected
ar: تم توصيل Google Search Console

en: Connect Your Site with Google Search Console
ar: ربط موقعك بـ Google Search Console

en: Sync your site with Google Search Console and get valuable insights right inside your WordPress dashboard. Track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
ar: قم بمزامنة موقعك مع Google Search Console واحصل على رؤى قيمة مباشرة داخل لوحة تحكم ووردبريس الخاصة بك. تتبع ترتيب الكلمات المفتاحية وأداء البحث للمقالات الفردية باستخدام رؤى قابلة للتنفيذ لمساعدتك على الحصول على ترتيب أعلى في نتائج البحث!

en: Awesome! Google Search Console is connected to your site. This will help you monitor and maintain your site's presence in Google Search results.
ar: رائع! تم ربط Google Search Console بموقعك. سيساعدك هذا في مراقبة والحفاظ على تواجد موقعك في نتائج بحث جوجل.

en: Your WordPress URL is invalid. Please check the format and try again.
ar: عنوان URL الخاص بموقع ووردبريس الخاص بك غير صالح. يرجى التحقق من الصيغة والمحاولة مرة أخرى.

en: Super-charge your SEO with Link Assistant! Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links. Use our reporting feature to see all link suggestions or add them directly from any page or post.
ar: عزز تحسين محرك البحث الخاص بك باستخدام Link Assistant! احصل على اقتراحات ذات صلة لإضافة روابط داخلية إلى المحتوى الأقدم بالإضافة إلى العثور على أي مقالات يتيمة لا تحتوي على روابط داخلية. استخدم ميزة التقارير لدينا لرؤية جميع اقتراحات الروابط أو إضافتها مباشرة من أي صفحة أو مقالة.

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed. This helps the search engines to prioritize the changes on your website and helps you rank faster.
ar: أضف دعم IndexNow لإشعار محركات البحث فورًا عند تغيير المحتوى الخاص بك. يساعد هذا محركات البحث على تحديد أولويات التغييرات على موقعك الالكتروني ويساعدك على الترتيب بشكل أسرع.

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: Your site is currently not connected to %1$s. In order to analyze your site, you must first connect to our server. Please connect to %1$s and try again.
ar: موقعك غير متصل حاليًا بـ %1$s. لتحليل موقعك، يجب عليك أولاً الاتصال بخادمنا. يرجى الاتصال بـ %1$s والمحاولة مرة أخرى.

note: Translators: 1 - The plugin short name ('AIOSEO').
en: We are unable to retrieve the content for your site. This could be due to a number of reasons, but most likely the connection timed out while our analyzer was trying to access it. Please try again soon.
ar: لا يمكننا استرداد المحتوى الخاص بموقعك. قد يكون هذا بسبب عدد من الأسباب، ولكن على الأرجح انقطع الاتصال أثناء محاولة المحلل الوصول إليه. يرجى المحاولة مرة أخرى قريبًا.

en: Connect to AIOSEO
ar: الاتصال بـ AIOSEO

en: The SEO analysis failed due to an unknown error. Please wait a moment and try again. If the issue continues to occur, then please contact our support team.
ar: فشل تحليل ت.م.ب بسبب خطأ غير معروف. يرجى الانتظار لحظة ثم المحاولة مرة أخرى. إذا استمرت المشكلة في الحدوث، فيرجى الاتصال بفريق الدعم لدينا.

en: It looks like you are accessing our analyzer from a local install. Our SEO analyzer does not work on local installs because we are unable to access it. Please try again once the site has been published.
ar: يبدو أنك تقوم بالوصول إلى أداة التحليل الخاصة بنا من تنصيب محلي. لا تعمل أداة تحليل ت.م.ب الخاصة بنا على عمليات التنصيب المحلية لأننا غير قادرين على الوصول إليها. يرجى المحاولة مرة أخرى بمجرد نشر الموقع.

en: Unblock Query Args
ar: إلغاء حظر وسيطات الاستعلام

en: Unblock Query Arg
ar: إلغاء حظر وسيطة الاستعلام

en: Unblock
ar: إلغاء حظر

note: Translators: 1 - To prevent a greedy regular expression you can use <code>^/</code>, 2 - to anchor it to the start of the Query Arg. For example: <code>^</code>.
en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the Query Arg. For example: %2$s
ar: لمنع التعبيرات العادية الجشعة، يمكنك استخدام %1$s لربطها ببداية وسيطة الاستعلام. على سبيل المثال: %2$s

en: This action will unblock this query arg.
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى إلغاء حظر وسيطة الاستعلام هذه.

en: This action will unblock the selected query args.
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى إلغاء حظر وسيطات الاستعلام المحددة.

en: This action will permanently remove this query arg.
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى إزالة وسيطة الاستعلام هذه نهائيًا.

en: This action will permanently remove the selected query args.
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى إزالة وسيطات الاستعلام هذه نهائيًا.

en: This action will block this query arg.
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى حظر وسيطة الاستعلام هذه.

en: This action will block the selected query args.
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى حظر وسيطات الاستعلام المحددة.

en: The query arg you've entered is already being blocked.
ar: لقد تم حظر وسيطة الاستعلام التي أدخلتها بالفعل.

en: The query arg has been successfully unblocked.
ar: لقد تم إلغاء حظر وسيطة الاستعلام بنجاح.

en: The query arg has been successfully deleted.
ar: تم حذف وسيطة الاستعلام بنجاح.

en: The query arg has been successfully added to the blocklist.
ar: تمت إضافة وسيطة الاستعلام إلى القائمة المحظورة بنجاح.

en: The "Block key" blocks both the key and all of its values, while "Block Key & values" lets you selectively block only certain values, without blocking the entire key.
ar: يقوم "حظر المفتاح" بحظر المفتاح وجميع قيمه، بينما يتيح لك "حظر المفتاح والقيم" حظر قيم معينة فقط بشكل انتقائي، دون حظر المفتاح بأكمله.

en: Query Arg Monitoring
ar: مراقبة وسيطة الاستعلام

en: Logs Retention
ar: الاحتفاظ بالسجلات

en: Enter one or multiple values
ar: أدخل قيمة واحدة أو متعددة

en: This feature allows you to log all query arguments that are used on your site and block them. This will help prevent search engines from crawling every variation of your pages with unrecognized query arguments and help save search engine crawl quota.
ar: تتيح لك هذه الميزة تسجيل جميع وسيطات الاستعلام المستخدمة على موقعك وحظرها. سيساعد هذا في منع محركات البحث من الزحف إلى كل تنوع من صفحاتك باستخدام وسيطات استعلام غير معروفة، كما سيساعد في توفير حصة الزحف لمحركات البحث.

en: Delete Query Args
ar: حذف وسيطات الاستعلام

en: Delete Query Arg
ar: حذف وسيطة الاستعلام

en: Blocked by regex:
ar: تم حظره بواسطة regex:

en: Block Key & Value
ar: حظر المفتاح والقيمة

en: Block Key
ar: حظر المفتاح

en: Are you sure you want to unblock this query arg?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إلغاء حظر وسيطة الاستعلام هذه؟

en: Are you sure you want to unblock these query args?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إلغاء حظر وسيطات الاستعلام هذه؟

en: Are you sure you want to block this query arg?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حظر وسيطة الاستعلام هذه؟

en: Are you sure you want to block these query args?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حظر وسيطات الاستعلام هذه؟

en: An error occurred while trying to remove the query arg from the blocklist. Please try again later.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة إزالة وسيطة الاستعلام من القائمة المحظورة. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: An error occurred while trying to delete the query arg. Please try again later.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة حذف وسيطة الاستعلام. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: An error occurred while trying to add the query arg to the blocklist. Please try again later.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة إضافة وسيطة الاستعلام إلى القائمة المحظورة. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Blocked
ar: محظور

en: Unblocked
ar: تم إلغاء الحظر

en: We've made some significant changes to how we monitor Query Args for our Crawl Cleanup feature. Instead of DISABLING all query args and requiring you to add individual exceptions, we've now changed it to ALLOW all query args by default with the option to easily block unrecognized ones through our new log table.
ar: لقد أجرينا بعض التغييرات المهمة على كيفية مراقبة وسيطات الاستعلام لميزة تنظيف الزحف (Crawl Cleanup). فبدلاً من تعطيل جميع وسيطات الاستعلام وإلزامك بإضافة استثناءات فردية، قمنا الآن بتغييرها إلى السماح بجميع وسيطات الاستعلام افتراضيًا مع خيار حظر الوسيطات غير المعترف بها بسهولة من خلال جدول السجل الجديد.

en: Block Query Args
ar: حظر وسيطات الاستعلام

en: Block Query Arg
ar: حظر وسيطة الاستعلام

en: Crawl Cleanup changes you should know about
ar: تغييرات تنظيف الزحف (Crawl Cleanup) التي ينبغي عليك أن تعرفها

en: Sample featured image
ar: عينة من الصورة البارزة

en: Post link (link as anchor text).
ar: رابط المقالة (رابط كنص الإرتساء).

en: Post link (name as anchor text).
ar: رابط المقالة (اسم كنص الإرتساء).

en: The featured image of the current page/post.
ar: الصورة البارزة للصفحة/المقالة الحالية.

en: X Title
ar: العنوان X

en: X Image
ar: صورة X

en: X Description
ar: وصف X

en: X Card Type
ar: نوع البطاقة X

en: X (Twitter) Preview
ar: معاينة X (تويتر)

en: X (Twitter)
ar: X (تويتر)

en: Widgets
ar: ودجات

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the reviewer image or not. Defaults to %1$s.
ar: ما إذا كان سيتم عرض صورة المراجع أم لا. الافتراضي هو %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the popup when someone hovers over the name or not. Defaults to %1$s.
ar: ما إذا كان سيتم عرض النافذة المنبثقة عندما يقوم شخص ما بتمرير الفأرة فوق الاسم أم لا. الافتراضي هو %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the author image or not. Defaults to %1$s.
ar: سواء كان سيتم عرض صورة الكاتب أم لا. الافتراضي هو %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the "Written By" label or not. Defaults to %1$s.
ar: ما إذا كان سيتم عرض علامة "كتب بواسطة" أم لا. الافتراضي هو %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether to display the "Reviewed By" label or not. Defaults to %1$s.
ar: ما إذا كان سيتم عرض علامة "تمت المراجعة بواسطة" أم لا. الافتراضي هو %1$s.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether the compact author bio should be output or not. Defaults to %1$s.
ar: ما إذا كان ينبغي إخراج السيرة الذاتية المختصرة للمؤلف أم لا. الافتراضي هو %1$s.

en: Use the following shortcode to display the reviewer name.
ar: استخدم الكود القصير التالي لعرض اسم المراجع.

en: Use the following shortcode to display the author name.
ar: استخدم الكود القصير التالي لعرض اسم الكاتب.

en: Use the following shortcode to display the author bio.
ar: استخدم الكود القصير التالي لعرض السيرة الذاتية للكاتب.

en: The Start Date must be lower than the End Date.
ar: يجب أن يكون تاريخ البدء أقل من تاريخ الانتهاء.

en: The following function arguments can be used to override the default settings:
ar: يمكن استخدام وسيطات الدالة التالية لتجاوز الإعدادات الافتراضية:

en: Start Date and End Date must be different.
ar: يجب أن يكون تاريخ البدء وتاريخ النهاية مختلفين.

en: Show X Author
ar: عرض كاتب X

en: SERP Preview
ar: معاينة SERP

en: Schedule
ar: الجدولة

en: Press enter to insert a URL
ar: اضغط على Enter لإدراج رابط

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Installs AIOSEO Author SEO (E-E-A-T)
ar: تنصيب AIOSEO Author SEO (E-E-A-T)

en: Gutenberg Blocks
ar: مكوَنات Gutenberg

en: Generate an XML Sitemap specifically for videos on your site to help search engines find them.
ar: قم بإنشاء خريطة موقع XML خصيصًا لمقاطع الفيديو الموجودة على موقعك لمساعدة محركات البحث في العثور عليها.

en: Enable X Card
ar: تفعيل بطاقة X

en: About 61,000,000,000 results (0.40 seconds)
ar: حوالي 61,000,000,000 نتيجة (0.40 ثانية)

en: You can edit the "Focus Keyword" and view information about "Page Analysis" on the admin side.
ar: بإمكانك تعديل "الكلمة المفتاحية الرئيسة" وعرض معلومات حول "تحليل الصفحة" على جانب المدير.

en: X cards by default will use the data defined below. If no data is set, X will instead pick up the data set on the Facebook tab.
ar: ستستخدم بطاقات X بشكل افتراضي البيانات المحددة أدناه. إذا لم يتم تعيين أي بيانات، فستلتقط بطاقات X بدلاً من ذلك مجموعة البيانات الموجودة في علامة تبويب فيسبوك.

en: vote | votes
ar[0]: صفر أصوات
ar[1]: تصويت واحد
ar[2]: تصويتان
ar[3]: الاصوات
ar[4]: صوت
ar[5]: صوت

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post reviewer.
ar: استخدم كود PHP التالي في أي مكان في قوالب المقالة الخاصة بالقالب لعرض السيرة الذاتية لمراجع المقالة.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post author.
ar: استخدم كود PHP التالي في أي مكان في قوالب المقالة الخاصة بالقالب لعرض السيرة الذاتية لكاتب المقالة.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates or author archive template to display a bio for the author.
ar: استخدم كود PHP التالي في أي مكان في قوالب المقالة أو قالب أرشيف الكاتب الخاص بك لعرض السيرة الذاتية للكاتب.

en: Shortcodes
ar: الأكواد القصيرة

en: SERP: Search Engine Results Page preview. Your site's potential appearance in Google search results. Final display may vary, but this preview closely resembles it.
ar: SERP: معاينة صفحة نتائج محرك البحث. الظهور المحتمل لموقعك في نتائج بحث جوجل. قد يختلف العرض النهائي، لكن هذه المعاينة تشبهه إلى حد كبير.

en: Select the post types for which you want to automatically inject an author bio.
ar: اختر أنواع المحتوى التي تريد إدراج سيرة ذاتية للكاتب تلقائيًا.

en: Globally control the title, alt text, description and filename for attachment pages & images that are embedded in your content.
ar: يمكنك التحكم بشكل عام في العنوان والنص البديل والوصف واسم الملف لصفحات المرفقات والصور المضمنة في المحتوى الخاص بك.

en: Default Term X Image
ar: صورة العنصر الافتراضي لـX

en: Edit X Meta Data
ar: تعديل البيانات الوصفية لـ X

en: Default Post X Image
ar: المنشور الافتراضي لصورة X

note: Translators: 1 - Opening <code> tag, 2 - Closing </code> tag.
en: Choose whether %1$s should automatically append a compact author bio at the end of every post. You can also manually insert the author bio using the Author Bio block.
ar: اختر ما إذا كان ينبغي لـ %1$s إضافة سيرة ذاتية مختصرة للكاتب تلقائيًا في نهاية كل منشور. يمكنك أيضًا إدراج سيرة ذاتية للكاتب يدويًا باستخدام مكون سيرة الكاتب.

en: Boost your SEO performance by highlighting the professional expertise and trustworthiness of your authors, aligning with Google's E-E-A-T standards.
ar: قم بتعزيز أداء ت.م.ب الخاص بك من خلال تسليط الضوء على الخبرة المهنية وموثوقية كتابك، بما يتماشى مع معايير E-E-A-T من جوجل.

en: Append Author Bio to Posts
ar: إضافة السيرة الذاتية للكاتب إلى المنشورات

en: MonsterInsights Free
ar: MonsterInsights مجاني

en: Installs MonsterInsights Free
ar: تنصيب MonsterInsights مجانًا

en: Installs Broken Link Checker
ar: تنصيب برنامج فحص الروابط المعطلة (Broken Link Checker)

en: Installs AIOSEO Video Sitemap
ar: تنصيب AIOSEO Video Sitemap

en: Installs AIOSEO REST API
ar: تنصيب AIOSEO REST API

en: Installs AIOSEO News Sitemap
ar: تنصيب AIOSEO News Sitemap

en: Installs AIOSEO Local SEO
ar: تنصيب AIOSEO Local SEO

en: Installs AIOSEO Link Assistant
ar: تنصيب AIOSEO Link Assistant

en: Installs AIOSEO Index Now
ar: تنصيب AIOSEO Index Now

en: Installs AIOSEO Image SEO
ar: تنصيب AIOSEO Image SEO

en: Get the best tool to monitor your site for broken links and easily fix them to improve your SEO.
ar: احصل على أفضل أداة لمراقبة موقعك بحثًا عن الروابط المعطلة وإصلاحها بسهولة لت.م.ب الخاص بك.

en: Broken Link Checker by AIOSEO is an essential tool for ensuring that all internal and external links on your website are functioning correctly. Quickly check your site for broken links and easily fix them to improve SEO.
ar: يعد Broken Link Checker من AIOSEO أداة أساسية لضمان عمل جميع الروابط الداخلية والخارجية على موقع الويب الخاص بك بشكل صحيح. يمكنك التحقق بسرعة من موقعك بحثًا عن الروابط المعطلة وإصلاحها بسهولة لت.م.ب.

en: Broken Link Checker
ar: مدقق الارتباط المعطوب (Broken Link Checker)

note: Translators: 1 - A plugin's name (e.g. "OptinMonster", "Broken Link Checker").
en:  and %1$s
ar:  و %1$s

note: Translators: 1 - & symbol.
en: Skip %1$s Deactivate
ar: تخطي %1$s تعطيل

note: Translators: 1 - & symbol.
en: Submit %1$s Deactivate
ar: إرسال %1$s تعطيل

note: Translators: 1 - The plugin name.
en: If you have a moment, please share why you are deactivating %1$s:
ar: إذا كان لديك وقت، يرجى مشاركة سبب تعطيل %1$s:

en: Quick Feedback
ar: ملاحظات سريعة

en: Please share the reason
ar: من فضلك، شاركنا السبب

en: It's a temporary deactivation
ar: إنه تعطيل مؤقت

en: I couldn't get the plugin to work
ar: لم أستطع جعل الإضافة تعمل

en: Please share which plugin
ar: من فضلك، شاركنا باسم الإضافة

en: I'm switching to a different plugin
ar: سأنتقل إلى إضافة مختلف

en: I no longer need the plugin
ar: لم أعد بحاجة للإضافة

en: Please select an option
ar: يرجى اختيار أحد الخيارات

en: The URL of the school, college, or university where the author studied.
ar: عنوان URL للمدرسة أو الكلية أو الجامعة التي درس فيها الكاتب.

en: The URL of the item the author knows about (e.g. "https://amazon.com").
ar: عنوان URL للعنصر الذي يعرفه الكاتب (على سبيل المثال "https://amazon.com").

en: The school, college, or university where the author studied.
ar: المدرسة أو الكلية أو الجامعة التي درس فيها الكاتب.

en: The organization the author works for.
ar: المنظمة التي يعمل بها الكاتب.

en: The name of the item the author knows about (e.g. "Amazon").
ar: اسم العنصر الذي يعرفه الكاتب (على سبيل المثال "أمازون").

en: Update Author SEO (E-E-A-T)
ar: تحديث Author SEO (E-E-A-T)

en: Unlock Author SEO (E-E-A-T)
ar: إلغاء قفل Author SEO (E-E-A-T)

note: Translators: 1 - Opening <code> tag, 2 - Closing </code> tag.
en: The following settings will be added directly to an author's schema meta data via the %1$sknowsAbout%2$s property. This property helps with the Experience aspect of Google's E-E-A-T guidelines. After setting the global options here, you can add them directly in an authors profile page.
ar: سيتم إضافة الإعدادات التالية مباشرةً إلى بيانات التعريف الخاصة بمخطط الكاتب عبر خاصية %1$sknowsAbout%2$s. تساعد هذه الخاصية في جانب الخبرة في إرشادات E-E-A-T من جوجل. بعد تعيين الخيارات العامة هنا، يمكنك إضافتها مباشرةً في الصفحة الشخصية للكاتب.

en: The fields below provide structured information for search engines about the current author. By filling out these fields, you will enhance your online presence and improve search engine visibility. This increases the chances of your author details appearing prominently in search results, making it easier for readers, publishers, and media representatives to discover and connect with you.
ar: توفر الحقول أدناه معلومات منظمة لمحركات البحث حول الكاتب الحالي. من خلال ملء هذه الحقول، ستعزز حضورك على الإنترنت وتحسن ظهورك في محركات البحث. وهذا يزيد من فرص ظهور تفاصيل الكاتب الخاص بك بشكل بارز في نتائج البحث، مما يسهل على القراء والناشرين وممثلي وسائل الإعلام اكتشافك والتواصل معك.

en: School, college, or university URL
ar: عنوان URL للمدرسة أو الكلية أو الجامعة

en: Same As URLs
ar: مثل عناوين URL

en: Enter a URL and press enter
ar: أدخل عنوان URL واضغط مفتاح الادخال

en: Enable Author Info
ar: تفعيل معلومات الكاتب

en: Employer
ar: صاحب العمل

en: E-E-A-T for Higher Rankings
ar: E-E-A-T للحصول على ترتيبات أعلى

en: Author Info (E-E-A-T)
ar: معلومات الكاتب (E-E-A-T)

en: Author Experience Topics (E-E-A-T)
ar: مواضيع تجربة الكاتب (E-E-A-T)

en: Author Bio Block
ar: مكون السيرة الذاتية للكاتب

en: Alumni Of
ar: خريجي

en: Additional URLs to help identify the item (e.g. "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(company)").
ar: عناوين URL إضافية للمساعدة في تحديد العنصر (على سبيل المثال "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(company)").

en: Add Item
ar: إضافة عنصر

en: Learn more about Author SEO (E-E-A-T)
ar: تعرف على المزيد حول Author SEO (E-E-A-T)

en: Enable Author SEO (E-E-A-T) on Your Site
ar: تفعيل Author SEO (E-E-A-T) على موقعك

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Author SEO (E-E-A-T) is a %1$s Feature
ar: Author SEO (E-E-A-T) هي ميزة %1$s

en: Activate Author SEO (E-E-A-T)
ar: تفعيل Author SEO (E-E-A-T)

en: Reviewed By Schema
ar: تمت المراجعة بواسطة المخطط (Schema)

en: Optimize your site for Google's E-E-A-T ranking factor by proving your writer's expertise through author schema markup and new UI elements.
ar: قم بتحسين موقعك للحصول على ترتيب E-E-A-T من جوجل من خلال إثبات خبرة الكاتب لديك من خلال مخطط علامات الكاتب وعناصر واجهة المستخدم (UI) الجديدة.

en: Author Schema
ar: مخطط (Schema) الكاتب

en: Unlock Network Tools
ar: إلغاء تأمين أدوات الشبكة

en: Unlock Domain Activations
ar: إلغاء تأمين تفعيلات النطاق

en: Top-rated WordPress donation and fundraising plugin. Over 10,000+ non-profit organizations and website owners use Charitable to create fundraising campaigns and raise more money online.
ar: أفضل إضافة لجمع التبرعات والتبرعات على ووردبريس. يستخدم أكثر من 10000 منظمة غير ربحية ومالك موقع ويب Charitable لإنشاء حملات لجمع التبرعات وجمع المزيد من الأموال عبر الإنترنت.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Network Tools is a %1$s Feature
ar: أدوات الشبكة هي ميزة %1$s

en: Install Free Plugin
ar: قم بتنصيب الإضافة المجانية

en: Leading WordPress backup & site migration plugin. Over 1,500,000+ smart website owners use Duplicator to make reliable and secure WordPress backups to protect their websites. It also makes website migration really easy.
ar: يعد Duplicator إضافة رائدة للنسخ الاحتياطي وترحيل المواقع على ووردبريس. يستخدم أكثر من 1,500,000 مالك موقع ويب ذكي Duplicator لإنشاء نسخ احتياطية موثوقة وآمنة على ووردبريس لحماية مواقع الويب الخاصة بهم. كما يجعل ترحيل المواقع سهلاً للغاية.

en: Import your Local SEO settings and locations from other plugins.
ar: استيراد إعدادات ت.م.ب المحلي والمواقع من الإضافات الأخرى.

en: Import Local SEO From Other Plugins
ar: استيراد ت.م.ب المحلية من الإضافات الأخرى

note: Translators: 1 - "Elite".
en: Domain Activations is an %1$s Feature
ar: تفعيلات النطاق هو ميزة %1$s

en: Add License Key
ar: إضافة مفتاح ترخيص

en: Save (Don't Modify Date)
ar: حفظ (لا تعدل التاريخ)

en: Unavailable for Legal Reasons
ar: غير متاح لأسباب قانونية

en: Temporary Redirect
ar: إعادة التوجيه المؤقت

en: Service Unavailable
ar: الخدمة غير متاحة

en: See Other
ar: عرض اخر

en: Permanent Redirect
ar: إعادة التوجيه الدائم

en: Not Modified
ar: غير معدل

en: Not Implemented
ar: غير مُنفَّذ

en: Internal Server Error
ar: خطأ داخلي في الخادم

en: Install
ar: تنصيب

en: I'm a Teapot
ar: أنا إبريق شاي

en: HTTP Version Not Supported
ar: نسخة HTTP غير مدعومة

en: Gone
ar: مفتقد

en: Get Started with Google Analytics for Free
ar: ابدأ باستخدام Google Analytics مجانًا

en: Gateway Timeout
ar: مهلة البوابة

en: Bad Request
ar: طلب سيئ

en: Bad Gateway
ar: بوابة سيئة

note: Translators: 1 - Line break HTML tags, 2 - Plugin short name ("AIOSEO"), Analytics plugin name (e.g. "MonsterInsights").
en: You have been using the %2$s Google Analytics V3 (Universal Analytics) integration which has been deprecated by Google and is no longer supported. This may affect your website's data accuracy and performance.%1$sTo ensure a seamless analytics experience, we recommend migrating to %3$s, a powerful analytics solution.%1$s%3$s offers advanced features such as real-time tracking, enhanced e-commerce analytics, and easy-to-understand reports, helping you make informed decisions to grow your online presence effectively.%1$sClick the button below to be redirected to the %3$s setup process, where you can start benefiting from its robust analytics capabilities immediately.
ar: لقد كنت تستخدم تكامل %2$s Google Analytics V3 (Universal Analytics) الذي توقف جوجل عن استخدامه ولم يعد مدعومًا. وقد يؤثر هذا على دقة بيانات موقعك على الويب وأدائه.%1$s لضمان تجربة تحليلات سلسة، نوصيك بالانتقال إلى %3$s، وهو حل تحليلات قوي.%1$s%3$s يوفر ميزات متقدمة مثل التتبع في الوقت الفعلي وتحليلات التجارة الإلكترونية المحسّنة والتقارير سهلة الفهم، مما يساعدك على اتخاذ قرارات مستنيرة لتنمية حضورك عبر الإنترنت بشكل فعال.%1$sانقر فوق الزر أدناه لإعادة توجيهك إلى عملية إعداد %3$s، حيث يمكنك البدء في الاستفادة من إمكانات التحليلات القوية على الفور.

en: Universal Analytics V3 Deprecation Notice
ar: إشعار بأن Universal Analytics V3 سيكون مهجور

en: Unknown user agent
ar: وكيل مستخدم غير معروف

en: Unknown indexing status
ar: حالة الفهرسة غير معروفة

en: Unknown fetch state
ar: حالة جلب غير معروفة

en: This specifies whether your website's robots.txt file allows Googlebot to crawl the page.
ar: يحدد هذا ما إذا كان ملف robots.txt الخاص بموقعك الالكتروني يسمح لبرنامج Googlebot بالزحف إلى الصفحة.

en: This specifies whether your website's robots meta tag allows Googlebot to index the page.
ar: يحدد هذا ما إذا كانت علامة التعريف الخاصة بالروبوتات الخاصة بموقعك الالكتروني تسمح لبرنامج Googlebot بفهرسة الصفحة.

en: This shows the date and time when Google's crawler (Googlebot) last visited and crawled the page.
ar: يُظهر هذا التاريخ والوقت الذي قام فيه برنامج Google (Googlebot) بزيارة الصفحة وزحفها آخر مرة.

en: Server error (5xx)
ar: خطأ في الخادم (5xx)

en: Reveals the canonical URL chosen by Googlebot. Sometimes, Googlebot may select a different canonical URL than the user-declared one.
ar: يكشف عن عنوان URL الأساسي الذي اختاره برنامج Googlebot. في بعض الأحيان، قد يختار برنامج Googlebot عنوان URL أساسيًا مختلفًا عن العنوان الذي أعلنه المستخدم.

en: Redirection error
ar: خطأ إعادة التوجيه

en: Page Fetch
ar: جلب الصفحة:

en: Not found (404)
ar: غير موجود (404)

en: Never
ar: مطلقاً

en: Mobile user agent
ar: وكيل المستخدم المحمول

en: Last Crawl
ar: الزحف الأخير:

en: Invalid URL
ar: URL غير صالح

en: Internal error
ar: خطأ داخلي

en: Indicates whether Google successfully fetched the page during its last visit.
ar: يشير إلى ما إذا كان جوجل قد نجح في جلب الصفحة أثناء زيارته الأخيرة.

en: Indicates whether Google crawled the page as a mobile or desktop user agent. This is important because Google uses mobile-first indexing for most websites.
ar: يشير إلى ما إذا كان جوجل قد قام بزحف الصفحة كوكيل مستخدم للأجهزة المحمولة أو أجهزة سطح المكتب. وهذا مهم لأن جوجل تستخدم الفهرسة التي تركز على الأجهزة المحمولة في معظم مواقع الويب.

en: Indicates the index status of the page in Search Statistics. This is the verdict result for the analysis.
ar: يشير إلى حالة فهرس الصفحة في إحصائيات البحث. وهذه هي النتيجة النهائية للتحليل.

en: Indexing Allowed?
ar: هل الفهرسة مسموح بها؟

en: Indexing allowed
ar: الفهرسة مسموح بها

en: Indexed
ar: مُفهرسة

en: Headline Score
ar: نتيجة العنوان الرئيسي

en: Google-Selected Canonical
ar: الأساسي المحدد بواسطة جوجل:

en: Enter a custom field/taxonomy name...
ar: أدخل اسم الحقل/الفئة المخصصة...

en: Desktop user agent
ar: وكيل مستخدم سطح المكتب

en: Blocked due to unauthorized request (401)
ar: تم الحظر بسبب طلب غير مصرح به (401)

en: Blocked due to other 4xx issue (not 403, 404)
ar: تم حظره بسبب مشكلة 4xx أخرى (ليس 403، 404)

en: Blocked by robots.txt
ar: تم حظره بواسطة ملف robots.txt

en: Index Status
ar: حالة الفهرس

en: Crawled As
ar: تم الزحف كـ

en: Blocked due to access forbidden (403)
ar: تم الحظر بسبب منع الوصول (403)

en: Shows the canonical URL specified by you (the website owner). Canonical URLs help indicate the preferred version of a page, especially for duplicate content.
ar: يعرض عنوان URL الأساسي الذي حددته أنت (مالك الموقع). تساعد عناوين URL الأساسية في الإشارة إلى النسخة المفضلة للصفحة، وخاصةً للمحتوى المكرر.

en: TruSEO scoring can imrove your search engine rankings. To see TruSEO scores for your published posts, enable at least one post type by turning on "Show in Search Results" in the Search Appearance settings.
ar: يمكن أن تعمل نقاط TruSEO على تحسين ترتيبك في محركات البحث. لرؤية نقاط TruSEO لمقالاتك المنشورة، قم بتفعيل نوع محتوى واحد على الأقل من خلال تشغيل "إظهار في نتائج البحث" في إعدادات عرض البحث.

en: It looks like you haven't selected any post types yet!
ar: يبدو أنك لم تقم باختيار أي نوع من أنواع المحتوى بعد!

en: For some crawlers, encountering conflicting "Crawl-delay" might lead to unpredictable behavior.
ar: بالنسبة لبعض أدوات الزحف، قد يؤدي مواجهة "تأخير الزحف" المتضارب إلى سلوك غير متوقع.

en: Enable Post Types
ar: تفعيل أنواع المحتوى

en: Crawl-delay must be a number starting from 1.
ar: يجب أن يكون تأخير الزحف رقمًا يبدأ من 1.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Video Sitemaps is a %1$s Feature
ar: خرائط مواقع الفيديو هي ميزة %1$s

en: Unlock Video Sitemaps
ar: إلغاء قفل خرائط مواقع الفيديو

en: Unlock SEO Revisions
ar: إلغاء قفل مراجعات ت.م.ب

en: Unlock Search Statistics
ar: إلغاء تأمين إحصائيات البحث

en: Unlock Schema Markup Generator
ar: إلغاء تأمين مولد مخطط العلامات

en: Unlock Schema Generator
ar: إلغاء تأمين مولد المخطط

en: Unlock Redirects
ar: إلغاء تأمين عمليات إعادة التوجيه

en: Unlock Post Tracking
ar: إلغاء تأمين تتبع المقالة

en: Unlock News Sitemaps
ar: إلغاء تأمين خرائط المواقع الإخبارية

en: Unlock Local SEO
ar: إلغاء تأمين ت.م.ب المحلي

en: Unlock Link Assistant
ar: إلغاء تأمين مساعد الروابط

en: Unlock Keyword Tracking
ar: إلغاء تأمين تتبع الكلمات الرئيسية

en: Unlock Image SEO
ar: إلغاء تأمين ت.م.ب للصور

en: Unlock Custom Fields
ar: إلغاء تأمين الحقول المخصصة

en: Unlock Custom Taxonomies
ar: إلغاء تأمين الفئات المخصصة

en: Unlock Breadcrumb Templates
ar: إلغاء تأمين قوالب مسار التنقل

en: Unlock All Features
ar: إلغاء تأمين جميع المميزات

en: Unlock Access Control
ar: إلغاء تأمين التحكم في الوصول

note: Translators: 1 - "PRO".
en: This is a %1$s Feature
ar: هذه ميزة %1$s

en: The Video Sitemap generates an XML Sitemap for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
ar: تولد خريطة موقع الفيديو خريطة موقع XML لمحتوى الفيديو على موقعك. تستخدم محركات البحث هذه المعلومات لعرض معلومات قصاصة غنية في نتائج البحث.

en: The Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours.
ar: تتيح لك خريطة موقع أخبار جوجل التحكم في المحتوى الذي ترسله إلى أخبار جوجل وتحتوي فقط على المقالات التي تم نشرها خلال آخر 48 ساعة.

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Taxonomy Columns is a %1$s feature. %2$s
ar: أعمدة الفئة هي ميزة %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: SEO Revisions is a %1$s Feature
ar: تعد مراجعات ت.م.ب ميزة %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Search Statistics is a %1$s Feature
ar: إحصائيات البحث هي ميزة %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Schema Markup Generator is a %1$s Feature
ar: مولد مخطط العلامات هو ميزة %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Schema Generator is a %1$s Feature
ar: مولد المخطط هو ميزة %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Priority Score is a %1$s feature. %2$s
ar: تعتبر درجة الأولوية ميزة %1$s. %2$s

en: Redirects is a PRO Feature
ar: إعادة التوجيه هي ميزة PRO

en: Local Business schema markup informs Google about your business details like name, address, phone number, hours, and price range, which can appear in a Knowledge Graph card or business carousel.
ar: تُعلم مخطط علامات الأعمال المحلية جوجل بتفاصيل عملك مثل الاسم والعنوان ورقم الهاتف والساعات ونطاق السعر، والتي يمكن أن تظهر في بطاقة الرسم البياني المعرفي أو  لوحة العرض الدوّارة للأعمال.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Post Tracking is a %1$s Feature
ar: تتبع المقالات هي ميزة %1$s

en: Outbound Suggestions
ar: اقتراحات صادرة

en: Our Redirection Manager lets you easily create and manage redirects for broken links to avoid confusing search engines and users and prevents losing backlinks.
ar: يتيح لك مدير إعادة التوجيه الخاص بنا إنشاء عمليات إعادة التوجيه وإدارتها بسهولة للروابط المعطلة لتجنب إرباك محركات البحث والمستخدمين ومنع فقدان الوصلات الواردة.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: News Sitemaps is a %1$s Feature
ar: خرائط المواقع الإخبارية هي ميزة %1$s

en: Mark as Cornerstone
ar: وضع علامة كحجر الأساس

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Local SEO is a %1$s Feature
ar: ت.م.ب المحلية هي ميزة %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Link Assistant is a %1$s Feature
ar: مساعد الارتباط هو ميزة %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Keyword Tracking is a %1$s Feature
ar: تتبع الكلمات المفتاحية هي ميزة %1$s

en: internal linking recommendations in Link Assistant.
ar: توصيات الربط الداخلي في مساعد الارتباط.

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: IndexNow is a %1$s feature. %2$s
ar: إن IndexNow عبارة عن ميزة %1$s. %2$s

en: Inbound Suggestions
ar: اقتراحات واردة

en: In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
ar: لكي تتمكن من إرسال خريطة موقع الأخبار إلى جوجل، يجب عليك إضافة موقعك إلى مركز الناشرين في جوجل والحصول على الموافقة عليه.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Image SEO is a %1$s Feature
ar: ت.م.ب للصور هو ميزة %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - Learn more link.
en: Default Term Image Source is a %1$s feature. %2$s
ar: مصدر صورة العنصر الافتراضي هو ميزة %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - Learn more link.
en: Default Taxonomy Object Types is a %1$s feature. %2$s
ar: أنواع كائنات الفئات الافتراضية هي ميزة %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Dashboard Widgets is a %1$s feature. %2$s
ar: تعتبر ودجات لوحة التحكم ميزة %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Custom Taxonomy Support is a %1$s Feature
ar: دعم الفئة المخصصة هو ميزة %1$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Custom Fields is a %1$s Feature
ar: الحقول المخصصة هي ميزة %1$s

en: Count
ar: العدد

en: Cornerstone content refers to the most  important and informative articles or pages on your website that serve as the foundation for your content strategy. AIOSEO uses cornerstone content for
ar: يشير المحتوى الحجر الأساسي إلى المقالات أو الصفحات الأكثر أهمية وإفادة على موقعك والتي تعمل كأساس لاستراتيجية المحتوى الخاصة بك. يستخدم AIOSEO محتوى الحجر الأساسي لـ

note: Translators: 1 - "PRO", "Learn more".
en: Cornerstone Content is a %1$s feature. %2$s
ar: محتوى حجر الأساس هو ميزة %1$s. %2$s

en: Cornerstone Content
ar: محتوى حجر الأساس

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: By default, only Administrators have permission to manage %1$s within WordPress. With Access Controls, you can easily extend access permissions to other user roles.
ar: افتراضيًا، يتمتع المديرون فقط بالصلاحيات لإدارة %1$s داخل ووردبريس. باستخدام عناصر التحكم في الوصول، يمكنك بسهولة توسيع صلاحيات الوصول إلى أدوار مستخدمين آخرين.

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Breadcrumb Templates is a %1$s Feature
ar: تعد قوالب مسارات التنقل إحدى ميزات %1$s

note: Translators: 1 - "PRO", 2 - "Learn more".
en: Admin Bar Menu is a %1$s feature. %2$s
ar: قائمة شريط المدير هي إحدى ميزات %1$s. %2$s

note: Translators: 1 - "PRO".
en: Access Control is a %1$s Feature
ar: التحكم في الوصول هو ميزة %1$s

note: Translators: 1 - "Pro" string, 2 - "Learn more link".
en: Additional Keywords are a %1$s feature. %2$s
ar: الكلمات المفتاحية الإضافية هي ميزة %1$s. %2$s

en: Show more
ar: عرض المزيد

en: Your TikTok URL is invalid. Please check the format and try again.
ar: عنوان URL الخاص بحساب TikTok الخاص بك غير صالح. يُرجى التحقق من الصيغة والمحاولة مرة أخرى.

en: Highlighting is disabled for current view
ar: تم تعطيل التمييز للعرض الحالي

en: Highlight sections in the Editor
ar: قم بتمييز الأقسام في المحرر

en: Your source is a protected path and cannot be redirected.
ar: المصدر الخاص بك هو مسار محمي ولا يمكن إعادة توجيهه.

en: This allows you to hide plugin announcements and update details in the Notification Center.
ar: يتيح لك هذا إخفاء إعلانات الإضافة وتفاصيل التحديث في مركز الإشعارات.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - A link to "Search Appearance > Advanced".
en: Warning: You have disabled Autogenerate Descriptions and are using the default description format. %1$s will not output a description unless you enter a custom one. You can enable Autogenerate Descriptions under %2$s.
ar: تحذير: لقد قمت بتعطيل ميزة الإنشاء التلقائي للأوصاف وتستخدم صيغة الوصف الافتراضي. لن يقوم %1$s بإخراج وصف ما لم تقم بإدخال وصف مخصص. يمكنك تمكين ميزة الإنشاء التلقائي للأوصاف ضمن %2$s.

note: Translators: 1 - Focus Keyword or Keyword, 2 - Keyword Density Number, 3 - Keyword Matches Number.
en: %1$s Density is low at %2$s, the keyword appears %3$s times. For better results, try to aim for more than %4$s.
ar: تكون كثافة %1$s منخفضة عند %2$s، وتظهر الكلمة المفتاحية %3$s مرة. للحصول على نتائج أفضل، حاول أن تستهدف أكثر من %4$s.

note: Translators: 1 - Focus Keyword or Keyword, 2 - Keyword Density Number, 3 - Keyword Matches Number.
en: %1$s Density is high at %2$s, the keyword appears %3$s times. For better results, try to aim for lower than %4$s.
ar: تكون كثافة %1$s عالية عند %2$s، وتظهر الكلمة المفتاحية %3$s مرة. للحصول على نتائج أفضل، حاول أن تستهدف أقل من %4$s.

note: Translators: 1 - Focus Keyword or Keyword, 2 - Keyword Density Number, 3 - Keyword Matches Number.
en: %1$s Density is %2$s, the keyword appears %3$s times.
ar: كثافة %1$s هي %2$s، وتظهر الكلمة المفتاحية %3$s مرة.

en: Your connection with Google Search Console has expired or is invalid. Please check that your site is verified in Google Search Console and try to reconnect. If the problem persists, please contact our support team.
ar: انتهت صلاحية اتصالك بـ Google Search Console أو أصبح غير صالح. الرجاء التأكد من التحقق من موقعك في Google Search Console ومحاولة إعادة الاتصال. إذا استمرت المشكلة، يُرجى الاتصال بفريق الدعم لدينا.

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: This action will disconnect %1$s from Google Search Console. By disconnecting from Google Search Console, you will no longer receive valuable insights on how your content is being discovered.
ar: سيؤدي هذا الإجراء إلى قطع اتصال %1$s بـ Google Search Console. من خلال فصل الاتصال بـ Google Search Console، لن تتلقى بعد الآن رؤى قيمة حول كيفية اكتشاف المحتوى الخاص بك.

en: Optimizing individual content for SEO is a low-hanging fruit of opportunity because it can often be done quickly and easily with a relatively small time investment. By making sure that each piece of content on your website is optimized for relevant keywords and follows best practices for on-page SEO, you can improve the visibility and ranking of that content in the search results. This can drive more traffic to your website and help you achieve better overall SEO results.
ar: إن تحسين المحتوى الفردي لت.م.ب يعد فرصة سهلة لأنه يمكن القيام به بسرعة وسهولة في كثير من الأحيان مع استثمار وقت صغير نسبيًا. من خلال التأكد من أن كل جزء من المحتوى على موقعك الالكتروني مُحسَّن للكلمات المفتاحية ذات الصلة ويتبع أفضل الممارسات لت.م.ب على الصفحة، يمكنك تحسين ظهور هذا المحتوى وترتيبه في نتائج البحث. يمكن أن يؤدي هذا إلى زيادة حركة المرور إلى موقعك الالكتروني ويساعدك على تحقيق نتائج ت.م.ب بشكل عام.

en: Add Additional Keywords
ar: أضف كلمات مفتاحية إضافية

en: You don't have any keywords yet.
ar: ليس لديك أية كلمات مفتاحية حتى الآن.

en: Track keyword rankings
ar: تتبع ترتيب الكلمة المفتاحية

en: Total Keywords
ar: إجمالي الكلمات المفتاحية

en: Top Keywords
ar: أهم الكلمات المفتاحية

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts, so while the data may seem inconsistent with Google Search Console, this is intentional.
ar: تمثل الرسوم البيانية لإحصائيات ت.م.ب (SEO Statistics) التالية مقاييس مفيدة لفهم مدى ظهور موقعك الإلكتروني أو صفحاتك في نتائج البحث ويمكن أن تساعدك في تحديد الاتجاهات أو التغييرات بمرور الوقت.<br /><br />ملاحظة: تم تحديد هذه البيانات عند أعلى 100 كلمة مفتاحية في اليوم لتسريع المعالجة ومساعدتك في تحديد أولويات جهود ت.م.ب الخاصة بك، لذلك على الرغم من أن البيانات قد تبدو غير متسقة مع Google Search Console، إلا أن هذا مقصود.

en: Google Search Console Integration
ar: تكامل Google Search Console

en: Our SEO Overview widget helps you determine which posts or pages you should focus on for content updates to help you rank higher in search results.
ar: تساعدك الودجت نظرة عامة على ت.م.ب (SEO Overview) الخاصة بنا على تحديد المقالات أو الصفحات التي يجب التركيز عليها لتحديث المحتوى لمساعدتك على الحصول على مرتبة أعلى في نتائج البحث.

en: Alternate Website Name
ar: اسم بديل للموقع

en: Other
ar: آخر

en: Website Name
ar: اسم الموقع

en: The Image SEO module is a premium feature that enables you to globally control the title, alt tag, caption, description and filename of the images on your site.
ar: وحدة تحسين محركات البحث للصور هي ميزة مميزة تمكنك بشكل عام من التحكم في العنوان والوسم البديل و الكلمات التوضيحية والوصف واسم الملف للصور الموجودة على موقعك.

note: Translators: 1 - The plural name of the content type (e.g. "Posts" or "Categories").
en: Your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them. You can still control how their page title looks like below.
ar: لن يتم فهرسة الـ%1$s وسيتم استبعادها من خريطة sitemap بحيث تتجاهلها محركات البحث. لا يزال بإمكانك التحكم في كيف يبدو عنوان صفحتهم أدناه.

en: Alt Tag
ar: وسم بديل

en: Control the title, alt tag, caption, description and filename of your images (Plus, Pro & Elite plans only)
ar: التحكم في العنوان والوسم البديل والتسمية التوضيحية والوصف واسم الملف للصور الخاصة بك (خطط Plus وPro وElite فقط)

en: Meta Description
ar: وصف تعريفي

en: Needs improvement
ar: يحتاج إلى تحسين

en: FAQ schema is a Pro feature.
ar: مخطط الأسئلة المتكررّة هو ميزة احترافية.

en: FAQ Options
ar: خيارات الأسئلة المتكررّة

en: Sample Parent Term Name
ar: عينة اسم عنصر أب

en: FAQs
ar: الأسئلة المتكررّة

note: Translators: 1 - The post type plural name.
en: Total %1$s
ar: إجمالي الـ%1$s

en: Okay
ar: لا بأس

en: Manage existing links, get relevant suggestions for adding internal links to older content, discover orphaned posts and more.
ar: إدارة الروابط الحالية، الحصول على الاقتراحات ذات الصلة لإضافة روابط داخلية إلى المحتوى الأقدم، واكتشاف المنشورات اليتيمة والمزيد.

en: Conversion Tools
ar: أدوات التحويل

en: Easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks.
ar: قم بإنشاء وإدارة إعادة التوجيه بسهولة لروابطك المكسورة لتجنب إرباك محركات البحث والمستخدمين، بالإضافة إلى فقدان الروابط الخلفية القيمة.

en: Download Sample CSV File
ar: تنزيل عينة ملف CSV

note: Translators: 1 - The plugin shortname ("AIOSEO").
en: %1$s Overview
ar: نظرة عامة على %1$s

en: Choose a Post Type
ar: اختيار نوع المحتوى

en: Additional Profiles
ar: ملفات تعريف إضافية

en: Sample description for media.
ar: وصف العينة للوسائط.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Setup
ar: إعداد %s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Overview
ar: نظرة عامة على %s

en: View supported browsers
ar: عرض المتصفحات (المستعرضات) المدعومة

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
ar: أنت تستخدم متصفحًا (مستعرض) لم يعد مدعومًا بنسبة %1$s. يرجى تحديث أو استخدام متصفح آخر من أجل الوصول إلى إعدادات الإضافة.

en: Resolve This Issue
ar: حل هذه المشكلة

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
ar: عذرا! يبدو أن لغة جافا سكريبت لم يتم تحميلها

note: Translators: 1 - The sitemap name, 2 - The current page.
en: %1$s Sitemap %2$s
ar: %1$s خريطة الموقع %2$s

en: Your browser version is not supported
ar: نسخة متصفحك ليست مدعومة

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
ar: انسخ رسالة الخطأ أعلاه وقم بلصقها في رسالة إلى فريق دعم %1$s.

note: Translators: 1 - Line break HTML tag, 2 - "AIOSEO".
en: There seems to be an issue running JavaScript on your website. %1$s%2$s is built with JavaScript to give you the best experience possible.
ar: يبدو أن هناك مشكلة في تشغيل جافا سكربت على موقع الويب الخاص بك. %1$s%2$s مبني بواسطة لغة جافا سكربت لمنحك أفضل تجربة ممكنة.

en: Insert/edit link
ar: إدارج أو تحرير رابط

en: Link selected.
ar: تم تحديد الرابط.

en: Total Links
ar: إجمالي الروابط

en: Total External Links
ar: إجمالي الروابط الخارجية

en: Needs Improvement
ar: يحتاج إلى تحسين

en: Good
ar: جيّد

en: No content yet
ar: لا يوجد محتوى بعد

en: Link Assistant
ar: الرابط المساعد

en: Please enter a valid headline.
ar: الرجاء إدخال عنوان صالح.

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
ar: فشل تحديث الإضافة. يرجى التحقق من الأذونات والمحاولة مرة أخرى.

en: sitemap
ar: خريطة الموقع

en: High
ar: مرتفع

en: Medium
ar: متوسط

en: Low
ar: منخفض

note: Translators: 1 - The generated date, 2 - The generated time.
en: and was generated on %1$s at %2$s
ar: وتم توليده في %1$s الساعة %2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: Didn't expect to see this? Make sure your sitemap is enabled and your content is set to be indexed. %1$sLearn More →%2$s
ar: لم أتوقع رؤية هذا؟ تأكد من تمكين خريطة الموقع الخاصة بك وأنه تم تعيين المحتوى الخاص بك على فهرسة. %1$s اطلع على المزيد %2$s

note: Translators: 1 - The amount of errors.
en: %1$s Error | %1$s Errors
ar[0]: %1$s خطأ
ar[1]: خطأ واحد
ar[2]: خطأن
ar[3]: %1$s أخطاء
ar[4]: %1$s خطأ
ar[5]: %1$s خطأ

en: Whoops!
ar: معذرة!

en: Back
ar: رجوع

en: Images
ar: الصور

en: URL Count
ar: عدد عناوين URL

en: Sitemap Index
ar: فهرس خريطة الموقع

note: Translators: 1 - The "start-end" pagination results, 2 - Total items.
en: Showing %1$s of %2$s
ar: يعرض %1$s من %2$s

en: Post Archive
ar: أرشيف المقالات

en: Configure Sitemap
ar: تكوين خارطة الموقع

en: Back to Homepage
ar: العودة إلى الصفحة الرئيسية

en: There are no posts here
ar: لا يوجد مقالات هنا.

en: 404 - Page Not Found
ar: 404 - الصفحة غير موجودة

en: Search Results for
ar: نتائج البحث عن

note: Translators: "Crumb" refers to a part of the breadcrumb trail.
en: Sample Crumb
ar: عينة من شريط التنقل

en: Show label
ar: عرض التسمية

en: Map Preview
ar: معاينة الخريطة

en: Show icon
ar: عَرض الأيقونة

en: Custom Marker
ar: علامة مخصصة

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
ar: لقد تجاوزت الحد للطلبات. الرجاء معاودة المحاولة في وقت لاحق.

en: Google Reviews
ar: تقيمات Google

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
ar: إظهار موقعك الجغرافي لزوارك باستخدام خرائط Google التفاعلية. إنشاء خرائط متعددة للاستخدام مع مواقع جغرافية متعددة.

en: Driving Directions
ar: اتجاهات القيادة

en: Google Places Support
ar: يدعم Google Places

en: Google Maps API Key
ar: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات لخرائط Google

en: Map
ar: الخريطة

en: Maps
ar: الخرائط

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Local - Map
ar: %1$s خريطة محلية

en: Good!
ar: جيّد!

en: Blocked!
ar: محظور!

en: .htaccess file is empty.
ar: ملف الـ .htaccess فارغ.

note: Translators: 1 - How many errors were found.
en: %1$s error found! | %1$s errors found!
ar[0]: تم العثور على %1$s خطأ!
ar[1]: تم العثور على خطأ واحد!
ar[2]: تم العثور على خطأين!
ar[3]: تم العثور على %1$s أخطاء!
ar[4]: تم العثور على %1$s خطأ!
ar[5]: تم العثور على %1$s خطأ!

en: Your post needs improvement!
ar: منشورك يحتاج إلى تحسين!

en: To view the new sitemap, first save changes.
ar: لعرض خريطة الموقع الجديدة، احفظ التغييرات أولاً.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
ar: لعرض خريطة الموقع، أدخل عنوان URL واحفظ التغييرات.

en: Publication Date
ar: تاريخ النشر

en: Home Page Meta Description
ar: الوصف التعريفي للصفحة الرئيسية

en: HTML Sitemap Settings
ar: إعدادات خريطة موقع الـ HTML

en: Yes, I want to delete this backup
ar: نعم، أريد حذف هذه النسخة الاحتياطية

en: Are you sure you want to restore this backup?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد استعادة هذه النسخة الاحتياطية؟

en: Yes, I want to restore this backup
ar: نعم، أريد استعادة هذا النسخة الاحتياطية

en: Descending
ar: تنازلي

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: You have new notifications!
ar: لديك إشعارات جديدة!

en: Show Labels
ar: عرض التسميات

en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Last Updated
ar: آخر تحديث

en: Sort Order
ar: ترتيب الفرز

en: Show Publication Date
ar: عرض تاريخ النشر

en: Compact Archives
ar: الأرشيفات المدمجة

en: Sitemap
ar: خريطة الموقع

en: No date archives could be found.
ar: تعذر العثور على أرشيفات التاريخ.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - HTML Sitemap
ar: %1$s - HTML خريطة الموقع

note: Translators: The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s HTML sitemap widget.
ar: %1$s HTML ودجة خريطة الموقع.

en: No posts/terms could be found.
ar: لم يتم العثور على مقالات/اصطلاحات (عناصر فئات).

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The short plugin name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML strong tag.
en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
ar: لا يمكن استخدام الإضافات التالية، لأنها تتطلب %1$s%2$s %3$s%4$s للعمل:

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
ar: أدخل قائمة مفصولة بفاصلة من معرفات المصطلحات.

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
ar: أدخل قائمة مفصولة بفاصلة من معرفات المقالات.

en: Sort Direction
ar: اتجاه الفرز

en: Select Roles
ar: حدد دور المستخدم

en: Select Status
ar: اختر الحالة

en: Key
ar: المفتاح

en: Select a Value or Add a New One
ar: تحديد قيمة أو إضافة واحدة جديدة

en: Add Custom Rule
ar: إضافة قاعدة مخصصة

en: Help us improve
ar: ساعدنا على تحسين الخدمة

en: That's Awesome!
ar: هذا رائع!

en: Yes, I love it!
ar: نعم أحبه!

en: Value
ar: القيمة

en: HTTP Headers
ar: ترويسات HTTP

en: Libraries
ar: المكاتب

en: Feeds
ar: الموجزات

en: Mobile
ar: الجوال

en: Locale
ar: اللغة

en: WordPress Filter
ar: فلتر وورديريس

en: HTTP Header
ar: ترويسة HTTP

en: Cookie
ar:  الكعكات

en: WordPress User Roles
ar: أدور مستخدمي ووردبريس

en: Referrer
ar: الإحالة

en: Login Status
ar: حالة تسجيل الدخول

en: CORS
ar: اشتراك المصادر في الموارد

en: Full Site Redirect
ar: إعادة توجيه الموقع بأكمله

en: Content
ar: المحتوى

en: List
ar: قائمة

en: How-To
ar: كيفية

en: Post Type Name
ar: اسم نوع المنشور

en: The 404 error format.
ar: صيغة خطأ 404.

en: The crumb separator.
ar: فاصل مسار التنقل.

en: Label
ar: العنوان

en: The label.
ar: التسمية.

en: The day.
ar: اليوم.

en: The month.
ar: الشهر.

en: The year.
ar: السنة.

en: The search result format.
ar: صيغة نتائج البحث

en: Search result format
ar: صيغة نتائج البحث

en: The blog page title.
ar: عنوان صفحة المدونة.

en: Day
ar: اليوم

en: Year
ar: السنة

en: Redirection Manager
ar: مدير إعادة التوجيه

en: at
ar: في

en: Posts, Pages, Categories, Tags + Breadcrumb Navigation + advanced graphs (Product, FAQ Page, Recipe, etc.)
ar: المقالات والصفحات والتصنيفات والوسوم + التنقل عبر مسار التنقل + الرسوم البيانية المتقدمة (المنتج، صفحة الأسئلة المتكررّة، الوصفة، وما إلى ذلك)

en: Ignore all parameters
ar: تجاهل جميع المُعاملات

en: Exact match all parameters in any order
ar: تطابق دقيق لجميع المُعاملات بأي ترتيب

en: Ignore & pass parameters to the target
ar: تجاهل ومرر المُعاملات إلى الهدف

en: Ignore all parameters except UTM
ar: تجاهل جميع المُعاملات باستثناء UTM

en: Use Defaults
ar: استخدام الإعدادات الافتراضية

en: Query Parameters
ar: مُعاملات الاستعلام

en: of
ar: من

en: To use this feature, first add a focus keyword.
ar: لاستخدام هذه الميزة، قم أولاً بإضافة كلمة الرئيسة المفتاحية.

en: Not Found
ar: غير موجود

en: Course
ar: المساق

en: Recipe
ar: الوصفة

en: FAQ
ar: الأسئلة المتكررّة

en: The first name of the post author.
ar: الاسم الأول لمؤلف المقال.

en: The display name of the post author.
ar: الاسم الأول لمؤلف المقال.

en: Heads up!
ar: انتباه!

en: Sample author biography
ar: عينة سيرة المؤلف

en: Sample Archive Title
ar: عينة لعنوان الأرشيف

en: Sample taxonomy description
ar: عينة وصف الفئة

en: Sample Post
ar: عينة للمقال

en: Archive Title
ar: عنوان الأرشيف

en: Search Term
ar: مصطلح البحث

en: A custom field from the current page/post.
ar: حقل مخصص من الصفحة / المقال الحالي.

en: Custom Field
ar: حقل مخصص

en: The tagline for your site, set in the general settings.
ar: سطر الوصف لموقعك، مضبوط في الإعدادات العامة.

en: The term the user is searching for.
ar: المصطلح الذي يبحث عنه المستخدم.

en: Sample Parent
ar: مثال على الأب

en: Parent Title
ar: العنوان الأصلي

en: Taxonomy Name
ar: اسم الفئة

en: Sample caption for media.
ar: مثال على وصف الوسائط

en: The separator defined in the search appearance settings.
ar: الفاصل المحدد في إعدادات مظهر البحث.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Content
ar: محتوى الـ%1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt
ar: مقتطف الـ%1$s

note: Translators: 1 - The singular name of the current taxonomy.
en: %1$s Description
ar: الوصف %1$s

en: Permalink
ar: الرابط الدائم

en: Archive Date
ar: تاريخ الأرشقة

en: Current Date
ar: التاريخ الحالي

en: Page Number
ar: رقم الصفحة

en: Current Day
ar: اليوم الحالي

en: Current Year
ar: السنة الحالية

en: Current Month
ar: الشهر الحالي

en: Site Link
ar: رابط الموقع

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Year
ar: %1$s سنة

en: Tagline
ar: سطر الوصف

en: The description for your site.
ar: وصف الموقع الخاص بك

en: The meta description for the current page/post.
ar: الوصف التعريفي للمقال/الصفحة الحالية

en: Author First Name
ar: الاسم الأول للكاتب

en: Author Last Name
ar: الاسم الأخير للكاتب

en: The title of the current archive.
ar: عنوان الأرشيف الحالي.

en: Current or first category title.
ar: عنوان التصنيف الحالي أو الأول.

note: Translators: 1 - The singular name of the post type.
en: %1$s Excerpt Only
ar: مقتطف %1$s فقط

en: Sample Taxonomy Name Value
ar: عينة قيمة اسم الفئة

en: Sample Custom Field Value
ar: عينة من قيمة الحقل المخصص

en: Sample Category 1, Sample Category 2
ar: عينة التصنيف 1،عينة التصنيف 2

en: Sample Taxonomy Title
ar: عينة فئة العنوان

en: Sample excerpt from a page/post.
ar: عينة مقتطف من صفحة/مقالة.

en: A sample alt tag for your image
ar: عينة لوسم بديل لصورتك

en: Media Caption
ar: كلمات توضيحية للوسائط

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Static sitemap files detected
ar: تم اكتشاف ملفات خريطة الموقع الثابتة

en: Archives for
ar: أرشيفات لـ

en: statically
ar: بشكل ثابت

en: Delete Static Files
ar: حذف الملفات الثابتة

en: Author Link (Alt)
ar: رابط الكاتب (البديل)

en: Image Alt Tag
ar: النص البديل لعلامة الصورة

en: Author Link
ar: رابط الكاتب

en: Author archive link (name as text).
ar: رابط أرشيف الكاتب (اسم كنص).

en: Caption for the current media file.
ar: التسمية التوضيحية لملف الوسائط الحالي.

en: Author Name
ar: اسم الكاتب

en: The biography of the author.
ar: سيرة الكاتب.

en: Author Biography
ar: سيرة الكاتب

en: Author archive link (link as text).
ar: رابط أرشيف الكاتب (رابط كنص).

note: Translators: 1 - The phone number.
en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
ar: رقم الهاتف الذي أدخلته مسبقًا لمخطط علامات «الرسم البياني المعرفي» غير صالح. نظرًا لأنه يلزم تنسيقه دوليًا، يرجى إدخاله (%1$s) مرة أخرى باستخدام رمز البلد، على سبيل المثال +1 (555) 555-1234.

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة الكتابة إلى ملف htaccess. الرجاء معاودة المحاولة في وقت لاحق.

en: SEO Plugin Import Failed
ar: فشل استيراد إضافة السيو

en: Try Again
ar: حاول مرّة اخرى

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
ar: لسوء الحظ، كان هناك خطأ في استيراد إعدادات إضافة ت.م.ب. قد يكون هذا بسبب عدم التوافق في الإصدار المُنصّب. تأكد من أنك على أحدث إصدار من البرنامج المساعد وحاول مرة أخرى.

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
ar: حدث خطأ أثناء حذف ملف robots.txt الفعلي.

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
ar: فشل إلغاء التنشيط. يرجى التحقق من الأذونات وحاول مرة أخرى.

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
ar: فشل التثبيت. يرجى التحقق من الأذونات وحاول مرة أخرى.

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
ar: راجع عناوين وأوصاف Facebook Open Graph

en: Due to some changes in how our Open Graph integration works, your Facebook Titles and Descriptions may have changed. You were using the following options that have been removed:
ar: نظرًا لبعض التغييرات في كيفية عمل تكامل Open Graph، ربما تغيرت عناوين وأوصاف Facebook الخاصة بك. كنت تستخدم الخيارات التالية التي تمت إزالتها:

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The Site URL.
en: %1$s Debug Info from %2$s
ar: %1$s معلومات التنقيح (تصحيح الأخطاء) من %2$s

note: Translators: 1 - The phone number.
en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
ar: رقم الهاتف الذي أدخلته مسبقًا لمخطط علامات «الرسم البياني المعرفي» غير صالح. نظرًا لأنه يلزم تنسيقه دوليًا، يرجى إدخاله (%1$s) مرة أخرى باستخدام رمز البلد، على سبيل المثال +1 (555) 555-1234.

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
ar: رقم الهاتف غير صالح للرسم البياني المعرفي

en: Blank Title Formats Detected
ar: تم اكتشاف صيغ عناوين فارغة

en: Review Now
ar: المراجعة الآن

en: Review Your Homepage Title & Description
ar: راجع عنوان الصفحة الرئيسة والوصف

en: needs update
ar: يحتاج التحديث

en: Url:
ar: عنوان Url:

en: Base Directory:
ar: الدليل الأساسي:

en: Constants
ar: الثوابت

en: Web Server
ar: خادم الويب

en: unknown
ar: غير معروف

en: Not Set
ar: غير مُعيَّن

en: Upload Directory Info
ar: معلومات دليل الرفع

en: Hidden
ar: مخفي

en: Visible
ar: مرئي

en: Front Page Info
ar: معلومات الصفحة الأمامية

en: User Count
ar: عدد المستخدمين

en: Permalink Structure
ar: تركيبة الرابط الدائم

en: Written by
ar: كُتب من قِبل

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Settings
ar: إعدادات %1$s

en: User Language
ar: لغة المستخدم

en: Latest version:
ar: آخر إصدار:

en: Est. reading time
ar: الوقت المقدر للقراءة

note: Translators: 1 - A date (e.g. September 2, 2022).
en: Published on %1$s.
ar: تم النشر في %1$s.

note: Translators: 1 - The estimated reading time.
en: %1$s minute | %1$s minutes
ar[0]: %1$s دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %1$s دقائق
ar[4]: %1$s دقيقة
ar[5]: %1$s دقيقة

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s needs to be updated
ar: يجب تحديث %1$s

en: Base URL:
ar: عنوان URL الأساسي

en: Path:
ar: المسار:

en: Physical Robots.txt File Detected
ar: تم اكتشاف ملف robots.txt

en: Custom field names with spaces detected
ar: تم اكتشاف أسماء حقول مخصصة مع مسافات

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
ar: يمكنك العثور على مزيد من المعلومات حول XML خرائط الموقع على %1$ssitemaps.org%2$s.

en: Go to Schema Settings
ar: انتقل إلى إعدادات المخطط

en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
ar: سيختفي هذا الإشعار تلقائيًا بمجرد اكتمال الاستيراد. في غضون ذلك، يجب أن يستمر كل شيء في العمل كما هو متوقع.

en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
ar: سيختفي هذا الإشعار تلقائيًا بمجرد اكتمال الترحيل. في غضون ذلك، يجب أن يستمر كل شيء في العمل كما هو متوقع.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
ar: يقوم %1$s حاليًا بترقية قاعدة البيانات الخاصة بك ونقل بيانات تحسين محركات البحث في الخلفية.

en: SEO Meta Import In Progress
ar: استيراد البيانات الوصفية لتحسين محركات البحث قيد التقدم

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
ar: %1$s &rsaquo; معالج إعداد البدء

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Score
ar: نقطة %1$s

note: Translators: 1 - The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s Details
ar: %1$s تفاصيل

en: Invalid Description Format
ar: تنسيق الوصف غير صالح

en: Fix Now
ar: الإصلاح الآن

en: Conflicting Plugins Detected
ar: تم اكتشاف إضافات متضاربة

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you may have an invalid description format. This could lead to descriptions not being properly applied to your content.
ar: تحذير: اكتشف %1$s أنه قد يكون لديك تنسيق وصف غير صالح. قد يؤدي هذا إلى عدم تطبيق الأوصاف بشكل صحيح على المحتوى الخاص بك.

en: Search Engines Blocked
ar: تم حظر محركات البحث

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
ar: الإضافة تفتقر إلى تبعيات مطلوبة. يرجى الاتصال بالدعم لمزيد من المعلومات.

en: You are not licensed.
ar: لا تمتلك رخصة

en: Pro version is already installed.
ar: النسخة الإحترافية منصّبة بالفعل.

en: Preview & Edit
ar: معاينة وتحرير

en: General
ar: عام

en: Content length
ar: طول المحتوى

en: The content length is ok. Good job!
ar: طول المحتوى جيد. أحسنت!

en: Readability
ar: قابلية القراءة

en: You are not allowed to install plugins.
ar: غير مسموح لك بتنصيب الإضافات.

note: Translators: 1 - "WooCommerce".
en: Advanced %1$s Support
ar: دعم  ووكومرس متقدم

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
ar: تم تثبيت الإصدار الاحترافي بشكل صحيح، ولكن يجب تنشيطه من صفحة الإضافات داخل منقطة المسؤول في ووردبريس الخاص بك.

note: Translators: 1 - The marketing site domain ("aioseo.com").
en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
ar: تعذرت عملية تنصيب الترقية. يرجى تنزيله من %1$s وتنصيبه يدويًا.

en: Please enter your license key to connect.
ar: يرجى إدخال مفتاح الرخصة للاتصال

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: %1$s &rsaquo; Connect
ar: %1$s &rsaquo; اتصال

note: Translators: 1 - Focus Keyword or Keyword.
en: %1$s in introduction
ar: %1$s في المقدمة

note: Translators: 1 - Focus Keyword or Keyword.
en: %1$s in meta description
ar: %1$s في الوصف التعريفي

note: Translators: 1 - Focus Keyword or Keyword.
en: %1$s found in meta description.
ar: لم يتم العثور على %1$s في الوصف التعريفي.

note: Translators: 1 - Focus Keyword or Keyword.
en: %1$s not found in meta description.
ar: لم يتم العثور على %1$s في الوصف التعريفي.

en: Focus Keyword not found in SEO title.
ar: لم يتم العثور على الكلمة المفتاحية الرئيسة في عنوان ت.م.ب.

en: Focus Keyword found in SEO title.
ar: تم العثور على الكلمة المفتاحية الرئيسة في عنوان ت.م.ب.

en: Focus Keyword doesn't appear at the beginning of SEO title.
ar: لا تظهر الكلمة المفتاحية الرئيسة في بداية عنوان ت.م.ب.

en: Focus Keyword at the beginning of SEO Title
ar: الكلمة المفتاحية الرئيسة في بداية عنوان ت.م.ب.

en: Focus Keyword used at the beginning of SEO title.
ar: الكلمة المفتاحية الرئيسة المستخدمة في بداية عنوان ت.م.ب.

en: Focus Keyword not found in the URL.
ar: لم يتم العثور على الكلمة المفتاحية الرئيسة في الرابط.

en: Focus Keyword used in the URL.
ar: الكلمة المفتاحية الرئيسة المستخدمة في الرابط.

en: Facebook Preview
ar: معاينة فيسبوك

en: Preview Snippet Editor
ar: معاينة محرر مقتطفات

en: Social
ar: الاجتماعية

en: Facebook Title
ar: عنوان الفيسبوك

en: Facebook Description
ar: وصف الفيسبوك

en: Meta description length
ar: طول الوصف التعريفي

en: The meta description is over 160 characters.
ar: تجاوز الوصف التعريفي 160 مِحرفا (حرف أو رمز).

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
ar: لم نتمكن من العثور على أي روابط داخلية في المحتوى الخاص بك. أضف روابط داخلية في المحتوى الخاص بك.

en: External links
ar: روابط خارجية

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
ar: لم يتم العثور على روابط  برّانية. قم بعمل روابط تشير لموارد خارجية.

en: Internal links
ar: الروابط الداخلية

en: SEO Title length
ar: طول عنوان ت.م.ب

en: The title is over 60 characters.
ar: العنوان أكثر من 60 مِحرفاً (حرف أو رمز).

en: Transition words
ar: الكلمات الانتقالية

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
ar: لا تحتوي أي من الجُمل على كلمات انتقالية. استخدم بعضاً منها.

en: Consecutive sentences
ar: الجُمل المتوالية

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
ar: أنت لا تستخدم أي عناوين فرعية، مع أنّ نصك طويل إلى حد ما. حاول إضافة بعض العناوين الفرعية.

en: Subheading distribution
ar: توزيع العناوين الفرعية

en: You are not using rich media like images or videos.
ar: أنت لا تستخدم وسائط غنية مثل الصور أو مقاطع الفيديو

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
ar: هنالك فقرة واحدة طويلة. ضع في الحسبان استخدام فقرات صغيرة.

note: Translators: 1 - Number of the sentences, 2 - Number of words, 3 - Recommended maximum of words.
en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
ar: تحتوي %1$s من الجمل على أكثر من %2$s كلمة، وهو أكثر من الحد الأقصى الموصى به وهو %3$s. حاول تقصير الجمل.

en: Image Source
ar: مصدر الصورة

note: Translators: 1 - Expand to the number of text sections not separated by subheadings, 2 - expands to the recommended number of words following a subheading.
en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
ar[0]: %1$d قسم/أقسام من النص أطول من %2$d كلمة/كلمات ولا يتم فصله/فصلهم بأي عناوين فرعية. أضف عناوين فرعية لتحسين إمكانية القراءة.

en: Facebook Image
ar: صورة فيسبوك

en: Video URL
ar: رابط الفيديو

en: Use Data from Facebook Tab
ar: استخدام البيانات من علامة تبويب فيسبوك

en: Please add a title first.
ar: الرجاء إضافة عنوان أولاً

en: Please add some content first.
ar: الرجاء إضافة بعض المحتوى أولاً

en: Good job!
ar: أحسنت!

en: Sentences length
ar: طول الجُمل

en: Paragraphs length
ar: طول الفقرات

en: Passive voice
ar: المبني للمجهول

en: Use your Focus Keyword more in your H2 and H3 subheadings.
ar: استخدم الكلمة المفتاحية الرئيسة	 بشكل أكبر في العناوين الفرعية H2 وH3.

en: Focus Keyword in Subheadings
ar: الكلمة المفتاحية الرئيسة في العناوين الفرعية

en: Webmaster Tools Verification
ar: التحقق من أدوات مشرفي المواقع

en: Miscellaneous Verification
ar: التحقق المتنوع

en: Yandex Verification Code
ar: رمز التحقق لـ Yandex

en: Preview
ar: معاينة

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
ar: أخبر Google عن نشاطك التجاري لعرضه كبطاقة رسم بياني معرفي أو منصّة عرض بعناصر متغيّرة.

en: Optimized Search Appearance
ar: مظهر بحث محسن

en: License
ar: الترخيص

note: Translators: This refers to the homepage of the site.
en: Home
ar: الرئيسية

en: Article Title
ar: عنون المقال

en: Separator
ar: الفاصل

en: 404 Error Format
ar: 404 خطأ في الصيغة

en: Sample short description for your product.
ar: عينة وصف قصير لمنتجك

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
ar: يبدو أن قائمة الدليل ممكنة على الخادوم الخاص بك.

en: Google has not flagged your site for malware!
ar: Google لم تضع علامة على موقعك لبرامج ضارة!

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
ar: يستخدم موقعك بروتوكول نقل آمن (HTTPS).

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
ar: تم تعيين الوصف التعريفي الخاص بك ويتكون من %1$d مِحرفاً (حروف ورموز).

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
ar: طول الوصف التعريفي هو %1$d مِحرفاً، وهذا طويل جداً.

note: Translators: 1 - The length of the meta description as a number.
en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
ar: بلغ طول الوصف التعريفي %1$d مِحرفاً، وهذا قصير جداً.

en: Edit Your Meta Description
ar: تحرير الوصف التعريفي

en: ID
ar: المعرّف

en: Your response time is under 0.2 seconds.
ar: وقت الاستجابة الخاص بك أقل من 0.2 ثانية.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
ar: يبدو أن بعض ملفات جافا سكريبت ليست مصغرة.

en: Some CSS files don't seem to be minified.
ar: بعض ملفات التنسيق CSS غير مصغرة.

note: Translators: 1 - The total number of page requests.
en: Your page makes %1$d requests.
ar: صفحتك تولد %1$d طلب.

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
ar: أكثر من 20 طلب قد يتسبب في تحميل بطيء للصفحة.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
ar: تم تعيين عنوان ت.م.ب الخاص بك ويتكون من %1$d مِحرفاً (حروف ورموز).

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
ar: طول عنوان ت.م.ب الخاص بك هو %1$d، وهذا قصير للغاية.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
ar: الخادوم الخاص بك لا يستخدم ترويسات (headers) «انتهاء الصلاحية» لصورك.

note: Translators: 1 - The length of the SEO title as a number.
en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
ar: عنوان ت.م.ب الخاص بك، هو فقط %1$d مِحرفاً، وهذا قصير جداً.

en: Your site has a robots.txt file.
ar: يحتوي موقعك على ملف Robots.txt.

en: We found Schema.org data on your page.
ar: وجدنا بيانات Schema.org على صفحتك.

note: Translators: 1 - The Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
ar: يجعل %1$s من السهل للغاية إضافة ترميز Schema.org وثيق الصلة للغاية إلى موقعك. يحتوي على واجهة رسومية بسيطة، لذلك لن تضطر إلى تلطيخ يديك باستخدام ترميز HTML معقد.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
ar: تم العثور على كل علامات (وسوم) meta المطلوبة والمتعلقة بـ Open Graph.

en: No internal links were found on the page.
ar: لم يتم العثور على روابط داخلية على هذه الصفحة.

en: Too few internal links on your page.
ar: عدد قليل جدا من الروابط الداخلية على صفحتك.

en: Too few internal links on the page.
ar: عدد قليل جدا من الروابط الداخلية على هذه الصفحة.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
ar: النسبة من الروابط الداخلية إلى الروابط الخارجية غير متساوية.

en: No internal links were found on your page.
ar: لم يتم العثور على روابط داخلية على صفحتك.

en: The page has a correct number of internal and external links.
ar: تحتوي الصفحة على عدد مضبوط من الروابط الداخلية والخارجية.

en: Your page has a correct number of internal and external links.
ar: صفحتك لديها عدد مضبوط من الروابط الداخلية والخارجية.

en: Some images on your page have no alt attribute.
ar: لا تحتوي بعض الصور على صفحتك على سمة  النص البديل alt.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
ar: تأكد من وجود وسم بديل لكل صورة، وأضف أوصافًا مفيدة لكل صورة. أضف كلماتك المفتاحية أو مرادفاتك، ولكن بطريقة طبيعية.

en: H2 tags were found on the page.
ar: تم العثور على علامات (وسوم) H2 على الصفحة.

en: No H2 tags were found on the page.
ar: لم يتم العثور على علامات (وسوم) H2 على الصفحة.

en: No H2 tags were found on your page.
ar: لم يتم العثور على علامات (وسوم) H2 على الصفحة.

en: H2 tags were found on your page.
ar: تم العثور على علامات (وسوم) H2 على الصفحة.

en: No H1 tag was found.
ar: لم يتم العثور على علامة H1.

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Click on the tags below to insert variables into your template.
ar: انقر على الوسوم أدناه لإدراج المتغيرات في القالب الخاص بك.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
ar: شكرًا لاختيارك أفضل إضافة تحسين محركات البحث في ووردبريس. تعمل الإعدادات الافتراضية لـ%1$s  مباشرة بشكل رائع. لقد أنشأنا معالج الإعداد لإرشادك خلال بعض إعدادات التكوين المهمة وأفضل ممارسات تحسين محركات البحث المصممة خصيصًا لموقعك لمساعدتك على تحسين التصنيفات.

en: Launch the Setup Wizard
ar: تشغيل معالج الإعداد

en: Read the Setup Guide
ar: قراءة دليل الإعداد

en: How to Get Started
ar: كيف تبدأ

note: Translators: This refers to a discount (e.g. "As a valued user you receive 50%, automatically applied at checkout!").
en: off
ar: خصم

en: Basic SEO
ar: ت.م.ب أساسي

en: You have no new notifications.
ar: لا توجد لديك إشعارات جديدة

en: Advanced SEO
ar: ت.م.ب متقدم

en: Security
ar: الأمان

en: Use the same username for multiple social networks
ar: استخدام نفس اسم المستخدم لشبكات اجتماعية متعددة

en: Custom separator:
ar: فاصل مخصص:

note: Translators: 1 - Initial score range, 2 - Final score range.
en: A very good score is between %1$d and %2$d.
ar: النتائج الجيدة هي بين %1$d  و%2$ds.

en: Show in Search Results
ar: عرض في نتائج البحث

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
ar: انقر على الوسم أدناه لإدراج المتغيرات في العنوان الخاص بك.

note: Translators: 1 - "Pro".
en: upgrading to %1$s
ar: الترقية إلى %1$s

en: HTML Sitemap
ar: خريطة موقع HTML

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
ar: تستخدم Google و Bing ومحركات البحث الأخرى بيانات محددة من ترميز المخطط الخاص بك لإخراج البيانات في بطاقات المعلومات الخاصة بهم. تُعرف هذه البيانات بالرسم البياني المعرفي. استخدم هذه الإعدادات لتغيير شكل هذه البيانات.

en: Separator Character
ar: المِحرف (الرمز) الفاصل

en: Home Page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Knowledge Graph
ar: الرسم البياني المعرفي

en: Title Separator
ar: فاصل العنوان

note: Translators: 1 - The type of page (Post, Page, Category, Tag, etc.).
en: %1$s Title
ar: عنوان الـ%1$s

en: Schema Markup
ar: علامات المخطط

en: Manage
ar: إدارة

en: Purchase License
ar: شراء ترخيص

en: Enter License Key
ar: أدخل مفتاح الترخيص

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
ar: قم بإدارة جميع إعدادات خريطة الموقع الخاصة بك، بما في ذلك XML والفيديو والأخبار وأكثر من ذلك.

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
ar: قم بتكوين كيف سيبدو محتوى موقع الويب الخاص بك في Google و Bing ومحركات البحث الأخرى.

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
ar: تحقق من نتائج موقعك باستخدام محلل تحسين محركات البحث الخاص بنا وقارن بينه وبين مواقع منافسِك.

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
ar: قم بتحسين تصنيفات مُحسّنات محرّكات البحث المحلية باستخدام مخطط لعنوان العمل وساعات العمل والاتصال والمزيد.

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
ar: اضبط موقعك باستخدام أدواتنا القوية بما في ذلك محرر Robots.txt و وميزة الاستيراد / التصدير والمزيد.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro".
en: Get more features in %1$s %2$s:
ar: احصل على المزيد من الميزات في  %1$s %2$s:

en: SEO Site Score
ar: نتائج ت.م.ب للموقع

en: There are no new notifications at this moment.
ar: لا يوجد اشعارات في هذه اللحظة

en: Quicklinks
ar: روابط سريعة

en: Import and Delete
ar: استيرد وحذف

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
ar: اكتشفت إضافة %1$s مِلف Robots.txt فعلي في المجلد الجذر لتنصيب ووردبريس الخاص بك. نوصي بإزالة هذا المِلف لأنه يمكن أن يتسبب في تعارض مع المِلف المُنشأ ديناميكًا من قبل ووردبريس. %2$s يمكنها استيراد هذا الملف وحذفه، أو يمكنك ببساطة حذفه.

en: Local SEO
ar: ت.م.ب محلي

en: Smart Schema
ar: المخطط الذكي

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
ar: يستخدم Pinterest البيانات الوصفية لـ Open Graph تمامًا مثل Facebook ، لذا تأكد من تمكين Open Graph في علامة تبويب Facebook إذا كنت تريد تحسين موقعك من أجل Pinterest.

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
ar: إذا كنت قد أكدت بالفعل موقع الويب الخاص بك باستخدام Pinterest، فيمكنك تخطي الخطوة أدناه

en: Pinterest Verification Code
ar: رمز التحقق الخاص بـ Pinterest

en: Summary with Large Image
ar: ملخص مع صورة كبيرة

en: Default Card Type
ar: نوع البطاقة الإفتراضي

en: Must-Use Plugins
ar: الإضافات الواجب استخدامها

en: Server Info
ar: معلومات الخادوم

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
ar: انقر على الوسم أدناه لإدراج المتغيرات في الوصف التعريفي الخاص بك.

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
ar: انقر على الوسم أدناه لإدراج المتغيرات في عنوان موقعك.

note: Translators: 1 - A number, 2 - A number.
en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
ar: %1$s من إجمالي %2$s من المحارف القصوى الموصى بها.

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
ar: طريقة عرض موقعك في نتائج البحث مهمة للغاية. خذ بعض الوقت لإلقاء نظرة على هذه الإعدادات وعدلها حسب الحاجة.

en: Do you have multiple authors?
ar: هل لديك العديد من المؤلفين؟

en: Redirect attachment pages?
ar: إعادة توجيه صفحات المرفقات؟

en: New Notifications
ar: الاشعارات الجديدة

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
ar: يمكّنك ترميز مخطط الأعمال المحلية من إخبار Google عن نشاطك التجاري، بما في ذلك اسم عملك وعنوانك ورقم هاتفك وساعات العمل ونطاق السعر. قد يتم عرض هذه المعلومات كبطاقة رسم بياني معرفي أو منصّة عرض بعناصر متغيّرة.

en: Excellent!
ar: ممتاز!

en: Complete Site Audit Checklist
ar: قائمة تدقيق المراجعة للموقع بأكمله

en: Skip this Step
ar: تخطي هذه الخطوة

en: Online Store
ar: متجر إلكتروني

en: Save and Continue
ar: الحفظ والمتابعة

en: News Channel
ar: قناة إخبارية

en: Corporation
ar: مؤسسة

en: Portfolio
ar: محفظة أعمال

en: Very Good!
ar: جيد جدًا

en: name
ar: الاسم

en: Links Per Sitemap
ar: عدد الروابط لكل خريطة موقع

en: Author Sitemap
ar: خريطة موقع الكاتب

en: Date Archive Sitemap
ar: خريطة موقع التاريخ

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
ar: خريطة موقع XML هي قائمة المحتوى الذي تستخدمه محركات البحث عند الزحف على موقعك. وهذا جزء أساسي من عملية «تحسين محركات البحث» لأنه يحتوي على بعض المعلومات المهمة التي تحتاجها محركات البحث عند الزحف على موقعك. تُخبر خريطة موقع XML -الذي تم إنشاؤه بواسطة %1$s- محركات البحث عن أمكان العثور على كافة المحتوى في موقعك.

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
ar: هل تتلقى الخطأ 404 أو خريطة موقع فارعة؟

en: Enable Sitemap
ar: تمكين خريطة الموقع

en: Post Type Priority Score
ar: نقاط الألوية لنوع المنشور

en: Taxonomy Priority Score
ar: نقاط الأولية للفئات

en: Include All Taxonomies
ar: تضمين كافة الفئات

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
ar: سيتم استبعاد أي منشورات مسندة لعناصر الفئات هذه، من خريطة الموقع.

en: Grouped
ar: مجمعة

en: Open Sitemap
ar: فتح خريطة الموقع

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
ar: المحتوى الغير مفهرس لن يتم عرضه في خريطة الموقع.

en: Which category best describes your website?
ar: أي من هذه التصنيفات يصف موقعك بشكل أفضل؟

en: Import data from your current plugins
ar: استيراد البيانات من الإضافات الحالية

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
ar: لقد اكتشفنا وجود إضافات لتحسين محركات البحث (ت.م.ب) مثبتة على موقع الويب الخاص بك. يرجى تحديد الإضافات التي تريد/ين استيراد البيانات إلى %1$s.

en: Import Data and Continue
ar: استيراد البيانات والمتابعة

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
ar: حدد تصنيف لمساعدتنا في تضييق نطاق خيارات ت.م.ب التي تعمل بشكل أفضل بالنسبة لك وموقعك.

en: Home Page Title
ar: عنوان الصفحة الرئيسة

en: Which SEO features do you want to enable?
ar: ما هي ميزات تحسين محركات البحث التي تريد/ين تمكينها؟

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
ar: لقد اخترنا بالفعل ميزاتنا الموصى بها بناءً على فئة موقعك، ولكن يمكنك استخدام الميزات التالية لضبط موقعك.

en: Media Description
ar: وصف الوسائط

en: Sitemaps
ar: خرائط الموقع

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
ar: هل لديك ترخيص فعلًا؟ ما عليك سوى إدخال مفتاح الترخيص أدناه للاتصال بـ %1$s!

en: Social Networks
ar: التواصل الاجتماعي

en: A Description tag is required in order to properly display your meta descriptions on your site.
ar: مطلوب علامة الوصف من أجل عرض الأوصاف التعريفية الخاصة بك بشكل صحيح على موقعك.

en: Recommended Improvements
ar: التحسينات الموصى بها

en: Good Results
ar: النتائج الجيدة

en: Complete SEO Checklist
ar: قائمة تدقيق ت.م.ب

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
ar: إجراء تحليل تحسين محركات البحث المتعمق للموقع المنافس.

en: All Items
ar:  كل العناصر

en: Refresh Results
ar: تحديث النتائج

en: Delete
ar: حذف

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Enter Competitor URL
ar: أدخل عنوان URL للمواقع المنافسة

en: Go back to the Dashboard
ar: ارجع إلى لوحة التحكم

en: Name
ar: الاسم

en: Logo
ar: الشعار

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
ar: الحد الأدنى للحجم: 112 بك × 112 بك، يجب أن تكون الصورة بتنسيق JPG أو PNG أو GIF أو SVG أو WEBP.

en: Remove
ar: إزالة

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
ar: انقر على الوسم أدناه لإدراج المتغيرات في وصفك.

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
ar: انقر فوق الوسم أدناه لإدراج المتغيرات في عنوان صفحتك الرئيسية.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
ar: انقر على الوسم أدناه لإدراج المتغيرات في اسم الموقع الخاص بك.

en: Title:
ar: العنوان:

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
ar: مرحبا بكم في معالج الإعداد الخاص بـ %1$s!

en: Social Profiles
ar: ملفات التعريف الاجتماعية

en: Let's Get Started
ar: لنبدأ

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
ar: تسهل %1$s تكوين إعدادات تحسين محركات البحث لموقعك دون الحاجة إلى الاستعانة بخبير. ويستغرق الأمر أقل من 10 دقائق أيضًا!

en: Use the home page title
ar: استخدم عنوان الصفحة الرئيسة

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
ar: اختر ما إذا كان الموقع يمثل شخصًا أو منظمة.

note: Translators: 1 - The current step count. 2 - The total step count.
en: Step %1$s of %2$s
ar: الخطوة ⁦%1$s⁩ من ⁦%2$s⁩

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
ar: الترقية إلى النسخة الاحترافية لفتح ميزات ت.م.ب القوية

en: Content Types
ar: أنواع المحتوى

en: Archives
ar: الأرشيفات

en: Global Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Search Appearance
ar: مظهر البحث

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: None
ar: بدون

en: General Sitemap
ar: خريطة موقع عامة

en: Advanced
ar: المتقدمة

en: Webmaster Tools
ar: أدوات مشرفي المواقع

en: Getting Started
ar: الشروع في العمل

en: Schema Type
ar: نوع المخطط

en: Article Type
ar: نوع المقال

en: Blog Post
ar: منشور تدويني

en: News Article
ar: مقال إخباري

en: Analytics
ar: التحليلات

en: Additional Site Information
ar: معلومات الموقع الإضافية

en: Title & Description
ar: العنوان والوصف

en: Custom Fields
ar: الحقول المخصصة

en: Opening Hours
ar: أوقات العمل

en: FAQ Page
ar: صفحة الأسئلة المتكررّة

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sitemap Settings
ar: إعدادات خريطة الموقع

en: Page Analysis
ar: تحليل الصفحة

en: Internal Links
ar: الروابط الداخلية

en: Use Default Settings
ar: استخدام الإعدادات الافتراضية

en: SEO Analysis
ar: تحليل ت.م.ب:

en: Redirects
ar: عمليات إعادة التوجيه

en: default
ar: الافتراضي

en: Publication Name
ar: اسم النشر

en: Priority Score
ar: نقاط الأولوية

en: Include All Post Types
ar: تضمين كل أنواع المنشورات

en: Clear
ar: إزالة

en: Exclude Posts / Pages
ar: استبعاد المقالات أو الصفحات

note: Translators: 1 - The name of the image attribute ("Title", "Alt Tag", "Caption" or "Description").
en: Click on the tags below to insert variables into your %1$s attribute.
ar: انقر فوق الوسم أدناه لإدراج المتغيرات في سمة %1$s الخاصة بك.

en: Search Page
ar: صفحة البحث

en: Date Archives
ar: أرشيف التاريخ

en: Author Archives
ar: أرشيف الكاتب

en: Paginated Content
ar: المحتوى المفهرس

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Nofollowed content
ar: محتوى غير متبوع

en: Noindexed content
ar: محتوى غير مفهرس

en: Go to Plugins
ar: اذهب إلى الإضافات

en: Your Person Name and Image are set
ar: تم تحديد اسمك وصورتك

en: Your Organization Name and Logo are set
ar: تم تحديد اسم وشعار منظمتك.

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
ar: اسم و\أو شعار منظمتك غير محددين

en: Your Person Name and/or Image are blank
ar: اسمك و\أو صورتك غير محددين

en: Your Site Title and Tagline are set
ar: تم تحديد عنوان موقعك ووسم الخط

en: Your site appears in search results
ar: موقعك يظهر في نتائج البحث

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
ar: رائع! عبر تحديثك إلى آخر نسخة، يمكنك الوصول إلى كل الميزات الجديدة، بالإضافة إلى تصليح الثغرات والتحسينات الأمنية.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
ar: الحقول التالية تحتوي على معلومات ت.م.ب مهمة من إضافة %1$s, قد تؤثر على موقعك.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
ar: رائع! هذه القيم مطلوبة من قبل %1$s علامات مخطط الشخص.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
ar: رائع! هذه القيم مطلوبة من قبل %1$s علامات مخطط وغالبًا ما تستخدم كقيم احتياطية لمختلف الميزات الأخرى.

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
ar: تم تعيين موقعك على العام. ستقوم محركات البحث بفهرسة موقع الويب الخاص بك وسيظهر في نتائج البحث.

en: Go to Settings > Reading
ar: انتقل إلى الإعدادات> قراءة

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
ar: عنوان الموقع و/أو سطر الوصف فارغان

en: Your site does not appear in search results
ar: موقعك لا يظهر في نتائج البحث

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
ar: تم تعيين موقعك على الخاص. هذا يعني أن ووردبريس يطلب من محركات البحث استبعاد موقع الويب الخاص بك من نتائج البحث.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
ar: هنالك تحديث متوافر للإضافة %1$s. عبر تحديثك إلى آخر نسخة ستحصل على أحدث الميزات، بالإضافة إلى تصليح الثغرات والتحسينات الأمنية.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
ar: اسم الشخص و/أو الصورة فارغان. هذه القيم مطلوبة من قبل %1$s مخطط علامات الشخص.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
ar: عنوان موقعك و/أو سطر الوصف الخاص بك فارغان. نوصي بتعيين كلتا هذه القيم لأن إضافة %1$s تتطلب هذه الميزات المختلفة، بما في ذلك مخطط العلامات لدينا.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
ar: رائع! هذه القيم مطلوبة من قبل %1$s مخطط علامات المنظمة.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
ar: اسم و/أو شعار منظمتك فارغان. هذه القيم مطلوبة من قبل %1$s مخطط علامات المنظمة.

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: Click here
ar: انقر هنا

en: The last name of the post author.
ar: الاسم الأول لكاتب المقال.

en: RSS Content Settings
ar: اعدادات محتوى RSS

en: Local Business SEO
ar: ت.م.ب العمل المحلي

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Go to Settings > General
ar: انتقل إلى الإعدادات> عام

en: LinkedIn Post Inspector
ar: فاحص منشورات LinkedIn

en: State
ar: الولاية / المحافظة

en: URL
ar: عنوان URL

en: News Sitemap
ar: خريطة موقع الأخبار

en: RSS Sitemap
ar: خريطة موقع RSS

en: Publish Date
ar: تاريخ النشر

en: Access our Premium Support
ar: الوصول الى الدعم المميز

en: Not Really...
ar: ليس حقاً...

en: Yes I love it
ar: نعم أحبه!

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Not Installed
ar: غير مثبت

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
ar: أحصل على %1$s %2$s وفتح جميع الميزات القوية.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
ar: أنت تستخدم %s - لا حاجة للترخيص. استمتع! 🙂

en: (no title)
ar: (لا عنوان)

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ar: التعريف الاجتماعي من أجل التصنيفات، الوسوم، والفئات المخصصة..

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
ar: مرحبًا بك في %1$s، والتي هي إضافة لتحسين محركات البحث خاصة بووردبريس. في %2$s، نبني برنامجًا يساعدك في ترتيب موقعك على الويب في نتائج البحث واكتساب حركة مرور عضوية.

en: Analyze this page
ar: تحليل هذه الصفحة

en: CSS Validator
ar: مدقق CSS

en: HTML Validator
ar: مدقق HTML

en: Update
ar: تحديث

en: Add Link
ar: إضافة رابط

en: No results found.
ar: لا توجد نتائج.

en: Link has been inserted.
ar: تم إدارج الرابط

en: Google Page Speed Test
ar: اختبار Google لسرعة الصفحة

en: Plugin installed & activated.
ar: تم تنصيب الإضافة وتفعيلها.

en: Give us a 5-star rating!
ar: أعطنا تقييم 5 نجوم!

en: Facebook Debugger
ar: مُنقّح فيسبوك

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
ar: تحذير: اكتشفت إضافة %1$s إضافات نشطة أخرى خاصة بـ ت.م.ب أو خرائط الموقع. نوصي بإلغاء تنشيط الإضافات التالية لمنع أي تعارضات:

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
ar: أنت تستخدم %1$s؛ لفتح المزيد من الميزات، قم بـ  %2$s.

note: Translators: 1 - "upgrading to Pro".
en: To unlock more features, consider %1$s.
ar: لفتح المزيد من الميزات، ضع في الاعتبار %1$s.

en: Give feedback
ar: تقديم الملاحظات

en: never
ar: أبدا

en: yearly
ar: سنويًا

en: hourly
ar: كل ساعة

en: always
ar: دائمًا

en: I already did
ar: لقد قمت بذلك

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Ok, you deserve it
ar: حسنا، أنت تستحق ذلك

en: About Us
ar: حول

en: Nope, maybe later
ar: كلا، ربما لاحقاً

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s
ar: الترقية إلى %1$s

note: Translators: This is an action link users can click to open a feature request.
en: Suggest a Feature
ar: اقترح ميزة

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
ar: نأسف لسماع أنك لا تستمتع بإضافة %1$s. نود فرصة للتحسين. هل يمكنك أن تأخذ دقيقة وتخبرنا بما يمكننا فعله بشكل أفضل؟

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Are you enjoying %1$s?
ar: هل تستمتع %1$s؟

en: Your image's alt tag attribute.
ar: النص البديل لسِمة علامة الصورة

note: Author of the plugin
en: All in One SEO Team
ar: فريق All in One SEO

en: Ad free (no banner adverts)
ar: إعلان مجاني (بدون لافته صوريه)

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
ar: تنظيم إدخالات ملف (خريطة الموقع) (sitemap) وتوجيهها الى ملفات معينه  ضمن ملف خريطة الموقع (sitemap) الخاص بك. 
     نوصي بتمكين هذا الإعداد إذا كان ملف خريطة الموقع (Sitemap) الخاص بك يحتوي على أكثر من 1000رابط

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Customer Support
ar: دعم العملاء

en: Technical Support
ar: الدعم الفني

en: Billing Support
ar: دعم الخاص بالفوترة

en: Organization Name
ar: اسم المنظمة

en: Reservations
ar: الحجوزات

en: Sales
ar: المبيعات

en: The page number.
ar: رقم الصفحة.

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Category
ar: التصنيف

en: Page
ar: الصفحة

en: Remind Me Later
ar: ذكرني لاحقاً

en: No thanks
ar: لا شكرًا

en: Month
ar: الشهر

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s
ar: مرحبا بك في %1$s

en: Temporarily unable to load feed.
ar: غير قادر مؤقتا على تحميل التغذية.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
ar: تحذير: اكتشفت إضافة %1$s أنك تمنع الوصول إلى محركات البحث. يمكنك تغيير هذا في الإعدادات > القراءة، إذا كان هذا غير مقصود.

note: Translators: 1 - "WooCommerce", 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
ar: لقد اكتشفنا أنك تستخدم %1$s. قم بالترقية إلى %2$s لإلغاء تأمين ميزات ت.م.ب للتجارة الإلكترونية المتقدمة، بما في ذلك ت.م.ب لتصنيفات المنتجات والمزيد.

en: Active Plugins
ar: الإضافات النشطة

en: Inactive Plugins
ar: الإضافات غير النشطة

en: Exclude Terms
ar: استبعاد عناصر الفئات

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO).
en: %1$s Debug Info
ar: معلومات تنقيح %1$s

en: Yandex Webmaster Tools
ar: أدوات مشرفي المواقع من Yandex

en: Author Pages
ar: صفحات الكُتّاب

en: Your site title.
ar: عنوان موقعك.

en: sitemaps
ar: خرائط الموقع

en: This sitemap index contains
ar: فهرس خريطة الموقع هذا يحتوي على

en: URLs
ar: عناوين URL

en: This sitemap contains
ar: خريطة الموقع هذه تحتوي على

en: Generated by
ar: تم توليده بواسطة

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
ar: هذه هي خريطة موقع XML، والتي تهدف إلى استهلاكها بواسطة محركات البحث مثل Google أو Bing.

en: Bing Webmaster Tools
ar: أدوات مشرفي المواقع الخاصة بـ  Bing

en: Google Search Console
ar: Google Search Console لمشرفي المواقع

en: Disallow
ar: رفض

en: Allow
ar: السماح

en: Exclude Images from your sitemap.
ar: استبعاد الصور في ملف sitemap الخاص بك.

en: Exclude Images
ar: استبعاد الصور

en: Search Engine Visibility
ar: الظهور لمحركات البحث

en: Site Language
ar: لغة الموقع

en: Site Title
ar: عنوان الموقع

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ar: SEO لـ التصنيفات، الوسوم والفئات المخصصة

en: Advanced support for e-commerce
ar: دعم متقدم للمتاجر الإلكترونية

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
ar: استخدام المحتوى لتوليد الوصف التلقائي

en: SEO News
ar: أخبار ت.م.ب

en: Credits
ar: الحقوق

en: Translate
ar: الترجمة

en: Upgrade
ar: الترقية

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
ar: توليد خريطة موقع XML بشكل آلي بدلا من استخدام ملف ثابت.

en: Analyze
ar: تحليل

note: Description of the plugin
en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 100 million downloads since 2007.
ar: تحسين محركات بالبحث من أجل ووردبريس. تمنحك مميزات كخرائط الموقع بصيغة XML, تحسين محركات البحث لأنواع المحتوى المخصص، ت.م.ب للمدونات أو مواقع المال والأعمال، ت.م.ب لمحركات البحث للمتاجر الإلكترونية والعديد من المميزات الأخرى.
    أكثر من 100 مليون تنزيل منذ سنة 2007.

en: Image SEO
ar: ت.م.ب الصور

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
ar: الترقية إلى النسخة الإحترافية

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
ar: مستندات المساعدة

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
ar: إعدادات ت.م.ب

en: License Key
ar: مفتاح الترخيص

en: Facebook App ID
ar: معرض تطبيق الفيسبوك

en: Facebook Admin ID
ar: معرّف مدير حساب الفيسبوك

en: Page URL
ar: رابط الصفحة

en: Last Modified
ar: آخر تعديل

en: Additional Pages
ar: صفحات اضافية

en: All Post Types
ar: كل انواع التدوينات

en: Add URL
ar: إضافة رابط

en: Enable Sitemap Indexes
ar: تفعيل فهرسة خريطة الموقع

en: Frequency
ar: التواتر

en: Priority
ar: الأولوية

en: monthly
ar: شهريًا

en: weekly
ar: أسبوعياً

en: daily
ar: يوميًا

en: Change Frequency
ar: تغير التردد

en: dynamically
ar: ديناميكيًا

en: Taxonomies
ar: الفئات

en: Post Types
ar: أنواع المحتوى

en: Advanced Settings
ar: الاعدادات المتقدمة

en: Front Page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Version
ar: النسخة

en: Robots.txt
ar: ملف Robots.txt

en: Edit .htaccess
ar: تعديل .htaccess

en: Edit
ar: تعديل

en: Save
ar: حفظ

en: Cancel
ar: إلغاء

en: No
ar: لا

en: Site URL
ar: رابط الموقع

en: Home URL
ar: رابط الصفحة الرئيسية

en: Multisite
ar: مواقع متعددة

en: Active Theme
ar: القالب المفعل

en: Submit
ar: إرسال

en: User Agent
ar: وكيل المستخدم

en: Add Rule
ar: إضافة تعليمات

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
ar: يسمح لك بتحديد الحد الأقصى لعدد المواضيع في خريطة الموقع ( اكثر من 50.000 ).

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
ar: حدد نوع المواضيع التي تظهر في خريطة موقعك.

en: Include Date Archives in your sitemap.
ar: تضمين تاريخ الارشيف في خريطة موقعك

en: View the Changelog
ar: عرض التغيير

en: Watch video tutorials
ar: مشاهدة دروس الفيديو

en: Getting started? Read the Beginners Guide
ar: كيف تبدء؟ إقرأ دليل المبتدئين

note: Plugin Name of the plugin
en: All in One SEO
ar: إضافة All in One SEO

en: Feature Manager
ar: إدارة الميزات

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: Import
ar: استيراد

en: Export Settings
ar: إعدادات التصدير

en: Sport
ar: رياضة

en: Activity
ar: نشاط

en: Company
ar: شركة

en: Cafe
ar: مقهى

en: Cause
ar: جمعيات

en: Sports League
ar: دوري الرياضات

en: Band
ar: فرقة

en: School
ar: مدرسة

en: University
ar: جامعة

en: Actor
ar: ممثل

en: Athlete
ar: رياضي

en: Author
ar: كاتب

en: Director
ar: مدير

en: Politician
ar: سياسي

en: Profile
ar: الصفحة الشخصية

en: Sports Team
ar: فريق رياضي

en: Public Figure
ar: شخصية مشهورة

en: City
ar: مدينة

en: Country
ar: دولة

en: Landmark
ar: نقطة الإستدلال

en: Album
ar: الألبوم

en: Book
ar: كتاب

en: Drink
ar: مشروب

en: Food
ar: طعام

en: Game
ar: لعبة

en: Movie
ar: فيلم

en: Product
ar: منتوج

en: Song
ar: أغنية

en: TV Show
ar: برنامج تلفزيوني

en: Episode
ar: حلقة

en: Article
ar: مقال

en: Blog
ar: مدونة

en: Website
ar: موقع

en: Image
ar: صورة

en: Yes
ar: نعم

en: Site Name
ar: اسم الموقع

en: Custom Image
ar: صورة مخصصة

en: Post Author Image
ar: وضع صورة الكاتب

en: First Available Image
ar: الصورة الاولى المتاحة

en: Automatically Generate Article Tags
ar: توليد تلقائيا علامات المقال

en: Article Section
ar: قسم المقال

en: Article Tags
ar: علامات المقال

en: Person
ar: شخص

en: Organization
ar: منظمة

en: Object Type
ar: نوع العنصر

en: System Status
ar: حالة النظام

en: On
ar: تشغيل

en: Off
ar: إيقاف التشغيل

en: Operating System
ar: نظام التشغيل

en: Server
ar: الخادم

en: SQL Mode
ar: نسق SQL

en: PHP Memory Limit
ar: حد ذاكرة PHP

en: PHP Max Upload Size
ar: PHP الحجم الاقصى للتحميل

en: PHP Max Post Size
ar: PHP الحجم الاقصى للمشاركة

en: Update Options
ar:  تحديث الإعدادات

en: Post
ar: مقال

en: Hotel
ar: فندق

en: Restaurant
ar: مطعم

en: Musician
ar: موسيقار

en: PHP Version
ar: إصدار PHP

en: Featured Image
ar: الصورة البارزة

en: XML Sitemap
ar: خريطة الموقع XML

en: Not set
ar: لم يتم التعيين

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
ar: الدعم الفني

en: Bar
ar: شريط

en: Person or Organization
ar: شخص أم منظمة

en: Run Shortcodes in Title
ar: تشغيل الأكواد المختصرة في العنوان

en: Run Shortcodes in Description
ar: تشغيل الأكواد القصيرة في الوصف

en: SEO
ar: ت.م.ب

en: Edit SEO
ar: تعديل ت.م.ب

en: Google Analytics
ar: إحصاءات Google

en: Robots.txt Editor
ar: محرر Robots.txt

en: Reset Selected Settings to Default
ar: إعادة تعيين الإعدادات المحددة إلى الافتراضي

en: .htaccess Editor
ar: محرر .htaccess

en: Image from Custom Field
ar: صورة من حقل مخصص

en: First Image in Content
ar: الصورة الأولى في المحتوى

en: Site Description
ar: وصف الموقع

en: Summary
ar: الملخص

en: Email Debug Information
ar: معلومات تنقيح (اكتشاف الأخطاء وتصحيحها) البريد الإلكتروني

en: PHP XML Support
ar: يدعم PHP XML

en: PHP IPTC Support
ar: يدعم PHP IPTC

en: Include Author Archives in your sitemap.
ar: تضمين كاتب الارشيف في خريطة موقعك.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
ar: حدد نوع الفئات التي تظهر في خريطة موقعك.

en: Non-Profit
ar: غير ربحية

en: Default
ar: الإفتراضي

en: Memory Usage
ar: استخدام الذاكرة

en: State/Province
ar: ولاية\منطقة

en: Video Sitemap
ar: خريطة موقع الفيديوهات

en: N/A
ar: لا ينطبق

en: PHP Exif Support
ar: دعم PHP Exif

en: PHP Max Script Execution Time
ar: PHP الوقت الاقصى لتنفيذ النص البرمجي

en: Social Media
ar: التواصل الاجتماعي

en: Discard Changes
ar: تجاهل التغييرات

en: SEO Titles
ar: عناوين ت.م.ب

en: Use Categories in Article Tags
ar: استخدم التصنيفات في وسوم المقالة

en: Use Keywords in Article Tags
ar: استخدم الكلمات المفتاحية في وسوم المقالة

en: Use Post Tags in Article Tags
ar: استخدم وسوم المقالة في وسوم المقالة

en: Home Page Settings
ar: إعدادات الصفحة الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Description
ar: الوصف

en: Description Format
ar:  تنسيق الوصف

en: Auto
ar: تلقائي

en: Enabled
ar: تمكين

en: Disabled
ar: معطل

en: Canonical URL
ar: عنوان URL الأساسي

en: No Pagination for Canonical URLs
ar: عدم ترقيم الصفحات لعناوين URL الأساسية:

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
ar: تُرفق هذه السلسلة إلى عناوين وأوصاف الصفحات المرقمة (مثل صفحات الفئات (الوسوم والتصنيفات) أو أرشيف صفحات).

en: Autogenerate Descriptions
ar: الإنشاء التلقائي للأوصاف:

en: Use Categories for Meta Keywords
ar: استخدام التصنيفات للكلمات المفتاحية

en: Manage Google Analytics
ar: إدارة احصاءات Google

en: Use Tags for Meta Keywords
ar: استخدام الوسوم للكلمات المفتاحية التعريفية:

en: Network Settings
ar: إعدادات الشبكة

en: Paged Format
ar: التنسيق المقسم إلى صفحات

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
ar: هذا الخيار يسمح لك بالتبديل بين استخدام "ميتا الكلمات الرئيسية" في جميع أنحاء كامل الموقع.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ar: حدد هذا الخيار إذا كنت تريد فئات الخاصة لشغل وظيفة معينة تستخدم الكلمات الرئيسية META (بالإضافة إلى أي كلمات والعلامات التي تحدد على الصفحة تحرير آخر).

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ar: حدد هذا الخيار إذا كنت تريد العلامات الخاصة لشغل وظيفة معينة تستخدم الكلمات الرئيسية ميتا (بالإضافة إلى أي الكلمات الرئيسية التي تحدد على تحرير الصفحة آخر).

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة
